Gwarancja BGK – co to jest i jak można ją uzyskać?

  • 06 Maj 2021 | 00:00
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jedną z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania jest kredyt. Obecnie pozyskanie pieniędzy z banku jest dużo łatwiejsze niż kiedyś, ale mimo to zdarza się, że wniosek zostaje odrzucony. Zwiększyć szanse na jego pozytywne rozpatrzenie może gwarancja BGK. Z produktu będącego wynikiem umowy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankami komercyjnymi korzystać mogą mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy. Sprawdź, co daje gwarancja BGK i jak ją uzyskać.
Gwarancja BGK – co to jest i jak można ją uzyskać?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Gwarancja BGK – co to jest?

Gwarancja bankowa BGK jest narzędziem, które ułatwia przedsiębiorcy otrzymanie kredytu i jednocześnie pozwala uzyskać korzystniejsze warunki finansowania. Zabezpieczenie powstało przede wszystkim z myślą o firmach mających krótką historię kredytową oraz nieposiadających odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Na ogół bowiem banki z wymienionych powodów nie chcą udzielać kredytów.

Zabezpieczenie gwarancjami dostępne jest już od jakiegoś czasu, jednak niedawno wprowadzono wiele ułatwień, a przyczyniła się do tego w dużej mierze sytuacja związana z pandemią. Warunki uzyskania zostały uproszczone, prowizja zniesiona, a maksymalne poziomy kwotowe podwyższone.

Z gwarancji BGK mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, a także małe i średnie firmy, bez względu na branżę. Do tej pory zdecydowało się na to ponad 194 tys. przedsiębiorców, którym udzielone zostały kredyty zabezpieczone gwarancją na łączną kwotę 162 mld zł.

Czym cechuje się pomoc de minimis?

Pomoc BGK de minimis to dopuszczona przez prawo unijne pomoc publiczna, której może udzielić państwo bez konieczności pozyskiwania zgody Komisji Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że poręczenie kredytu zostaje udzielone i na tym się kończy. Pomoc podlega bowiem monitorowaniu.

Pomocy de minimis mogą udzielać różne instytucje, w dowolnej formie i na dowolny cel. Jest ona sumowana i ma odgórnie ustalony limit. Maksymalna kwota pomocy, jaką może udzielić państwo jednemu przedsiębiorcy w ciągu 3 lat, nie może przekroczyć 200 tys. EURO.

Dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego towarów kwota dofinansowania została ograniczona do 100 tys. EURO również w okresie 3 kolejnych lat podatkowych. Warto dodać, że wartość pomocy de minimis udzielonej przedsiębiorcy przeliczana jest według średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, który obowiązuje w dniu udzielenia pomocy.

A na czym polega gwarancja BGK? Jest to jedna z form pomocy de minimis udzielana na zabezpieczenie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Gwarancje de minimis nie są dotacją pieniężną i nie pociągają za sobą żadnych skutków podatkowych.

Co można zyskać dzięki gwarancji BGK?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy gwarancja de minimis BGK pociąga za sobą mnóstwo korzyści. Do najważniejszych należą:

  • możliwość zaciągnięcia kredytu przez firmy z krótką historią kredytową lub nieposiadające wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu,
  • duża elastyczność w zakresie dysponowania własnym majątkiem (część objęta gwarancją de minimis nie musi być zastawiona na rzecz banku udzielającego kredytu ani Banku Gospodarstwa Krajowego),
  • stosunkowo niskie koszty ustanowienia zabezpieczenia (brak opłaty za rozpatrzenie wniosku o przyznanie gwarancji),
  • obniżenie całkowitego kosztu kredytu (niższa marża i/lub prowizja),
  • oszczędność czasu (wszystkie formalności związane z udzieleniem gwarancji można załatwić w banku kredytującym),
  • proste dokumentowanie bez obowiązku sprawozdawczego.

Jak zyskać gwarancję z BGK?

Poręczenie bankowe oferowane jest przez banki kredytujące, które zawarły z BGK umowę o współpracy. Co za tym idzie, przedsiębiorca może ubiegać się o gwarancję w banku, w którym wnioskuje o kredyt i to tam załatwić wszelkie niezbędne formalności, nie musi składać dodatkowego wniosku do BGK. Przedsiębiorca wraz z wnioskiem o udzielenie gwarancji powinien przedstawić komplet dokumentów wymaganych przez bank kredytujący.

Pożyczka de minimis – krok po kroku:

Krok 1 – Wypełnienie i złożenie wniosku o udzielenie gwarancji.

Krok 2 – Podjęcie decyzji o udzieleniu gwarancji.

Krok 3 – Objęcie kredytu gwarancją (otrzymanie zaświadczenia).

Krok 4 – Zapłata prowizji.

Gwarancja BGK – koszty

BGK gwarancja nie jest darmowa. Za jej udzielenie przedsiębiorca musi zapłacić prowizję w wysokości 0,5% kwoty gwarancji w ujęciu rocznym. W terminie od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. prowizja wynosi 0%.

Dlaczego od gwarancji udzielonych w pierwszym półroczu 2021 r. prowizja nie będzie pobierana? Zmiana ta została wprowadzona celem ograniczenia skutków pandemii COVID-19 i stanowi element pakietu pomocowego BGK dla firm. Kredytobiorcy będą musieli uiścić dopiero kolejną prowizję za okres roczny w wysokości 0,5%, która przypadnie na dzień po 30 czerwca 2021 r.

Kredyt z gwarancją BGK – co warto wiedzieć?

Wśród banków, w których udzielana jest gwarancja spłaty kredytu BGK, jest m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP i Santander Bank Polska. Warto jednak podkreślić, że dostępność kredytu w poszczególnych bankach może się różnić, dodatkowo to bank kredytujący decyduje o tym, czy zostanie wdrożona rozszerzona gwarancja BGK dla kredytu inwestycyjnego, czy obrotowego, związana z pandemią koronawirusa.

Przeczytaj: Gwarancja BGK i zabezpieczenie kredytu w Alior Banku - co warto wiedzieć?

Na co można przeznaczyć środki z kredytów objętych gwarancją de minimis? Kredyt obrotowy można spożytkować na opłacenie faktur za zakupione towary i usługi, uregulowanie podatków, składek ZUS i innych zobowiązań, sfinansowanie celów rozwojowych przedsiębiorstwa oraz spłatę zaciągniętych kredytów.

Z kolei środki z kredytu inwestycyjnego mogą zostać przeznaczone m.in. na budowę, rozbudowę, nadbudowę czy modernizację obiektów związanych z działalnością gospodarczą albo zakup samochodów, maszyn, urządzeń. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w banku kredytującym.

Gwarancja BGK – co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby zainteresowane otrzymaniem gwarancji BGK muszą spełnić ściśle określone warunki, stawiane zarówno przez BGK, jak i bank kredytujący.

Bank Gospodarstwa Krajowego wymaga, by przedsiębiorca ubiegający się o gwarancję był rezydentem Polski, należał do sektora MŚP i nie przekroczył limitu pomocy de minimis tj. 200 tys. EURO w przeciągu 3 ostatnich lat kalendarzowych.

Banki kredytujące natomiast oczekują odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, pozytywnej historii kredytowej i funkcjonowania na rynku przez określony czas – najczęściej minimum rok.

Data publikacji:
06 Maj 2021

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły