Czy lokaty wchodzą w skład masy spadkowej?

  • 11 Lip 2022 | 09:23
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Lokaty cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. To w końcu jedna z bezpieczniejszych form oszczędzania, a niekiedy także pomnażania swoich pieniędzy. Co jednak dzieje się ze zgromadzonymi na niej środkami po śmierci właściciela? Czy lokata wchodzi do masy spadkowej? A jeśli tak, to na jakich zasadach?
Czy lokaty wchodzą w skład masy spadkowej?

Z tego artykułu dowiesz się:

Niewiele osób wie, co wchodzi w skład masy spadkowej, przynajmniej do czasu, gdy przyjdzie im odebrać spadek. W końcu zmarły mógł mieć nie tylko oszczędności, ale i np. kredyty. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda dziedziczenie pieniędzy zgromadzonych na lokacie oraz jak w ogóle wejść w posiadanie informacji, czy zmarły odkładał oszczędności na jakimś bankowym depozycie. 

Co to jest masa spadkowa? Kto ją dziedziczy i jak się ją ustala?

Definicja masy spadkowej dla większości osób jest obca. Wyjaśnijmy zatem, co to jest masa spadkowa. To nie tylko odziedziczony majątek. Masa spadkowa to zbiór wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem. Może się przecież okazać, że zmarły pozostawił po sobie długi i niestety je również najczęściej się dziedziczy. Podobnie jest z roszczeniami, np. o naprawienie szkody majątkowej. 

A czy wiesz? Czy lokaty są bezpieczne? Czy można na nich stracić?

Co dokładnie wchodzi w skład masy spadkowej? Będą to m.in.:

  • prawa rzeczowe, np. prawo własności nieruchomości i ruchomości, również udział we własności;
  • użytkowanie wieczyste;
  • własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu;
  • roszczenia: o wykup, o naprawienie szkody majątkowej, roszczenia windykacyjne;
  • autorskie prawa majątkowe i prawa patentowe;
  • obowiązki związane ze stosunkiem sąsiedztwa;
  • zobowiązania spadkodawcy;
  • niewypłacone, należne wynagrodzenie za pracę oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop;
  • wszystkie darowizny, jakie przekazał zmarły (pod warunkiem że od ich przekazania nie minęło 10 lat),

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie – kto dziedziczy masę spadkową? To zależy od tego, czy zmarły spisał testament. Jeśli nie, to zastosowanie mają zasady dziedziczenia ustawowego. Spadek otrzymają więc najbliżsi. W pierwszej kolejności będzie to małżonek zmarłego i jego dzieci, z tym że małżonek otrzyma min. 25% majątku, a dzieci pozostałą część rozdzieloną proporcjonalnie. Możliwe jest także ustalenie masy spadkowej przez sąd.

Przy okazji: Spadek z długami. Jak go odrzucić i jak sprawdzić, czy jest zadłużony?

Czy lokata wchodzi w skład masy spadkowej?

Czy lokata wchodzi do masy spadkowej? Tak, spadek obejmuje również oszczędności zgromadzone w banku, w tym także środki zgromadzone na lokacie.

Skąd jednak uzyskać informacje, czy zmarły miał lokatę w banku? Taką informację można uzyskać w Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych. Wystarczy udać się do placówki, aby otrzymać wykaz rachunków prowadzonych na nazwisko zmarłego. Nie musisz nawet posiadać informacji, w którym banku zmarły mógł mieć lokatę, ponieważ wykaz będzie obejmował konta obsługiwane we wszystkich bankach zrzeszonych w Krajowej Izbie Rozrachunkowej.

Dziedziczenie lokaty bankowej odbywa się zgodnie z prawem dziedziczenia ustawowego, chyba że zmarły pozostawił testament. Nie można więc tak po prostu wypłacić środków z lokaty bankowej. 

To istotne: Darowizny i spadki bez podatku. Jak to zrobić?

Czy lokatę można zapisać w testamencie?

Pieniądze, które znajdują się na rachunku bankowym w chwili śmierci spadkodawcy, wchodzą w skład pozostawionego spadku. Wraz z informacją o śmierci ich właściciela bank jednak od razu blokuje dostęp do kont, a tym samym zgromadzonych oszczędności. Ich wypłata jest zatem niemożliwa. Odblokuje dostęp do środków dopiero gdy otrzyma informację o zakończeniu całej procedury spadkowej oraz wyłonieniu ostatecznych spadkobierców.

Dziedziczenie lokaty może odbywać się na 2 sposoby: w drodze dziedziczenia ustawowego lub poprzez zapis w testamencie. O ile środki mają trafić do najbliższej rodziny, to nie powinno być żadnych komplikacji.

Dziedziczenie lokaty bankowej przez osobę spoza kręgu najbliższych osób bywa już nieco kłopotliwe. Istnieje bowiem prawo do zachowku, które chronić ma najbliższą rodzinę zmarłego przed całkowitym wykluczeniem ze spadku. Jego wysokość to połowa kwoty, jaką otrzymaliby spadkobiercy na mocy dziedzictwa ustawowego (czyli w sytuacji, w której testament nie zostałby sporządzony).

Testament a oszczędności w banku to, jak się okazuje, temat wcale nie taki oczywisty. Niemniej, dziedziczenie lokaty jak najbardziej ma miejsce, z tym że środki nie są wypłacane od razu. Co więcej, rodzina zmarłego może otrzymać środki z jego konta na pokrycie kosztów pogrzebu.

Kto dysponuje lokatami i oszczędnościami z masy spadkowej?

Spadkodawca może w testamencie wyznaczyć zarządcę masy spadkowej, czyli osobę, która będzie zarządzać pozostawionym majątkiem aż do momentu jego podziału. Nie jest to jednak konieczne. Podział masy spadkowej może odbyć się też drogą sądową. Niekiedy następuje również ustalenie przez komornika. Wówczas jego zadaniem jest sporządzenie spisu inwentarza, co wykonuje się na zlecenie sądu rejonowego.

Postanowienie o ustaleniu masy spadkowej wydawane jest przez sąd na wniosek spadkobiercy, a przynajmniej osoby, która uprawdopodobni, że jest spadkobiercą.

Zobacz, jak to zrobić: Dziedziczenie środków z konta bankowego – jak wypłacić pieniądze z konta zmarłego?

Data publikacji:
11 Lip 2022

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły