Jak zarządzać finansami domowymi? O planowaniu budżetu domowego

  • 23 Lis 2021 | 00:00
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdego miesiąca obiecujesz sobie, że w końcu więcej odłożysz, a mimo to nadal się nie udaje? Zarządzanie budżetem domowym łatwo może wymknąć się spod kontroli. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko, a niekiedy też bez namysłu, trwonimy pieniądze, na które ciężko pracujemy. Przeczytaj, jak zaplanować budżet domowy, aby zacząć oszczędzać!
Jak zarządzać finansami domowymi? O planowaniu budżetu domowego

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Nie musisz za każdym razem sięgać po kredyt gotówkowy, gdy zepsuje Ci się auto lub potrzebujesz nowego sprzętu RTV. Zacznij od budowania oszczędności. To wcale nie takie trudne! Niemal każdy budżet domowy można rozplanować tak, aby zaoszczędzić niemałą sumę.

Co to jest budżet domowy i czemu nam służy?

Niby większość z nas wie, co to jest budżet domowy. Kiedy jednak przychodzi moment na podanie definicji, pojawiają się pewne trudności. Pora więc się z nimi rozprawić. Budżet domowy to zestawienie przychodów i rozchodów w gospodarstwie domowym w wybranym przedziale czasowym. Na nasze konta wynagrodzenie wpływa zazwyczaj co miesiąc, dlatego budżet domowy najlepiej planować właśnie na ten okres. A po co w ogóle to robić? Aby wreszcie zyskać kontrolę nad swoimi pieniędzmi, jak również komfort psychiczny, że niespodziewanie nie znajdziemy się w sytuacji niedostatku.

Planowanie budżetu domowego zacznij od oszacowania swojego przychodu

Zarządzanie budżetem domowym warto zacząć od oszacowania swojego przychodu. Mieszkasz sam? W takim razie pod uwagę musisz wziąć jedynie swoją pensję, chyba że masz także dodatkowe źródła zarobku. Zsumuj je wszystkie. W przypadku rodzin z dziećmi do budżetu domowego można doliczyć nie tylko pensje obu partnerów, ale i na przykład pobierane świadczenia (chociażby 500 plus).

Budżet domowy zawsze traci przez wydatki stałe – ile wynoszą w Twoim przypadku?

Wiesz już, jaką sumą co miesiąc operujesz? Niestety, miesięczny budżet domowy w dużej mierze pochłaniają wydatki stałe. Zaliczają się do nich przede wszystkim rachunki i różnego rodzaju opłaty. Wynajmujesz mieszkanie? W takim razie musisz pamiętać o czynszu za wynajem. Do tego trzeba doliczyć jeszcze przeciętne wydatki na benzynę, ratę kredytu (o ile jakiś spłacasz) czy opłaty za zajęcia dodatkowe dzieci. Spisz wszystkie wydatki stałe, aby żadnego nie pominąć. 

Od kwoty Twojego przychodu odejmij wydatki stałe. Kwota, która jest wynikiem tego działania, będzie podstawą, którą możesz gospodarować. To z niej spróbujesz nieco odłożyć na koniec miesiąca.

Możesz z tej kwoty jednak nieco odjąć: Jak oszczędzać wodę, prąd i gaz w obliczu noworocznych podwyżek cen? Oszczędzanie na mediach w domu

Jak zaplanować budżet domowy z pozostałej kwoty? O wydatkach zmiennych

Jak oszczędzać pieniądze z budżetu domowego? Musisz przecież za coś żyć. Wydatki na jedzenie czy ubrania – są pewne koszty, z których nie zrezygnujesz. Możesz za to je zminimalizować.

Odpowiedź na pytanie, jak zarządzać finansami domowymi, często wymaga od nas stoickiego spokoju. W końcu pieniądze wydawane spontanicznie najczęściej wcale nie odpowiadają naszym realnym potrzebom.

Jedzenie, ubrania i inne środki niezbędne do codziennego życia

Zastanów się, ile mniej więcej wydajesz na jedzenie każdego miesiąca. Czy tej kwoty na pewno nie możesz zmniejszyć? Zamawianie jedzenia może pochłaniać sporą część budżetu. Nie dość, że płacisz za dowóz, to najczęściej zamawiasz za dużo. A jak wygląda kwestia marnowania żywności? Ile jej wyrzucasz? Większość z nas robi zdecydowanie za duże zakupy i często pod wpływem impulsu kupuje zbędne produkty spożywcze. Przyjrzyj się swoim wydatkom na jedzenie. Możliwe, że możesz je zmniejszyć i to znacząco. 

Podobnie będzie z wydatkami na ubrania, buty czy kosmetyki. Na pewno aż tyle ich potrzebujesz? Zanim wybierzesz się na zakupy do galerii, przejrzyj dokładnie zawartość Twojej szafy. Jeśli faktycznie masz w niej mnóstwo ubrań, których nie chcesz już nosić, to może warto pomyśleć o wyprzedaży?

Wydatki na przyjemności

Planowanie budżetu domowego powinno uwzględniać także wydatki na przyjemności. Nie chodzi o to, aby wszystkiego sobie odmawiać. Nie po to przecież pracujesz, aby zostać niewolnikiem oszczędzania. Z pewnością jednak lepiej spożytkujesz większą sumę pieniędzy, niż gdy będziesz rozdrabniać ją na kolejną wizytę w kinie czy barze. Zamiast bawić się na mieście, może zaproś znajomych do domu? Romantyczną kolację możesz przygotować w domu, a film obejrzeć na Netflixie.

Nadwyżka w miesięcznym budżecie domowym

Zarządzanie domowym budżetem ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której pojawi się nadwyżka. Co z nią zrobić? Nie musisz od razu kupować nowego telewizora (chyba że to było Twoje marzenie, które stanowiło cel oszczędzania). Są także inne sposoby.

Budowanie poduszki finansowej

Podstawa każdego budżetu domowego to budowanie poduszki finansowej. Prościej mówiąc, to odkładanie pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć, dlatego warto mieć oszczędności, które mogą pomóc w trudnej sytuacji życiowej. Utrata pracy, nagła choroba, wypadek – zabezpiecz przyszłość swoją i swoich bliskich. 

Niewrażliwość budżetu na nagłe wypadki

Usterka w aucie? Zepsuta pralka? Złośliwość rzeczy martwych bywa kosztowna. Co zrobisz w sytuacji, gdy okaże się, że naprawa samochodu kosztuje kilkaset złotych? Nie musisz od razu sięgać po kredyt gotówkowy, jeśli wypracujesz nadwyżkę finansową. Zawsze warto mieć w zapasie pewną sumę na takie okoliczności. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu. Nawet jedna czwarta Polaków nie ma oszczędności, nie musisz należeć do tej grupy.

Możliwość inwestowania i odkładania na przyszłe cele

Nadwyżka w budżecie stwarza przed Tobą nowe możliwości. Grosz do grosza i… może się uzbierać naprawdę niezła suma! Wystarczy, że odłożysz miesięcznie o 150 zł więcej, a w skali roku będziesz mieć 1800 złotych oszczędności. A pomyśl tylko, że może uda Ci się odkładać nie 150 zł, a nawet 2 czy 3 razy więcej! Postaw sobie cel, do którego warto dążyć, aby mieć motywację. Wymarzone wakacje z rodziną? Nowy sprzęt AGD? Masz wiele możliwości. Jedną z nich jest także inwestowanie!

Skoro mówimy już o oszczędzaniu: Podwyżki w oprocentowaniu lokat i kont oszczędnościowych

Jak zaplanować budżet domowy? Excel, aplikacja lub zwykła kartka

Wiesz już, że warto oszczędzać i na pewno masz już pomysł, na co wydałbyś czy wydałabyś zaoszczędzone pieniądze. Pora zatem przejść do działania. Tylko jak zaplanować budżet domowy? Musisz zacząć od obliczeń. Najprościej sporządzić je w tabeli. Po jednej stronie spiszesz przychody, a po drugiej wydatki. Możesz użyć do tego aplikacji w telefonie. Jest wiele aplikacji budżetu domowego, które Ci w tym pomogą. Będzie to m.in.: Money Manager, Wallet czy Szybki Budżet. Inne rozwiązanie to rozpisanie budżetu domowego w Excelu. Na każdy miesiąc możesz poświęcić inną kolumnę lub zakładkę. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby budżet domowy rozpisać w zeszycie.

Jak zarządzać budżetem domowym – podsumowanie

Jak zaplanować budżet domowy, aby realnie oszczędzać? Podstawa to spisanie swoich wydatków stałych i kontrolowanie zmiennych. Niekiedy wystarczy się dwa razy zastanowić, czy aby na pewno danej rzeczy potrzebujesz. A warto! Dzięki temu zbudujesz poduszkę finansową dla Twojej rodziny lub odłożysz na to, o czym od dawna marzysz.

Data publikacji:
23 Lis 2021

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły