Zarówno lokata bankowa, jak i fundusze inwestycyjne dają Ci możliwość pomnożenia swojego kapitału. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oba te produkty działają na zupełnie odmiennych zasadach. Największą różnicą między lokatą a funduszem jest ryzyko poniesienia straty.
Lokata długoterminowa – czym jest?
Lokata bankowa to produkt depozytowy oferowany przez banki. Jest specyficzną umową między klientem a bankiem, na mocy której klient udostępnia mu swoje środki pieniężne na określony czas. Lokata pozwala bankowi pozyskać kapitał, który jest później wykorzystywany do udzielania kredytów. W ramach wynagrodzenia bank nalicza do użyczonej kwoty odsetki na podstawie określonej w umowie stopy oprocentowania, które mogą być księgowane w różnych odstępach czasowych. Lokatę bankową można zatem traktować jako pożyczkę od klienta dla banku w zamian za odsetki.
Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusz inwestycyjny to forma wspólnego inwestowania. Polega na wspólnym lokowaniu środków przez uczestników funduszu. Podstawowym zadaniem funduszu inwestycyjnego jest pomnażanie pieniędzy powierzonych mu przez uczestników. Rozróżnić można fundusze inwestycyjne otwarte i zamknięte. W portfelu inwestora mogą znaleźć się akcje polskie i zagraniczne, obligacje skarbowe i korporacyjne czy wiele innych – wszystko zależy od indywidualnej polityki inwestycyjnej.
Lokata długoterminowa a fundusz inwestycyjny – różnice
Sporo osób zadaje sobie pytanie „fundusz czy lokata”? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każda z form inwestowania środków ma zarówno zalety, jak i wady i dopiero po prześledzeniu jednych i drugich można mniej więcej zorientować się, która z opcji będzie bardziej opłacalna z naszego punktu widzenia.
Koszty
Pierwszym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę, porównując lokatę długoterminową z funduszem inwestycyjnym, są koszty. Koszty mają niebagatelny wpływ na zysk z inwestycji, szczególnie w dłuższym okresie.
Otwarcie tradycyjnej lokaty bankowej nic nie kosztuje, drobne opłaty mogą pojawić się dopiero przy przedwczesnym zerwaniu umowy i wypłaceniu kapitału powierzonego bankowi. Wtedy trzeba liczyć się z utratą części, a w niektórych przypadkach, nawet całości zgromadzonych odsetek. W przypadku funduszu inwestycyjnego mogą natomiast pojawić się wstępne opłaty manipulacyjne.
Ponadto zarówno zysk z lokaty, jak i z funduszu inwestycyjnego, jest opodatkowany podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19% (tzw. podatkiem Belki).
Ryzyko
Lokata bankowa jest produktem wyjątkowo bezpiecznym. Decydując się na jej otwarcie, masz pewność, że w ostatecznym rozrachunku Twoje oszczędności zostaną pomnożone. Oczywiście istnieje ryzyko utraty środków w przypadku upadłości banku, jednak jest ono niewielkie. Dodatkowo środki o wartości do 100 tysięcy euro są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Fundusze inwestycyjne są zdecydowanie bardziej ryzykowne. Zarobek na funduszu inwestycyjnym zależy w dużej mierze od tego, jak zachowywać się będą w danym momencie rynki finansowe. Kupując udziały w funduszu inwestycyjnym, należy mieć świadomość, że różne zawirowania i kryzysy mogą narazić Cię na mniejszy zysk, a nawet stratę.
Mówi się jednak, że nie ma zysku bez ryzyka. Decydując się na fundusz, co prawda możesz stracić, ale możesz też zyskać dużo więcej niż na lokacie – szczególnie w dobie niskich stóp procentowych.
Wysokość zysków
Zarobek to kwestia interesująca każdego inwestora. Wybierając lokatę bankową, kierujesz się oprocentowaniem, dzięki któremu z góry wiesz, ile zarobisz. Obecnie nawet najlepsza lokata oferuje niskie oprocentowanie (ok. 2%). Wpłacając pieniądze na lokatę zarobisz. Jednak Twój zysk będzie niewielki.
W przypadku funduszu inwestycyjnego jest dokładnie na odwrót – to, czy w ogóle, a jeśli już, to ile, zarobisz, będzie uzależnione od rozwoju sytuacji na rynkach aktywów, w które inwestował będzie wybrany przez Ciebie fundusz. Teoretycznie fundusz może zaoferować duży zysk, jeśli sytuacja rynkowa będzie dla inwestora korzystna, w przeciwnym razie zanotujesz stratę, na co też musisz być przygotowany.
Dostęp do pieniędzy
Lokata długoterminowa zamraża zdeponowane w banku pieniądze i przez cały okres jej trwania nie masz do nich dostępu. Tak jak wcześniej wspomniałem, ich przedwczesne wypłacenie skutkuje utratą zgromadzonych do tej pory odsetek. Jeśli chodzi o fundusz inwestycyjny, sprawa wygląda nieco inaczej. Masz prawo wycofać się z inwestycji w fundusz w dowolnie wybranym momencie, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Co wybrać: lokatę długoterminową czy fundusz inwestycyjny?
Nie da się jednoznacznie wskazać, która opcja pomnażania kapitału jest lepsza. Lokata będzie dobrym wyborem dla osób, które nie lubią podejmować ryzyka i obawiają się ewentualnej straty. Na korzyść funduszy z pewnością przemawia możliwość większych zysków i swobodniejszego dostęp do zainwestowanych środków. Rozwiązanie kwestii spornej – lokata czy fundusz, zależy zatem od indywidualnych upodobań i przekonań.
0 Komentarze