Jak założyć profil zaufany przez bank? O zakładaniu profilu zaufanego

  • 07 Mar 2022 | 10:00
  • 10 min. czytania
  • Komentarze(2)
Profil zaufany to narzędzie umożliwiające załatwianie spraw urzędowych całkowicie przez internet. W znaczący sposób ułatwia życie, a przy tym nic nie kosztuje. By móc zacząć korzystać z profilu zaufanego, najpierw trzeba go założyć. Najłatwiej i najszybciej zrobić to przez instytucję bankową, w którym ma się już konto. Jak założyć Profil zaufany w poszczególnych bankach?
Jak założyć profil zaufany przez bank? O zakładaniu profilu zaufanego

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Dostępnych jest kilka sposobów umożliwiających założenie profilu zaufanego. Można złożyć wniosek przez internet i potwierdzić go podczas rozmowy z urzędnikiem, założyć i potwierdzić profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC, wypełnić wniosek online i potwierdzić go w placówce albo założyć i go przez internet za pomocą banku, w którym mamy konto osobiste, lub innego dostawcy tożsamości.

Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim sposobie. Sprawdźmy, jak szybko i bezproblemowo założyć Profil zaufany w instytucji bankowej.

Czym jest Profil zaufany (eGO)? Jakie są jego zalety?

W dobie internetu mnóstwo spraw urzędowych załatwić można bez wychodzenia z domu, ale pod warunkiem, że ma się profil zaufany (kiedyś nazywany profil zaufanym  eGO). To bezpłatne narzędzie umożliwiające potwierdzanie tożsamości w internecie oraz składanie podpisu zaufanego, służącego za naszą oficjalną sygnaturę. Profil zawiera najważniejsze informacje takie jak dane osobowe, numer PESEL, numer telefonu czy adres e-mail.

W praktyce profil zaufany jest odpowiednikiem odręcznego podpisu, swoistym sposobem potwierdzenia tożsamości. Mając profil zaufany, można elektronicznie podpisywać podania i wnioski kierowane do podmiotów publicznych, przy czym można to robić 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. To zatem duża wygoda.

Zalety profilu zaufanego są niezliczone. Dzięki niemu można szybko i bezpiecznie potwierdzić swoją tożsamość w internecie, zyskując dostęp do usług rządowych i publicznych. Innymi słowy, bez wychodzenia z domu załatwimy wiele codziennych spraw, oszczędzając w ten sposób mnóstwo cennego czasu.

Zakładanie profilu zaufanego przez bank. Co trzeba wiedzieć?

Jak założyć profil zaufany? Można to zrobić na wiele sposobów, między innymi za pośrednictwem banku, który w tym przypadku pełni funkcję dostawcy tożsamości. Warto podkreślić, że jest to metoda powszechnie wykorzystywana i całkowicie bezpieczna.

Jak założyć Profil zaufany przez bank? Najpierw sprawdź, czy Twój bank ma w ogóle możliwość założenia profilu zaufanego, choć jeśli posiadamy konto w którejś z największych instytucji, ma pewno mamy taką możliwość. W tym celu wejdź na stronę internetową banku, zadzwoń na infolinię albo wejdź na stronę profilu zaufanego, gdzie znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.

Jeśli okaże się, że można założyć profil w danym banku, przejdź do rejestracji. Szczegóły dotyczące tego, jak założyć Profil zaufany oraz jak wygląda logowanie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przeczytaj: W którym banku otworzysz konto online?

Jak sprawdzić, czy profil zaufany jest aktywny?

Aktywny profil zaufany pozwala korzystać z funkcjonalności bez żadnych ograniczeń, ma jednak okres ważności i wynosi on 3 lata. Po tym czasie należy go przedłużyć  o kolejny okres. Jak sprawdzić, czy mam aktywny Profil zaufany?

W tym przypadku sprawa jest prosta: Jeśli możemy się zalogować i korzystać z e-usług, to oznacza, że profil zaufany jest cały czas aktywny. Gdy jego ważność będzie zbliżać się ku końcowi, użytkownik jest o tym informowany za pośrednictwem wiadomości e-mail. Brak aktywnego profilu uniemożliwia załatwianie większości spraw urzędowych przez internet, dlatego chcąc móc dalej z niego korzystać, należy przedłużyć jego ważność.

Jak potwierdzić profil zaufany przez bank?

Choć z usługi możemy korzystać za pośrednictwem odmiennych banków, procedura w każdym przypadku jest bardzo podobna, a na dodatek stosunkowo prosta i nieskomplikowana.

Najczęściej wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, a później wyszukać wśród dostępnych opcji formularz zakładania profilu zaufanego i postępować według wskazówek. Poszczególne kroki są dość intuicyjne, a ostatecznym potwierdzeniem jest wpisanie kodu z SMS. Szczegóły dotyczące tego, jak założyć i potwierdzić profil zaufany w poszczególnych bankach, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Gdzie najszybciej założymy profil zaufany? Lista banków, gdzie możemy to zrobić

Większość dużych banków umożliwia swoim klientom założenie i potwierdzenie Profilu zaufanego. Chcesz wiedzieć, jak to wygląda w banku, w którym masz konto? Niezbędne informacje znajdują się poniżej.

Profil zaufany w mBanku

W mBank Profil zaufany założyć można w kilka minut. W tym celu należy zalogować się do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu trzeba wybrać Finanse → Usługi → eUrząd → Profil Zaufany. Profil zaufany w mBanku będzie aktywny od razu po założeniu, dzięki czemu od razu można korzystać z serwisów administracji publicznej bez wychodzenia z domu.

Profil zaufany dla klientów PKO

Aby założyć Profil zaufany w PKO, w pierwszej kolejności należy utworzyć e-Tożsamość. Trzeba zalogować się do serwisu transakcyjnego online i kolejno wybrać: Usługi → e-Urząd → e-Tożsamość, potem potwierdzić zgodność danych hasłem SMS, co sprawi, że e-Tożsamość zostanie założona.

Następnie w zakładce Usługi → e-Urząd należy wybrać opcję Profil zaufany. Zostaniemy automatycznie przeniesieni na specjalną stronę, gdzie po zalogowaniu się będzie można kontynuować proces zakładania Profilu zaufanego w PKO BP.

W kolejnym kroku trzeba zalogować się do iPKO i użyć e-Tożsamości. Ukaże nam się strona z podsumowaniem danych z e-Tożsamości. Jeżeli wszystko się zgadza, trzeba jeszcze wyrazić zgodę na przekazanie tych danych i kliknąć Wykonaj. Profil zaufany założony.

Może Cię zainteresować: Bankowość mobilna, czyli smartfon zamiast oddziału

Profil zaufany w Santanderze

Profil zaufany w Santander założyć można tak jak w pozostałych bankach – przez internet. Logujemy się do bankowości internetowej i z górnego paska wybieramy zakładkę eUrząd. Klikamy Załóż Profil zaufany, następnie uzupełniamy dane oraz akceptujemy niezbędne zgody i oświadczenia.

Potwierdzamy dane narzędziem autoryzacji (smsKodem lub tokenem). Na wskazany adres e-mail przyjdzie wiadomość z serwisu ePUAP potwierdzająca założenie Profilu zaufanego. Jak widać, bardzo prosto jest założyć w Santander Profil zaufany.

Profil zaufany dla klientów ING

Jak założyć Profil zaufany w ING? Trzeba zalogować się do Mojego ING i przejść do „Usług”. Usługa znajduje się w „Sprawach urzędowych”. Klikamy w Profil zaufany i sprawdzamy, czy wszystkie dane są aktualne, jeśli tak, potwierdzamy kodem SMS. I gotowe – można już załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu przez założony w ING Profil zaufany.

Profil zaufany w banku Credit Agricole

Chcąc założyć Profil zaufany w Credit Agricole, trzeba zalogować się do CA24 eBank. Jeśli nie mamy eTożsamości, to musimy w pierwszej kolejności ją utworzyć, również za pośrednictwem CA24 eBank.

Gdy eTożsamość będzie już gotowa, w zakładce Lista spraw znajdujemy kafelek Profil zaufany, system przekieruje nas na stronę pz.gov.pl. Wybieramy opcję potwierdzenia tożsamości (ikona banku), logujemy się do CA24 eBank, sprawdzamy prawdziwość danych i potwierdzamy je. System z powrotem przekierowuje nas na pz.gov.pl. Gotowe, przez utworzony przy pomocy Credit Agricole Profil zaufany można już załatwiać sprawy online.

Profil zaufany w Millennium

Będąc klientem Millennium, Profil zaufany można założyć przez Millenet. Logujemy się do Millenetu, w menu głównym wybieramy MilleUrząd → Profil Zaufany. Sprawdzamy dane i upewniamy się, czy wszystkie informacje są poprawne.

Aby założyć Profil zaufany w Millennium, musimy jeszcze potwierdzić dane hasłem SMS lub za pomocą Autoryzacji Mobilnej. Otrzymamy e-mail z serwisu ePUAP potwierdzający utworzenie Profilu Zaufanego.

Profil zaufany w BNP Paribas

W BNP Paribas także można założyć Profil zaufany. Chcąc to zrobić, należy zalogować się do bankowości internetowej, przejść do sekcji Usługi → eUrząd → Tożsamość Elektroniczna i wybrać opcję złóż wniosek. Potem należy sprawdzić poprawność swoich danych i zaakceptować regulamin usługi, następnie złożyć stosowne oświadczenia i autoryzować operację.

Profil zaufany Getin Bank

W Getin Bank Profil zaufany założyć można, wykorzystując do tego stronę pz.gov.pl. Klikamy w ikonkę naszego banku, przez co zostajemy przekierowani do miejsca, gdzie musimy się zalogować. Tam logujemy się i bezpiecznie potwierdzamy swoją tożsamość online. Tak jak wszędzie, składamy wniosek i potwierdzamy dane oraz składamy oświadczenia. Po autoryzacji operacji Profil zaufany jest gotowy do użytku.

Profil zaufany w banku Pekao S.A.

Mając dostęp do konta w bankowości elektronicznej, Profil zaufany w Pekao założyć można m.in. poprzez serwis e-urząd. Wybieramy tam logowanie za pomocą bankowości elektronicznej Banku Pekao S.A. i następnie tworzymy bankowe PekaoID oraz profil. Druga opcja to wejście na pz.gov.pl, wybranie uzyskanie Profilu Zaufanego za pomocą banku, następnie selekcja Banku Pekao S.A. i zalogowanie do Pekao24. Końcowym krokiem jest złożenie wniosku o PekaoID i Profil Zaufany.

Profil zaufany w Banku Spółdzielczym

Wchodzimy na stronę pz.gov.pl i klikamy ikonę Grupa BPS i SGB Banki Spółdzielcze, następnie wybieramy swój bank spółdzielczy. Klikamy „rejestruj się” i zostajemy przeniesieni do strony, na której można się zalogować do wybranego banku. Tam postępujemy analogicznie jak w każdej innej instytucji, czyli logujemy się, składamy wniosek, zatwierdzamy oświadczenia, potwierdzamy tożsamość i gotowe – Profil zaufany w banku spółdzielczym założony.

Profil zaufany przez bank – podręczne Q&A

Jak założyć Profil zaufany przez bank? Co jest potrzebne? Czy można założony już Profil zaufany usunąć? Na niektóre z tych pytań udzieliliśmy już odpowiedzi, na inne, równie nurtujące, odpowiedzi udzielamy poniżej.

Czy do założenia profilu zaufanego potrzebny jest e-mail?

Tak – jednym z warunków koniecznych jest posiadanie adresu e-mail. E-mail jest potrzebny do potwierdzenia całej operacji, ponadto wysyłane są na niego wiadomości, np. informujące o założeniu Profilu zaufanego czy zbliżającym się końcu ważności.

Czy można zrezygnować z profilu zaufanego? Jak usunąć profil?

W każdej chwili można unieważnić profil albo usunąć konto profilu zaufanego. Warto jednak podkreślić, że unieważnienie nie powoduje usunięcia konta Profilu zaufanego, natomiast usunięcie powoduje natychmiastowe jego unieważnienie.

Jak zrezygnować z Profilu zaufanego? Trzeba zgłosić się do wybranego Punktu Potwierdzającego i wypełnić wniosek o unieważnienie Profilu zaufanego lub samodzielnie dokonać unieważnienia na ePUAP. A jak usunąć Profil zaufany? Wystarczy zalogować się na Profil i wybrać odpowiednią opcję.

Profil zaufany dla dziecka. Od którego roku życia możemy go komuś założyć?

Z Profilu zaufanego korzystać mogą nie tylko ci, którzy ukończyli 18 lat. Jest on dostępny dla wszystkich osób, które ukończyły 13. rok życia, posiadają numer PESEL i posiadają pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Rodzice mogą zatem założyć Profil zaufany dla dziecka, a uczynią to w taki sam sposób jak dla osoby dorosłej.

Czy można przenieść swój profil zaufany do innego banku?

Przeniesienie Profilu zaufanego do innego banku jest jak najbardziej możliwe. Da się to zrobić przez sam Profil.

Aby zmienić metodę autoryzacji, należy wybrać przycisk „Zmień dostawcę tożsamości”, następnie w polu metoda autoryzacji wybrać bank, który będzie nowym dostawcą. Po wybraniu banku należy wybrać „Zmień dostawcę tożsamości” i kliknąć odpowiedni przycisk.

Zostaniemy przekierowani do systemu banku, który będzie nowym dostawcą tożsamości. Tam logujemy się do systemu bankowości elektronicznej, potwierdzamy uwolnienie tożsamości oraz autoryzujemy zmianę za pomocą powiadomienia SMS/PUSH.

Czy można założyć profil zaufany w banku bez konta bankowego?

Można założyć tymczasowy Profil zaufany, nie posiadając konta bankowego, ale profil w swej domyślnej i standardowej wersji bez konta bankowego nie jest możliwy. Poza tym zakładając Profil tymczasowy, nie da się dopełnić wszystkich formalności samodzielnie przez internet, a trzeba umówić się online na rozmowę wideo z urzędnikiem.

Czy można mieć dwa profile na jednym koncie?

Mając wspólne konto bankowe, nadal można założyć z jego pomocą Profil zaufany. Każdy z właścicieli konta musi mieć jednak inne dane do logowania do bankowości elektronicznej. Dzięki temu można założyć dwa Profile zaufane na jednym koncie bankowym.

Profil zaufany przez bank – podsumowanie

Założenie Profilu zaufanego jest całkowicie darmowe, a jeśli zdecydujemy się to zrobić przez bank, dostęp do niego zyskujemy od razu po zakończeniu procesu rejestracji. Profil zaufany ważny jest jedynie przez 3 lata, dlatego chcąc z niego dalej korzystać po upływie tego czasu, trzeba go przedłużyć.

Jak sprawdzić, czy ma się założony Profil zaufany? Należy spróbować się zalogować. Jeśli system nie dopuści nas do wykonywania standardowych czynności, to oznacza, że nie założyliśmy jeszcze profilu.

Gdy zacznie się już korzystać z tej usługi, przekonamy się, jak dużym ułatwieniem jest, jeśli chodzi o załatwianie spraw urzędowych. Za jego pośrednictwem można potwierdzać tożsamość w systemach podmiotów publicznych, logować się do systemu, a w razie potrzeby złożyć podpis elektroniczny (podpis zaufany), który względem podmiotów publicznych jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny.

Data publikacji:
07 Mar 2022

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Ekspert 17 grudnia 2023
    Niby założyłam profil przez bank PKO BP i co dalej? czy za każdym razem muszę logować się przez bank? Skąd wziąć login i hasło? bo nie dostałam żadnej wiadomości ani na sms ani na maila.
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 grudnia 2023
    Dzień dobry, jeżeli założyłaś profil zaufany przez bank, to za każdym razem musisz logować się do niego wybierając opcję "Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy". Wówczas do logowania będzie potrzebne hasło i login, którym logujesz się do bankowości elektronicznej.
  • Michał Ekspert 25 września 2022
    Coś ta lista banków do zmiany jest mocno ograniczona. Np. nie ma na niej Santander Bank Polska. I co mam teraz zrobić - zakładać nowy profil przez Santander???
    Serafin Anna Ekspert 28 września 2022
    Michał, informację o tym, jak założyć profil zaufany w SBP, znajdziesz w akapicie: Profil zaufany w Santanderze.

Podobne artykuły