Założenie konta w banku jest dzisiaj bardzo proste i nie wymaga nawet odwiedzania placówki bankowej. Znacznie ważniejszą kwestią okazuje się podjęcie decyzji, w którym banku założyć konto osobiste. Dla większości osób znaczenie ma bowiem nie tylko jego funkcjonalność, ale przede wszystkim niskie koszty prowadzenia. Poniżej dowiesz się więc, jak założyć konto w banku krok po kroku na wszelkie możliwe sposoby, a także poznasz najtańsze konta osobiste, jakie dzisiaj są dostępne w bankowych ofertach.
Założenie konta w banku – najważniejsze informacje
Konto bankowe jest podstawowym produktem oferowanym przez banki. Najważniejszym jego rodzajem jest konto osobiste, czyli inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który dedykowany jest klientom indywidualnym. Takie konto służy do bieżącego zarządzania środkami, a więc m.in. wykonywania przelewów, opłacania rachunków, czy też realizowania płatności gotówkowych i bezgotówkowych za pomocą karty.
Konto osobiste założysz w niemal wszystkich bankach komercyjnych i spółdzielczych. Oferują go między innymi następujące instytucje:
- PKO BP,
- Pekao S.A.,
- Alior Bank,
- ING Bank Śląski,
- BNP Paribas,
- Santander Bank Polska,
- mBank,
- Credit Agricole,
- Bank Millennium,
- Velo Bank,
- Nest Bank,
- Citi Handlowy,
- Bank Pocztowy,
- BOŚ Bank,
- Raiffeisen Digital Bank.
Jak założyć konto w banku? Cały proces sprowadza się do złożenia wniosku oraz potwierdzenia tożsamości. Poszczególne instytucje proponują jednak różne metody dopełnienia takich formalności, ponieważ konto bankowe można otworzyć:
- w oddziale,
- przez internet za pomocą komputera lub laptopa,
- w aplikacji mobilnej banku na telefonie,
- dzwoniąc na infolinię.
W przypadku zdalnego zakładania konta osobistego banki proponują także różne sposoby potwierdzania tożsamości:
- za pośrednictwem kuriera – wówczas dostarcza on do domu także umowę rachunku do podpisania,
- za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego rachunku należącego do wnioskodawcy,
- za pomocą selfie – polega to na przesłaniu do banku drogą elektroniczną skanu dowodu osobistego oraz zdjęcia twarzy zrobionego komórką,
- z użyciem e-dowodu z warstwą elektroniczną,
- podczas wideorozmowy – wystarczy tutaj pokazać do kamerki internetowej swój dokument tożsamości,
- w oddziale – wówczas po dopełnieniu wstępnych formalności online lub przez telefon należy udać się do placówki celem okazania dokumentu tożsamości oraz zawarcia umowy.
Aby samodzielnie założyć konto w banku, należy spełnić następujące warunki:
- mieć zdolność do czynności prawnych,
- posiadać ważny dokument tożsamości.
Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby założyć konto w banku?
Chcąc założyć konto w banku, nie musisz mieć żadnych pieniędzy. Nie ma bowiem wymogu, by od razu po otwarciu zasilić rachunek jakąś kwotą, ani by zrobić to później. Tylko niektóre banki określają w umowie kwotę minimalną, jaka powinna być utrzymywana na koncie, aby nie zostało ono zamknięte.
Innymi słowy, możesz otworzyć konto i w ogóle z niego nie korzystać. Musisz jednak mieć świadomość, że długo utrzymujący się taki stan rzeczy może spowodować następujące konsekwencje:
- bank będzie Ci naliczał standardowe opłaty za jego prowadzenie, co może prowadzić do zadłużenia,
- bank będzie mógł zamknąć rachunek, jeśli w ciągu 2 lat od jego otwarcia nie będzie na nim żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekroczy kwoty minimalnej określonej w tej umowie (art. 60 Prawa bankowego).
Banki nie wymagają również, by przy otwieraniu konta osobistego deklarować konkretne wpływy na taki rachunek. Bywa jednak, że takie regularne, comiesięczne wpływy w określonej wysokości są warunkiem zwolnienia z opłat za prowadzenie konta.
Od którego roku życia można mieć konto w banku?
W świetle prawa rachunek bankowy może założyć każda osoba już od 13. roku życia. To wtedy osiąga się bowiem ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która uprawnia do posiadania własnego rachunku bankowego. Należy jednak pamiętać, że na założenie konta dla dziecka niepełnoletniego, a więc do 18. roku życia, zgodę musi wyrazić jego opiekun prawny, czyli np. rodzic.
W wielu bankach można także założyć konto dla dziecka poniżej 13 roku życia. Może to jednak zrobić wyłącznie rodzic lub inny opiekun prawny dziecka. To on będzie zatem właścicielem rachunku, a więc także będzie posiadał pełną kontrolę nad środkami zgromadzonymi na takim koncie.
Co bank sprawdza przy zakładaniu konta?
Przy zakładaniu konta bank sprawdza wyłącznie dokument tożsamości. Może nim być:
- dowód osobisty – standardowy (plastikowy) lub mDowód, czyli elektroniczny dokument tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel,
- paszport – jest to podstawowy dokument wymagany dla obywateli innych krajów.
Warto pamiętać, że w niektórych bankach założenie konta bankowego w 100% online wymaga posiadania dowodu osobistego. Osoby posługujące się wyłącznie paszportem najczęściej więc mogą otworzyć rachunek tylko w placówce bankowej. Dodatkowe dokumenty są też potrzebne przy zakładaniu konta dla dziecka, co wyjaśnimy niżej.
Przy otwieraniu konta banki natomiast nie wymagają dostarczenia dokumentów potwierdzających zarobki. Z reguły też nie sprawdzają zdolności kredytowej, chyba że klient przy okazji zakładania konta złoży wniosek o limit w rachunku lub kartę kredytową.
Jak założyć konto w banku – krok po kroku
Poniżej wyjaśniamy, jak założyć konto osobiste w banku krok po kroku. Jest to ogólny opis procedury zakładania konta bankowego, jaki obowiązuje w każdej instytucji. W dalszej części tekstu dowiesz się natomiast, jak przebiega ten proces pod względem formalności w zależności od wybranej metody otwierania konta, a więc np. przez internet lub za pośrednictwem infolinii.
Krok 1 – Wypełnienie wniosku o założenie konta
W przygotowanym przez bank formularzu trzeba podać swoje dane takie jak:
- imię i nazwisko, nazwisko rodowe,
- imię i nazwisko panieńskie matki,
- datę i miejsce urodzenia,
- obywatelstwo,
- PESEL,
- serię i numer dowodu osobistego,
- adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny, jeśli jest inny,
- numer telefonu komórkowego,
- adres e-mail.
Oprócz tego we wniosku o założenie konta zwykle można od razu zamówić kartę płatniczą oraz zadeklarować chęć (lub jej brak) skorzystania z innych produktów banku np. debetu. Na koniec trzeba jeszcze potwierdzić zapoznanie się z regulaminem opłat oraz tabelą opłat i prowizji, a także wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Krok 2 – Przygotowanie umowy
Bank na podstawie otrzymanego wniosku przygotowuje umowę prowadzenia rachunku bankowego. Treść dokumentu reguluje Kodeks Cywilny i Prawo Bankowe. Powinny się w niej znaleźć takie informacje jak:
- czas, na jaki otwarty został rachunek (zwykle jest on nieokreślony),
- walutę rachunku,
- wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany,
- terminy wypłaty lub kapitalizacji odsetek,
- wysokość prowizji i opłat za prowadzenie rachunku,
- prawa i obowiązki obu stron.
Oprócz tego dokument powinien też zawierać informacje o zasadach odstąpienia oraz wypowiedzenia umowy.
