Dzięki innowacjom można zwiększyć moce produkcyjne, przyspieszyć działania i polepszyć jakość produkowanych wyrobów. To między innymi różnego rodzaju udoskonalenia i nowoczesne systemy sterowania, które są wdrażane w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, ale nie tylko tam. W Polsce można uzyskać dofinansowanie na innowacje 2021. Na czym to polega i kto ma szansę otrzymania takiego wsparcia finansowego?
Dotacje na innowacje – czym są?
Polscy przedsiębiorcy i nie tylko oni mogą liczyć na uzyskanie pewnych środków na podejmowanie działalności innowacyjnej. Takie wsparcie może dotyczyć:
- innowacji produktowych,
- innowacji procesowych,
- innowacji organizacyjnych,
- innowacji marketingowych.
Wsparcie finansowe jest udzielane po spełnieniu określonych dla danego projektu czy programu warunków. Programy krajowe i regionalne organizowane są w różnych terminach i często na odmiennych zasadach, ich cechą wspólną jest jednak wspieranie pod względem finansowym innowacyjności, głównie wśród polskich przedsiębiorców.
Dotacje na innowacje 2021 są przeznaczone na rozwój nowych produktów, usług i technologii w firmach, a także na udoskonalanie już istniejących. Innowacja nie musi oznaczać przełomowego odkrycia bądź wynalezienia nowej metody produkcji. Może być to łatwiejsze, szybsze i tańsze wytworzenie czegoś przy użyciu nowej lub ulepszonej technologii.
Czym jest innowacja?
Warto zdefiniować samą innowację, by lepiej zrozumieć programy pomocowe pozwalające uzyskać pieniądze z różnych funduszy na konkretne działania i rozwiązania. Taka innowacja pojmowana powinna być jako produkt lub usługa – nowa lub już istniejąca, choć udoskonalana. Mogą być to także nowa metoda produkcji czy też promocji produktów lub usług, a także inny sposób organizacji firmy.
Dotacje na innowacje – kto może się o nie starać?
Kto może się starać o dotacje na innowacje? Przede wszystkim programy dotyczące wsparcia innowacji produktowych, usługowych czy technologicznych kierowane są do osób prowadzących działalność gospodarczą. Są to więc dotacje na innowacje dla firm. Jeśli przedsiębiorca chce rozwijać się w innowacyjnym kierunku, stawia na wynalazki i udoskonalanie swojej działalności albo chce stworzyć przy swoim przedsiębiorstwie centrum badawczo-rozwojowe, jak najbardziej może ubiegać się o dotacje na innowacje 2021. Beneficjentami mogą zostać mikro-, małe, średnie i całkiem duże przedsiębiorstwa.
Aby wniosek by skuteczny, beneficjenci muszą spełnić wymogi wskazane przez instytucję finansującą.
Może Cię zainteresować: Kredyt dla firmy - jak się przygotować? >>
Na jakich zasadach przyznawane są dofinansowania na innowacje?
Dotacje z UE na innowacje są pokrywane z funduszy europejskich i mają zapewniać beneficjentom środki na zakup maszyn, urządzeń i wyposażenia firmy oraz wdrożenie technologii lub pomysłów marketingowych. Pierwszym krokiem przy ubieganiu się o dotacje jest znalezienie takiego źródła wsparcia, które będzie dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Można uzyskać odpowiednie informacje na jego temat w Informatorium PARP lub w Punkcie Konsultacyjnym.
W zależności od tego, w jakim programie i z jakich środków na innowacje korzystają przedsiębiorcy, nieco inne będą wymagania dotyczące tego, jak złożyć wniosek o dofinansowanie oraz jakie załączniki będą do niego potrzebne. Co istotne, przed złożeniem wniosku o dotacje na innowacje nie można jeszcze rozpoczynać działań w ramach danego projektu, ponieważ będzie to skutkowało jego odrzuceniem. Grant na innowacje nie zostanie siłą rzeczy wypłacony.
Na co dokładnie przyznawane są dotacje na innowacje?
Dofinansowania na innowacje przeznaczone są na wiele różnych działań realizowanych przez przedsiębiorców w różnych projektach i programach. Jakie innowacje można dotować? Medycyna, informatyka, technologie 3D? Dotacje wypłacane są nie tylko na zupełnie nowe pomysły. Można uzyskać fundusze na innowacje produktowe, dotyczące usług, a także wiele innych rzeczy. Obecnie trwają nabory związane z następującymi grantami na innowacje:
- RPO ŁD 2.3.1 (Regionalny Program Operacyjny – Łódzkie). Innowacje w MŚP – dotacje na rozwój firmy, na działania związane z rozbudową mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zmianą procesu produkcyjnego, zmianą sposobu świadczenia usług.
- POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (regiony słabiej rozwinięte) – finansowanie innowacji obejmujących projekty dotyczące badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych.
- RPO ŚL 3.2 (Regionalny Program Operacyjny – Śląskie). Innowacje w MŚP – wsparcie działalności celem utrzymania konkurencyjności, w tym przedsiębiorstw działających w branży turystycznej.
- RPO MP 1.2.3 (Regionalny Program Operacyjny – Małopolskie). Bony na innowacje – wsparcie przedsięwzięć, które zapewniają realizację pełnego procesu tworzenia innowacyjnego rozwiązania, tj. obejmujących zarówno komponent badawczo-rozwojowy, jak i wdrożeniowy.
- RPO ŚL 1.2 (Regionalny Program Operacyjny – Śląskie). Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach (typ 1 i 2) – dofinansowania na innowacje w MŚP, ale przewidziane jest również wsparcie inwestycji w innowacje w dużych przedsiębiorstwach, pod warunkiem zapewnienia konkretnych efektów dyfuzji działalności B+R do polskiej gospodarki.
- POPW 1.1.2 (Program Operacyjny Polska Wschodnia). Rozwój startupów w Polsce Wschodniej – dofinansowanie rozwoju startupów, czyli dotacje na początkową działalność firmy.
- POIR 2.3.6. Granty na Eurogranty – sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z programów Unii Europejskiej, w szczególności: Horyzonty 2020, COSME, Kreatywna Europa, LIFE.
- POIR 4.1.4. Projekty aplikacyjne – granty na badania i innowacje przeznaczone na realizacje prac badawczo-rozwojowych i prac przedwdrożeniowych, na tzw. projekty aplikacyjne.
- RPO PK 1.2 (Regionalny Program Operacyjny – Podkarpackie). Badania przemysłowe, prace rozwojowe i ich wdrożenia, typ 3. Infrastruktura B+R – dofinansowanie innowacji przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu oraz sieci/ grup przedsiębiorców na stworzenie lub rozwinięcie istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w firmach.
- RPO PM 1.1.1 (Regionalny Program Operacyjny – Pomorskie). Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne kierowane do przedsiębiorców w ewentualnych partnerstwach z innymi przedsiębiorcami lub np. jednostkami naukowymi, IOB, organizacjami pozarządowymi, innymi instytucjami prowadzącymi badania naukowe.
- POIR 3.2.2. Kredyt na innowacje technologiczne – program kierowany do przedsiębiorstw z sektora MŚP, fundusze na wprowadzenie innowacji – nowego lub znacząco ulepszonego produktu lub usługi w skali przedsiębiorstwa.
To tylko wybrane z licznych programów, w jakich może wziąć udział przedsiębiorca i uzyskać pieniądze. Projekty innowacyjne są dofinansowane zarówno w ramach dotacji unijnych, jak i programów krajowych.
Dotacje unijne na innowacje
Unia Europejska cały czas wspiera dążenie przedsiębiorców ze wszystkich krajów członkowskich do szeroko rozumianego postępu. Dotacje na innowacje 2021, podobnie jak we wcześniejszych latach, m.in. w 2019 roku, kierowane są na ulepszanie i unowocześnianie technologii, produktów, usług i procesów. Innowacje technologiczne, zakup infrastruktury niezbędnej do badań i rozwoju to jedne z wielu przykładów przedsięwzięć, na jakie można otrzymać dotacje z UE w ramach programów operacyjnych, głównie:
- Polska Wschodnia,
- Regionalne Programy Operacyjne,
- Inteligentny Rozwój.
W pierwszym przypadku, tj. PO Polska Wschodnia, dotacje na innowacje są skierowane do przedsiębiorców funkcjonujących tylko w niektórych polskich województwach:
- świętokrzyskim,
- warmińsko-mazurskim,
- podkarpackim,
- lubelskim,
- podlaskim.
W Regionalnych Programach Operacyjnych wspierane są ulepszenia, nowe produkty, a także działania zmierzające do opracowania samych koncepcji rozwoju. Jeśli chodzi o PO Inteligentny Rozwój, to dotacje są przyznawane za pośrednictwem 16 urzędów marszałkowskich w poszczególnych województwach. Warto przy tym wspomnieć o środkach dla przedsiębiorców na innowacje w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).
Dotacje na innowacje w rolnictwie
Pomimo tego, że innowacje kojarzą się głównie z nowoczesnymi technologiami, to mogą one być wdrażane również na bazie rolnictwa. Właśnie dzięki dofinansowaniom rolnictwo staje się coraz bardziej efektywne i konkurencyjne, także względem producentów rolnych zza granicy.
W 2020 roku realizowany był nabór wniosków o dotacje na innowacje w konkursie Szybka Ścieżka AGROTECH, który wspiera rozwój nowych technologii właśnie w rolnictwie. Można było otrzymać dofinansowanie projektów badawczych i rozwojowych związanych z automatyzacją, robotyzacją czy cyfryzacją w rolnictwie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju koordynuje konkursy w ramach Szybkiej Ścieżki AGROTECH, których celem jest rozwój nowych technologii w sektorze rolnym.
Może Cię zainteresować: Kredyty i pożyczki dla rolników – przegląd ofert >>
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania dotacji na innowacje w 2021?
Podstawą ubiegania się o dotacje na innowacje 2021 jest złożenie odpowiedniego wniosku na formularzu pobranym z instytucji koordynującej dany program operacyjny lub regionalny. Wniosek o te środki musi być uzupełniony o dokumenty, jakie znalazły się na liście wśród wymagań stawianych beneficjentom.
Integralnym elementem każdego wniosku o dofinansowanie innowacji jest projekt wraz z opisem działań, jakie wymagają dotowania. Konieczne jest wskazanie planu finansowego przedsięwzięcia, który będzie podstawą do wyliczenia maksymalnej możliwej dotacji.
Kredyt na innowacje technologiczne – czy warto się zdecydować?
Do końca 2020 roku można było zaciągnąć kredyt na innowacje technologiczne. Przeznaczone były one dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wdrażających podczas działalności gospodarczej nowe technologie.
Za otrzymane środki można było kupić patenty i licencje na rozwiązania technologiczne, nieruchomości czy materiały budowlane służące rozbudowie obiektów firmowych. Przedsiębiorca korzystający z kredytu na innowacje technologiczne mógł uzyskać maksymalnie 70 proc. dofinansowania, a z projektów wycofano obowiązek wniesienia wysokiego wkładu własnego.
0 Komentarze