Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Konto walutowe - oszczędności na wakacjach

Fot.
Planując zagraniczne wakacje pomyśl, w jaki sposób chcesz wymienić walutę i przede wszystkim sprawdź ofertę kont walutowych. One mogą ułatwić ci podróżowanie i pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów od wykonywanych transakcji.

Dobry rachunek walutowy pozwoli uniknąć nam niekomfortowych sytuacji i niepotrzebnych wydatków. Przykładowo jeśli okaże się, że zabraliśmy ze sobą za mało gotówki na wyjazd, wystarczy znaleźć bankomat i wypłacić pieniądze bez zbędnych kosztów przewalutowania i prowizji. Konto walutowe działa na tych samych zasadach, co ROR, większość banków udostępnia te same narzędzia, z których korzystamy w przypadku rachunku w złotówkach.

Oczywiście będąc za granicą możemy korzystać z naszego konta w złotówkach, ale zanim to zrobimy warto zwrócić uwagę na to jakie dodatkowe opłaty mogą zostać naliczone.

Zalety konta walutowego:

  • brak kosztów przewalutowania w przypadku płatności kartą bądź otrzymania przelewu w wybranej walucie,
  • jeśli na koncie walutowym skończą się środki możemy ekspresowo wymienić złotówki na walutę, zrobimy to za pomocą przelewu z konta złotówkowego (przewalutowanie po kursie obowiązującym w banku) lub przez kantor internetowy - całkowicie on-line,
  • w momencie gdy kurs interesującej nas waluty osiągnie wyjątkowo opłacalny poziom od razu możemy ją zakupić i trafi ona bezpośrednio na nasze konto,
  • większość banków nie pobiera opłat za prowadzenie konta walutowego - taki rachunek nie będzie generował kosztów, nawet w przypadku gdy z niego nie korzystamy,
  • banki zazwyczaj nie pobierają prowizji za wypłatę pieniędzy z takiego konta za pomocą bankomatu za granicą,
  • funkcjonalność rachunku, taka sama jak w przypadku ROR.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zakładając konto walutowe?

Większość banków posiada w swojej ofercie konta walutowe, warto więc porównać co najmniej kilka propozycji, w celu znalezienia najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb rozwiązania. Przede wszystkim wybierając rachunek walutowy powinniśmy dokładnie sprawdzić taryfę opłat i prowizji oraz to, jakimi kosztami bank może nas obciążyć. Następnie powinniśmy porównać kursy walut w bankach ponieważ mogą się one nieznacznie różnić - każdy bank sprzedaje i kupuje waluty po swoim kursie. Warto też sprawdzić kursy w kantorach internetowych. Mogą być bardziej korzystne, dzięki czemu opłacać się nam będzie zasilenie rachunku walutą kupioną poza bankiem.

Jeśli czeka nas wyjazd za granicę, przyda nam się karta płatnicza. Ponieważ nie wszystkie banki oferują kartę debetową do konta walutowego, dlatego warto sprawdzić czy bank wybrany przez nas posiada ten produkt w wybranej przez nas walucie.

Dodatkowa zaletą niektórych rachunków walutowych jest oprocentowanie. Jest to szczególnie dobra propozycja dla osób planujących trzymanie waluty na rachunku przez dłuższy czas. Oprocentowanie na koncie walutowym może zapewnić nam dodatkowy zysk.

Założenie konta walutowego nie zawsze wiąże się z koniecznością posiadania rachunku złotówkowego, chociaż niektóre banki tego wymagają. Jeśli już mamy konto złotówkowe i nie chcemy mieć konta powiązanego z kontem złotówkowym z pewnością znajdziemy oferty, które nie wymagają otwierania dwóch rachunków.

Zwróć uwagę na koszty przelewów

Koszt przelewów walutowych różni się od opłat pobieranych za zlecenia w złotych. Warto to sprawdzić, ponieważ w niektórych przypadkach musimy zapłacić także za przelew przychodzący.

Przelew SEPA pozwala na dokonanie transakcji w euro, konto na które przekazujemy pieniądze nie musi być prowadzone w eur. Jednak konieczne jest aby bank odbiorcy znajdował się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Monako, San Marino, Islandii czy Lichtenstein. SEPA funkcjonuje w 34 państwach Europy.

Przelew SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) tego przelewu możemy dokonać w każdej walucie i do wszystkich banków na świecie. W realizacji takiego zlecenia mogą pośredniczyć dodatkowe banki (poza instytucją nadawcy i odbiorcy przelewu). Nie zawsze możemy też określić czas w którym pieniądze dotrą na konto odbiorcy, ani tego jakie będą całkowite koszty przelewu. Musimy również wybrać kto pokryje koszty przelewu, możemy wybrać jedną z trzech opcji:

OUR – wszystkie koszty ponosi zleceniodawca,
SHA – koszty przelewu będą podzielone między zleceniodawcę, a odbiorcę,
BEN – koszty przelewu ponosi odbiorca.

Oszczędność i wygoda

Konto w walucie obcej, to oszczędność pieniędzy jak i czasu oraz wygoda, wystarczy, że uda nam się wybrać bank, który ograniczy koszty do minimum. Bez względu na to czy często podróżujemy, czy jest to jednorazowy wakacyjny wyjazd warto zaopatrzyć się w taki depozyt, w każdej chwili możemy z niego zrezygnować, dlatego nic nie stracimy. Posiadanie takiego konta może być dla nas także motywacją do oszczędzania na wakacje, wystarczy założyć depozyt kilka miesięcy przed wyjazdem i regularnie wpłacać na niego walutę. Takie rozwiązanie może być dla nas dużo bardziej opłacalne niż zakupienie waluty przed samym wyjazdem.