Kredyt konsolidacyjny - poznaj sposób na wyjście z długów

  • 23 Mar 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Masz kilka zobowiązań finansowych i przestajesz sobie radzić z ich spłatą? Dowiedz się, czym jest kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny - poznaj sposób na wyjście z długów

Konsolidacja zadłużenia może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz kilka zobowiązań i przestajesz sobie radzić z ich terminową spłatą. Połączenie kilku rat w jedną, najczęściej nieco mniejszą, a oprócz tego dodatkowa gotówka od banku, którą możesz przeznaczyć, na co chcesz, brzmi zachęcająco. Zanim jednak weźmiesz kredyt konsolidacyjny, upewnij się, czy na pewno ci się to opłaca.

Jeśli masz kilka pożyczek, kartę kredytową i debet na koncie, a ponadto spłacasz raty za samochód lub nową pralkę, wiesz doskonale, jak trudne jest wówczas zarządzanie domowym budżetem. Nie możesz zrezygnować z bieżących potrzeb, dlatego przestajesz regularnie spłacać raty. Dług rośnie, a ty martwisz się, czy uda ci się go spłacić. W takiej sytuacji możesz zwrócić się do banku o konsolidację swoich zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny bierzesz w określonym celu. Nie dostaniesz pieniędzy „do ręki”, ponieważ kwota, którą otrzymasz, zostanie od razu przekazana na spłatę twoich zaległych należności. Zdarza się jednak, że banki oferują wyższą kwotę kredytu niż suma twoich długów i wówczas cześć pieniędzy może trafić do twojej kieszeni. Pamiętaj jednak, że nadwyżka finansowa nie jest bonusem, a częścią nowego długu, który będziesz musiał oddać.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla określonej grupy klientów. Możesz skorzystać z tego rozwiązania w momencie, gdy ciężko ci spłacić długi, które już masz lub spotka cię np. wypadek lub choroba i twoja sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu z dnia na dzień. Weź jednak pod uwagę, że podobnie, jak w przypadku innych zobowiązań finansowych, bank oceni twoją zdolność kredytową. W tym celu sprawdzi m.in., ile wynosi suma twoich długów, czy do tej pory spłacałeś raty w terminie oraz jaka jest wysokość twoich dochodów. Celem konsolidacji jest połączenie twoich miesięcznych rat w jedną, przeważnie niższą. Aby to osiągnąć, bank wydłuża jednak okres kredytowania. Spłata skonsolidowanych zadłużeń zajmie ci ok. 7-8 lat.

Jakie zobowiązania możesz połączyć?

Każdy bank samodzielnie określa, jakie zobowiązania możesz skonsolidować. Większość instytucji bierze jednak pod uwagę wszystkie rodzaje zadłużeń, a więc: kredyty hipoteczne, kredyty konsumenckie i gotówkowe, limity debetowe na rachunkach osobistych, chwilówki, karty kredytowe oraz pożyczki ratalne.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • Gotówkowe – rzeczywiste oprocentowanie jest zbliżone, jak w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych (powyżej 10 proc.), a okres kredytowania wynosi przeważnie od 5 do 10 lat.
  • Hipoteczne – oprocentowanie jest znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych (od ok. 5 proc.), jednak musisz posiadać zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Okres spłaty tego kredytu wynosi nawet 35 lat.

Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, upewnij się, czy będziesz mógł połączyć wszystkie rodzaje posiadanych zobowiązań. Sprawdź również, czy bank wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci nieruchomości. Jeśli nie chcesz obciążać swojego mieszkania lub domu hipoteką, dowiedz się, jakie masz szansę na konsolidację gotówkową. Porównaj przynajmniej kilka ofert i wybierz tą, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Przed dokonaniem konsolidacji sprawdź również, czy bank lub instytucja pożyczkowa, w której obecnie spłacasz raty, nie obciąży cię prowizją za szybszą spłatę należności.

Niższa rata, wyższy koszt kredytu

Możliwość połączenia kilku rat w jedną, w dodatku niższą, jest bardzo atrakcyjną propozycją, tym bardziej, gdy trudno ci utrzymać w ryzach swój budżet. Konsolidacja może ci pomóc wyjść z długów, przy założeniu, że będziesz w terminie spłacał raty nowego kredytu. Jednocześnie musisz pamiętać, że kredyt konsolidacyjny ma swoje wady. Przede wszystkim koszt takiego zobowiązania może być wyższy niż suma twoich dotychczasowych należności. Dzieje się tak z prostego powodu – dług będziesz spłacał dłużej, a więc przez dłuższy czas regulował odsetki. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego ryzykujesz także utratą nieruchomości w wyniku niespłacenia rat. Najważniejsze, o czym więc musisz pamiętać, to więc terminowa spłata nowego zobowiązania.

Dodano:
23 Mar 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły