Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Kredyt samochodowy - co powinieneś wiedzieć

Fot.

Kupujesz auto i postanowiłeś je sfinansować za pomocą kredytu samochodowego. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto abyś poznał najważniejsze parametry. Jeśli to zrobisz unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji i zaskoczenia, że twoje zobowiązanie jest większe niż się tego spodziewałeś.

Kredyt samochodowy zazwyczaj, będzie tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego. Pamiętaj, że atrakcyjność oferty kredytowej zależy od wielu czynników. Zanim weźmiesz kredyt powinieneś je koniecznie poznać.

Najważniejsze parametry

Pierwszymi warunkami, na które musisz zwrócić szczególną uwagę są:

  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • oprocentowanie kredytu,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • wysokość wkładu własnego.

Trzy typy kredytu samochodowego

  • Standardowy kredyt samochodowy charakteryzuje się tym, że co miesiąc będziesz spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Tak samo, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Banki ustalają indywidualnie jaki wkład własny będzie wymagany. Okres takiego zobowiązania to od kilku miesięcy nawet do kilkunastu lat.
  • Jednoratowy czyli inaczej kredyt 50/50 lub 60/40. Ogromną zaletą tego rodzaju zadłużenia jest to, że nie jest oprocentowane. Musisz jednak zapłacić prowizję oraz jako zabezpieczenie opłacić jednorazowo polisę na życie. Kredyt spłacasz w dwóch transzach pierwsza to minimum połowa wartości auta, kolejną spłacasz po upływie kilku lat. Taki typ pożyczki udzielają zazwyczaj banki samochodowe.
  • Kredyt „balonowy”, który oferuje w Polsce kilka banków, jest udzielany na krótki okres od 24 do 60 miesięcy. Jeśli decydujesz się na taki rodzaj pożyczki będziesz miał możliwość wymiany kredytowanego auta na nowe, po upływie nawet trzech lat. Taki rodzaj finansowania, jest podzielony na trzy części na początku wpłacasz wkład własny (zazwyczaj jedną dziesiątą wartości pojazdu). Pozostała kwota kredytu jest rozłożona na miesięczne raty, ostatnia rata jest największa i wynosi od kilkunastu procent nawet do połowy wartości samochodu. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które nie przyzwyczajają się do swoich aut. Bo dzięki temu rozwiązaniu nie musisz spłacać ostatniej raty „balonowej” i zwrócić samochód, wymieniając go na nowy. Dodatkowo bez konieczności szukania kolejnego nabywcy starego auta.

Zabezpieczenia kredytu samochodowego

Do najczęstszych form zabezpieczenia kredytu samochodowego należą:

  • zestaw rejestrowy – musisz zarejestrować auto w urzędzie rejestrowym, w dowodzie rejestracyjnym zamieszczana jest informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów.
  • cesja praw z polisy AC – gdy spowodujesz wypadek, pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią do banku a nie do ciebie.
  • przewłaszczenie – oznacza to, że wpisujemy bank jako współwłaściciela pojazdu. Karta pojazdu zostaje w tym przypadku w banku.

To dzięki zabezpieczeniom, twój kredyt będzie tańszy, więc jest to dla ciebie prawdopodobnie lepsze rozwiązanie, niż niezabezpieczona pożyczka.

Teraz już wiesz na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu, zatem spokojnie możesz skupić się na wyborze tapicerki czy dodatkowych gadżetów do swojego auta. Bo o kredyt możesz być spokojny, z pewnością wybierzesz rozsądnie.

Podobne artykuły