Jak wziąć pierwszy kredyt?

  • 14 Lut 2024 | 00:00
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pierwszy kredyt w banku stanowi istotny krok w życiu finansowym wielu osób. To decyzja, która może otworzyć nowe możliwości, umożliwiając sprostanie różnorodnym wyzwaniom życiowym czy zrealizowanie ważnych planów. Jednak dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z kredytami, proces ten może być zarówno ekscytujący, jak i pełen niepewności. Czy otrzymasz pierwszy kredyt bez historii kredytowej? Jak dostać pierwszy kredyt na mieszkanie? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
Jak wziąć pierwszy kredyt?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Jak dostać pierwszy kredyt? Na początek warto wiedzieć, że relatywnie niewielkie kwoty kredytu gotówkowego dostaniesz bez wychodzenia z domu. Jeśli interesuje Cię wyższa suma, to wniosek możesz złożyć zdalnie, ale prawdopodobnie bank zaprosi Cię do swojego oddziału.

Nie ma przy tym szczególnych wymogów stawianych kredytobiorców, którzy dotąd nie zaciągali kredytów. Mimo to wiele osób się zastanawia, czy dostanę pierwszy kredyt bez historii. Jak się okazuje, jest na to duża szansa. Przeczytaj, w jakim banku pierwszy kredyt może okazać się opłacalny i jak wygląda procedura jego przyznania.

O czym pamiętać, starając się o swój pierwszy kredyt w banku? Jak krok po kroku wygląda proces?

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby dostać pierwszy kredyt gotówkowy? Co bank weźmie pod uwagę?

  1. Zdolność kredytowa – konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, na którą składa się wysokość dochodów, historia kredytowa czy posiadane obecnie zobowiązania.
  2. Wysokość dochodów – kwota dostępnego finansowania zależy bezpośrednio od poziomu dochodów. Im wyższe dochody, tym większa szansa na uzyskanie wyższej kwoty kredytu.
  3. Rodzaj zatrudnienia – choć żadna umowa nie wyklucza szans na otrzymanie kredytu, to niektóre osoby mogą być w lepszej sytuacji pod tym względem niż inne. Jak to się przedstawia w praktyce?
  • Osoby pracujące na etacie mają największe szanse na uzyskanie pierwszego kredytu ze względu na stabilność zatrudnienia.
  • Osoby z umową zlecenie lub o dzieło są również brane pod uwagę, jednak ryzyko jest nieco wyższe niż w przypadku etatu. Takie umowy często rozwiązywane są bez okresu wypowiedzenia.
  • Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą napotkać trudności, ponieważ są uważane za bardziej ryzykownych kredytobiorców ze względu na potencjalne przerwy w dochodach i ryzyko opóźnień w spłacie rat. Nadal mają jednak szansę na przyznanie kredytu.
  1. Staż uzyskiwania zarobków – wnioskując o pierwszy kredyt, wymagany jest minimalny staż pracy, który wynosi:
  • 3 miesiące przy umowie o pracę,
  • 6 miesięcy przy umowie zlecenie lub o dzieło,
  • 12 miesięcy przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej (niekiedy wystarczy 6 miesięcy, ale to zależy od banku).

Czy wnioskując o pierwszy kredyt, trzeba spełnić jakieś dodatkowe wymagania?

Nie ma szczególnie dodatkowych wymagań dla osób, które ubiegają się o pierwszy kredyt. Procedura wygląda tak samo za każdym razem, gdy składasz wniosek kredytowy. Jednak z uwagi na brak historii kredytowej istnieje możliwość, że bank może zaoferować niższą kwotę kredytu. Dlaczego?

Brak wcześniejszych zobowiązań kredytowych może wpływać na decyzję dotyczącą udzielonej sumy, gdyż bank nie jest w stanie przewidzieć, czy odpowiedzialnie podchodzisz do swoich zobowiązań finansowych. Niemniej brak historii kredytowej nie jest przeszkodą w złożeniu wniosku o kredyt.

Ważne jest dostarczenie wymaganych dokumentów potwierdzających zdolność kredytową oraz spełnienie standardowych warunków finansowych. Warto też mieć na uwadzę, że kredyt hipoteczny wymaga nieco innej procedury niż kredyt gotówkowy.

Na jaką kwotę można liczyć, starając się o pierwszy kredyt?

Posiadanie pozytywnej historii kredytowej oraz regularne spłacanie zobowiązań może zdecydowanie zwiększyć szanse na uzyskanie wyższej kwoty kredytu od banku. To dowód na to, że jesteś wiarygodnym i odpowiedzialnym płatnikiem.

Jednak kluczowym czynnikiem przy obliczaniu zdolności kredytowej pozostaje wysokość dochodów. Im wyższe są Twoje zarobki, tym większa suma kredytu może zostać Ci udzielona, nawet jeśli jest to Twój pierwszy kredyt.

Warto zatem dążyć nie tylko do utrzymania pozytywnej historii kredytowej, ale także do zwiększenia swoich dochodów, co korzystnie wpłynie na możliwość uzyskania bardziej atrakcyjnych warunków finansowych.

Dotyczy to zarówno kredytu gotówkowego, jak i pierwszego kredytu na mieszkanie. Nie wiesz, ile kredytu możesz otrzymać? Odpowiedzi na to pytanie pozwoli uzyskać kalkulator zdolności kredytowej.

Jak krok po kroku wziąć pierwszy kredyt w banku?

Procedura uzyskania kredytu w banku, także tego pierwszego nie jest skomplikowana. Warto sprawdzić to na przykładzie kredytu gotówkowego.

  1. Przeglądasz dostępne oferty kredytowe. Możesz skorzystać z porównywarki online, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dobrym rozwiązaniem jest też kalkulator kredytowy.
  2. Wybierasz sposób złożenia wniosku o kredyt. Do dyspozycji masz zazwyczaj stronę internetową banku lub odwiedziny w placówce. Pierwszy kredyt można złożyć zarówno online, jak i tradycyjnie.
  3. Składasz wniosek o kredyt. W tym celu wypełniasz formularz wniosku, podając takie informacje jak kwota kredytu, okres spłaty, dane osobowe, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego, dochody, zobowiązania finansowe czy koszty utrzymania gospodarstwa domowego.
  4. Dostarczasz wymagane dokumenty. W większości przypadków wystarczy dostarczyć wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Czasami wymagane jest także zaświadczenie od pracodawcy o dochodach.
  5. Czekasz na ocenę zdolności kredytowej. Analitycy banku sprawdzają, czy możesz spłacić wnioskowaną kwotę w ustalonym czasie. Pierwszy kredyt bez historii kredytowej jest możliwy, ale wymaga spełnienia odpowiednich warunków finansowych.
  6. Potwierdzasz tożsamość. W placówce banku wystarczy okazać dowód osobisty. W przypadku składania wniosku online może być stosowana wideoweryfikacja lub przelew weryfikacyjny.
  7. Otrzymujesz decyzję kredytową. Bank informuje o decyzji kredytowej, zazwyczaj mailowo lub SMS-em. W przypadku pozytywnej decyzji, możesz przejrzeć warunki kredytu.
  8. Podpisujesz umowę kredytową. Umowę o kredyt można podpisać za pomocą kodu SMS, logując się do platformy bankowej lub osobiście w placówce. Doradca bankowy udzieli informacji na ten temat..
  9. Otrzymujesz środki na konto bankowe. Po podpisaniu umowy pozostaje regularna spłata rat na wskazane przez bank konto.

Pierwszy kredyt gotówkowy a pierwszy kredyt hipoteczny – różnice we wnioskowaniu

Czym różni się procedura wnioskowania o pierwszy kredyt gotówkowy od kredytu hipotecznego? Porównaj je w poniższej tabeli.

Kredyt Gotówkowy

Kredyt Hipoteczny

Procedura i czas oczekiwania

Szybka procedura, możliwość zdalnego wnioskowania, zatwierdzenie w ciągu jednego dnia.

Dłuższy proces, wymaga szczegółowej analizy sytuacji finansowej i nieruchomości, zatwierdzenie w ciągu 21 dni.

Zabezpieczenie kredytu

Dochody kredytobiorcy stanowią główne zabezpieczenie.

Nieruchomość, na której bank ustanawia hipotekę, stanowi główne zabezpieczenie.

Wymagane dokumenty

Wyciąg z konta, zaświadczenie o zarobkach.

Wyciąg z konta, zaświadczenie o zarobkach, dodatkowo dokumenty dotyczące nieruchomości (np. akt notarialny, wycena nieruchomości).

Historia kredytowa

Pozytywna historia w BIK jest atutem, ale nie jest konieczna.

Brak historii kredytowej może być mniej istotny, ponieważ bank zabezpiecza się na nieruchomości.

Kwota udzielonego kredytu

Zazwyczaj niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Wyższa, zależy od wartości nieruchomości.

Ryzyko dla banku

Wyższe ryzyko, bank bazuje głównie na zdolności kredytowej klienta.

Niższe ryzyko, bank zabezpiecza się na nieruchomości, co może ułatwić uzyskanie kredytu bez historii kredytowej.

Gdzie najłatwiej dostać pierwszy kredyt? Który bank wybrać?

To, czy dany bank przyzna w danym momencie kredyt, nie zależy tylko od zdolności wnioskodawcy, ale również od jego polityki kredytowej. Dlatego w jednym banku możesz otrzymać decyzję pozytywną, a w innym nie, mimo że składasz w nich wnioski w krótkim odstępie czasu, a Twoja sytuacja finansowa jest stała.

Jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym? Z naszych danych wynika, że jest aktualnie największa szansa, że udzieli Ci pierwszego kredytu:

Masz w planach wziąć pierwszy kredyt hipoteczny? Najbardziej opłaca się złożyć wniosek w:

Jak uzyskać pozytywną decyzję kredytową bez historii?

Brak historii kredytowej to dużo lepsza sytuacja niż opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań. Dlatego jeżeli zarabiasz odpowiednio dużo, nie zalegasz z zobowiązaniami pozakredytowymi (np. alimentami) i masz stabilną pracę, to nawet bez historii kredytowej masz duże szanse.

Często również jako nowy klient danego banku możesz otrzymać preferencyjną ofertę pierwszego kredytu bez odsetek. Aby zachęcić nowe osoby do korzystania ze swoich usług, banki cyklicznie organizują promocję, a kredyt można wziąć z zerowym oprocentowaniem albo zerową prowizją.

Aktualnie w Credit Agricole jest promocja dla nowych kredytobiorców. Pierwszy kredyt za darmo (z RRSO 0%) można otrzymać do 3 000 zł na maksymalnie 12 miesięcy.

A z kolei PKO BP udostępnia nowym klientom kwotę 6 200 zł ze spłatą na maksymalnie 24 raty z 0% prowizji.

Zobacz też: Pierwszy kredyt gotówkowy w banku. Czy trudno go dostać?

Data publikacji:
14 Lut 2024

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły