Na zamknięcie lub zawieszenie działalności gospodarczej decydują się najczęściej osoby, których biznes nie przynosi oczekiwanych zysków lub jest wręcz źródłem problemów finansowych. W takiej sytuacji zamiast sięgać po kolejny kredyt dla firmy i ratować na siłę upadający biznes, czasami warto po prostu zrobić sobie przerwę w jego prowadzeniu lub podjąć decyzję o jego definitywnym zamknięciu. Co jednak będzie lepsze – zamknięcie czy zawieszenie działalności?
Zawiesić czy zamknąć działalność? Czym się różni zawieszenie działalności od zamknięcia?
Bez względu na powód decyzji o zaprzestaniu prowadzenia biznesu należy dobrze przemyśleć, jak ten fakt zgłosić do CEIDG, czyli czy lepiej zawiesić, czy zamknąć działalność. Różnica między zawieszeniem a zamknięciem działalności jest bowiem taka, że zawieszoną działalność można dość łatwo wznowić, natomiast po jej zamknięciu powrót do prowadzenia biznesu będzie możliwy wyłącznie poprzez ponowne zarejestrowanie firmy.
Przy podejmowaniu decyzji, czy lepsze będzie zawieszenie, czy zamknięcie działalności należy też wziąć pod uwagę konsekwencje formalne i finansowe. Zawieszenie działalności powoduje bowiem m.in.: konieczność prowadzenia rozliczeń księgowych w okresie zawieszenia (np. książki przychodów i rozchodów), natomiast po jej zamknięciu nie trzeba się już tym martwić. W trakcie zawieszenia działalności nie trzeba też wyrejestrowywać kasy fiskalnej, co jest konieczne w przypadku likwidacji firmy.
Zobacz też: Co to jest działalność nierejestrowana? Poznaj ułatwienie dla swojej małej firmy
Warto też mieć świadomość, że w trakcie zawieszenia działalności nie można co prawda osiągać z jej tytułu żadnych dochodów, jednak można zabezpieczać źródła przychodów i rozliczać poniesione z tego tytułu koszty (np. wynajmu lokalu czy rat leasingowych). Nie jest to już możliwe po zamknięciu firmy.
W okresie zawieszenia można także przyjmować powstałe wcześniej należności od klientów, zbywać środki trwałe czy nawet uzyskiwać dochody z czynności sprzed zawieszenia, a zatem np. z lokaty założonej w trakcie prowadzenia firmy.
Na pytanie, czy lepiej zamknąć, czy zawiesić działalność gospodarczą trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania dają bowiem przedsiębiorcy możliwość zatrudnienia się na etacie, a nawet skorzystanie z zasiłku dla bezrobotnych.
Z pewnością jednak zawieszenie działalności jest łatwiejsze i warto je rozważyć w szczególności, gdy istnieją realne szanse na jej wznowienie w przyszłości i osiąganie z tego tytułu dochodów. W przypadku gdy nie ma na to widoków, lepiej podjąć decyzję o zamknięciu firmy.
Należy też pamiętać, że zawiesić działalność mogą wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Mogą to jednak zrobić, jeśli pracują dla nich osoby na podstawie umów zlecenia lub o dzieło.
Po jakim czasie można zawiesić i zamknąć działalność gospodarczą?
Obowiązujące przepisy nie mówią nic na temat tego, po jakim czasie możliwe jest zawieszenie działalności. Można zatem zrobić to w dowolnym momencie. Wskazują jednak, po jakim czasie można zamknąć działalność gospodarczą – otóż należy to zrobić w ciągu 7 dni od faktycznego zaprzestania prowadzenia firmy.
Warto jednak pamiętać, że zamknąć firmę można tylko raz, natomiast zawiesić działalność można wielokrotnie i to na dowolny okres – byle nie był krótszy niż 30 dni. Okres zawieszenia działalności można określić z góry lub zdecydować się na bezterminową przerwę w prowadzeniu firmy. Bezterminowe zawieszenie działalności jest możliwe dopiero od 30 kwietnia 2018 roku – wcześniej można było zawiesić firmę na okres maksymalnie 24 miesięcy.
Po jakim czasie zawieszenia działalności można ją zlikwidować?
Wielu przedsiębiorców decyduje się zawiesić działalność firmy, ponieważ żywi nadzieję na jej wznowienie w przyszłości. W trakcie przerwy w prowadzeniu biznesu takie plany mogą jednak ulec zmianie, przez co pojawia się pytanie, czy możliwe jest definitywne zamknięcie zawieszonej działalności gospodarczej.
Zamknięcie działalności po zawieszeniu, jak również w trakcie zawieszenia jest jak najbardziej możliwe.
W obu przypadkach firmę można zlikwidować tak naprawdę w dowolnym momencie.
Zamknięcie działalności gospodarczej w trakcie zawieszenia
Na zamknięcie zawieszonej działalności gospodarczej można zdecydować się w każdym momencie trwania okresu zawieszenia. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG. Należy jednak pamiętać, że likwidacja zawieszonej działalności będzie wymagała dopełnienia dokładnie tych samych obowiązków, jak likwidacja czynnej firmy, a więc przede wszystkim sporządzenia spisu z natury dla celów PIT i VAT oraz wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Zamknięcie działalności gospodarczej po okresie zawieszenia
Zamknięcie działalności gospodarczej po zawieszeniu będzie oznaczało likwidację czynnej firmy. W takiej sytuacji będą zatem przedsiębiorcy, którzy podejmą decyzję o zamknięciu firmy po wznowieniu działalności, do którego może dojść np. po upływie określonego przez nich wcześniej okresu zawieszenia.
Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej po zawieszeniu wymaga złożenia do CEIDG stosownego wniosku. Co ważne, powinien od trafić do ewidencji w ciągu 7 dni od faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.
Czy zawieszona działalność sama się zamyka?
Na pytanie, czy zawieszona działalność sama się zamyka, odpowiedź brzmi: nie. Co prawda do 2018 roku obowiązywały przepisy, według których zawieszona działalność była zamykana w ewidencji automatycznie po 24 miesiącach, jeśli przedsiębiorca nie złożył wniosku o jej wznowienie. Dzisiaj jest jednak inaczej – bez względu na okres zawieszenia firma nie zostanie wykreślona automatycznie z rejestru. Będzie to możliwe wyłącznie po złożeniu przez niego stosownego wniosku.
Jak zamknąć działalność gospodarczą po zawieszeniu? Czy można zrobić to przez Internet?
Przejdźmy teraz do spraw technicznych, czyli jak zamknąć zawieszoną działalność. W tym celu należy złożyć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek na formularzu CEIDG-1. Jest to uniwersalny formularz, za pomocą którego zakładamy firmę, zawiesimy ją lub zlikwidujemy, a także wznowimy działalność.
Ważne jest zatem, by zaznaczyć w nim właściwy kwadracik określający rodzaj wniosku – w tym przypadku będzie to opcja nr 5, czyli wniosek o wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG. Poza tym w formularzu wystarczy uzupełnić rubryki dotyczące:
- danych wnioskodawcy (sekcja 2),
- danych firmy (sekcja 5),
- ubezpieczenia społecznego (sekcja 9),
- informacji o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej (sekcja 13) – trzeba tutaj wskazać ostatni dzień prowadzenia firmy,
- urzędu skarbowego (sekcja 14).
Wniosek o zamknięcie zawieszonej działalności gospodarczej można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy albo elektronicznie przez internet. Najprostsze jest zamknięcie działalności gospodarczej online. W tym celu bowiem wystarczy wejść na stronę Biznes.gov.pl, wybrać sekcję „Zmień dane firmy" i zalogować się do serwisu za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu, a następnie wypełnić wspomniany wyżej formularz. Faktyczne wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru powinno nastąpić najpóźniej w następnym dniu roboczym po złożeniu wniosku.
Warto pamiętać, że informacja o zamknięciu jednoosobowej działalności gospodarczej po zawieszeniu jest automatycznie przekazywana z CEIDG do ZUS, urzędu skarbowego, a także GUS prowadzącego rejestr REGON.
Zawieszenie i zamknięcie działalności a ZUS
Zarówno zawieszenie działalności, jak i jej zamknięcie powoduje, że przedsiębiorca przestaje być automatycznie objęty ubezpieczeniem i nie musi już opłacać składek. Faktu zawieszenia lub zamknięcia firmy nie trzeba zgłaszać do ZUS, jednak w przypadku likwidacji działalności konieczne jest samodzielne wyrejestrowanie z ubezpieczeń pracowników oraz członków rodziny (należy to zrobić w ciągu 7 dni od daty zamknięcia działalności).
Warto też pamiętać, że w przypadku zamknięcia czynnej firmy przez kolejne 30 dni będzie można jeszcze korzystać z bezpłatnych usług medycznych, bo właśnie tyle czasu będzie obowiązywało ubezpieczenie zdrowotne. Nie będzie to jednak możliwe wskutek zamknięcia zawieszonej działalności gospodarczej, ponieważ w okresie zawieszenia nie płaci się składek.
Zamknięcie działalności gospodarczej a kredyt firmowy
Zamknięcie działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku spłaty zobowiązań i dotyczy to także zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu firmowego. Pozostałe do spłaty raty należy więc uregulować. Pomóc w tym może sprzedaż majątku firmy np. maszyn czy samochodów.
Jeśli nie jest to możliwe, a raty są zbyt wysokie, warto udać się do banku i poinformować o zamknięciu firmy oraz poprosić o zmianę warunków spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji banki najczęściej proponują kredyt konsolidacyjny, którym spłacane jest poprzednie zobowiązanie. Nowy kredyt jest już udzielony osobie fizycznej, a nie firmie i ma odpowiednio wydłużony okres spłaty, dzięki czemu kredytobiorca może regulować znacznie niższe raty niż dotychczas.
Gewerbe – jak zamknąć?
Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej wielu Polaków decyduje się założyć firmę za granicą i najczęściej robią to w Niemczech, czyli kraju, z którym mamy największe obroty handlowe. Niemiecka jednoosobowa działalność gospodarcza nazywa się Gewerbe. Warto więc przy okazji wyjaśnić, jak zamknąć Gewerbe.
Należy to zrobić w tym samym urzędzie ds. gospodarki (niem. Gewerbeamt), w którym zakładało się firmę – poprzez złożenie wniosku o jej zamknięcie na formularzu Gewerbe – Abmeldung oraz uiszczenie opłaty w wysokości około 25-30 euro.
A jak zamknąć Gewerbe, będąc w Polsce? Można to zrobić korespondencyjnie, wysyłając wypełniony formularz pocztą na adres odpowiedniego urzędu. Warto pamiętać, że Gewerbeamt powiadomi automatycznie o likwidacji firmy jedynie urząd skarbowy, natomiast przedsiębiorca powinien samodzielnie poinformować o tym fakcie izbę rzemieślniczą oraz kasę chorych.
Warto przeczytać! Wsparcie w starcie, czyli pożyczka na pierwszy biznes. Na co możemy przeznaczyć pieniądze?
Jak wznowić zawieszoną działalność?
Jak już wiemy, zawieszoną działalność można w każdym momencie wznowić, nie czekając aż upłynie okres jej zawieszenia (o ile był wskazany we wniosku o zawieszenie). Jak wznowić zawieszoną działalność? W tym celu należy złożyć do CEIDG wniosek o wznowienie działalności na formularzu CEIDG-1. Również w tym przypadku można to zrobić osobiście w urzędzie lub online.
Warto pamiętać, by w formularzu zaznaczyć dzień wznowienia działalności, który nie musi się pokrywać z dniem złożenia wniosku. Należy też dokonać ewentualnych innych zmian w ewidencji, jeśli jest to konieczne, np. dotyczących zmiany adresu czy też PKD.
Zamknięcie a zawieszenie działalności gospodarczej – podsumowanie
Z formalnego punktu widzenia zawieszenie działalności a jej zamknięcie niewiele się różnią. Obie formy zaprzestania prowadzenia biznesu wymagają bowiem jedynie złożenia odpowiedniego wniosku do CEIDG. Różne są jednak skutki zawieszenia i zamknięcia działalności gospodarczej, ponieważ w pierwszym przypadku firmę można szybko reaktywować, natomiast w drugim ponowne otwarcie biznesu będzie wymagało założenia tak naprawdę od początku nowej firmy.
Warto zatem dobrze się zastanowić, czy zawiesić, czy zamknąć działalność. Wielu przedsiębiorców decyduje się najpierw na zawieszenie firmy, ponieważ dzięki nowym przepisom można to zrobić nawet bez określania terminu wznowienia działalności. W każdej chwili można też zamknąć zawieszoną działalność, a zatem podjąć ostateczną decyzję dopiero po dokładnym przemyśleniu sprawy.
1 Komentarze