Większość banków wprowadziła rozwiązania umożliwiające dopełnianie wielu formalności wygodnie przez internet. Dzisiaj bez konieczności wychodzenia z domu zaciągnąć można nie tylko kredyt gotówkowy, ale także założyć konto bankowe online.
Gdy podczas zakładania konta bankowego online z kraju napotka się jakieś problemy, to zwykle można je bardzo szybko rozwiązać, choćby nawet idąc osobiście do najbliższej placówki banku. Sytuacja nieco komplikuje się jednak gdy nie rezydujemy w Polsce albo nie mamy kompletu wymaganych dokumentów.
W dalszej części omawiamy szczegółowo cały proces, jak założyć konto w Polsce będąc za granicą.
Konto bankowe w Polsce dla Polaków mieszkających za granicą
Do niedawna założenie konta bankowego w polskim banku było możliwe tylko podczas osobistej wizyty w oddziale lub za pośrednictwem kuriera, który odgrywał rolę pośrednika między instytucją a klientem. Pierwsza opcja całkowicie odpadała w przypadku osób mieszkających na stałe za granicą, a druga też nie wchodziła w grę, bo banki nie godziły się na wysyłanie dokumentów do innych krajów niż Polska.
To już przeszłość, bo teraz możliwe jest otwarcie konta przez internet. Co więcej, operacja ta nie wymaga zbyt wielu formalności. Do jej przeprowadzenia wymagany jest dowód osobisty, polski numer telefonu oraz adres korespondencyjny na terytorium RP.
Od razu nasuwa się pytanie, czy można założyć konto w banku bez stałego zameldowania w Polsce? Jak się okazuje, konto bankowe bez zameldowania w Polsce jest jak najbardziej możliwe, ponieważ banki oczekują podania jedynie adresu do korespondencji, który nie musi być wcale adresem zameldowania czy tym bardziej zamieszkania.
Weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez selfie lub za pomocą wideoczatu z pracownikiem biura obsługi klienta. Jeśli ktoś ma konto w innym banku w Polsce, w grę wchodzi także przelew weryfikacyjny.
Banki nie akceptują przelewów weryfikacyjnych z kont zagranicznych.
Nie wszystkie banki godzą się wysłać kartę bankomatową za granicę. Nawet gdy wybrana instytucja oferuje taką usługę, to zwykle trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Jeśli mieszkasz za granicą, a otwierasz konto w banku w Polsce, to pamiętaj, że tymczasowo możesz korzystać z karty wirtualnej.
Kto może otworzyć rachunek bankowyc w Polsce, przebywając za granicą?
Konto bankowe w Polsce mogą otworzyć osoby mieszkające za granicą, zarówno obywatele Polski, jak i cudzoziemcy.
Niektórzy mogą jednak napotkać trudności, lub nie będą mogły otworzyć konta w polskim banku z zagranicy. Przykłady to:
- Osoby bez ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – banki wymagają potwierdzenia tożsamości, a brak aktualnych dokumentów uniemożliwi ten proces.
- Osoby bez dostępu do weryfikacji online – jeśli bank wymaga wideorozmowy lub przelewu weryfikacyjnego z innego konta, brak możliwości wykonania tych kroków z zagranicy może być przeszkodą.
- Osoby bez adresu zamieszkania w kraju – niektóre banki mogą wymagać polskiego adresu zameldowania do założenia konta.
- Osoby z krajów objętych restrykcjami – banki mogą odmówić otwarcia konta osobom przebywającym w krajach objętych sankcjami lub ograniczeniami międzynarodowymi.
Jak założyć konto w polskim banku, mieszkając za granicą?
Aby założyć konto w polskim banku, mieszkając za granicą, należy wykonać kilka kroków:
-
Wybór banku i oferty konta - wybierz bank, który umożliwia zakładanie konta zdalnie dla osób mieszkających za granicą. Sprawdź oferty banków pod kątem dostępnych funkcji, opłat oraz wygody korzystania z bankowości internetowej i mobilnej.
-
Złożenie wniosku online - wniosek będzie wymagał podania danych osobowych, adresu zamieszkania za granicą oraz informacji kontaktowych.
-
Weryfikacja tożsamości - banki oferują różne metody weryfikacji tożsamości, w tym:
- Wideorozmowę z doradcą banku, w trakcie której potwierdzisz swoją tożsamość, pokazując dowód osobisty lub paszport.
- Przelew weryfikacyjny z innego konta bankowego, co potwierdzi Twoją tożsamość oraz dane.
- W niektórych przypadkach istnieje opcja wysłania kuriera z dokumentami do podpisania umowy pod wskazany adres za granicą.
-
Podpisanie umowy - po weryfikacji, bank wyśle Ci umowę elektronicznie do podpisu online lub fizycznie za pośrednictwem kuriera. Po podpisaniu umowy, konto zostanie aktywowane, a dostęp do bankowości internetowej i mobilnej zostanie przyznany.
-
Korzystanie z konta - po aktywacji możesz w pełni korzystać z konta, logując się do bankowości internetowej lub mobilnej, wykonując przelewy oraz zarządzając swoimi środkami z dowolnego miejsca na świecie.
Każdy bank może oferować nieco inne procedury, więc warto zapoznać się z dokładnymi wymaganiami danej instytucji. Jak już wiadomo, otwierając bankowe konto internetowe w Polsce, trzeba dopełnić pewnych formalności. Choć jest ich niewiele, to mimo wszystko trzeba to zrobić.
Co w sytuacji, gdy napotkamy podczas zakładania konta w banku przez internet jakieś problemy? Da się je jakość obejść, czy można zapomnieć o zakończeniu całej procedury sukcesem?
Zakładanie konta bankowego spoza Polski bez dowodu osobistego
Podstawowym wymogiem przy otwieraniu rachunku w banku przez internet jest posiadanie dowodu osobistego. Czy da się zatem założyć konto bankowe bez dowodu? Co prawda nie wszędzie, ale tak – jest to możliwe.
Wszystkie instytucje bankowe podczas otwierania rachunku przez internet wymagają przedstawiania dokumentu potwierdzającego tożsamość, ale nie każda akurat dowodu osobistego. Czasami do wyboru są także inne dokumenty.
Naturalnie na myśl nasuwa się więc pytanie, czy można założyć konto bankowe na paszport? W wybranych bankach jest taka opcja. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy będzie się dało otworzyć konto bankowe online na paszport. Oszczędzi to nerwów i niepotrzebnego stresu, gdy coś pójdzie nie tak.
Otwarcie konta w polskim banku z zagranicy bez polskiego numeru telefonu
Można otworzyć konto w polskim banku z zagranicy bez posiadania polskiego numeru telefonu, choć może to być trudniejsze i zależy od polityki danego banku.
Większość banków preferuje polskie numery telefonu do weryfikacji i autoryzacji transakcji, jednak niektóre instytucje umożliwiają użycie zagranicznego numeru telefonu.
W takim przypadku należy upewnić się, że bank obsługuje międzynarodowe numery i umożliwia wysyłanie SMS-ów autoryzacyjnych poza granice Polski. Warto wcześniej skontaktować się z wybranym bankiem, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.
Na podany w formularzu numer telefonu zwykle wysyłane są wiadomości z kodem, który trzeba wpisać w określonym miejscu, żeby potwierdzić określoną operację i przejść dalej. Oznacza to, że otwarcie konta bankowego bez numeru telefonu będzie prawdopodobnie niemożliwe.
Konto w polskim banku z zagranicy bez innego polskiego numeru rachunku
Otwierając polskie konto bankowe za granicą za pośrednictwem internetu, trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia weryfikacji tożsamości. Jest na to kilka sposobów, a wykonanie przelewu z innego rachunku to tylko jeden z nich.
Zatem czy można założyć konto bankowe przez internet bez innego polskiego numeru rachunku? Jak najbardziej. Jednak wtedy zakładając konto w banku online, trzeba będzie wybrać inny sposób weryfikacji tożsamości, ponieważ polskie banki nie akceptują przelewów weryfikacyjnych pochodzących z kont zagranicznych.
W których bankach założymy konto bankowe online, będąc za granicą?
Teraz przejdziemy do konkretów, czyli wymienimy banki, które oferują konto w Polsce dla mieszkających za granicą. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy tylko takie instytucje, gdzie da się przeprowadzić całą operację zdalnie i praktycznie bezproblemowo. Podpowiadamy także, jak założyć konto w polskim banku mieszkając za granicą.
- mBank – oferuje możliwość otwarcia konta online, a tożsamość można zweryfikować m.in. przez wideorozmowę, bez potrzeby wizyty w oddziale.
- Alior Bank – oferuje możliwość założenia konta przez internet. Możliwa jest weryfikacja tożsamości poprzez przelew z innego banku lub wideorozmowę.
- ING Bank Śląski – umożliwia założenie konta online z weryfikacją tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub wideorozmowy.
- PKO Bank Polski – umożliwia otwarcie konta z zagranicy, jednak procedura często wymaga przelewu weryfikacyjnego lub podpisania umowy za pośrednictwem kuriera.
- Citi Handlowy – oferuje możliwość założenia konta z zagranicy, z weryfikacją tożsamości online.
- Santander Bank Polska – umożliwia założenie konta przez internet, a tożsamość można potwierdzić przelewem z innego banku lub wideoweryfikacją.
- VeloBank (dawniej Getin Bank) – feruje możliwość założenia konta zdalnie, co oznacza, że możesz otworzyć konto, przebywając za granicą. Proces ten obejmuje weryfikację tożsamości, która może odbyć się poprzez wideorozmowę oraz przelew weryfikacyjny.
W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste przebywając za granicą?
Który z wyżej wymienionych banków oferuje najlepsze konto osobiste? Tak naprawdę wiele zależy od tego, czego oczekujesz. Już wiesz, jak wygląda proces otwarcia rachunku, a teraz możesz wybrać najlepszą ofertę pod kątem opłat i korzyści. W tym pomoże Ci nasz ranking darmowych kont osobistych.
Konto osobiste każdego z powyższych banków jest tam opisane. Jednym rzutem oka sprawdzisz opłaty, wady, zalety i promocję danych rachunków, więc łatwiej będzie Ci wybrać.
Otwarcie konta przez aplikację jest szybsze, więc jeżeli zależy Ci na czasie, to warto wybrać bank, który tę metodę oferuje. Jeżeli jednak masz wątpliwości i chcesz mieć możliwość zadania pytań doradcy, to warto postawić na otwarcie konta przez wideorozmowę.
Jak bezpiecznie założyć konto online, przebywając za granicą?
Po pierwsze, upewnij się, że wybrany bank oferuje opcje weryfikacji online, np. wideorozmowę lub przelew weryfikacyjny. Brak odpowiednich narzędzi do weryfikacji może opóźnić proces. Zwróć uwagę na koszty przelewów międzynarodowych, oraz przewalutowania, jeśli planujesz regularnie korzystać z konta poza Polską.
Wybierz zaufany bank i upewnij się, że otwierasz konto, używając bezpiecznego połączenia Wi-Fi (unikaj publicznych sieci, a także sprawdź, czy strona banku posiada certyfikat SSL, czyli czy adres zaczyna się od „https”).
Korzystaj z oficjalnych metod weryfikacji oferowanych przez bank, takich jak wideorozmowa czy przelew weryfikacyjny. Nie udostępniaj swoich dokumentów osobom trzecim ani nie przesyłaj ich na nieznane adresy e-mail. Ustaw silne hasło do bankowości internetowej oraz, jeśli to możliwe, włącz dwuetapową weryfikację, aby dodatkowo zabezpiecznyć swoje konto.
Bankowość internetowa:
- Jak założyć konto internetowe w Banku Spółdzielczym?
- Jak założyć konto maklerskie i ile to kosztuje?
- Wspólne konto bankowe – zasady działania, korzyści i ryzyko
- Czy warto mieć konta w różnych bankach?
- Konta młodzieżowe. Jak założyć i ile kosztują?
- Jak założyć profil zaufany przez bank?
- Co to jest subkonto i kiedy się przydaje?
- Jak zamknąć konto w banku? Analizujemy 15 banków
- Jak wybrać dobre konto osobiste?
1 Komentarze