Krok 3 – Weryfikacja tożsamości i zawarcie umowy
Sposób weryfikacji tożsamości zależy od sposobu zakładania konta, jednak niemal zawsze jego podstawą jest sprawdzenie dokumentu tożsamości klienta. Jeśli proces ten przebiegnie pomyślnie, nie pozostaje nic innego jak podpisać umowę z bankiem o prowadzenie rachunku. W zależności od sposobu zakładania konta i wymogów danego banku można tego dokonać drogą elektroniczną lub standardową, czyli podpisując papierowy dokument w placówce lub w obecności kuriera.
W przypadku zmiany zdania i chęci rezygnacji z usług banku można odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania bez podawania przyczyny. Nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji.
Krok 4 – Aktywacja konta
Po podpisaniu umowy otrzymuje się wskazówki oraz dane do aktywacji konta w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej banku. Potem jeszcze trzeba zaczekać na kartę debetową, która najczęściej dostarczana jest pocztą.
Dowiedz się więcej: Jak założyć konto w Polsce, będąc za granicą?
Jak założyć konto w banku przez Internet?
Założenie konta online jest najwygodniejsze i najszybsze. Jak założyć konto w banku przez internet? To bardzo proste. Na początek wybierz bank, z którym chcesz rozpocząć współpracę. Obecnie konto przez internet możesz założyć w następujących instytucjach:
- PKO BP,
- Pekao S.A.,
- Alior Bank,
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- Santander Bank Polska,
- Credit Agricole,
- BNP Paribas,
- Bank Pocztowy,
- Citi Handlowy,
- Bank Millennium,
- Velo Bank,
- Nest Bank.
W każdym z powyższych banków wniosek o założenie konta możesz wypełnić na stronie internetowej danej instytucji. Zwróć jednak uwagę, że poszczególne banki wymagają innych metod potwierdzania tożsamości. Zazwyczaj jest to selfie lub wideorozmowa z konsultantem, ale np. w Banku Millennium i Banku Pocztowym tożsamość potwierdzisz zdalnie wyłącznie za pomocą przelewu weryfikacyjnego z konta prowadzonego w innym banku.
Warto też wiedzieć, że w wielu bankach elektroniczny sposób potwierdzenia tożsamości i zawarcia umowy często powoduje ograniczony dostęp do konta np. w zakresie korzystania z e-urzędu oraz dziennego limitu transakcji. Aby znieść takie ograniczenia, należy udać się do oddziału z dowodem osobistym. Takie zasady panują np. w PKO BP oraz Alior Banku.
Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak założyć konto w banku online krok po kroku:
- Na stronie internetowej banku wypełnij odpowiedni formularz swoimi danymi.
- Zaakceptuj regulamin banku oraz tabelę prowizji i opłat. Jeśli to konieczne, zaakceptuj zgody marketingowe (wymagane np. przy promocjach).
- Potwierdź swoją tożsamość w sposób wymagany przez dany bank.
- Wyślij wniosek.
- Zapoznaj się z treścią umowy i podpisz ją w sposób zaproponowany przez bank.
- Zaczekaj na potwierdzenie założenia konta – informację na ten temat dostaniesz w wiadomości SMS lub e-mail. Otrzymasz w niej także dane do aktywacji konta w bankowości elektronicznej i aplikacji. Jeśli zamówiłeś kartę płatniczą, na nią samą i instrukcję jej aktywacji przyjdzie Ci poczekać od kilku do kilkunastu dni.
Czy zakładanie konta bankowego przez internet jest w 100% bezpieczne? Tak, pod warunkiem przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim zanim rozpoczniesz wprowadzać dane do jakiegokolwiek formularza, najpierw upewnij się, czy dana strona internetowa jest szyfrowana przy pomocy specjalnego protokołu HTTPS. Daje on pewność, że połączenie pomiędzy nami a serwerem jest bezpieczne, a co za tym idzie, przesyłane przez serwer informacje nie zostaną przechwycone przez hakerów.
Zakładanie konta bankowego na infolinii – jak wygląda?
Niektóre banki umożliwiają uruchamianie nowych rachunków telefonicznie, a więc za pośrednictwem infolinii. Obecnie taka opcja dostępna jest jednak głównie w PKO BP i Banku Pocztowym.
Jak założyć konto bankowe z pośrednictwem infolinii? Jest to również proste i poniżej znajdziesz instrukcję, jak to zrobić.
- Przygotuj dowód tożsamości.
- Wybierz numer infolinii banku i poczekaj na połączenie z konsultantem.
- Z pomocą przedstawiciela banku wypełnij wniosek, odpowiadając na zadawane przez niego pytania. W czasie rozmowy zostaną Ci odczytane formuły związane z zawieraniem umowy na odległość, zapoznasz się także z treścią zgód marketingowych.
- Zawrzyj umowę z bankiem o prowadzenie rachunku. Może ona zostać do Ciebie wysłana kurierem, ale równie dobrze możesz umówić się na jej podpisanie w wybranej placówce banku.
Założenie konta w banku przez infolinię nie jest trudne, ale trwa znacznie dłużej od pozostałych metod. Dlatego decydując się na tę opcję, wygospodaruj sobie wcześniej trochę czasu na dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności.
Jak założyć konto w banku przez aplikację mobilną?
Obecnie większość banków zachęca do otwierania konta przez aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonie. Należą do nich między innymi:
- PKO BP,
- Pekao S.A.,
- Alior Bank,
- ING Bank Śląski,
- BNP Paribas,
- Santander Bank Polska,
- mBank,
- Credit Agricole,
- Bank Millennium,
- Velo Bank,
- Nest Bank,
- Raiffeisen Digital Bank.
A jak założyć konto w banku przez aplikację mobilną? W pierwszej kolejności musisz pobrać na telefon aplikację danego banku i ją zainstalować. Potem ją uruchom i wyraź chęć założenia konta. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, które zazwyczaj są intuicyjne. I w tym przypadku trzeba wypełnić krótki wniosek oraz potwierdzić swoją tożsamość. Najczęściej odbywa się to za pomocą selfie, ale możesz także wybrać opcję z kurierem lub w placówce.
Decydując się na założenie konta na selfie, będziesz musiał pokazać do kamerki dowód osobisty, a także zrobić i przesłać zdjęcia twarzy (z przodu i z obu profili). Na koniec wystarczy zaakceptować umowę hasłem otrzymanym w wiadomości SMS.
Jak założyć konto w banku dla dziecka?
Jeśli zastanawiasz się, jak założyć konto w banku dla dziecka, najpierw sprawdź, czy dany bank oferuje taki rodzaj rachunku. Aktualnie mają go w swojej ofercie m.in..:
- Santander Bank Polska,
- PKO BP,
- Pekao S.A.,
- BNP Paribas,
- ING Bank Śląski,
- Credit Agricole,
- mBank,
- Bank Millennium,
- Bank Pocztowy.
Zacznijmy od tego, jak założyć konto dla dziecka poniżej 18 lat. Bez względu na to, czy będzie to konto dla dziecka do 13 lat, czy konto młodzieżowe, do jego założenia potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego. Nieletnia pociecha nie może więc założyć konta samodzielnie, nawet jeśli niewiele jej zostało do osiągnięcia pełnoletności. Zatem na pytanie, jak założyć konto w banku w wieku 17 lat, odpowiedź jest jedna: można to zrobić wyłącznie z pomocą rodzica.
Jako rodzic chcący założyć konto dla dziecka do wyboru masz dwie opcje: udać się z dzieckiem do placówki banku, albo założyć mu rachunek w bankowości elektronicznej do swojego konta osobistego. Potrzebny będzie też dokument potwierdzający tożsamość pociechy, np. dowód małoletniego, paszport albo akt urodzenia. Oprócz tego bank zweryfikuje, czy rzeczywiście jesteś rodzicem jego przyszłego klienta.
Konto w banku dla dziecka zwykle ma nieco lepsze warunki niż dla osoby dorosłej. Przykładowo nie są naliczane różnego rodzaju opłaty, które obowiązują w normalnych okolicznościach. Dzięki temu nastolatek, trzymając na koncie minimalne oszczędności, nie musi obawiać się, że bank sięgnie po nie na poczet rozliczenia jakichś transakcji.
A jak założyć konto w banku bez zgody rodziców? Będzie to możliwe dopiero wtedy, jeśli ukończysz 18 rok życia i wyrobisz dowód osobisty. Wówczas możesz otworzyć np. konto dla studenta, które również będzie miało preferencyjne warunki prowadzenia.
W jakim banku najlepiej założyć konto?
Wiesz już jak założyć konto bankowe. Ale gdzie najlepiej to zrobić? Musisz mieć świadomość, że choć wszystkie konta osobiste mają podobne funkcje, mogą się różnić wieloma warunkami – m.in. dostępnością do niektórych usług oraz przede wszystkim opłatami.
W porównaniu takich warunków bardzo pomocny jest ranking kont osobistych, ponieważ prezentuje w jednym miejscu nie tylko najważniejsze parametry rachunków w poszczególnych bankach, ale też informuje o najnowszych promocjach kont. Z pomocą rankingu szybko znajdziesz więc najtańsze konto bankowe, a także skorzystasz z atrakcyjnych premii i bonusów za jego założenie.
Poniżej prezentujemy najnowszy ranking najtańszych kont bankowych, który pomoże Ci znaleźć korzystną ofertę dla siebie.
Ranking najtańszych kont bankowych
Bank i nazwa konta |
Opłata za prowadzenie konta |
Opłata za kartę |
Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu |
Promocje |
Nest Bank Konto Osobiste Nest Konto |
0 zł |
0 zł |
0 zł – w sieci Euronet 6 zł – w pozostałych bankomatach |
Lokata dla nowych klientów z oprocentowaniem 7,1% |
Pekao S.A. Konto Przekorzystne |
0 zł |
0 zł – przy wpływie 500 zł i 1 transakcji kartą w miesiącu 4 zł – w pozostałych przypadkach |
0 zł – przy wpływie 500 zł i 1 transakcji kartą w miesiącu 5 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku |
Promocja do 02.11.2023 r. „Otwórz konto na selfie i otrzymaj nagrodę” |
ING Bank Śląski Konto Direct |
0 zł |
0 zł – przy transakcjach kartą na min. 300 zł w miesiącu 10 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku |
0 zł – w sieci ING i Planet Cash oraz za 1. wypłatę w miesiącu z pozostałych bankomatów 5 zł – za drugą i kolejną wypłatę z pozostałych bankomatów |
Do 250 zł premii za otwarcie konta i jego aktywne użytkowanie |
PKO BP Konto za Zero |
0 zł |
0 zł – przy min. 5 transakcjach kartą w miesiącu 10 zł – w pozostałych przypadkach |
0 zł – w bankomatach PKO BP 10 zł – w pozostałych bankomatach |
Polecaj konta PKO BP i zyskaj do 1500 zł |
Credit Agricole |
0 zł – przy wpływie 1000 zł i 1 transakcji kartą miesięcznie 7 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku |
0 zł – przy wpływie 1000 zł i 1 transakcji kartą miesięcznie 9 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku |
0 zł – za wypłaty z bankomatów CA oraz z pozostałych przy wpływie 1000 zł i 1 transakcji kartą miesięcznie 6 zł – za wypłaty z bankomatów obcych przy niespełnieniu powyższego warunku |
Premia do 400 zł za przeniesienie konta do Credit Agricole i spełnienie dodatkowych warunków |
6 Komentarze