Co to jest PIN?

  • 02 Mar 2020 | 00:00
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(1)
Do każdej nowej karty płatniczej, aby móc w pełni z niej korzystać, jej właściciel musi ustalić kod PIN. Część banków pozwala klientom samodzielnie wymyślić kod PIN do nowej karty, a część instytucji przesyła wygenerowany automatycznie kod pocztą.
Co to jest PIN?

Z tego artykułu dowiesz się:

PIN jest to specjalny, unikalny kod, składający się z czterech cyfr, który zabezpiecza kartę podczas przeprowadzania transakcji płatniczych. Chroni karty debetowe, kredytowe i bankomatowe. Czy karta kredytowa a karta bankomatowa to to samo? Każda karta kredytowa jest kartą bankomatową, ale bankomatowa kredytową wcale być nie musi.
Kod PIN służy do tego, aby potwierdzić, że dana transakcja kartą jest wykonywana przez osobę do tego upoważnioną. PIN również wpisujemy w bankomatach i terminalach w punktach handlowo-usługowych.

Zły PIN, zablokowana karta bankomatowa – co dalej?

Czasem roztargnienie lub pośpiech sprawia, że kod PIN do karty wypada nam z pamięci. Zwykle banki przyjmują, że błędny kod PIN można wprowadzić tylko trzy razy. Czwarte z kolei podanie nieprawidłowego kodu powoduje zablokowanie lub nawet zatrzymanie karty. Taka blokada nie ma na celu utrudnić Ci życie, lecz zabezpieczyć Twoje pieniądze przed kradzieżą.

Zasady dotyczące zablokowania karty zależą od banku. Czasem karta może odblokować się sama po upływie 24 godzin, innym razem nie obejdzie się bez wizyty w oddziale banku. 

Gdzie zgłosić blokadę karty bankomatowej? By dowiedzieć się, jak uzyskać natychmiastowy dostęp do swoich środków, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta banku, w którym mamy konto i zapytać o szczegóły. 
 

Płatności zbliżeniowe – jak działają i czy są bezpieczne?

Jeżeli Twoja karta bankomatowa ma funkcję zbliżeniową, to do kwoty 50 złotych możesz wykonać transakcję bez wpisywania PIN-u. W praktyce niektóre płatności zbliżeniowe na kwoty niższe niż 50 zł ze względów bezpieczeństwa trzeba dodatkowo zatwierdzać kodem PIN.

Z rzędu można dokonać jedynie pięciu płatności zbliżeniowych. Przy szóstej transakcji terminal poprosi nas o wpisanie kodu PIN, nawet jeśli kwota będzie wynosić kilka złotych.
 

Co zrobić, aby kod PIN do karty bankomatowej nie dostał się w niepowołane ręce?

Płacenie kartą zazwyczaj jest bezpieczne, ale w momencie, gdy karta wejdzie w posiadanie złodzieja, zrobi się groźnie. Przestępca przy jej pomocy może ukraść nam sporą kwotę pieniędzy. Aby się przed tym ustrzec, należy strzec PIN-u, jak oka w głowie. Nie powinno się go nigdzie zapisywać, a już na pewno nie na karcie, którą zabezpiecza.

Ponadto warto zachować szczególną czujność podczas wpisywania kodu PIN, dokonując płatności w sklepie czy wypłacając pieniądze z bankomatu, by nie został on podejrzany przez niepowołaną osobę. Najlepiej przysłaniać drugą dłonią klawiaturę terminala lub bankomatu przy wpisywaniu kodu.

Data publikacji:
27 Kwi 2025

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Edyta Szczęsny Ekspert 22 grudnia 2021
    Co mam zrobic by aktywowac kartke do citi bank
    Serafin Anna Ekspert 23 grudnia 2021
    Edyto, wraz z kartą dostałaś od banku instrukcję jej aktywacji. Trzeba się z nią zapoznać. Zazwyczaj można aktywować kartę po zalogowaniu do swojej bankowości internetowej. Sprawdź, czy u Ciebie jest dostępna taka opcja.

Podobne artykuły