Urlop macierzyński i kredyt hipoteczny to zależność, która nie musi się wzajemnie wykluczać. Sytuacja nie zawsze jest jednak w pełni jasna. Jak zmienia się nasza zdolność kredytowa, gdy przebywamy na urlopie związanym z wychowaniem dziecka? Co zrobić, żeby dostać kredyt na macierzyńskim? Co zrobić, gdy rodzina powiększy się już w trakcie spłacania zaciągniętego kredytu hipotecznego?
Jak okres ciąży wpływa na zdolność kredytową?
Wniosek o kredyt już złożony i nagle dowiadujecie się, że Wasza rodzina się powiększy? Od razu pojawia się myśl, co dalej z kredytem. Nie należy się jednak przesadnie obawiać. Kredyt hipoteczny w ciąży jest możliwy do uzyskania, choć szanse na niego będą większe lub mniejsze, a to warunkuje już nasza sytuacja osobista.
Musisz jednak wiedzieć, że ciąża wpływa w pewien sposób na zdolność kredytową. Znaczenie ma głównie czas, w którym ubiegasz się o kredyt. Z perspektywy banków istnieje spore ryzyko, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta nie wróci do pracy zawodowej. Banki wymagać mogą więc dodatkowych oświadczeń.
Wiele zależy także od formy zatrudnienia. Zatrudnienie na umowę o dzieło lub umowę zlecenie raczej nie pozwoli wnioskować o kredyt hipoteczny w ciąży. Podobnie może być z umową zawartą jedynie na rok. W najlepszej sytuacji będą przyszłe mamy, które zatrudnione są na umowę o pracę na czas nieokreślony. W ich przypadku bank założy, że wrócą do pracy po urlopie macierzyńskim i pracodawca nie zechce rozwiązać z nimi umowy.
Ponadto kobieta w ciąży musi wykazać, że jest zdolna do spłacania rat kredytu. Jeśli samotnie chce wychowywać dziecko, a zamierza utrzymywać się i spłacać kolejne raty tylko z zasiłku macierzyńskiego, to o uzyskanie finansowania będzie bardzo trudno niezależnie od instytucji, do której się uda.
Przeczytaj: Kredyt hipoteczny dla samotnych matek. Jaką zdolność kredytową mają samotni rodzice?
Jak ciążowe L4 wpływa na spłacany kredyt hipoteczny?
L4 w ciąży w Polsce jest dość powszechne. Nic więc dziwnego, że tak często pojawia się pytanie, czy na zwolnieniu lekarskim można wziąć kredyt. Jak się okazuje, dla banku nie powinien to być duży problem. Niezbędne jest jednak dostarczenie dwóch dokumentów:
- pisemna informacja o długotrwałym (powyżej 30 dni) zwolnieniu lekarskim,
- oświadczenie, z którego będzie wynikać, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta wróci do pracy.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś w ciąży i ubiegasz się o kredyt, musisz zadeklarować, że nie wybierasz się na urlop wychowawczy. W Polsce urlop ten nie jest płatny, a to oznacza, że kobieta, która się na niego decyduje, nie posiada oficjalnie żadnego dochodu (chyba że pracuje dorywczo). Z tego też względu staje się dla banku ryzykownym kredytobiorcą.
Niemniej, kredyt hipoteczny a zwolnienie lekarskie w ciąży nie wykluczają się. Podobnie wygląda kwestia kredytu hipotecznego a L4 niezwiązanego z ciążą.
Czy wiesz? W których bankach złożymy wniosek o Mieszkanie bez wkładu własnego?
Czy możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, przebywając na urlopie macierzyńskim?
Kwestia zaciągnięcia kredytu podczas przebywania już na macierzyńskim nie różni się wiele od opisywanej przed chwilą. Co do zasady kobieta na takim urlopie ma prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego, który wynosi najczęściej 80% podstawy wynagrodzenia. Można zatem śmiało powiedzieć, że nadal osiąga dochód.
Pojawia się jednak dodatkowe pytanie – czy zasiłek macierzyński wlicza się do zdolności kredytowej? Jak najbardziej. Zasiłek macierzyński traktowany jest jak regularna pensja. A to oznacza, że kobieta, która przebywa na macierzyńskim, wnioskując o kredyt, musi po prostu spełnić takie sama wymagania, co inni kredytobiorcy. Mowa zatem przede wszystkim o wykazaniu zdolności kredytowej. W tym przypadku niezbędna będzie też umowa o pracę.
Kobieta, która chce otrzymać kredyt na macierzyńskim, nie powinna wybierać się na urlop wychowawczy. Co więcej, musi złożyć oświadczenie, w którym poda datę powrotu do pracy. Niekiedy konieczne jest także dostarczenie dokumentu od pracodawcy, który zadeklaruje chęć zatrudnienia na dłuższy okres.
Przeczytaj też: Czy można przystąpić do kredytu ze współwnioskodawcą?
Przejście na urlop macierzyński w trakcie spłacania kredytu hipotecznego. Na jakich warunkach?
Co kiedy spłacasz kredyt hipoteczny już od jakiegoś czasu i wkrótce wybierasz się na urlop macierzyński? Czy musisz poinformować bank o tym fakcie? Nie ma takiej potrzeby. Sytuacja życiowa i materialna kredytobiorców w trakcie spłacania kredytu hipotecznego może się zmieniać wielokrotnie. Nie musisz za każdym razem udawać się do banku. Oczywiście pod warunkiem, że regularnie spłacasz raty i jesteś w stanie robić to dalej.
Jeśli jednak Twoja sytuacja materialna uległa pogorszeniu i obawiasz się, że możesz zacząć zalegać ze spłatą kredytu, to niezwłocznie poinformuj o tym bank. Na pewno wspólnie znajdziecie jakieś rozwiązanie. Być może będą to wakacje kredytowe lub wydłużenie okresu kredytowania, co pozwoli zmniejszyć ratę kredytu. Nie czekaj do ostatniej chwili.
Kredyt hipoteczny na macierzyńskim może być nieco trudniejszy do spłacania, chociażby dlatego, że Twoja pensja na rok zmniejsza się o ok. 20%. Jeszcze większe utrudnienie stanowi urlop wychowawczy a kredyt hipoteczny, ponieważ wówczas nie przysługują Ci żadne świadczenia.
Warto wiedzieć! Kredyty w 2022. Jakie są perspektywy na drugą połowę roku?
Czy musimy informować bank o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim?
Nie ma takiego obowiązku, jeśli złożenie oświadczenia o powrocie do pracy nie było warunkiem przyznania kredytu hipotecznego na macierzyńskim. Jeżeli jednak składałaś takie oświadczenie w banku, to najpewniej musisz złożyć również oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim do banku.
Nie robiąc tego w wyznaczonym terminie, bank może wymówić umowę kredytową, a to będzie mieć poważne konsekwencje. Warto zatem uzgodnić szczegółowe warunki z pracownikiem banku podczas podpisywania umowy kredytowej.
Czy kredyt hipoteczny na macierzyńskim zawsze jest możliwy do uzyskania? Niestety, niekoniecznie. Nie każdy bank chce zgodzić się na przyznanie kredytu w tym okresie. Przykład stanowi chociażby BNP Paribas, który nie akceptuje dochodu na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą.
Rozważ też to: Dziecko a kredyt. Czy dzieci zmniejszają naszą zdolność kredytową?
Zanim złożysz wiosek o kredyt, warto dowiedzieć się, jak wyglądają warunki wnioskowania w poszczególnych bankach. W przypadku kredytu gotówkowego L4 czy urlop macierzyński nie powinien stanowić problemu, przy kredycie hipotecznym wiele zależy także od innych czynników, czyli m.in. posiadanej zdolności kredytowej i terminu powrotu do pracy oraz złożonego oświadczenia.
Kredyt hipoteczny w ciąży jest jednak możliwy do uzyskania. Nie musisz zatem rezygnować z marzeń o własnych czterech katach.
Na koniec polecamy też: Czym jest bank hipoteczny? Czy może zaproponować nam lepszy kredyt niż banki komercyjne?
0 Komentarze