Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Debet czy kredyt odnawialny? - dodatkowe pieniądze na wyciągnięcie ręki

Fot.

Debet czy kredyt odnawialny - pewnie spotkałeś się już z tymi terminami, śledząc oferty banków. Często są one mylone, używane zamiennie, ale w rzeczywistości nazywają dwa różne produkty. Debet opiewa na niższą kwotę, ale można go dostać szybko i bez składania wniosku. Wysokość kredytu odnawialnego może sięgać nawet kilkuset tysięcy i można go spłacać dłużej.

Na początku zaznaczmy, że limit w koncie i kredyt odnawialny to dwa terminy nazywające ten sam produkt. Dalej będziemy posługiwać się wyrażeniem „kredyt odnawialny w koncie”, który można zdefiniować jako kredyt przyznany w ramach konta osobistego. Można wziąć nawet kilkaset tysięcy, ale wykorzystywać tylko część w razie potrzeby. Na przykład, gdy bank przyzna Ci 100 tys. złotych limitu, a ty skorzystasz z 30 tys. zł, to masz jeszcze do dyspozycji 70 tys. zł. Kiedy spłacisz poprzednie zadłużenie, to limit się odnowi i z powrotem będziesz mógł korzystać ze 100 tys. złotych.

Debet to ujemne saldo na koncie osobistym. Możesz wypłacić tyle, ile masz na rachunku i ile debetu przyzna Ci bank. Górną granicą jest zazwyczaj wysokość Twoich dochodów. Dopóki nie spłacisz całości debetu, dopóty nie możesz z niego korzystać.

Debet a kredyt odnawialny - co je łączy?

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że zarówno kredyt, jak i debet działają podobnie i w praktyce obie nazwy stosowane są zamiennie – zaznacza Wioletta Pawińska z Wydziału Kredytów Gotówkowych w Banku Millennium. – Oba produkty są przygotowane dla klientów, którzy traktują dodatkowe środki na koncie jako koło ratunkowe, z którego będą mogli skorzystać, gdy pojawi się niespodziewana potrzeba.

By zacząć korzystać z któregokolwiek z tych produktów, trzeba jednak najpierw założyć konto osobiste w danym banku.

Debet – mniej, ale prościej, kredyt odnawialny – więcej, ale na dłużej

Podstawowym elementem, który odróżnia debet od kredytu odnawialnego, jest kwota, którą możesz wykorzystać.
W przypadku debetu, kwota najczęściej nie przekracza dochodu miesięcznego klienta, natomiast kredyt odnawialny jest zazwyczaj wielokrotnością osiąganego wynagrodzenia – mówi Wioletta Pawińska.
Ze względu na wyższą kwotę, kredyt odnawialny wymaga wystąpienia z wnioskiem o niego i podpisania odpowiedniej umowy.. Natomiast o debet klient nie musi osobno wnioskować. Informację o jego maksymalnej kwocie i warunkach zadłużenia znajdują się w umowie rachunku – wyjaśnia Dariusz Suchenek z Biura Rozwoju Produktów PKO Banku Polskiego.

Podsumowując, w przypadku debetu bank nie bada Twojej zdolności kredytowej, tylko na podstawie historii operacji na rachunku analizuje, czy będziesz w stanie spłacać zadłużenie. W ciągu miesiąca możesz wydać z konta tyle, ile rzeczywiście na nim masz, oraz tyle, ile wynosi Twoje miesięczne wynagrodzenie.

Kiedy nie będziesz mógł się obejść bez większej kwoty kredytu, wybierz kredyt odnawialny. Jego kwota zależy od Twojej zdolności kredytowej.

Debet - jak go rozsądnie spłacać?

Przede wszystkim, zarówno kredyt jak i debet spłaca się niezwykle łatwo. Wystarczy przelać środki na swoje zadłużone konto, a bank automatycznie zaliczy je jako spłatę zobowiązania.

Od chwili skorzystania z debetu klient ma 30 dni na jego spłatę – informuje Dariusz Suchenek.

Debet trzeba oddać w pełni, aby móc dalej z niego korzystać. Co więcej, w przypadku przedłużającej się nieterminowości, można nawet zostać wpisanym do rejestru BIK.

A jak spłacać kredyt odnawialny?

Możesz wykorzystać część lub całość przyznanego limitu. – Każdy wpływ środków na rachunek powoduje automatyczną spłatę zadłużenia w części odpowiadającej wysokości wpływu. Każda spłata daje możliwość ponownego zadłużania się do kwoty niewykorzystanego limitu – wyjaśnia Martyna Węglarz z Departamentu Kredytów Niezabezpieczonych w ING Banku Śląskim.

Ile kosztuje debet i kredyt odnawialny?

Zazwyczaj banki nie pobierają opłaty za przyznanie debetu i kredytu odnawialnego. W przypadku debetu zapłacisz odsetki tylko za wykorzystane środki do momentu ich spłaty. Ze względu na dużo wyższą możliwą kwotę kredytu odnawialnego, oprócz naliczania odsetek banki mogą pobierać opłatę za jego roczną obsługę (nazywana także prowizją za odnowienie kredytu). Warto wiedzieć, że oprocentowanie jest naliczane tylko od wykorzystanych środków, a nie od przyznanego limitu.

Debet czy kredyt w koncie - co wybrać?

Wybrać debet czy kredyt odnawialny? To, na co powinieneś się zdecydować, zależy oczywiście od Twoich preferencji. Twoje dochody są niższe i nie masz dużej zdolności kredytowej? Potrzebujesz kilkuset złotych, z których będziesz mógł skorzystać szybko w awaryjnych sytuacjach? Zdecyduj się na debet. Warto tylko pamiętać, aby spłacić go w terminie 30 dni.

Opracowanie: direct.money.pl

Wiesz, że będziesz potrzebował w dłuższym okresie finansowania kredytem? Masz dochody, które pozwolą Ci na uzyskanie satysfakcjonującego kredytu i zależy Ci na tym, aby raz podpisać umowę i swobodnie korzystać z dodatkowych środków w razie potrzeby? Wybierz kredyt odnawialny.

Pamiętaj tylko, żeby rozsądnie korzystać z pieniędzy, przyznanych przez bank. Pobieraj je w awaryjnych sytuacjach i zawsze ze świadomością, kiedy i ile będziesz musiał oddać. Częste korzystanie z dodatkowego finansowania np. na zakupach, może Cię wpędzić w poważne finansowe tarapaty.

Podobne artykuły