Co to jest e-lokata?

  • 30 Lip 2020 | 00:00
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Lokata pieniężna to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych służących oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy. Do tej pory, by ją założyć konieczna była wizyta w placówce banku. Od niedawna lokatę można założyć bez wychodzenia z domu. Czy e-lokata jest bezpieczna? Jak znaleźć najlepszą ofertę e-lokaty? Odpowiadamy!
Co to jest e-lokata?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Zamiast trzymać pieniądze na nieoprocentowanym koncie, korzystniej jest zdeponować je na lokacie. Być może lokata nie przyniesie Ci takiego zysku jak inne instrumenty finansowe, ale z drugiej strony nie zanotujesz też straty. Twój kapitał będzie bezpieczny, zatem nie stracisz wpłaconych pieniędzy, w szczególnych sytuacjach co najwyżej przepadną naliczone odsetki.

Co to jest e-lokata?

Wśród dostępnych na rynku bankowym lokat dostępne są także oferty e-lokat. E-lokaty są to lokaty, które można założyć w pełni przez internet. Warunki takich lokat są praktycznie takie same jak warunki lokat tradycyjnych, z tą różnicą, że by je otworzyć, nie trzeba składać wizyty w oddziale, tylko można zrobić to szybko i wygodnie w domu.

W pierwszej kolejności należy porównać oferty wielu banków, a następnie zapoznać się z ich szczegółami. Proces zakładania e-lokaty jest niezwykle prosty. Jeśli chcesz założyć lokatę w tym samym banku, w którym masz konto, to możesz to zrobić w bankowości elektronicznej. Wystarczy raptem kilka kliknięć, aby pieniądze zaczęły zarabiać.

Cechy charakterystyczne e-lokaty

Internet bez dwóch zdań ułatwia nam codzienne życie. Dzięki niemu nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zarządzać swoimi oszczędnościami. Takie udogodnienie oferują nam lokaty. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie internetowej banku, otworzysz odpowiednią zakładkę i wpiszesz, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na depozyt, a środki zostaną automatycznie przelane z Twojego rachunku ROR.

E-lokaty są bardzo podobne do zwykłych lokat. Ich warunki co prawda mogą różnić się od siebie w zależności od aktualnej oferty danego banku, jednak w większości aspektów są takie same. Lokaty przez internet mogą być zakładane na krótki lub dłuższy okres. Nietrudno się domyślić, że e-lokata trwająca 12 miesięcy pozwoli zarobić więcej, niż taka na 1 miesiąc.

Niektóre banki ustalają minimalny wkład, który jest niezbędny do otworzenia lokaty. Czasem to jednak tylko i wyłącznie od klienta zależy, jaką kwotę chce zdeponować na lokacie.

Gdy minie termin lokaty lub po jej zakończeniu e-lokata może zostać przedłużona albo zamknięta. W drugim przypadku pieniądze automatycznie są przelewane na konto właściciela.

Przeczytaj więcej: Co się stanie z lokatą po okresie, na który została założona?

Otwierając lokatę przez internet, nie trzeba dopełniać żadnych formalności ani podpisywać dokumentów. Wystarczy zatwierdzić wpisane dane jednym kliknięciem. Założenie takiej lokaty trwa więc o wiele krócej niż tradycyjne otwieranie depozytu w oddziale banku.

Warto również wspomnieć, że oprocentowanie e-lokat zwykle jest wyższe niż przy standardowych lokatach, w dodatku rośnie wraz z wydłużeniem okresu trwania e-lokaty. Sprawia to, że bardziej opłaca się otworzyć lokatę przez internet niż zwykłą lokatę w banku.

Jak wygląda oprocentowanie na e-lokacie?

Oprocentowanie e-lokat bywa wyższe niż tradycyjnych lokat bankowych. Tak czy inaczej, kiedy stopy procentowe są niskie, wysokie zyski z bankowych depozytów nie są możliwe. Dlaczego?

W odróżnieniu od kredytów nie istnieją żadne przepisy prawne regulujące oprocentowanie, jakie powinna mieć lokata bankowa. W praktyce znaczy to tyle, że wysokość odsetek zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej decyzji banku. Ze względu na dowolność w ustalaniu wysokości oprocentowanie tak często widoczne są różnice w ofertach poszczególnych lokat.

Od czego zależy wysokość oprocentowania? Banki ustalają oprocentowanie na podstawie kilku czynników, m.in.:

  • wysokości stóp procentowych NBP,
  • sytuacji na rynku międzybankowym,
  • konkurencji między bankami komercyjnymi.

Najważniejszym kryterium są wysokości stóp procentowych NBP. Jeśli te są niskie, to i oprocentowanie lokat jest znikome.

Mając owe czynniki na uwadze, banki nie mogą oferować oprocentowania rzędu 20% czy nawet 10%, gdyż byłoby to dla nich zupełnie nieopłacalne. Oprocentowanie, na jakie możesz liczyć, wynosi od 1-2%. W czasach kryzysu może ono nawet oscylować wokół 0%.

Do obliczenia zysku z lokaty przyda ci się narzędzie: Kalkulator lokat

Dla kogo jest e-lokata?

Nie ma żadnych szczególnych kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby móc otworzyć lokatę. Skorzystać z niej może zatem każdy, kto tylko ma wolne środki, które chciałby w ten sposób ulokować i – co najważniejsze – ma dostęp do internetu.

E-lokata wydaje się najbardziej dogodną opcją dla tych, którzy chcą, by ich pieniądze zarabiały, ale zwyczajnie nie mają czasu na wizytę w oddziale banku. Przypadnie do gustu także osobom, które nie lubią załatwiać wielu formalności i podpisywać dokumentów.

Obserwacje pokazują, że z e-lokat najczęściej korzystają młodzi oraz ci, którzy lubią innowacyjne rozwiązania i chętniej korzystają z bankowości internetowej niż stacjonarnej. Sceptycznie za to podchodzą do nich osoby starsze oraz takie, które wolą mieć wszystko na papierze.

W jaki sposób założyć e-lokatę?

E-lokatę można założyć samodzielnie w dowolnym czasie i dowolnym miejscu – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz obawiać się, że nie poradzisz sobie z uruchomieniem e-lokaty, gdyż cała procedura jest dość intuicyjna.

Jak założyć e-lokatę krok po kroku?

Krok 1 – Przejrzyj aktualny ranking lokat dostępnych przez internet.

Krok 2 – Wybierz bank lub SKOK, w którym chcesz założyć lokatę.

Krok 3 – Wejdź na stronę internetową wybranej instytucji.

Krok 4 – Znajdź zakładkę dotyczącą lokat.

Krok 5 – Wypełnij wniosek o zawarcie lokaty internetowej.

Krok 6 – Potwierdź poprawność wypełnienia wniosku i zweryfikuj swoje dane osobowe oraz warunki umowy.

I gotowe! Cały proces zakładania lokaty zajmie Ci maksymalnie 5 minut.

Po upłynięciu terminu lokaty pieniądze wraz z odsetkami przelane zostaną na konto, który posłużyło Ci do otwarcia lokaty.

Gdzie szukać najlepszej e-lokaty?

Nie istnieje jedna, najlepsza lokata, która spełni oczekiwania wszystkich. Każdy może mieć bowiem inny cel oszczędzania – jeden woli ulokować pieniądze na lokacie krótkoterminowej, aby uchronić je przed inflacją, z kolei ktoś inny postawi na depozyt długoterminowy z myślą o emeryturze. Bez względu na cel oszczędzania, by wybrać najkorzystniejszą lokatę, warto skorzystać z pomocy aktualnego rankingu lokat bankowych.

Wystarczy wybrać kwotę, na jaką chcesz otworzyć e-lokatę oraz ustalić okres, na jaki chcesz ulokować środki. W razie potrzeby możesz skorzystać z dodatkowych filtrów. Po ustaleniu parametrów i ich zatwierdzeniu Twoim oczom ukaże się lista aktualnie dostępnych lokat, które można założyć przez internet. Listę możesz uporządkować według wysokości oprocentowania, co pozwoli Ci w kilka sekund wyłonić faworyta.

E-lokata – co jeszcze warto wiedzieć?

Nie musisz obawiać się, że do założenia e-lokaty konieczne będzie otworzenie konta w banku. W większości banków znajdują się oferty lokat, wraz z którymi nie trzeba zakładać konta. Wtedy wystarczy, że wypełnisz wniosek na stronie internetowej banku, a mailem dostaniesz numer rachunku lokaty, na który przelejesz pieniądze.

W kwestii bezpieczeństwa również nie ma powodu do zmartwień. Banki dbają o bezpieczeństwo wszystkich swoich produktów, także tych oferowanych przez internet. Wszelkie zabezpieczenia są solidne, a ich skuteczność na bieżąco monitorowana. W razie jakichkolwiek pytań zawsze możesz skontaktować się z przedstawicielem banku telefonicznie lub mailowo.

Data publikacji:
30 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły