Rynek nie jest stały. Zdarza się, że giełda traci na wartości, fundusze inwestycyjne zapewniają mniejszy zysk, a notowania złota podlegają wahaniom. W związku z tym często pada pytanie: gdzie lokować środki? Kiedy inwestycja nie przyniesie straty? W tej sytuacji naturalnym wyborem wydają się być lokaty bankowe. Czy to aby na pewno dobry wybór? Czy lokata jest bezpieczna?
Czy pieniądze na lokacie są bezpieczne?
Czy lokaty w banku są bezpieczne? To pytanie mogą zadawać sobie osoby, które rozważają wpłacenie swoich środków na lokatę. Nie muszą się jednak obawiać, bo odpowiedź brzmi tak – oszczędności ulokowane w bankowym depozycie są bezpieczne. W dużej mierze przyczynia się do tego restrykcyjna działalność KNF, brak w portfelach polskich banków obligacji krajów zagrożonych bankructwem oraz rozwój gospodarczy.
Jeśli to nadal Cię nie przekonuje, to musisz wiedzieć, że za bezpieczeństwo środków w banku odpowiada powołana do tego celu instytucja, o której opowiemy więcej nieco później.
Czy można stracić pieniądze na lokacie?
Zastanawiasz się, czy na lokacie można stracić? Lokata bankowa być może nie zapewnia ogromnych korzyści finansowych, jednak jest w pełni bezpieczna. Oznacza to więc, że z pewnością otrzymasz zakładany zysk. Oczywiście nie dostaniesz go od razu. Lokata bankowa wymaga bowiem zamrożenia środków na wybrany okres, np. 6 lub 12 miesięcy.
W konsekwencji jedyną sytuacją, w której nie zarobimy na lokacie, jest zerwanie jej przed czasem. Nie można tu jednak mówić stricte o stracie wartości środków.
Co jednak ma z tego bank, że daje Ci okazję na pomnożenie oszczędności? Banki oferują lokaty głównie dlatego, że jest to dla nich najtańszy sposób pozyskania środków na prowadzenie działalności. Dzięki nim mogą inwestować i pomnażać kapitał. Ty w zamian za udostępnienie swoich środków otrzymasz zysk, a co najważniejsze, będzie on gwarantowany. Ryzyko lokaty jest więc praktycznie zerowe.
Nie musisz obawiać się wahań rynkowych, które mają duże znaczenie, chociażby przy inwestycjach giełdowych. Bezpieczne lokaty bankowe to więc dobry sposób na pomnożenie środków bez ryzyka. Jednak pamiętaj, że nie zyskasz w ten sposób zbyt wiele. Brak ryzyka to mały, ale pewny zysk. Musisz się więc zastanowić, czy Ci to odpowiada.
Jaki organ odpowiada za bezpieczeństwo lokat bankowych?
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pieniądze na lokacie są bezpieczne. Warto jeszcze wrócić do tematu instytucji, która chroni Twoje oszczędności. O czym dokładnie mowa?
O bezpieczeństwo naszych pieniędzy na lokacie dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Ta instytucja funkcjonuje już od 1994 roku. Jego ochronie podlegają wszystkie depozyty zgromadzone w bankach mających siedzibę na terenie Polski. Jeśli dany bank zbankrutuje bądź straci płynność finansową, to zadaniem BFG jest zwrot środków klientom.
Na jaką sumę można liczyć w takim przypadku? Wszystko regulują przepisy odnoszące się do sumy gwarancji. Już ponad dekadę temu, w momencie wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku, większość krajów zwiększyła gwarancje do 100% i do wartości 50 000 euro. Celem takiego posunięcia było uniknięcie masowej wypłaty gotówki z banków przez zaniepokojonych klientów.
Czy wiesz? Lokaty czy obligacje – co pozwoli nam lepiej zachować oszczędności?
Od 2011 roku, dla jeszcze większego komfortu klientów, gwarancje BFG zostały zwiększone do 100 000 euro. W przypadku konta wspólnego kwota ta jest dwa razy większa, czyli wynosi 200 000 euro.
Co to wszystko oznacza dla osób, którzy wpłacają oszczędności na lokatę bankową? Jeśli wpłacisz pieniądze na lokatę bankową, to zyskujesz gwarancję, że w przypadku upadku banku odzyskasz wszystkie wpłacone pieniądze do kwoty 100 tysięcy euro. Nie musisz więc przejmować się tym, czy dany bank jest wypłacalny. Gwarancja lokat bankowych z pewnością obejmie Twoje oszczędności.
Czy lokaty w odmiennych bankach różnią się poziomem bezpieczeństwa?
Bezpieczeństwo lokat bankowych zawsze jest na takim samym poziomie. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj lokaty wybierzesz.
Zupełnie inaczej może przedstawiać się bezpieczeństwo lokat pozabankowych, czyli oferowanych przez firmy pożyczkowe. Te nie podlegają bowiem pod BFG. Obecnie takich ofert jest jednak bardzo niewiele. Lokata są raczej pojęciem związanym ściśle z bankami.
Jeśli mimo wszystko nie do końca ufasz bankom i chcesz zrobić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo zainwestowanych pieniędzy, możesz skorzystać z dywersyfikacji środków. Co to oznacza? Zamiast wybierać jedną lokatę bankową, wybierz ich więcej, np. dwie lub trzy.
W ten sposób zyskasz pewność, że nawet jeśli jeden z banków upadnie, to pozostałe środki ulokowane na innych lokatach bankowych, będą bezpieczne. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu rozdzielać małych kwot, gdyż zysk z nich będzie mierny.
Na koniec polecamy też: Czym jest lokata z funduszem? Czy to skuteczny sposób na wyższy zysk?
0 Komentarze