Słownik pojęć ubezpieczeniowych obejmuje wiele podmiotów, które funkcjonują w tej szczególnej branży. Jednym z nich jest ubezpieczający, czyli jedna ze stron umowy polisy ubezpieczeniowej. Sprawdź zatem, w jakich przypadkach będziesz ubezpieczającym, a w jakich staniesz się równocześnie osobą ubezpieczoną. Wbrew pozorom ubezpieczający i ubezpieczony wcale nie muszą być jedną i tą samą osobą.
Ubezpieczający – definicja
Podstawą do zawarcia ubezpieczenia jest umowa podpisywana pomiędzy dwoma podmiotami – ubezpieczającym i firmą ubezpieczeniową. Kto to jest ubezpieczający?
Otóż ubezpieczający to osoba fizyczna, prawna bądź przedsiębiorstwo podpisujący z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym umowę ubezpieczeniową, w której strony zobowiązują się do opłacania składek ubezpieczeniowych w ustalonej wysokości i w ustalonych odstępach czasu. W zamian otrzymują określoną ochronę, której zakres zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Poza tym w ich gestii leży podanie podstawowych danych osobowych lub firmowych, niezbędnych do przygotowania polisy. Powinny też podać zgodne z prawdą informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia lub swojego zdrowia – w przypadku ubezpieczenia na życie.
Jaka jest różnica między ubezpieczającym a ubezpieczycielem?
Umowa ubezpieczeniowa podpisywana jest pomiędzy ubezpieczającym a ubezpieczycielem, czyli towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie zostaje ci narzucone to, z jaką firmą oferującą ubezpieczenia masz podpisać umowę. Zresztą większość ubezpieczeń oferowanych na polskim rynku pozostaje dobrowolna. Możesz je wykupywać dla siebie, swoich najbliższych czy elementów majątku.
Ubezpieczający i ubezpieczyciel to dwie podstawowe strony umowy. Wiesz już, kto może być ubezpieczającym, czym natomiast różni się jego rola od roli odgrywanej przez ubezpieczyciela? Ubezpieczyciel to oferent polisy, czyli firma, która w zamian za składki pobierane od klienta oferuje określony zakres ochrony. W OWU może on zastrzec, w jakich sytuacjach nie będzie zobowiązany do ochrony ubezpieczonego klienta.
Świadczenie ochrony ubezpieczeniowej przez ubezpieczyciela przejawia się najczęściej w wypłacaniu odszkodowania czy innych świadczeń, jeśli w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wystąpią szkody osobowe lub majątkowe.
Sprawdź kim jest ubezpieczyciel i jakie ma prawa oraz obowiązki: Kim jest ubezpieczyciel?
Różnica między ubezpieczającym a ubezpieczonym
Nie zawsze ubezpieczający i ubezpieczony to jedna i ta sama osoba, choć jest to oczywiście możliwe. Ubezpieczającym jest podmiot, który podpisuje polisę z wybraną firmą. Z kolei ubezpieczonym nazywa się podmiot objęty ochroną ubezpieczeniową z tytułu zawartej polisy. Przykładem sytuacji, gdy ubezpieczający i ubezpieczony to inne osoby, jest ubezpieczenie dziecka przez rodzica np. w zakresie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Zazwyczaj jednak ubezpieczający jest jednocześnie ubezpieczonym, co oznacza, że korzysta z ochrony oferowanej mu przez ubezpieczyciela.
Warto rozróżnić również ubezpieczającego i ubezpieczyciela. Ubezpieczający to klient firmy ubezpieczeniowej, a ubezpieczyciel jest stroną gwarantującą ochronę w założonym polisą zakresie. Ubezpieczyciel zapewnia ochronę osobie lub instytucji, a w zamian otrzymuje składkę ubezpieczeniową. Wypłaca on odszkodowanie, jeśli w okresie trwania ochrony wystąpi szkoda objęta zakresem ochronnym.
Ubezpieczającym może być nie tylko osoba fizyczna, ale i przedsiębiorca, który wykupuje na przykład ubezpieczenie grupowe dla swoich pracowników. Jeśli zaś kupujesz polisę dla siebie, będziesz jednocześnie i ubezpieczającym, i ubezpieczonym.
Zakres obowiązków ubezpieczającego
Ubezpieczający, czyli osoba fizyczna, przedsiębiorstwo lub osoba prawna innego rodzaju, podpisuje umowę ubezpieczeniową z wybranym ubezpieczycielem, wchodząc w rolę, którą cechuje pewien zakres obowiązków. Według warunków polisy podstawową powinnością ubezpieczającego jest opłacanie składek na ubezpieczenie w zamian za ochronę, której ramy określone zostały w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Musi on ponadto:
- podać podstawowe dane dotyczące zawieranej polisy,
- udzielić zgodnych z prawdą informacji na temat przedmiotu ubezpieczenia lub swojego zdrowia.
Najważniejszym obowiązkiem ubezpieczyciela jest wypełnienie deklaracji ryzyka i wnoszenie do niej zmian w miarę ich występowania.
Ubezpieczający a przepisy prawne
O ubezpieczającym pisze ustawodawca w Kodeksie cywilnym. W art. 815 wskazano podstawowe obowiązki, jakim musi on zadośćuczynić, czyli:
- podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które pyta on przed zawarciem polisy;
- powiadomić i powiadamiać na bieżąco o zmianach okoliczności, o które pytał ubezpieczyciel, niezwłocznie po otrzymaniu o nich wiadomości.
Przeczytaj dokładnie całe OWU, by mieć pewność, na co właściwie zgadzasz się, podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. W szczególności powinny zainteresować cię ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli sytuacje, w których zaistnieje szkoda, ale okoliczności jej pojawienia się wykluczą ponoszenie odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Będzie ci ono mogło odmówić, zgodnie z prawem, wypłaty założonego odszkodowania.
O odszkodowaniu, w przypadku OC, pisaliśmy tutaj: Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie OC?
Prawa i obowiązki ubezpieczającego
W ramach wykupionego ubezpieczenia ubezpieczający ma prawo wskazać osobę uposażoną, np. męża, żonę, dziecko, rodzica czy innego bliskiego, który będzie upoważniony do otrzymania świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego. W niektórych przypadkach ubezpieczający i uposażony muszą wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.
Potrzebujesz informacji o ubezpieczeniu na wypadek śmierci ubezpieczonego? Czytaj tutaj: Co to jest ubezpieczenie ochronne?
Wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczającego znajdziesz w OWU ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi przedstawić ci OWU przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej. Z dokumentu tego dowiesz się, kto to jest ubezpieczający i ubezpieczony.
0 Komentarze