Kredyt gotówkowy można dzisiaj dostać nawet tego samego dnia, ale w przypadku kredytów hipotecznych nie jest już tak łatwo. Wniosek kredytowy musi przejść przez wiele par rąk bankowych analityków, bank musi dobrze sprawdzić naszą sytuację finansową, oszacować wartość nieruchomości, czyli krótko mówiąc, zrobić wszystko, aby ograniczyć swoje ryzyko kredytowe. Czy to oznacza, że trzeba przygotować się na wiele tygodni lub co gorsze miesięcy czekania na kredyt hipoteczny? Bez obaw! Choć zależy to od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ, to statystyki nie kłamią. Blisko 4 miliony Polaków spłaca kredyty hipoteczne, co oznacza, że nie taki kredyt straszny, jak się o nim mówi. Przekonajmy się!
Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości
Ceny nieruchomości rosną w Polsce od kilku lat. Według danych Eurostatu pod względem wzrostu cen zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej. Nawet kryzys gospodarczy, który spowodowała pandemia COVID-19, nie zatrzymał tego trendu wzrostowego.
Jak podało NBP, w 2019 r. mieszkania w największych polskich miastach np. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu podrożały o ponad 13%. W pandemicznym 2020 r. ceny nadal rosły, choć już trochę wolniej. W 2021 roku też nie udało się zatrzymać rosnących cen nieruchomości. Ale zmieniły się motywacje i cele kupujących. Polacy ruszyli po kredyty hipoteczne nie tylko na mieszkania, ale przede wszystkim na budowę domu.
W którym banku złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?
Pierwszy i najważniejszy krok, który należy wykonać, gdy potrzebujemy wziąć kredyt w banku, to porównanie ofert. Nie inaczej jest w przypadku, gdy chodzi o kredyt hipoteczny. Warunki są o tyle istotne, że będą nas obowiązywały przez wiele lat i wpływały na nasz domowy budżet.
Ranking kredytów hipotecznych wyraźnie pokazuje, że przy zobowiązaniu w kwocie 250 000 zł na 25 lat możemy zaoszczędzić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Te pieniądze na pewno przydadzą się w trakcie urządzania nowego mieszkania czy wykańczania domu.
Mimo że przez kilka miesięcy trwał okres rekorodowo niskich stóp procentowych, to niestety sytuacja rynkowa wymusiła reakcję RPP. W związku z tym stopy nie są już tak niskie, co wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego. Ale pamiętajmy, że na oprocetowanie składa się również marża banku. To ona pozostanie niezmienna, nawet jeśli stopy ponownie zostaną podniesione. Będzie to wiązało się z koniecznością spłaty wyższych comiesięcznych rat. Dlatego warto szukać ofert z jak najniższą marżą.
Sprawdź, gdzie znaleźć tani kredyt hipoteczny. >>
Jak wygląda procedura wnioskowania o kredyt hipoteczny?
Ubieganie się o kredyt hipoteczny w teorii obejmuje trzy podstawowe etapy:
- ustalenie celu kredytowania i oferty kredytu hipotecznego,
- złożenie wniosku kredytowego w kilku bankach i analiza zdolności kredytowej kredytobiorcy,
- decyzja kredytowa, podpisanie umowy i wypłata środków w celu sfinalizowania transakcji zakupu mieszkania lub domu.
Tak wygląda to w idealnym świecie, a wiemy, że taki nie istnieje. W praktyce jest nieco trudniej. Już samo poszukiwanie wymarzonego mieszkania może zająć wiele czasu. A kiedy mamy w planach budowę do domu, to musimy uzbroić się w dodatkową cierpliwość do formalności i przygotować na wydłużony czas oczekiwania na kredyt hipoteczny.
Dodatkowo załatwianie wielu urzędowych spraw utrudnia pandemia. Dlatego zarówno banki, jak i klienci zaczęli zastanawiać się, czy można procedurę kredytową przyspieszyć. Jak? Rozwiązaniem mogłoby być wnioskowanie o kredyt hipoteczny przez internet. Choć część banków wprowadziło ułatwienia i częściowy proces zdalny, to musimy pamiętać, że kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem, dlatego nie unikniemy wizyty w placówce banku.
Dowiedz się więcej, czy można wziąć kredyt hipoteczny online? >>
Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny 2022?
Każdy z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto spłaca kredyt hipoteczny. Zasięgając ich opinii, można łatwo przekonać się, że czas oczekiwania na decyzję, a docelowo na wypłatę środków bywa różny.
Ustawa z dnia 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym obliguje bank do wydania decyzji kredytowej w ciągu maksymalnie 21 dni od momentu dostarczenia wymaganych dokumentów. To właśnie komplet wniosków i zaświadczeń jest kluczowy, jeśli chodzi o to, ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny. Każdy kontakt banku z potencjalnym kredytobiorcą i prośba o dostarczenie brakujących dokumentów, może powodować naliczanie tego terminu od początku.
Według optymistycznej wersji procedura kredytowa może zająć od 4 do 6 tygodni. W przypadku dużego obłożenia banku wnioskami kredytowymi można czekać nawet 2 miesiące lub dłużej. Wiele zależy od mobilizacji i systematyczności klienta w dopełnieniu formalności i samego trybu obsługi przez bank.
0 Komentarze