Przeniesienie konta do innego banku

  • 27 Maj 2020 | 00:00
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Banki kuszą nas nowymi, jeszcze korzystniejszymi ofertami kont osobistych. Płacisz za prowadzenie rachunku bankowego lub przelewy i poszukujesz lepszej, darmowej opcji? Od dawna myślisz o przeniesieniu konta do innego banku? Sprawdź nasze porady i przekonaj się, że znalezienie korzystnej oferty jest bardzo proste, a samo przenoszenie rachunku nie musi być trudne. Prezentujemy cały proces krok po kroku!
Przeniesienie konta do innego banku

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Przenoszenie konta bankowego to dla wielu osób źródło stresu i niepotrzebnych nerwów. Zamykanie starego rachunku, wizyta w nowym banku i składanie wniosku, informowanie pracodawcy o zmienionym numerze, obowiązkowa wizyta w Urzędzie Skarbowym lub ZUS-ie, definiowanie od nowa przelewów i stałych zleceń – to wszystko może skutecznie odwodzić nas od podjęcia decyzji o zmianie konta bankowego. Proces ten nie musi jednak wyglądać jak droga przez mękę – obecnie większością formalności może zająć się za nas bank.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie konta bankowego?

Z Twojego konta znikają pieniądze i czujesz, że nie masz żadnej kontroli nad opłatami, które stosuje bank? Kiedy podpisywałeś umowę, doradca obiecywał darmowe prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy i wypłaty z bankomatów, a jednak zauważasz, że opłaty przez cały czas są naliczane? Nie zawsze jest to powód do reklamacji – czasem, żeby zostać zwolnionym z opłat, trzeba osiągać przychody w określonej wysokości lub dokonywać płatności bezgotówkowych, np. na kwotę powyżej 500 zł miesięcznie.

Jeśli nie masz ochoty na studiowanie zawiłych regulaminów i tabel opłat, to znak, że najwyższy czas pomyśleć o zmianie rachunku na bardziej nowoczesny i dostosowany do potrzeb klienta. Jak znaleźć konto bankowe, które w 100% spełni Twoje oczekiwania?

Jak przenieść konto bankowe – wybór nowej oferty

W obliczu wielu różnych ofert z pewnością zastanawiasz się, gdzie założyć konto bankowe, żeby nie tylko służyło gromadzeniu środków, ale także pozwalało na szybkie sprawdzenie salda konta za pomocą aplikacji mobilnej, stosowało najwyższy poziom zabezpieczeń przed wyciekiem poufnych danych, umożliwiało błyskawiczne płacenie za zakupy online, a także nie generowało dodatkowych opłat – słowem, było dostosowane do wymagań klientów, którzy żyją aktywnie.

Warto skorzystać z mocy internetu i sprawdzić rankingi kont osobistych, które uwzględniają różne parametry rachunków bankowych. Na co należy zwrócić uwagę?

Czym powinno charakteryzować się najlepsze konto bankowe?

  • Zero opłat – wiele banków oferuje całkowicie darmowe konta, jeśli zatem mamy możliwość uniknięcia opłat, to warto z tego skorzystać! Decydując się na konkretną ofertę, warto przede wszystkim sprawdzić koszty związane z prowadzeniem rachunku, posiadaniem i używaniem karty płatniczej, przelewów tradycyjnych oraz internetowych, pobieraniem pieniędzy z bankomatu oraz wpłacaniem ich we wpłatomatach. Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy konto umożliwia bezpłatne wypłacanie gotówki w oddziałach banku.
  • Intuicyjny interfejs logowanie się do konta z poziomu przeglądarki internetowej to w dzisiejszych czasach standard. Żeby korzystanie z rachunku było maksymalnie wygodne, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność głównego panelu, łatwość obsługi oraz szybki dostęp do najważniejszych opcji – stanu rachunku, przelewów i historii konta. Pomocne okażą się opinie innych klientów.
  • Możliwość definiowania zleceń stałych – kolejna opcja, która zdecydowanie ułatwia zarządzanie własnymi finansami. Poszukując najlepszego konta bankowego, sprawdźmy, czy bank stosuje opłaty za zlecenia stałe, a także czy oferuje możliwość ustalenia przelewów zdefiniowanych. Ułatwiają one opłacanie rachunków i innych zobowiązań, a różnią się od zleceń stałych tym, że klient musi samodzielnie wpisywać kwoty i zatwierdzać operacje.
  • Aplikacja mobilna – wygodna i intuicyjna aplikacja mobilna, która pozwala na szybkie zatwierdzanie transakcji dokonywanych online to obecnie standardowy dodatek do konta bankowego.
  • Możliwość korzystania z płatności mobilnych (np. BLIK) – kolejny znak naszych czasów, który wiąże się z rozwojem sektora zakupów online. Płatności mobilne pozwalają na szybkie opłacanie zamówień i gwarantują maksymalne bezpieczeństwo dla środków zgromadzonych na koncie bankowym.

Podpisanie umowy na nowe konto bankowe

Kiedy już zdecydujesz się na nową, korzystniejszą ofertę, pora podpisać umowę z bankiem. Od 2010 roku klienci mają ułatwione zadanie – mogą złożyć w nowym banku dyspozycję, na mocy której instytucja załatwi za nich wszystkie formalności, np. przeniesie środki z poprzedniego konta na nowe, zdefiniuje zlecenia stałe, a także zamknie stary rachunek.

Wystarczy podpisać upoważnienie podczas zakładania nowego konta. Jak przebiega proces zakładania rachunku? Może się to odbyć zarówno w oddziale banku, jak i przez internet lub za pośrednictwem infolinii. Do założenia konta osobistego potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport. Banki wymagają podania następujących informacji:

  • imienia i nazwiska,
  • numeru PESEL,
  • daty i miejsca urodzenia,
  • adresu zamieszkania i zameldowania,
  • numeru i serii dowodu osobistego,
  • daty ważności dokumentu,
  • numeru telefonu komórkowego, adresu e-mail.

W przypadku składania wniosku o założenie konta na odległość (przez internet lub infolinię), bank wysyła do klienta kuriera z umową, którą należy przeczytać i podpisać.

Aktywacja nowego rachunku

Nowym rachunkiem bankowym możesz cieszyć się niedługo po podpisaniu umowy. Jeśli z konta można korzystać także przez internet lub aplikację mobilną, konieczne jest także aktywowanie dostępu do tych kanałów. Zazwyczaj podczas zakładania konta w oddziale, doradca od razu przypisuje loginy oraz hasła do bankowości internetowej, a następnie aktywuje dostęp do rachunku.

Pamiętaj o tym!

Przeniesienie konta do nowego banku i upoważnienie instytucji do załatwienia wszystkich formalności nie zwalnia Cię z konieczności uregulowania zobowiązań wobec poprzedniego banku. Jeśli na starym rachunku widnieje zadłużenie, bank może odmówić jego zamknięcia.

Data publikacji:
27 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły