Jak płacić BLIKIEM zbliżeniowo? Poradnik krok po kroku

  • 10 Paź 2024 | 11:49
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak płacić BLIKiem zbliżeniowo? Wystarczy mieć włączoną tę usługę w aplikacji bankowej i przyłożyć telefon do terminala płatniczego w sklepie. Nie będzie Ci do tego potrzebny kod BLIK, a nawet dostęp do internetu. Sprawdź, w których bankach działają płatności zbliżeniowe BLIK i jak w praktyce z nich korzystać.
Jak płacić BLIKIEM zbliżeniowo? Poradnik krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Płatności zbliżeniowe BLIK to jedna z funkcji BLIKa, która umożliwia płacenie telefonem za zakupy w sklepach stacjonarnych.

  • Płatność zbliżeniowa BLIK jest wygodniejszą i szybszą alternatywą dla standardowej płatności BLIK-iem z użyciem 6-cyfrowego kodu.
  • Do korzystania z usługi potrzebna jest jedynie jej aktywacja w aplikacji bankowej, a także telefon z Androidem i funkcją NFC.
  • Za pomocą BLIKa można płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
  • Z płatności zbliżeniowych BLIK mogą jednak korzystać klienci tylko 6 banków.

Na czym polega BLIK zbliżeniowy?

BLIK zbliżeniowy jest to funkcja BLIK, która służy do płacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych przy pomocy telefonu, poprzez jego zbliżenie do terminala płatniczego. Płatności zbliżeniowe BLIK działają więc podobnie jak płatności zbliżeniowe kartą.

Jeśli zastanawiasz się, jak płacić BLIKiem w sklepie, to tak naprawdę masz dwie możliwości: wykorzystać BLIK zbliżeniowy lub zapłacić BLIKiem z użyciem kodu, który należy wpisać w terminalu płatniczym. BLIK zbliżeniowy jest jednak znacznie wygodniejszy, ponieważ:

  • nie wymaga logowania się do aplikacji bankowej,
  • nie trzeba wpisywać żadnych kodów, ani potwierdzać transakcji PIN-em,
  • nie jest potrzebny dostęp do internetu.

To nie wszystkie korzyści, jakie oferuje BLIK zbliżeniowy, ale o nich napiszemy więcej w dalszej części tekstu. Najpierw warto wyjaśnić, jak płacić BLIKiem zbliżeniowo i kiedy w ogóle można korzystać z tej funkcji.

👉Warto wiedzieć!

BLIK oferuje nie tylko płatności zbliżeniowe i za pomocą kodu w sklepach stacjonarnych. Dzięki niemu również dokonywać płatności w sklepach internetowych oraz wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty. Warto też wiedzieć, jak zrobić przelew BLIKiem, ponieważ taki przelew na telefon jest najwygodniejszym sposobem na szybkie przekazanie środków dowolnej osobie.

Jakie banki oferują BLIK zbliżeniowy?

Blikiem zbliżeniowo płacić można wyłącznie w niektórych bankach. Jakie banki mają BLIK zbliżeniowy? Funkcję tę w swoich aplikacjach mobilnych udostępniają tylko następujące instytucje:

Jeśli więc chciałbyś wiedzieć np. jak płacić BLIKiem zbliżeniowo w Pekao lub jak płacić BLIKiem zbliżeniowo w Credit Agricole czy też w BNP Paribas, to niestety nie uzyskasz na takie pytanie odpowiedzi, ponieważ banki te nie udostępniają takiej funkcji.

Jak aktywować BLIK zbliżeniowy na swoim telefonie?

Chcąc korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK, najpierw musisz aktywować usługę. Możesz to zrobić wyłącznie wtedy, jeżeli:

  • masz konto osobiste w jednym z 6 banków wymienionych wyżej – płatności BLIK są realizowane z rachunku bankowego, a nie z karty;
  • dysponujesz telefonem z systemem Android – jeśli zastanawiasz się, jak płacić zbliżeniowo BLIKiem na iPhone, to niestety nie jest to jeszcze możliwe, ale wkrótce taka opcja ma być dostępna, ponieważ firma pracuje już nad jej wdrożeniem dla urządzeń Apple;
  • masz w telefonie funkcję NFC – jest ona niezbędna, by w ogóle płacić zbliżeniowo telefonem;
  • zainstalujesz na telefonie aplikację bankową – nie można zbliżeniowo płacić BLIKiem bez aplikacji banku.

A jak aktywować BLIK zbliżeniowy na telefonie? Jest to bardzo proste:

  1. Zaloguj się do aplikacji bankowej.
  2. Wejdź do zakładki BLIK – zwykle znajduje się ona w zakładce Ustawienia lub Płatności, albo widnieje na ekranie głównym.
  3. Wybierz kolejno opcje: „Płatności zbliżeniowe BLIK” => „Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK”.
  4. W niektórych bankach (np. PKO BP) należy też wskazać konto, z jakiego mają być realizowane płatności zbliżeniowe BLIK i może być to wyłącznie konto bankowe w złotówkach.
  5. Zaakceptuj regulamin usługi.
  6. Włącz w telefonie funkcję NFC.
  7. Aktywuj w telefonie funkcję blokady ekranu – za pomocą PIN lub biometrii (np. odcisku palca).
  8. Sprawdź, czy aplikacja banku jest domyślną do płatności zbliżeniowych.
  9. Potwierdź PIN-em aktywację usługi w aplikacji bankowej.

Funkcja BLIK zbliżeniowy powinna zostać aktywowana w ciągu kilku sekund, a Ty powinieneś otrzymać z banku potwierdzenie jej aktywacji np. w formie powiadomienia PUSH.

Jak płacić BLIK-iem zbliżeniowo?

Jeśli wiesz, jak płacić telefonem zbliżeniowo i jak działają płatności mobilne, to poradzisz sobie także z taką funkcją BLIK.

Poniżej przedstawiamy instrukcje, jak płacić BLIKiem zbliżeniowo w terminalu płatniczym w tradycyjnej kasie sklepu oraz w kasie samoobsługowej.

Zbliżeniowy BLIK  jak płacić telefonem w tradycyjnej kasie w sklepie:

  1. Powiedz kasjerowi/kasjerce, że chcesz zapłacić za zakupy zbliżeniowo.
  2. Upewnij się, że masz w telefonie włączoną funkcję NFC.
  3. Odblokuj telefon.
  4. Zbliż telefon do terminala płatniczego.
  5. Zaczekaj na potwierdzenie dokonania płatności – zobaczysz je na ekranie terminala i ekranie swojego telefonu.

A jak płacić BLIKiem zbliżeniowo w kasie samoobsługowej? Wymaga to tylko jednej dodatkowej czynności:

  1. Po przejściu do płatności za zakupy wybierz na ekranie kasy opcję płatności „Karta płatnicza” (nie „płatność BLIK”, bo wówczas będziesz musiał wpisać kod BLIK).
  2. Odblokuj telefon i włącz funkcję NFC.
  3. Zbliż telefon do terminala płatniczego.
  4. Zaczekaj na potwierdzenie dokonania płatności.

Powyższa instrukcja jest uniwersalna, a więc sprawdzi się niezależnie od tego, w jakim banku masz konto. Nie musisz zatem szukać informacji, jak płacić BLIKiem zbliżeniowo w mBanku, ING, Santander, Alior Bank, PKO czy Millennium, bo wszędzie odbywa się to w ten sam sposób.

Ważne!

Zbliżeniowy BLIK służy wyłącznie do płacenia za pomocą fizycznych terminali w sklepach i punktach usługowych. Nie wykorzystasz zatem tej funkcji do wypłaty gotówkowi z bankomatu, gdzie niezbędne jest podanie kodu BLIK.

Czy do płatności BLIK-iem zbliżeniowo potrzebny jest internet?

Do płatności zbliżeniowych BLIK nie jest potrzebny internet. Nie musisz zatem przed dokonaniem takiej płatności uruchamiać w telefonie internetu mobilnego swojej sieci komórkowej lub Wi-Fi. Jedynie o czym trzeba pamiętać, to by włączyć funkcję NFC w telefonie, ponieważ jest ona niezbędna do płatności zbliżeniowych.

Czy BLIK zbliżeniowy działa za granicą?

BLIK zbliżeniowy działa nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Dokonanie takiej płatności możliwe jest w wielu krajach w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard.

Jak płacić BLIKiem zbliżeniowo za granicą? Dokładnie w ten sam sposób co w sklepach krajowych. W przypadku dokonania takiej płatności pobrane zostaną środki z Twojego konta osobistego w złotówkach, a transakcja zostanie przewalutowana według kursu Mastercard obowiązującego w danym dniu.

Korzyści z płacenia BLIK-iem zbliżeniowo

Wiesz już, jak płacić zbliżeniowo BLIKiem w sklepie, warto więc teraz wymienić wszystkie zalety korzystania z tej usługi. Oto najważniejsze powody, dlaczego warto jej używać:

  • usługę aktywujesz w ciągu kilku minut – bez konieczności podpisywania odrębnej umowy,
  • płatności zbliżeniowe BLIK są całkowicie darmowe,
  • nie musisz nosić ze sobą karty, by płacić za zakupy,
  • nie musisz nawet posiadać karty do konta – funkcja zbliżeniowego BLIKa jest powiązana bezpośrednio z kontem bankowym,
  • do płatności nie jest potrzebny internet – płatności zbliżeniowej BLIK dokonasz nawet w miejscu poza zasięgiem sieci internetowej,
  • możesz wygodnie płacić zbliżeniowo BLIKiem także za granicą,
  • dokonywanie płatności zbliżeniowych BLIK pomoże Ci spełnić warunki darmowego konta bankowego – są one traktowane przez banki tak samo jak płatności kartą, a więc zapewniają zwolnienie z opłat za prowadzeni konta lub za kartę.

Płatności zbliżeniowe BLIK cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w I półroczu 2024 roku wykonano ich ponad 108 mln i było to o 89% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych BLIK

Płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne, choćby dlatego, że do ich realizacji niezbędne jest włączenie funkcji blokady telefonu oraz przed dokonaniem transakcji odblokowanie ekranu. Innymi słowy, jeśli ktoś przejmie Twój telefon, nie zdoła dokonać płatności zbliżeniowej Blikiem, o ile nie odblokuje telefonu. Najbezpieczniejsza jest oczywiście blokada za pomocą biometrii np. na odcisk palca lub skan twarzy, ponieważ PIN do ekranu może jednak zostać przechwycony przez niepowołaną osobę.

Pamiętaj również, że jeśli zgubisz telefon lub ktoś Ci go ukradnie, najlepiej od razu zablokuj dostęp do aplikacji mobilnej, dzwoniąc na infolinię banku lub po zalogowaniu się do swojej bankowości internetowej na komputerze. Jest to najskuteczniejszy sposób na uchronienie się przed nieautoryzowanymi transakcjami z konta po utracie telefonu.


Dodatkowe źródła:

https://www.cashless.pl/15798-blik-zblizeniowy-ios-iphone

Data publikacji:
10 Paź 2024

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły