Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak wybrać dobre konto osobiste?

Fot.

Konto osobiste jest jednym z podstawowych produktów bankowych. Według ubiegłorocznych danych NBP rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) posiada 79 proc. dorosłych Polaków. Mimo że chętnie zakładamy konta, nie zawsze umiemy wybrać takie, które przyniesie nam najwięcej korzyści. Jak wynika z omawianego badania tylko połowa respondentów posiadających rachunek bankowy, nie ponosi za niego miesięcznej opłaty. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste? Gdzie szukać rachunku, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb?

Rachunek bankowy to już obecnie nie tylko narzędzie, które ułatwia nam kontrolę nad swoimi wydatkami i dochodami. Jeżeli zdecydujesz się na wybór konta idealnie dopasowanego do twoich potrzeb, możesz sporo zaoszczędzić, a nawet... zarobić. Co więcej, banki oferują wraz z kontem szereg dodatkowych usług, dzięki czemu ROR przestaje być jedynie powszechnym produktem bankowym, a staje się kompleksowym pakietem usług. Nowoczesne konto i towarzyszące mu produkty powinny być elastyczne na tyle, aby móc je dopasowywać wraz z dorastaniem i zmianami w życiu.

Opłata za konto

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając rachunek bankowy, są opłaty za prowadzenie konta. Wiele banków ma w swojej ofercie darmowe rachunki, jednak zawsze należy sprawdzić, czy zwolnienie z opłat nie wymaga spełnienia określonych warunków. Przykładowo, zdarza się, że konto będzie darmowe dopiero wówczas, gdy będą na nie wpływały dochody w określonej wysokości lub wykonasz ustaloną przez bank liczbę transakcji bezgotówkowych. W przeciwnym razie zostanie naliczona miesięczna opłata. Tym bardziej dobrze poświęcić trochę czasu i znaleźć bezwarunkowo darmowe konto. Nie będziesz musiał wówczas zaprzątać sobie głowy koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.

Karta do konta

Nieodłącznym elementem konta jest karta debetowa. Za jej pomocą możesz wybierać pieniądze w bankomatach w Polsce i za granicą oraz płacić nią za zakupy. Wydanie karty do rachunku jest w większości przypadków darmowe, jednak za samo korzystanie z karty banki pobierają zwykle opłatę. Z reguły możesz jej uniknąć, jeżeli wykonasz określoną liczbę transakcji bezgotówkowych lub transakcje na ustaloną kwotę. Wybierając konto osobiste, zastanów się, czy często płacisz kartą oraz na jaką kwotę przeważnie dokonujesz transakcji. Nowym rozwiązaniem jest możliwość wyboru naliczania opłaty za kartę nie zmieniając przy tym fizycznie karty. W każdej chwili możesz też zmieniać swoją decyzję. To korzystna opcja, ponieważ sam określasz, czy bank będzie pobierał opłatę w zależności od liczby wykonanych transakcji, czy sumy, na jaką dokonujesz zakupów.

Bankomaty

Jeżeli potrzebujesz często gotówki, sprawdź, czy bank będzie naliczał opłaty za tę usługę. Przeważnie nie zapłacisz za wypłatę gotówki z urządzeń własnych banków. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku bankomatów obcych – wówczas bank może pobierać drobną opłatę od każdej takiej operacji. Jest również inna opcja, można ponosić miesięcznie stałą opłatę i nie martwić się o szukanie bankomatów. Wszystko zależy od tego kto czego w danej chwili potrzebuje. Jeżeli natomiast często podróżujesz, zobacz, ile będziesz musiał zapłacić za wypłaty gotówki w bankomatach za granicą. Dobrym rozwiązaniem jest pakiet wypłat, z którego możesz skorzystać w przypadku krótkich urlopów lub kilkudniowych wyjazdów.

Dostęp do bankowości internetowej

Według przytaczanego raportu NBP aż 78 proc. Polaków, posiadających rachunek bankowy, ma również dostęp do usług bankowości internetowej. Mając dostęp do swojego konta przez internet, możesz zarządzać swoim budżetem gdziekolwiek jesteś. Co więcej, z reguły operacje wykonywane przez internet (takie jak przelewy, polecenia zapłaty czy zlecenia stałe) są bezpłatne. Nie ponosisz więc dodatkowych kosztów za podstawowe usługi bankowe. W dobie smartfonów możliwość zarządzania swoimi finansami z poziomu aplikacji bankowej daje ci jeszcze więcej korzyści. Możesz w danej chwili włączyć lub wyłączyć funkcje, których aktualnie potrzebujesz, np. pakiet wypłat gotówki w bankomatach.

Konto takie jak ty

W związku z tym, że wybór kont jest olbrzymi, banki prześcigają się w oferowaniu usług dodatkowych, które mają ułatwić klientom korzystanie z rachunku, a nawet pomóc im zarabiać. Zastanów się, o ile wygodniej można zarządzać finansami, jeżeli już podstawowy produkt jakim jest konto osobiste, można dostosować do swoich potrzeb? Takie innowacyjne rozwiązanie, jako pierwsze w Polsce oferuje Konto Jakie Chcę Banku Zachodniego WBK. Sam wybierasz usługi, z których chcesz skorzystać, a ponadto możesz je w każdej chwili zmieniać, w zależności od swoich aktualnych potrzeb.

 

Szczegóły oferty, informacje o opłatach i prowizjach dostępne są w placówkach Banku Zachodniego WBK S.A., na bzwbk.pl oraz pod numerem infolinii 1 9999 – opłata zgodna z taryfą danego operatora.

Podobne artykuły