Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

  • 19 Gru 2023 | 00:00
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego lub gotówkowego? A może myślisz o konsolidacji zobowiązań albo karcie kredytowej? Niezależnie od tego, jakiego produktu kredytowego potrzebujesz, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka kwota kredytu będzie dla Ciebie dostępna, możesz oszacować ją też samodzielnie. Kalkulator zdolności kredytowej jest skutecznym narzędziem, które pomoże sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać kredyt oraz czy Twoja sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że bank zdecyduje się Ci go udzielić. Jeżeli zastanawiasz się, jak się dowiedzieć, jaką mam zdolność kredytową, przeczytaj artykuł.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Zdolność kredytowa – czym jest?

Co to jest zdolność kredytowa? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto pytając o warunki kredytu, usłyszał, że są one uzależnione od indywidualnej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa to po prostu ocena sytuacji finansowej kredytobiorcy, która pozwala określić maksymalną kwotę kredytu, którą bank jest w stanie pożyczyć. Zależy ona od wielu czynników m.in. od rodzaju kredytu i okresu spłaty, wysokości i źródła dochodów klienta, formy zatrudnienia czy jego historii w BIK. Zanim więc podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu i złożysz wniosek w banku, warto bliżej przyjrzeć się własnym możliwościom finansowym, aby mieć szansę otrzymać kredyt na jak najlepszych warunkach.

Co jest niezbędne do sprawdzenia zdolności kredytowej?

Jak się dowiedzieć, jaką mam zdolność kredytową? Jej sprawdzenie to podstawowy krok w procesie ubiegania się zarówno o kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy. Jeśli interesuje Cię, czy można sprawdzić ją samodzielnie i ile kosztuje sprawdzenie zdolności kredytowej, to już wyjaśniamy.

Jak samemu obliczyć zdolność kredytową? Można wstępnie sprawdzić ją online. W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które to ułatwiają. Czy można sprawdzić zdolność kredytową za darmo? Między innymi na naszej stronie znajdziesz kalkulator, dzięki któremu zweryfikujesz ją bezpłatnie. Ale zanim zdecydujesz się na kredyt, to wyliczy ją dla Ciebie także bank – za darmo i na tej podstawie zaproponuje warunki kredytu.

Jak liczona jest zdolność kredytowa? Każdy bank robi to na swój sposób, ale każdy bierze pod uwagę informacje o sytuacji finansowej klienta. Banki analizują m.in.:

  • kwotę miesięcznych dochodów klienta,
  • źródło dochodów, formę i czas zatrudnienia,
  • inne zobowiązania finansowe (inne kredyty, karty kredytowe, alimenty itp.),
  • miesięczne wydatki na utrzymanie,
  • liczbę osób w gospodarstwie domowym,
  • preferowaną wysokość kredytu,
  • preferowany okres spłaty kredytu.

Na podstawie powyższych danych bank może zaproponować maksymalną kwotę oraz indywidualne warunki kredytu.

Zdolność kredytowa – jak samodzielnie ją ocenić?

Jak już wspominaliśmy, można ją szybko, w prosty sposób i za darmo wyliczyć samodzielnie. Jak samemu obliczyć  zdolność kredytową? Kalkulator, który znajdziesz np. u nas na stronie jest świetnym narzędziem, dzięki któremu sprawdzisz, czy stać Cię na kredyt.

Kalkulator zdolności kredytowej działa w oparciu o podstawowe informacje o dochodach, kosztach życia i aktualnych zobowiązaniach. Opracowany algorytm pomaga wyliczyć kwotę, jaką być może bank będzie skłonny Ci pożyczyć. Kalkulator zdolności kredytowej jest bardzo prosty w obsłudze.

Pamiętaj, że...
Wynik samodzielnej kalkulacji zdolności kredytowej nie jest gwarancją pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku kredytowego przez bank.

Pomoc banku w sprawdzeniu zdolności kredytowej

Gdy już wiesz, jak samemu obliczyć zdolność kredytową, możesz postawić pierwszy i podstawowy krok w ubieganiu się o kredyt gotówkowy, hipoteczny czy konsolidacyjny. Ostatecznej weryfikacji dokona jednak bank, w którym złożysz wniosek. Pamiętaj, że będzie on rozpatrywany indywidualnie. Na podstawie uzyskanych od Ciebie danych pracownik banku tworzy profil kredytobiorcy i wnikliwie analizuje Twoją sytuację, aby zminimalizować ryzyko, które bank podejmuje, pożyczając Ci pieniądze.

Wskazówka
Skontaktuj się z bankiem, którego kredytem jesteś zainteresowany. Umów się na rozmowę telefoniczną lub spotkanie z doradcą i uzyskaj profesjonalną pomoc.

Poprawa zdolności kredytowej – skuteczne sposoby

Czasami zdarza się tak, że nasza zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie kredytu. Nie przekreśla to jednak szans na realizację planów, bo zawsze możliwa jest poprawa zdolności kredytowej. Oto, co można zrobić, żeby poprawić swoją wiarygodność wobec banku:

  • spłać inne kredyty, którymi jesteś obciążony,
  • zrezygnuj z kart kredytowych i limitów w koncie,
  • postaraj się o ciągłość i stabilność zatrudnienia,
  • zwiększ swój dochód netto,
  • ogranicz comiesięczne koszty utrzymania.

Czytaj więcej, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

Jeżeli myślisz o dodatkowym zobowiązaniu, a spłacasz raty innych kredytów i nie jesteś w stanie ich uregulować, zastanów się nad konsolidacją kredytów. To także pomoże Ci zwiększyć szansę na kredyt!

Historia kredytowa BIK też jest ważna

Wiele osób zastanawia się, czy w BIK można sprawdzić zdolność kredytową. Oprócz weryfikacji sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, bank będzie interesowała także jego historia kredytowa BIK. Dlaczego? Bo dzięki niej będzie mógł zobaczyć, jak do tej pory były prze niego spłacane zobowiązania, czy raty regulowane były na czas i czy może uznać, że jest rzetelnym klientem. BIK nie służy do określenia zdolności kredytowej, a do zweryfikowania historii kredytowej kredytobiorcy.

Dlatego jeśli bank odmówił Ci udzielenia kredytu, a Ty nie wiesz dlaczego, to powodem może być właśnie historia BIK. Jak sprawdzić, czy w przeszłości nie mieliśmy żadnych opóźnień w spłacie zobowiązań? Można pobrać raport BIK. To też ważny krok, ponieważ być może nie pamiętasz o sytuacjach, które znacząco mogą obniżyć Twoją wiarygodność wobec banku.

Zobacz, jak sprawdzić swoją historię w BIK.

Data publikacji:
19 Gru 2023

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły