Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

  • 02 Lut 2022 | 00:00
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(22)
Już od kilku lat obowiązują przepisy RODO w zakresie Prawa Bankowego, które mówią, że obowiązkiem banku jest uzasadnić odmowę kredytu hipotecznego, gotówkowego, limitu w koncie czy karty kredytowej. Jednak teoria teorią, a praktyka praktyką i banki niechętnie przyznają się do odrzucenia wniosku np. o kredyt hipoteczny. Warunki odmowy często są podawane ogólnie. Jak z tym walczyć?
Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Każdy bank ma własne procedury, dotyczące oceny zdolności kredytowej. Jeśli masz zbyt niskie dochody lub niespłacone zadłużenia, to dana instytucja może odmówić Ci kredytu. Do tej pory na informację o przyczynach decyzji negatywnej mogli liczyć jedynie przedsiębiorcy. Konsumentom musiało wystarczyć stwierdzenie, że ich wniosek został odrzucony. Unijne rozporządzenie, dotyczące wprowadzenia RODO do Prawa bankowego ma zmienić tę sytuację.

Art. 70a Prawa bankowego mówi, że:


1. Banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów na wniosek osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o ile posiada zdolność prawną, ubiegającej się o kredyt przekazują, w formie pisemnej, wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej wnioskującego.

2. Wyjaśnienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje informacje na temat czynników, w tym danych osobowych wnioskującego, które miały wpływ na dokonaną ocenę zdolności kredytowej.
 

Oznacza to, że masz prawo zwrócić się do banku o pisemne podanie powodów swojej decyzji (nawet gdy bierzesz kredyt gotówkowy przez internet) i nie wystarczy już tylko wyjaśnienie o braku zdolności kredytowej.

Proces weryfikacji wniosku o kredyt w bankach

Po tym, jak zdecydujesz się złożyć w banku wniosek o kredyt, procedura jego weryfikacji przebiega bardzo podobnie w każdej instytucji.

  1. Bank poprosi Cię o uzupełnienie aplikacji wymaganymi dokumentami. Przy kredycie gotówkowym zazwyczaj wystarczy skan dowodu osobistego oraz wyciąg z konta. Jeśli zaś składasz wniosek o kredy hipoteczny, to będzie potrzebnych więcej dokumentów dochodowych oraz te dotyczące nabywanej lub budowanej nieruchomości.
  2. Wniosek trafia do weryfikacji przez analityków kredytowych. Sprawdzają oni Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej i biurach informacji gospodarczej. Weryfikują wysokość dochodów oraz stabilność firmy, w której pracujesz (czasami w tym celu kontaktują się z Twoim pracodawcą) oraz zgodność wszystkich złożonych dokumentów.
  3. Analitycy uwzględniają politykę kredytową, czyli w oparciu o aktualną sytuację w banku sprawdzają, czy przy Twojej zdolności kredytowej mogą udzielić Ci finansowania.
  4. Otrzymujesz decyzję kredytową. Gdy składasz wniosek o kredyt online, to zazwyczaj taką informację dostajesz mailowo. Natomiast gdy wnioskujesz o kredyt w placówce banku, to zadzwoni do Ciebie Twój doradca.

Sprawdź: Dlaczego bank odmówił Ci kredytu hipotecznego? 8 najczęstszych powodów

Banki nie chcą podawać przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt

Niestety wciąż negatywna decyzja kredytowa nie jest przez banki odpowiednio uzasadniana. Zazwyczaj banki tłumaczą się po prostu swoją polityką kredytową albo brakiem zdolności kredytowej. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że nie ma narzędzi, które mogłyby pomóc wyegzekwować od banków powody ich decyzji. Często na prośby konsumentów odpowiadają ogólnikowo i nic z tego nie wynika. Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do banków z pismem, gdzie wskazała, aby te instytucje podawały klientom bardziej szczegółowe dane. Trudno jednak jeszcze stwierdzić, czy interwencja KNF przyniosła oczekiwane rezultaty.

Kiedy stopy procentowe rosną, odmowy przyznania kredytu zdarzają się naprawdę często. Wynika to z zaostrzania polityki kredytowej banku, ale głównie z tego, że gdy wzrasta WIBOR(r), to wyższa jest także rata zobowiązania. Jest to więc większe obciążenie dla domowego budżetu, a to oznacza, że przy danych zarobkach można pożyczyć dużo mniej niż jeszcze rok temu.

Jednak pamiętaj, że nie jest to koniec świata, gdy jeden bank wyda negatywną decyzję kredytową. Co dalej robić? Warto złożyć wniosek do innej instytucji, bo warto pamiętać, że każda z nich ma inne metody oceny zdolności kredytowej. Może być tak, że gdy jedna odmówi, to druga zaakceptuje Twój wniosek.

Jeśli interesuje Cię kredyt gotówkowy, porównywarka którą znajdziesz na naszej stronie pomoże Ci sprawdzić, co oferują banki i która oferta jest aktualnie najtańsza.

Bank odmówił udzielenia kredytu – dlaczego?

Wiesz już, że jedna odmowa nie oznacza z automatu kolejnej.  Zanim jednak zostanie wydana, sam sprawdź, czy nie ma czegoś, co mogłoby ją spowodować.

Jakie są najczęstsze powody odmowy kredytu?

1. Za niskie i nieregularne dochody – jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę albo ledwo co otworzyłeś swoją firmę, to również może to obniżać twoje szanse na kredyt.

2. Zbyt wiele zapytań kredytowych – pisałam wcześniej, że warto zapytać o pożyczkę w kilku bankach. Wybierz jednak maksymalnie trzy, a nie kilkanaście. Każdy bank zanim przyzna kredyt, weryfikuje w Biurze Informacji Kredytowej, czy będziesz w stanie go spłacać. Każde wysłane zapytanie obniża twoją ocenę punktową. Dlaczego? Zastanów się, czy pożyczyłbyś pieniądze osobie, która pytała już o to kilku innych. Nie jest dla ciebie wiarygodna, prawda? W ten sposób także patrzy bank.

3. Za dużo zobowiązań – mimo że sporo zarabiasz, każdego miesiąca spłacasz alimenty, lodówkę na raty, a do tego masz wysoki limit na karcie kredytowej? To może być znak dla banku, że kolejny kredyt po prostu cię przerośnie i nie będziesz w stanie go terminowo spłacać.

4. Wiek – w ocenie banku na terminową spłatę rat możesz być zarówno za stary, jak i za młody. Instytucje najprzychylniej patrzą na osoby w wieku od 25 do 60 lat. Wynika to z prostej przyczyny – mają wtedy w miarę stabilną pracę i zarabiają najwięcej, więc jest największa szansa, że pożyczkę oddadzą w terminie.

5. Za krótki staż pracy – z tego samego powodu bank może odrzucić twój wniosek kredytowy, jeśli u obecnego pracodawcy pracujesz zbyt krótko. Niewystarczający staż pracy równa się mniejszej stabilności. W ocenie banku im dłużej pracujesz, tym trudniej Cię zwolnić. Minimalny staż pracy przy etacie to 3 miesiące, przy umowie cywilnoprawnej 6 miesięcy, a przy własnej działalności gospodarczej 12 miesięcy.

6. Brak historii kredytowej – jeśli jeszcze nigdy nie pożyczałeś pieniędzy ani nawet nie brałeś nic na raty, to dla banku jesteś niczym biała kartka. Nie wie, czego może się po tobie spodziewać. Historia płatnicza to dla banku jasny sygnał, że można ci zaufać lub nie.

Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Odmowa kredytu – co dalej robić?

Jeśli wykryłeś u siebie albo bank wprost wskazał ci przyczyny, dlaczego nie możesz otrzymać kredytu, to sprawdź, co możesz zrobić, aby w łatwy sposób podnieść swoją zdolność kredytową.

Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

Czy jeżeli jeden bank odmówi kredytu, to warto iść do innego?

Przede wszystkim pamiętaj, że odrzucenie wniosku w jednym banku nie oznacza, że kredytu nie otrzymasz w drugim. Interesuje Cię kredyt gotówkowy? Gdzie najlepiej go wziąć? Zwracaj uwagę na koszty kredytów, ale i fakt, czy bank nie wymaga dodatkowo założenia konta czy wykupienia ubezpieczenia, bo może to podwyższyć łączne opłaty.

Ta sama zasada dotyczy kredytów hipotecznych. Również Twoja zdolność kredytowa i ostateczna kwota, którą możesz pożyczyć, będzie się różniła w zależności od instytucji finansowej.

Chcesz oszacować, na ile możesz sobie pozwolić w ramach kredytu? Kalkulator hipotecznej zdolności kredytowej Ci w tym pomoże.

Czy w jakiś sposób można uniknąć odmowy kredytu?

Traktując tę sprawę z przymrużeniem oka, możesz uniknąć odmowy kredytu, tylko wtedy, gdy nie złożysz wniosku. Jednak mówiąc poważnie, nie da się uniknąć decyzji negatywnej, bo nie wiesz, w jaki sposób ocenią Cię banki. Przed wysłaniem swojej aplikacji, warto jednak zweryfikować, czy w Twojej sytuacji finansowej nie znajdują się przypadki, które w każdej instytucji będą wiązały się z odmową. Są to:

  • wpis do rejestru dłużników,
  • brak udokumentowanych dochodów (bank nie uwzględni tych wypłacanych w gotówce),
  • brak ważnego dowodu osobistego,
  • brak konta osobistego i przelewanej na nie wypłaty,
  • zbyt niski albo zbyt wysoki wiek,
  • zbyt krótki czas pracy,
  • negatywna historia kredytowa.

Jeśli i Ciebie spotkała odmowa udzielenia kredytu, to koniecznie daj znać w komentarzu, czy bank wyjaśnił Ci przyczyny. Podzielmy się doświadczeniami!


 

Data publikacji:
02 Lut 2022

22 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Dominik Ekspert 05 września 2023
    Staram się o kredyt hipotetyczny, i bank chcę ode mnie wyciąg z 30 ostatnich dni, i tam są przelewy i bliki o wartości 800 zł , na "głupie" cele i czy to może przeszkodzić w decyzji do Kredytu ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 września 2023
    Dzień dobry, trudno jest mi się odnieść do tego, jak bank podejdzie do przelewów czy płatności BLIK.
  • Małgorzata Ekspert 29 czerwca 2023
    Starałam się o kredyt gotówkowy, pracownik banku ocenił ja na 215 tys. Kiedy wielokrotnie się mylił i wciąż wracał sporządzając od nowa dokumenty, kilka razy ponownie prosił o podpis okazało się, że moja zdolność kredytową podczas jednego spotkania w banku spadła do tego stopnia, że pracownik nawet nie wymienił kwoty. Moja zdolność spadła wskutek wielokrotnych zapytań do BIK, z winy mylącego się pracownika (a nie zmiany w mojej sytuacji finansowej), co można z tym zrobić ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 30 czerwca 2023
    Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić reklamację w banku.
  • Big Ekspert 25 czerwca 2023
    Udokumentowane wysokie zarobi praca na stałe i nawet 5 tys złoty nie mogę wiązać .Zero zadłużenia zero kredytów mieszkanie własnościowe na utrzymaniu nikogo .A odmowa kredytu 5 tys zł .Śmiech
    Kazimierski Maciej Ekspert 26 czerwca 2023
    Dzień dobry, czy bank podał przyczynę, dla której odmówił Ci kredytu?
  • Anna Ekspert 08 grudnia 2022
    Dzis bylam zlozyc wniosek o kredyt i mialam zaległość 0,50 gr. Pani zadzwonila do Warszawy i tam jej powiedzieli ze jak dzis ureguluje to po przeleżeniu 24h wniosek będzie pozytywny i odesłała mnie do domu . Po godzinie prosiła bym znów przyjechała i jak się okazało odrzucili wniosek. To w koncu jak to jest.
    Serafin Anna Ekspert 09 grudnia 2022
    Anno, doprecyzuj proszę. Z jakiego tytułu masz tę zaległość 50gr?
  • Damek Ekspert 22 marca 2022
    Starałem się o kredyt gotówkowy i dostałem odmowę starałem się o kredyt hipoteczny i też dostałem odmowę bik ok i wszystko ale dlaczego
    Serafin Anna Ekspert 23 marca 2022
    Damek, a może to kwestia zbyt niskich dochodów albo zbyt krótkiego stażu pracy?
  • Halinka Ekspert 10 stycznia 2022
    A mi odmówili z przyczyn formalnych ... co to znaczy z przyczyn formalnych? żle wypełniłam wniosek?
    Serafin Anna Ekspert 12 stycznia 2022
    Halinko, nie widziałam Twojego wniosku, więc trudno mi Ci pomóc. Trzeba zapytać bezpośrednio w banku.
  • Magda Ekspert 07 września 2021
    Nie ma to jak idiotyczna logika banków. Brak historii kredytowej powinien być plusem, a nie minusem, w przyznawaniu kredytu, bo osoba, która nigdy nie brała kredytu, zwłaszcza taka po 30-stce, jest osobą, którą 1) stać na płacenie za wszystko gotówką 2) dba, by nie dopuścić do zadłużenia. Mnie bank odmówił wzięcia sprzętu AGD na raty, bez podania przyczyny oczywiście, kiedy na koncie mam wystarczająco pieniędzy, by zapłacić od razu. Zdecydowałam się na raty jedynie z powodu wysokiej inflacji, bo nie opłaca się czekać z wydatkami na później. Lepiej rozdysponować pieniędzmi teraz, a resztę wziąć na raty...
    Kazimierski Maciej Ekspert 08 września 2021
    Magdo, zanim bank udzieli Ci kredytu będzie chciał wiedzieć, czy jesteś wiarygodna jako kredytobiorca i dlatego sprawdzi Twoją historię kredytową.
  • Lena Ekspert 08 marca 2021
    Departament bezpieczeństwa wydał opinię negatywną w sprawie kredytu hipotecznego na mieszkanie (kredyt 160tys), wkład własny 20%, mniejszy kredyt spłacany regularnie, raty po 300zł, co jest nie tak? Bank wstępną decyzję podjął pozytywną, żadnych zaległości, wszystko terminowo, umowa o pracę czas nieokreślony dodatkowo działalność-ryczałt. Można się odwołać, albo chociaż dowiedzieć o co chodzi?
    Serafin Anna Ekspert 19 marca 2021
    Leno, tak możesz zapytać w banku, co jest powodem negatywnej decyzji. Jednak warto zapytać jeszcze w innych bankach, być może powodem odmowy w tym jednym jest po prostu polityka kredytowa.
  • Ciapaty Ekspert 11 lutego 2021
    Jeżeli masz w imieniu lub nazwisku nie polskie znaki takie jak: č ü ö ä itp. zgodnie z dowodem osobistym to kredytu on-line w internecie w Polsce nie dostaniesz :)
  • Martita Ekspert 01 października 2020
    Witam. Dostałam informację iż odmowa przyznania kredytu hipotecznego na podstawie wewnętrznych regulacji bankowych. Dodatkowo informacja w mailu iż starało się kilku kredytobiorców natomiast pismo o decyzji negatywnej jest zahaslowane jednym PESEL a o kredyt starała się jedna osoba........

Podobne artykuły