Kredyt ekologiczny FENG to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą przyczynić się do ochrony środowiska, zmaksymalizować efektywność energetyczną i stosować odnawialne źródła energii. Modernizacja musi przynieść przynajmniej 30% ograniczenie zużycia energii w porównaniu do bieżących odczytów. Zobacz, jakie jeszcze warunki należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie FENG.
Na czym polega kredyt ekologiczny dla firm w ramach FENG?
Kredyt ekologiczny FENG jest współfinansowany w ramach programu Fundusze Unijne dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Polega na udzieleniu wnioskującemu dotacji w wysokości od 20% do 70% na spłatę części kapitałowej kredytu. Procent dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz miejsca realizacji inwestycji. O tego typu kredyt dla firm można wnioskować od 13.06.2023 r. do 17.08.2023 r. Rozpatrywaniem wniosków o premie zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.
Lista banków kredytujących kredyt z premią BGK
Chcąc skorzystać z eko kredytu z premią udzielaną przez BGK, udaj się do jednego z poniższych banków:
- Alior Bank S.A.
- Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
- Bank Handlowy w Warszawie S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pekao S.A.
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- ING Bank Śląski S.A.
- mBank S.A.
- PKO Bank Polski S.A.
- Santander Bank Polska S.A.
- SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
- VeloBank S.A.
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
- Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
Jakie podmioty mogą skorzystać z dotacji na inwestycje energooszczędne?
Dofinansowanie FENG skierowane jest do:
- sektora mikro, małych i średnich firm,
- przedsiębiorstw small mid-caps – zatrudniających do 499 pracowników,
- firm mid-caps – zatrudniających do 3000 pracowników.
Każdy z wymienionych podmiotów może liczyć na kredyt eko z różnym dofinansowaniem – zależnym także od miejsca realizacji inwestycji.
Na jaki cel można przeznaczyć środki z kredytu ekologicznego?
Pozyskane środki można wykorzystać na inwestycje, które podnoszą efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Zalicza się do nich np.:
- modernizację infrastruktury – np. wymiana linii produkcyjnej, termomodernizacja budynku,
- kupno instalacji odnawialnych źródeł energii lub modernizacja posiadanych urządzeń,
- inwestycję w systemy zarządzania energią.
W ramach eko dofinansowania można zrealizować wiele projektów, jednak wszystkie muszą spełniać warunek dotyczący obniżenia o 30% zużycia energii. To kredyt dla nowych firm oraz przedsiębiorstw ze stażem na rynku.
Jakie dokumenty przygotować, starając się o dofinansowanie w ramach Kredytu ekologicznego?
Planując wystąpienie o środki z premią BGK, musisz przeprowadzić audyt efektywności energetycznej, który stanowi potwierdzenie opłacalności planowanych działań, czyli obniżenia zużycia energii. Wraz z tym dokumentem należy przygotować wniosek o dofinansowanie, projekt inwestycji oraz oświadczenie o wielkości przedsiębiorstwa.
Jak aplikować o kredyt ekologiczny dla firm?
Wnioskowanie odbywa się w kilku krokach:
- krok 1 – potwierdzenie zdolności kredytowej w banku kredytującym, czyli uzyskanie promesy kredytu lub warunkowej umowy kredytowej,
- krok 2 – przeprowadzenie audytu efektywności – który potwierdzi minimum 30% oszczędność energii,
- krok 3 – przekazanie wniosku o dofinansowanie wraz z niezbędnymi załącznikami do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Po pozytywnej ocenie wniosku podpiszesz umowę z bankiem kredytującym o kredyt oraz z BGK o premię uzależnioną od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca realizacji inwestycji.
Co ważne
Maksymalna kwota finansowania uzależniona jest od zdolności kredytowej wnioskującego oraz kosztorysu projektu innowacyjnego. Minimalna stawka nie została określona. Kredyt możesz rozłożyć nawet na 10 lat.
Jak uzasadnić wniosek o uzyskanie dofinansowania?
Uzasadnieniem chęci uzyskania premii jest audyt energetyczny, który pozwala wykazać stopień oszczędności energii w porównaniu do bieżącego zużycia. Mając innowacyjny projekt, który pozwala na minimum 30% oszczędności, możesz bez przeszkód starać się o dofinansowanie.
Czy warto wnioskować o kredyt ekologiczny dla przedsiębiorstwa?
Zdecydowanie tak! Jeśli tylko Twój projekt wpisuje się w warunki uzyskania dofinansowania, masz szansę otrzymać aż 70% premii, która zostanie zaliczona na poczet spłaty części kapitałowej kredytu. Dzięki temu oddajesz mniej, niż pożyczasz i możesz przyczynić się do ulepszenia ochrony środowiska oraz zmaksymalizować efektywność energetyczną Twojego przedsiębiorstwa!
3 Komentarze