Razem czy osobno? Wspólne rozliczenie małżonków

  • 21 Lut 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy rozliczając się razem z małżonkiem, zawsze zapłacisz mniejszy podatek? Sprawdź, kiedy opłaca się złożyć wspólny PIT.
Razem czy osobno? Wspólne rozliczenie małżonków

Twój PIT to Twoja sprawa, ale jeśli masz żonę lub męża możecie rozliczyć się wspólnie. Jest to naprawdę łatwe, bo składacie PIT przez internet, a w niektórych sytuacjach także naprawdę opłacalne. Kiedy więc warto skorzystać ze wspólnego rozliczenia małżonków?

Jeśli jesteś po ślubie, masz dwie opcje rozliczenia podatku PIT 2020 za poprzedni rok. – sam lub ze współmałżonkiem. Wszystkie zasady reguluje Ustawa o PIT. Największe korzyści podatkowe możecie osiągnąć, kiedy jedno z Was zarabia o wiele więcej niż drugie.

Rozliczenie PIT 2020 – kiedy opłaca się rozliczyć z małżonkiem?

Wspólne rozliczenie małżonków jest najbardziej korzystne, kiedy jedno z Was wpada już w drugi próg podatkowy. Dzięki podzieleniu łącznych dochodów, osoba z wyższymi zarobkami może zapłacić niższą stawkę podatku. Warto pamiętać, że nawet gdy jedno z Was w danym roku nie osiągnęło żadnych dochodów, to wciąż możecie rozliczyć się razem, a druga osoba dzięki temu odda urzędowi mniej.

Nie ma znaczenia, czy rozliczycie się razem czy osobno, jeśli roczne dochody (przychody minus koszty uzyskania przychodu) każdego z Was są niższe niż 85 528 zł.

We wspólnym rozliczeniu  chodzi więc o to, aby osoba, której dochody wpadają w drugi próg podatkowy, dzięki uśrednieniu mogła zapłacić niższą stawkę – 18%, a za dochody uzyskane od 1 października 2019 r. 17%. Musisz pamiętać, że jest to opłacalne w sytuacji, gdy osoba o niższych dochodach zarabia przynajmniej 8 tys. zł.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozliczyć PIT z małżonkiem?

Musisz pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok. Wyjątek stanowi przypadek podatnika, który zawarł związek małżeński w 2018 r., a w 2019 r. jeden z małżonków zmarł. Drugie odstępstwo od reguły to przypadek podatnika, który pozostawał przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim, a małżonek zmarł przed złożeniem deklaracji rocznej. W obu sytuacjach podatnik może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, pomimo że jeden z partnerów nie żyje.

Musisz przez cały rok podatkowy posiadać wspólność małżeńską. Oznacza to, że nie możecie rozliczyć się razem, jeżeli w 2019 r. podpisaliście intercyzę.

Dodatkowo musisz zaznaczyć w deklaracji PIT (mogą być to również e-deklaracje), że rozliczacie się razem. Osobne oświadczenie nie jest potrzebne, a dodatkowo warto wiedzieć, że pod wspólną deklaracją może podpisać się tylko jedno z Was. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli jedna osoba zupełnie nie ma głowy do finansów i podatków i chce powierzyć to drugiej.

Warto również wiedzieć, że żadne z Was nie może być opodatkowane liniowo, ryczałtem (nie dotyczy prywatnego najmu mieszkania), kartą podatkową lub podatkiem tonażowym.

PIT 2020 – jak rozliczyć się wspólnie za 2019 r.?

Jeśli chcesz maksymalnie uprościć sobie sprawę, warto skorzystać z rozliczenia PIT-u przez internet, czyli z Portalu Podatkowego Twój e-PIT. Logowanie do tego systemu jest naprawdę proste, bo wystarczy wpisać kwotę dochodu za 2018 rok lub skorzystać z Profilu Zaufanego. A do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2020 za 2019 r.? Masz czas do 30 kwietnia 2020 r.

Jeżeli jednak zależy Ci, aby obliczyć to samemu, to:

1. U każdego osobno rozliczasz stratę, koszty uzyskania przychodów, składki ZUS oraz ulgi odliczane od dochodu.
2. Sumujesz czyste podstawy opodatkowania.
3. Dzielisz tę kwotę przez dwa.
4. Od niej obliczasz podatek i stosujesz kwotę zmniejszającą podatek, właściwy dla danej kwoty.
5. Wyliczony podatek mnożysz razy dwa.
6. Od tak wyliczonego podatku odliczasz ulgi od podatku, które przysługują każdemu z Was.

 

W razie wątpliwości, możesz zadzwonić na infolinię podatkową pod numerem: (22) 330 03 30.

Wspólne rozliczenie małżonków nie jest trudne i warto wiedzieć, jak to zrobić, aby sprawdzić, jak urząd skarbowy rozliczył PIT i czy zrobił to prawidłowo. E-PIT, który znajdziesz na portalu podatkowym, domyślnie zaproponuje rozliczenie indywidualne, ale po zalogowaniu możesz łatwo zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem. Dodatkowo możecie uzupełnić ulgi podatkowe (np. ulga prorodzinna), z których macie prawo skorzystać oraz wybrać organizację, którą wesprzecie w ramach przekazania 1% podatku. Czas na złożenie PIT-u mija 30 kwietnia 2020 r., ale im szybciej to zrobicie, tym wcześniej otrzymacie należny zwrot podatku.

Podobne artykuły