Wydatki sztywne i elastyczne – definicje oraz przykłady. Jak nimi zarządzać w kontekście budżetu domowego?

  • 02 Lut 2022 | 00:00
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(2)
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy szaleje inflacja, rosną ceny, a przychody pozostają na takim samym poziomie. Jak zoptymalizować wydatki elastyczne i odzyskać kontrolę nad domowymi finansami? Czym są wydatki sztywne? Odpowiedzi w niniejszym tekście.
Wydatki sztywne i elastyczne – definicje oraz przykłady. Jak nimi zarządzać w kontekście budżetu domowego?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

W ostatnich miesiącach mocno daje się we znaki kryzys gospodarczy. To pokłosie pandemii, ale również wynik niektórych decyzji politycznych. Kiedy wszystko drożeje, a w portfelu brakuje środków, zaczynamy szukać pomocy – sięgamy po kredyt gotówkowy, chwilówkę lub zaciągamy inne zobowiązanie. Nie musimy jednak posiłkować się zewnętrznymi źródłami finansowania. Jeśli przeanalizujemy domowy budżet i zaczniemy kontrolować wydatki, zyskamy oszczędności i przestaniemy żyć „od pierwszego do pierwszego”.

Nie musisz biernie przyglądać się temu, jak topnieje Twoja wypłata – przeczytaj nasz artykuł, dowiedz się, czym są wydatki sztywne i elastyczne, i zapanuj nad budżetem!

Podział wydatków na sztywne i elastyczne – początek odzyskiwania kontroli finansowej

Reformy podatkowe i finansowe idą w naszym kraju pełną parą. Niestety wiele osób jest rozczarowanych zmianami, a do tego dochodzi niekorzystna sytuacja gospodarcza – galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe, wysokie ceny paliw, żywności, energii elektrycznej i gazu. Jeśli chcemy poprawić nasze finanse, zamiast liczyć na pomoc z zewnątrz, powinniśmy sami popracować nad domowym budżetem.

Reformę własnych finansów zacznijmy od podzielenia budżetu na wpływy i wydatki. Warto przede wszystkim określić, jakie stałe przychody osiągamy, czy duży w tym udział premii i innych dodatkowych zastrzyków gotówki.

Kolejny krok, kluczowy w procesie uzdrawiania domowych finansów, to podział na wydatki sztywne i elastyczne. Budżet, jakim dysponuje gospodarstwo domowe, można porównać do budżetu państwa i konstruować go na podobnej zasadzie. Najłatwiej jest zarządzać wydatkami elastycznymi, nieco trudniejsze jest żonglowanie tymi sztywnymi. Czym zatem są wydatki stałe, a czym zmienne?

Czym są wydatki sztywne albo stałe?

Jakie są podstawowe wydatki sztywne? Według definicji to stałe koszty, które musimy ponosić co miesiąc. Możemy być zobowiązani umowami lub płacić za coś, co ma zaprocentować w przyszłości, jak np. edukacja dzieci czy wpłaty na konto oszczędnościowe.

Budżet sztywny to zobowiązania, które najlepiej regulować na początku miesiąca, kiedy otrzymujemy wypłatę. Zaniedbanie płatności może wpędzić nas w zadłużenie lub inne problemy finansowe.

Przykładowe wydatki stałe to:

  • rata kredytu hipotecznego,
  • raty pożyczek,
  • opłaty za mieszkanie (czynsz),
  • abonament telefoniczny,
  • wydatki na benzynę,
  • opłaty za zajęcia pozalekcyjne dzieci,
  • alimenty.

Co to są wydatki elastyczne bądź zmienne?

Kolejne ważne pojęcie – wydatki elastyczne. Nie mają konkretnej definicji, jednak dotyczą kosztów zmiennych, których nie musimy ponosić co miesiąc, a decydujemy się na nie dobrowolnie. Z reguły pieniądze z domowego budżetu wydajemy na przyjemności, na przykład wypady ze znajomymi, zakup najnowszego modelu smartfona, markowe ubrania.  

Wśród przykładów wydatków zmiennych znajdziemy: 

  • wyjścia do restauracji,
  • zamówienie jedzenia z dowozem,
  • bilety do kina,
  • odzież/obuwie,
  • elektronika,
  • kosmetyki.

To tylko niektóre przykłady wydatków elastycznych – pamiętajmy o tym, że każde gospodarstwo domowe może mieć inne koszty, w zależności od indywidualnych preferencji członków rodziny. Najważniejsze jest to, że wydatkami elastycznymi możemy swobodnie żonglować i dzięki temu optymalizować domowy budżet.

Wydatki sztywne a elastyczne – kluczowy balans dla twoich finansów

Wydatki sztywne i elastyczne to koszty, za sprawą których topnieją środki zgromadzone na naszych kontach. Właściwe zarządzanie tymi obszarami domowego budżetu to fundament oszczędzania pieniędzy. Oczywiście będziemy ponosić i te, i te koszty – to nieuniknione. Można jednak postarać się zmniejszyć wydatki, które nie są nam niezbędne do życia.

Jak to zrobić? Na przykład skorygować wydatki stałe, a zmienne postarać się znacząco ograniczyć. Najlepiej zacząć od wprowadzenia radykalnych cięć w wydatkach elastycznych. Wbrew pozorom drobne przyjemności, które niewiele kosztują, w perspektywie miesiąca mogą urosnąć do gigantycznych rozmiarów.

Zastanówmy się zatem, jakie mamy potrzeby i czy istnieje możliwość zredukowania jakichś kosztów. Warto przeliczyć, ile miesięcznie wydajemy na rozrywkę – istnieje wiele alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, za które nie musimy płacić lub możemy podzielić koszty na kilka osób.

Czy możemy jakoś zmienić wydatki stałe?

Obniżenie kosztów elastycznych to nie wszystko – wbrew pozorom budżet sztywny też może podlegać drobnym zmianom. Oczywiście z reguły wymaga to dodatkowych formalności – czasem trzeba negocjować umowę podpisaną z dostawcą internetu, innym razem przejść się do banku i zapytać o zmniejszenie wysokości rat pożyczek.

Poniżej podajemy przykłady, jak zredukować wydatki sztywne:

  • jeśli masz na swoim koncie różne zobowiązania, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym – czasem miesięczna rata może być nawet kilkaset złotych niższa;
  • przeanalizuj oferty dostawców energii elektrycznej i wybierz tańszą taryfę;
  • dowiedz się, czy możesz obniżyć wysokość abonamentu za telefon;
  • przesiądź się na rower i zmniejsz wydatki na benzynę;
  • zrezygnuj z oferty telewizji, dostęp do platformy streamingowej możesz współdzielić z innymi osobami, co również powinno wyjść taniej.

To tylko niektóre wydatki sztywne, którymi można w mniejszym lub większym stopniu zarządzać. Warto przyjrzeć się domowemu budżetowi i ustalić, z czego da się zrezygnować.

Wydatki sztywne i elastyczne – podsumowanie

Umiejętne zarządzanie domowym budżetem polega na ustaleniu, jakie mamy wydatki sztywne i elastyczne oraz co możemy zredukować. Wydatki sztywne to koszty, do których ponoszenia jesteśmy zobligowani – jak np. czynsz czy raty kredytów. Z kolei wydatki elastyczne to rozrywka i koszty, jakie ponosimy w związku z trybem życia, który prowadzimy.

Pamiętajmy o tym, że możemy obniżyć nie tylko koszty zmienne, ale również stałe. Jeśli interesują Cię jak zredukować wydatki sztywne i elastyczne, to przykłady znajdziesz w naszych artykułach.

Na koniec polecamy jeszcze: Nowy rok, nowe podwyżki cen. Co podrożeje w 2022 r.?

Data publikacji:
02 Lut 2022

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Joanna Leja Ekspert 27 października 2017
    Nie zaliczamy abonamentu telefonicznego do wydatków elastycznych ponieważ to koszt, który ponosimy regularnie. Jednak pomimo jego stałej formy możemy go modyfikować i negocjować jego warunki.
  • Mefu Ekspert 21 października 2017
    Od czego zależy że raz abonament za telefon i za TV jest w kategorii elastyczny a innym razem w sztywny?Nie ukrywam że artykuł wprowadzil u mnie zamęt

Podobne artykuły