Co to są fundusze zrównoważone?

  • 10 Lip 2020 | 00:00
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Fundusze zrównoważone są specyficznym rodzajem funduszy inwestycyjnych, których aktywa po części lokowane są w akcje spółek giełdowych, a po części w papiery dłużne – obligacje i bony skarbowe. Ze względu na udział akcji fundusz zrównoważony jest nieco bardziej ryzykowany niż fundusz papierów dłużnych.
Co to są fundusze zrównoważone?

Z tego artykułu dowiesz się:

Dla kogo są fundusze zrównoważone? Co je wyróżnia na tle innych funduszy? Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz zrównoważony? Podpowiadamy!

Czym są fundusze zrównoważone?

Fundusze zrównoważone zaliczane są do grupy funduszy mieszanych. Są to fundusze, które w połowie składają się z akcji i w połowie z obligacji. Taka konstrukcja pozwala na to, aby część akcyjna pracowała na zysk funduszu w okresie hossy, a część obligacyjna nie pozwalała stracić zbyt wiele w okresie bessy. Fundusz zrównoważony łączy w sobie większe bezpieczeństwo niż przy funduszach agresywnych i możliwość większych zysków niż w przypadku funduszy bezpiecznych.

Sprawdź jakie są jeszcze inne rodzaje funduszy: Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Jak działają fundusze zrównoważone?

Fundusze zrównoważone są dedykowane tym, którzy chcą inwestować w sposób umiarkowany. Dlaczego? Ulokowanie aktywów częściowo w papierach dłużnych sprawia, że ryzyko nie jest aż tak wysokie, co za tym idzie, fundusze zrównoważone są bezpieczniejsze od funduszy akcyjnych.

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, część aktywów przy funduszach zrównoważonych inwestowana jest w fundusze akcyjne, a część w papiery dłużne. W praktyce znaczy to tyle, że część portfela pracuje na zyski, a część zabezpiecza nas przed stratą.

W trakcie gorszej koniunktury rynkowej fundusze zrównoważone nie tracą tyle, co innego rodzaju fundusze. Z drugiej jednak strony w trakcie giełdowej hossy pozwalają zdecydowanie mniej zarobić. Mimo wszystko jest to optymalne rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie chcą ryzykować całego kapitału.

Co wyróżnia fundusze zrównoważone na tle innych?

Razem z funduszami zrównoważonymi klienci otrzymują gotową strategię inwestycyjną. Nie muszą marnować czasu nad zastanawianiem się, w jaki sposób rozdzielić środki między różne instrumenty finansowe. Dodatkowo nie muszą analizować, gdzie w danej chwili lepiej ulokować środki: w akcjach czy może w obligacjach.

Fundusze zrównoważone, dzięki obecności w portfelu akcji w czasie giełdowej hossy są w stanie wypracować wysokie zyski, z kolei bezpieczne obligacje skutecznie redukują straty w okresie giełdowej bessy. Na tle innych funduszy, fundusze zrównoważone wyróżnia prosta konstrukcja, łatwa kontrola i wyjście z inwestycji, a także możliwość inwestowania małych kwot – czyli wszystko to, czego oczekują rozważni inwestorzy.

Jak wybrać odpowiedni fundusz zrównoważony?

Każdy fundusz inwestycyjny ma obowiązek udostępniać dane historyczne notowań swoich jednostek uczestnictwa, nie inaczej jest w przypadku funduszy zrównoważonych. Informacje te pozwalają inwestorom ocenić atrakcyjność oraz ryzyko inwestowania w dany fundusz.

Aby ocenić atrakcyjność funduszu, wystarczy spojrzeć na historyczny wykres wartości jednostki, czyli na to, jak zachowywała się cena funduszu w przeszłości. Wykres notowań nie powinien być jednak jedynym kryterium oceny funduszu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wskaźnik ryzyka podawany w kartach każdego funduszu.

Inwestor, zanim dokona wyboru, powinien dodatkowo porównać zachowanie się jednostki z jednostkami funduszy z tej samej kategorii. W tym przypadku należy porównać zachowanie się funduszy zrównoważonych z funduszami zrównoważonymi, co pozwoli ocenić, który ma najlepszy stosunek zysków do strat.

Na koniec można jeszcze prześledzić zestawienia najlepszych funduszy inwestycyjnych. Regularnie publikowane są bowiem rankingi zawierające fundusze, które uzyskały najlepsze wyniki. Dostarczają one informacji, który fundusz był najlepszy w danym okresie.

Jak czytać notowania na funduszach zrównoważonych?

Każda osoba dopiero co rozpoczynająca swoją przygodę z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych powinna wiedzieć, że we wszelkiego rodzaju rankingach uwzględnione są fundusze różnego rodzaju. Porównywanie ich wyników ze sobą mija się z celem, gdyż różne typy funduszy wypadną skrajnie pozytywnie albo negatywnie, co będzie miało niewiele wspólnego z realną szansą na zysk i ryzykiem straty.

Aby móc porównać ze sobą notowania funduszy zrównoważonych, należy odpowiednio je pogrupować. Inny jest bowiem poziom ryzyka inwestycyjnego i możliwość wypracowania zysku dla funduszy zrównoważonych, a jeszcze inny dla akcji czy obligacji. Podział na poszczególne kategorie funduszy pozwala uniknąć błędu dotyczącego ryzyka związanego z inwestycją.

Sprawdź jeszcze: Lokata czy fundusz inwestycyjny?

Data publikacji:
10 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły