Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

300 zł na wyprawkę dla dziecka - jak złożyć wniosek?

Fot.

To już pewne, że jesienią rodzice dzieci otrzymają 300 zł na szkolną wyprawkę – wszyscy bez względu na to, ile zarabiasz. A już od 1 lipca można składać wniosek o przyznanie tych pieniędzy. Im szybciej to zrobisz, tym wcześniej otrzymasz świadczenie „Dobry start”. Sprawdziłam terminy i formalności!

1 czerwca premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które zapewni twojemu dziecku 300 zł na niezbędne podręczniki, zeszyty i inne przybory szkolne. Jesteś ciekawy, czy taka kwota wystarczy? Sprawdziłam, ile kosztuje szkolna wyprawka.

Świadczenie „Dobry Start” – czym jest?

„Dobry start” to program, w ramach którego otrzymasz od państwa 300 zł na wydatki związane ze szkołą, jeśli masz uczące się dziecko. Można już składać wnioski i zrobisz to wygodnie przez internet. Świadczenie nie jest opodatkowane, nie wlicza się do twojego rocznego dochodu ani nie podlega egzekucji komorniczej. Możesz więc tę sumę wykorzystać „na czysto” na książki, zeszyty i inne przybory szkolne.

Dla kogo 300 zł na wyprawkę?

Co roku otrzymasz 300 zł na wyprawkę, jeśli masz dziecko, które uczy się w szkole, a nie ukończyło jeszcze 20 lat (w przypadku dzieci niepełnosprawnych granica ta rośnie do 24 lat). Nie ma kryterium dochodowego, więc nieważne ile zarabiasz, otrzymasz świadczenie 300 Plus.

Kto nie dostanie dofinansowania na wyprawkę?
Ważne jest, że wsparcia nie otrzymają dzieci, które chodzą do przedszkola lub zerówki albo rozpoczęły naukę (np. w liceum dla dorosłych) po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, świadczenie nie jest kierowane także do studentów szkół wyższych.

300 zł otrzymasz na każde dziecko, które spełnia te warunki. W przypadku większej liczby pociech, możesz liczyć więc na całkiem spore wsparcie.

Kto może złożyć wniosek o 300+ ?

O pieniądze na szkolną wyprawkę dla dziecka może zawnioskować:

  • jedno z rodziców,
  • opiekun prawny,
  • opiekun faktyczny, czyli osoba, która na co dzień opiekuje się dzieckiem i wystąpiła już do sądu o jego przysposobienie,
  • ucząca się osoba dla siebie, jeśli jest pełnoletnia, nie utrzymują jej rodzice i rozpoczęła edukację przed 18. rokiem życia i ją kontynuuje (np. w liceach , technikach, szkołach zawodowych).

Jak złożyć wniosek o 300 Plus?

Wniosek o 300 zł na szkolną wyprawkę możesz złożyć na jeden z trzech sposobów:


300 zł na wyprawkę dla dziecka – wniosek online

Już od 1 lipca możesz złożyć wniosek o 300 Plus przez internet. Możesz to zrobić, wchodząc na rządową platformę EMPATIA. A tam przygotowany generator pomoże ci wypełnić wniosek. Jednak aby to zrobić, musisz posiadać profil zaufany.
Znalazłam konto, w ramach którego profil zaufany założysz w bankowości internetowej.

Profil zaufany - czym jest?
Profil zaufany to zbiór informacji o tobie, które raz weryfikujesz, a potem możesz łatwo potwierdzić swoją tożsamość przez internet oraz elektronicznie składać dokumenty. W ten sposób nie musisz już drukować, skanować czy wysyłać pocztą dokumentów urzędowych, tylko większość spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Profil zaufany zwiększa także bezpieczeństwo danych i daje gwarancję, że nikt ich nie wykradnie i nie będzie mógł się pod ciebie podszyć.


Program „Dobry start” – wniosek przez bankowość elektroniczną

Jednak jeśli nie chcesz zakładać profilu zaufanego, możesz w dużo łatwiejszy i szybszy sposób złożyć wniosek w swojej bankowości elektronicznej. Kiedy zakładałeś konto, bank raz zweryfikował twoje dane, więc nie musisz potwierdzać ich ponownie w ramach tego profilu. Jak więc złożyć wniosek?

W swojej bankowości internetowej wejdź w zakładkę e – Urząd (zazwyczaj jest to osobna pozycja w menu).

  1. Wypełnij wniosek informacjami o sobie (imię, nazwisko, adres, nazwa gminy, w której mieszkasz, pesel, numer dowodu osobistego).
  2. Podaj rachunek do wypłaty świadczenia.
  3. Wpisz informacje o swoich dzieciach oraz adres szkoły, do której będą chodzić od września tego roku.

Wniosek wypełnia się o tyle łatwo, że bank podstawia część danych, które już wcześniej podałeś, zakładając rachunek (np. twoje imię, nazwisko, pesel, numer konta). Klikasz „wyślij”, a wniosek jest przekazywany do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy.

Potwierdzenie przyjęcia wniosku przez urząd otrzymasz mailem. Tą samą drogą także dowiesz się, czy świadczenie zostało ci przyznane. Nie musisz więc załatwiać niczego w urzędzie, tylko pieniądze zostaną przekazane od razu na twoje konto bankowe.

W jakich bankach możesz złożyć wniosek o „Dobry start” przez internet?


300 zł na szkolną wyprawkę – wniosek papierowy od 1 sierpnia

Wolisz złożyć wniosek w formie papierowej? Możesz to zrobić od 1 sierpnia w tym samym miejscu, gdzie wnioskujesz o 500 +, czyli w swoim urzędzie miasta, gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

300 zł na dziecko – terminy

Zasada jest prosta – im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej otrzymasz 300 zł na wyprawkę.

  • Jeśli zdążysz do 31 sierpnia, to masz gwarancję, że 300 zł otrzymasz maksymalnie do końca września.
  • Kiedy twój wniosek wpłynie do urzędu dopiero we wrześniu czy październiku, to ma on na wypłatę maksymalnie 2 miesiące.

Żal nie skorzystać z tak łatwo dostępnego wsparcia od rządu, więc pamiętaj, by złożyć wniosek w terminie. Dzięki temu odciążysz swój domowy budżet. Przygotowaliśmy instrukcję, jak przygotować taki budżet krok po kroku.

Podobne artykuły