Debet czy kredyt odnawialny? - dodatkowe pieniądze na wyciągnięcie ręki

  • 28 Cze 2016
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(2)
Debet na koncie osobistym, jak i kredyt odnawialny to jedne z wielu możliwości otrzymania środków na sfinansowanie nagłych wydatków. Produkty te często są ze sobą mylone, a ich nazwy stosowane zamiennie, choć w rzeczywistości występuje między nimi sporo różnic. Kredyt odnawialny może sięgać nawet kilku tysięcy i oferuje stosunkowo długi okres spłaty, z kolei debet opiewa na niższą kwotę, ale można go szybciej dostać. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków, sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.
Debet czy kredyt odnawialny? - dodatkowe pieniądze na wyciągnięcie ręki

Choć zarówno kredyt odnawialny, jak i debet w praktyce wiąże się z zaciągnięciem długu i zapewnia szybki zastrzyk gotówki, to ich specyfika jest odmienna. Jeśli chodzi o kredyt odnawialny (inaczej limit na koncie), można wziąć nawet kilka tysięcy złotych, ale wykorzystać jedynie część, stosownie do potrzeb. Po spłaceniu zadłużenia limit się odnawia i z powrotem można z niego korzystać.

Debet to ujemne saldo na koncie osobistym. Właściciel debetu może wypłacić tyle, ile ma na rachunku i ile debetu przyzna mu bank. Górną granicę stanowi wysokość dochodów. W tym przypadku nie można ponownie skorzystać z debetu aż do momentu, gdy spłacona zostanie jego całość.

Debet a kredyt odnawialny – co je łączy?

Skoro wiesz już, co to jest debet i co to jest kredyt odnawialny, przejdźmy teraz do wskazania występujących pomiędzy nimi podobieństw.

Oba produkty łączy jedno – dyspozycja do większej gotówki na koncie. Warto zaznaczyć, że zarówno kredyt, jak i debet działają podobnie, dlatego tak często mylą się klientom. Przygotowane są dla klientów, którzy traktują dodatkowe środki na koncie jako pieniądze „na czarną godzinę”, z których będą mogli skorzystać, gdy pojawi się taka potrzeba.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć, że chcąc skorzystać z któregokolwiek z tych produktów, musimy najpierw założyć konto osobiste w banku.

Debet – mniej, ale prościej, kredyt odnawialny – więcej, ale na dłużej

Debetu na koncie nie należy mylić z kredytem odnawialnym. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mechanizm działania obu jest prawie taki sam, w końcu oba produkty dają dostęp do dodatkowych środków i pozwalają sfinansować nagłe wydatki. Ten pierwszy umożliwia dostęp do mniejszych kwot.

W przypadku debetu przyznana przez bank kwota rzadko kiedy przekracza dochód miesięczny klienta, natomiast kredyt odnawialny jest zazwyczaj wielokrotnością osiąganego wynagrodzenia. Jego kwota może sięgać nawet 150 tys. zł. To podstawowy element, który odróżnia jeden od drugiego. Warto jednak wspomnieć, że im wyższa suma, tym więcej formalności do dopełnienia.

Kredyt odnawialny wymaga wystąpienia z wnioskiem o niego i podpisania odpowiedniej umowy lub aneksu do obowiązującej umowy kredytowej, z kolei o debet nie trzeba osobno wnioskować. Informacje dotyczące maksymalnej kwoty i warunków zadłużenia znaleźć można w umowie rachunku.

Przyznając debet, bank nie bada zdolności kredytowej. Do analizy tego, czy klient będzie w stanie spłacać zadłużenie, wykorzystuje historię operacji na rachunku. W ciągu miesiąca można wydać przyznany debet na koncie i miesięczne wynagrodzenie.

Debet jest rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają większych potrzeb, jedynie przejściowe problemy finansowe. Ci, którzy nie mogą obejść się bez większej kwoty, powinni wybrać kredyt odnawialny. Wysokość kredytu odnawialnego uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta.

Debet a kredyt odnawialny – jak wygląda spłacanie zadłużenia?

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno kredyt, jak i debet bardzo łatwo się spłaca. Każda wpłata na konto zwiększa limit dostępnych środków. Wystarczy przelać środki na swój zadłużony rachunek bankowy, a bank automatycznie uznaje je za spłatę dopuszczalnego salda debetowego lub kredytu odnawialnego.

Jeśli chodzi o debet, niewielka jest nie tylko kwota przyznanego przez bank limitu, lecz również okres spłaty zadłużenia – od momentu skorzystania z debetu klient ma dokładnie 30 dni na jego spłatę. Kredyt odnawialny można za to spłacać nawet przez kilkadziesiąt miesięcy (okres ten można przedłużyć).

Debet trzeba oddać w pełni, by móc dalej z niego korzystać, a kredyt odnawialny nie. Każda spłata daje możliwość ponownego zadłużania się do kwoty niewykorzystanego limitu. Warto być też świadom, że w razie nieterminowości w spłacie debetu można zostać wpisanym do rejestru BIK.

Debet, jak i kredyt odnawialny to świetna alternatywa dla tradycyjnych produktów bankowych takich jak kredyt gotówkowy. Formalności jest mniej, a i pieniądze można dostać szybciej. Ponadto nawet najtańszy kredyt gotówkowy wyjdzie drożej niż debet na koncie.

Debet czy kredyt w koncie bankowym – co lepiej wybrać?

To, na co powinieneś się zdecydować, w dużej mierze zależy od Twojej sytuacji finansowej, ale też potrzeb i możliwości. Jeśli Twoje dochody nie są wysokie i nie masz dużej zdolności, a poratuje Cię już kilkaset złotych, z których będziesz mógł skorzystać w awaryjnych sytuacjach, to najlepszym rozwiązaniem będzie debet. Musisz jednak pamiętać, by spłacić go w ciągu miesiąca.

Debet czy kredyt odnawialny

Opracowanie: direct.money.pl

W sytuacji, gdy masz duże dochody, które pozwalają Ci na uzyskanie satysfakcjonującego kredytu, przy czym zależy Ci na tym, aby raz podpisać umowę i swobodnie korzystać z dodatkowych środków w razie potrzeby, wybierz kredyt odnawialny.

Pamiętaj tylko, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku musisz posiadać konto bankowe. Po przyznaniu debetu lub odnawialnego kredytu rozsądnie korzystaj z otrzymanych środków. Sięgaj po nie w awaryjnych sytuacjach, zawsze mając z tyłu głowy, kiedy i ile będziesz musiał oddać. Częste korzystanie z dodatkowego finansowania bez większej potrzeby może wpędzić Cię w poważne finansowe kłopoty.

Dodano:
28 Cze 2016

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 15 marca 2017
    Paulino,jasne, warto rozważyć. Zaletą tej oferty jest niski koszt pożyczki, bo tylko 10 zł. Oczywiście to zależy, jakiej kwoty potrzebujesz, ale warto też rozważyć opcję darmowej pożyczki. Jeśli spłacisz w terminie, to oddasz tylko tyle, ile pożyczyłaś. Aby dobrać ofertę do swoich potrzeb, zachęcam do kontaktu z naszym ekspertem, który zupełnie za darmo i szybko (oddzwaniamy w ciągu 5 minut) podpowie Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Nie będziesz musiała przekopywać się przez dziesiątki ofert, tylko dostaniesz najlepszą dla siebie: http://direct.money.pl/landing-page/szybki_kontakt_direct/?IDDistributor=1?&utm_source=fs_m2m_widget_dm&utm_medium=article
  • Paulina Ekspert 14 marca 2017
    A na taki szybki kredyt? Może wonga? Warto rozważyć?

Podobne artykuły