300 zł na wyprawkę dla dziecka - jak złożyć wniosek?

 • 10 Lip 2018
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(5)
Początek roku szkolnego to dla rodziców dzieci w wieku szkolnym okres zwiększonych wydatków. Z roku na rok koszty podręczników i przyborów szkolnych są coraz wyższe, jednak dzięki rządowemu programowi „Dobry start” od tego roku skompletowanie szkolnej wyprawki będzie w nieco mniejszym stopniu obciążać domowy budżet.
300 zł na wyprawkę dla dziecka - jak złożyć wniosek?

1 czerwca premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które zapewni Twojemu dziecku 300 zł zeszyty, książki, plecak i inne przybory szkolne. Komu przysługuje program „Dobry start” i jak złożyć o niego wniosek?

Świadczenie „Dobry Start” – czym jest?

Program „Dobry start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla rodziców wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny mogą otrzymać świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie Dobry start 300+ nie jest opodatkowane, nie wlicza się do rocznego dochodu ani nie podlega egzekucji komorniczej. Można więc tę sumę przeznaczyć „na czysto” na skompletowanie szkolnej wyprawki.

Kto może złożyć wniosek o 300+?

Dobry start 300+ wniosek online może złożyć raz w roku rodzic dziecka uczącego się, od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą otrzymywać świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia, pod warunkiem, że będą do tego czasu kontynuować naukę.

Program nie ma kryterium dochodowego, dlatego o „Dobry start” wniosek online może złożyć każdy rodzic bez względu na to, ile zarabia.

Dobry start 300+ wniosek może złożyć:

 • jeden z rodziców,
 • opiekun prawny,
 • opiekun faktyczny (osoba, która na co dzień opiekuje się dzieckiem i wystąpiła już do sądu o jego przysposobienie),
 • ucząca się osoba dla siebie (pełnoletnia osoba, której nie utrzymują rodzice, a która rozpoczęła edukację przed 18. rokiem życia i ją kontynuuje, np. w liceum, technikum lub szkole zawodowej).

„Dobry start” wniosek online można złożyć na każde dziecko, które spełnia opisane wyżej warunki. Dlatego rodzice kilku pociech mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki wraz z nadchodzącym rokiem szkolnym.

Uwaga!

Finansowego wsparcia z programu „Dobry start” nie otrzymają dzieci, które chodzą do przedszkola lub zerówki albo rozpoczęły naukę po ukończeniu 18. roku życia (np. w liceum dla dorosłych). Ze świadczenia nie mogą skorzystać również studenci.

Jak złożyć wniosek o 300 Plus?

Wniosek o świadczenie „Dobry start” można złożyć na kilka sposobów:

 • za pośrednictwem portalu Empatia,
 • za pomocą swojej bankowości internetowej,
 • w urzędzie miasta albo gminy w miejscu zamieszkania,
 • w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania,
 • w innym dodatkowym miejscu wyznaczonym w gminie,
 • drogą tradycyjną (papierową) za pośrednictwem poczty.

Jak wypełnić wniosek „Dobry start”? Na stronie www.gov.pl znaleźć można obowiązujący od 1 sierpnia 2019 r. wzór wniosku o świadczenie dobry start. Należy go pobrać i uzupełnić. We wskazane pola należy wpisać informacje takie jak dane osoby składającej wniosek o świadczenie dobry start i dane dzieci, dla których świadczenie ma zostać przyznane.

Pamiętaj!

Wniosku drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodziny zastępcze, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wniosek o program „Dobry start” powinny złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Jak złożyć wniosek o 300 Plus? Program „Dobry start” – wniosek przez bankowość elektroniczną

Wniosek o „Dobry start” można złożyć wygodnie przez internet za pośrednictwem konta bankowego. Ta opcja nie wymaga zakładania profilu zaufanego, tak jak to ma miejsce w przypadku wnioskowania przez rządową platformę Empatia, dzięki czemu wniosek składa się w dużo łatwiejszy i przede wszystkim szybszy sposób. Wszystko dlatego, że Twoje dane zostały zweryfikowane w momencie, kiedy zakładałeś konto w banku, dlatego nie ma potrzeby ich ponownego potwierdzania.

By złożyć wniosek w swojej bankowości internetowej, wejdź w zakładkę e – Urząd (zazwyczaj jest to osobna pozycja w menu), następnie:

 1. Wypełnij wniosek, podając informacje takie jak imię, nazwisko, adres, nazwa gminy, w której mieszkasz, PESEL i numer dowodu osobistego.
 2. Podaj rachunek do wypłaty świadczenia.
 3. Wpisz informacje o dzieciach, którym przysługuje świadczenie oraz adres szkoły, do której będą chodzić od nadchodzącego roku szkolnego.

Procedura wnioskowania o świadczenie dobry start może nieco różnić się w zależności od banku, w którym składany jest wniosek. Dlatego by mieć pewność, jak dokładnie przebiega, wejdź na stronę swojego banku i sprawdź, jak złożyć wniosek o świadczenie 300+ za pomocą bankowości elektronicznej. 

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o świadczenie dobry start przez swoje serwisy to m.in.: PKO Bank Polski, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy, Credit Agricole, Bank Millennium, Getin Noble Bank, Nest Bank czy BNP Paribas Bank Polska.

Wypełnianie wniosku przebiega szybko i sprawnie ze względu na fakt, że bank podstawia część danych, które już wcześniej podałeś, zakładając rachunek (np. imię, nazwisko, PESEL, numer konta). Po upewnieniu się, że wszystkie informacje zostały prawidłowo wpisane, należy kliknąć „wyślij” i wniosek zostanie przekazany do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy.

Potwierdzenie przyjęcia wniosku przez urząd wysyłane jest na podany e-mail. W ten sam sposób przekazywana jest informacja o tym, że świadczenie zostało przyznane. Nie ma potrzeby uzupełniania informacji w urzędzie – pieniądze są przekazywane prosto na konto bankowe.

Dodano:
10 Lip 2018

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

5 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • fela Ekspert 12 lipca 2018
  a co, jeśli mam dziecko adoptowane? też mogę dostać te 300 zł?
 • Gość Ekspert 13 lipca 2018
  dzięki za odpowiedź, przy trojce dzieci każda zlotowka się przyda
 • Anna Malek Ekspert 13 lipca 2018
  Hej,tak, zgadza się. To już całkiem pokaźne wsparcie, prawda?
 • Gość Ekspert 13 lipca 2018
  Rozumiem, że wniosek o 300 zł na wyprawkę mogę zlożyć i otrzymać świadczenie na każde uczące się dziecko? mam trojkę dzieci w wieku szkolnym, czyli otrzymam 900 zl?
 • Anna Malek Ekspert 13 lipca 2018
  Felu,jasne, że tak :)

Podobne artykuły