Konta osobiste szyte na miarę. Co proponują banki?

  • 18 Kwi 2019
  • 9 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy konto bankowe można spersonalizować? Tak! Sprawdź, które banki mają takie rachunki w ofercie.
Konta osobiste szyte na miarę. Co proponują banki?

Konto bankowe z góry narzuconymi warunkami oraz opłatami wkrótce może okazać się przeszłością. Dlaczego? Banki w końcu zrozumiały, że każdy klient jest inny. Dlatego coraz więcej z nich w swojej ofercie stawia na ROR-y, które z łatwością można spersonalizować, czyli dopasować do swoich potrzeb. Dowiedz się, na czym dokładnie to polega i które banki mają je w swojej ofercie.

Zastanawiałam się ostatnio, jak przez lata zmieniało się podejście do przechowywania oszczędności. Dla królewskich rodów gwarancją bezpieczeństwa majątku był pilnowany przez strażników skarbiec. Pozostali musieli sobie radzić inaczej, na przykład ukrywając swoje pieniądze w domu. I tak dość długo uważano, że przysłowiowa „skarpeta” to najlepsze rozwiązanie. Aż w końcu pojawiły się banki i rachunki bankowe, które w naszych finansach osobistych zmieniły właściwie wszystko. Jak dzisiaj wyglądają oczekiwania klientów banków? I jak spełniają je banki? Sprawdziłam.

Zadbaj o swoje finanse! Wybierz konto, które może ci w tym pomóc >>

17 proc. Polaków nie ma konta w banku

To właśnie banki umożliwiają nam bezpieczne przechowywanie pieniędzy na rachunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili możemy z nich skorzystać bez obawy, że zabraknie nam gotówki w portfelu. Rozwój bankowości spowodował, że nie musimy nawet mieć przy sobie karty do konta. Wystarczy telefon, którym zapłacimy za zakupy.

Mimo, że ROR gwarantuje wygodę w zarządzaniu naszymi finansami, to jak wynika z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego” wciąż 17 proc. Polaków nie ma konta w banku.

Dla nowych pokoleń konto bankowe jest jak smartfon - po prostu trzeba je mieć. Ma na to wpływ między innymi skuteczna edukacja finansowa. Nie zaskakuje zatem fakt, że wśród nieubankowionych Polaków największy odsetek stanowią osoby starsze (po 65. roku życia). Te statystyki miały zmienić podstawowe rachunki płatnicze. Ale nie cieszą się one takim zainteresowaniem, jak zakładano. Wynika to z tego, że banki w swojej ofercie mają również standardowe konta bez opłat, które dają o wiele większe możliwości niż PRP.


Konto bankowe bez opłat

Czy sytuacja, w której bank pilnuje naszych pieniędzy za darmo jest możliwa? Oczywiście, że tak! A i to dzisiaj już nie wystarcza.

W ofercie banków znaleźć możemy przede wszystkim konta, które będą darmowe, ale po spełnieniu konkretnych warunków. Przykładowo w przypadku Konta 360o w banku Millennium, żeby nie zapłacić miesięcznej opłaty za jego prowadzenie i korzystanie z karty, trzeba zapewnić wpływ min. 1 tys. zł i przynajmniej raz zapłacić kartą lub BLIKiem w danym miesiącu.

Innym przykładem jest Konto Proste Zasady. Klient Getin Banku jest zwolniony z opłaty za konto i kartę już za jedną, dowolną płatność w miesiącu. Ten sam warunek dotyczy eKonta w mBanku, jeżeli chcesz uniknąć prowizji za użytkowanie karty. Samo prowadzenie tego rachunku przez mBank jest bezwarunkowo darmowe.

Jak widzisz, kryteria braku opłaty nie są wygórowane. Jeżeli na konto wpływa twoje wynagrodzenia i na co dzień płacisz kartą, to zyskanie rachunku za 0 zł jest banalnie proste. Oczywiście są też banki, które gwarantują całkowicie darmowe konto. Jeżeli właśnie takim jesteś zainteresowany, znajdziesz je w Nest Banku. Po prostu zapytaj o Nest Konto.

Jednak standardowe rachunki bankowe, czyli konta z takimi samymi warunkami dla każdego, powoli przestają nam wystarczać. Wymagamy już nie tylko darmowego prowadzenia, ale oczekujemy dodatkowych korzyści, atrakcyjnych promocji czy zwrotów za płatności. I banki wychodzą nam naprzeciw.


Dobre konto jest spersonalizowane

Spersonalizować możemy już niemal wszystko – od karty płatniczej, poprzez buty aż po notatniki. To dobrze, bo przecież jesteśmy różni i często mamy zupełnie inne potrzeby. Zauważyły to banki, dzięki czemu dostosować do naszych oczekiwań możemy także produkty finansowe, a w szczególności konta osobiste.

Na czym to polega? Personalizacja w sektorze bankowym oznacza przede wszystkim indywidualne podejście do klienta, zbadanie jego preferencji i polecenie mu konta, z którego będzie zadowolony. Po prostu klient, który trafia do banku, nie chce już rachunku, który ma z góry określone warunki. Chce mieć wybór. I banki mu ten wybór umożliwiają. Które? Należą do nich: Santander Bank Polska, Alior Bank, Credit Agricole i BNP Paribas Bank Polska.
 

Konto Jakie Chcę (Santander Bank Polska)

Konto szyte na miarę jako pierwszy wprowadził do swojej oferty Santander Bank Polska (wtedy jeszcze BZ WBK). Jest to Konto Jakie Chcę. Zakładając ten rachunek, masz wpływ na to, ile i za co płacisz.

Konto Jakie Chcę w skrócie
Opłata za konto 0 zł (bezwarunkowo)
Opłata za kartę

3 zł stała miesięczna opłata (bez możliwości zwolnienia) lub
5 zł opłata miesięczna (z możliwością zwolnienia za 5 dowolnych transakcji w miesiącu lub płatności o wartości min. 500 zł)

Opłata za wypłaty z bankomatów w kraju

0 zł za krajowe wypłaty z bankomatów własnych banku, 5 zł za wypłaty z pozostałych lub
7 zł stała, jednorazowa opłata miesięczna za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju

Dodatkowe korzyści

- wybrane opłaty w ramach Konta Jakie Chcę można w łatwy sposób włączyć lub wyłączyć za pomocą bankowości internetowej
- zwrot 1% płatności za rachunki
- atrakcyjne warunki oszczędzania na Koncie systematycznym
- 200 zł za przeniesienie wynagrodzenia (promocja do 30.04.2019 r.)

Sprawdź Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska >>
 

Konto Jakże Osobiste (Alior Bank)

Kolejnym rachunkiem, który pokazuje niestandardowe podejście do klienta, jest Konto Jakże Osobiste w Alior Banku. W ramach tego rachunku sam decydujesz, co chcesz dostać od banku za 0 zł. Dobierasz trzy darmowe korzyści, które najbardziej ci odpowiadają.

Konto Jakże Osobiste w skrócie
Opłata za konto 0 zł pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 500 zł
Opłata za kartę 0 zł pod warunkiem dokonania płatności o wartości min. 300 zł
Opłata za wypłaty z bankomatów w kraju 0 zł za wszystkie wypłaty z bankomatów w kraju (w ramach wybranej korzyści), standardowa opłata za wypłatę z urządzeń nienależących do banku wynosi 2,5 zł
Dodatkowe korzyści Trzy darmowe korzyści do konta, wybór dodatkowej kosztuje 3,5 zł miesięcznie:
- bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju
- darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
- wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym
- 5 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu
- 1% zwrotu za płatności mobilne
- ubezpieczenie w podróży
- pakiet assistance (domowe, samochodowe i medyczne)
- dołączenie do programu rabatowego Mastercard Priceless Specials
- limit w koncie bez odsetek na 10 dni

Sprawdź Konto Jakże Osobiste w Alior Banku >>
 

Konto dla Ciebie (Credit Agricole)

Credit Agricole odświeżył swój wizerunek nie tylko poprzez współpracę z Dawidem Podsiadło, ale również poprzez wprowadzenie nowego konta osobistego. Mowa o Koncie dla Ciebie w różnych wariantach dopasowanych do określonych grup klientów:
- Konto dla Ciebie Go dla nastolatków w wieku od 13 do 18 lat
- Konto dla Ciebie MOVE dla młodzieży w wieku od 18 do 27 lat
- Konta dla Ciebie VIP dla zamożnych klientów
- Konto dla Ciebie dla każdego powyżej 18. roku życia

Konto dla Ciebie w skrócie
Opłata za konto 0 zł pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. jednej płatności kartą lub BLIKiem
Opłata za kartę 0 zł pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. jednej płatności kartą lub BLIKiem
Opłata za wypłaty z bankomatów w kraju 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 1 000 zł i min. jednej płatności kartą lub BLIKiem
Dodatkowe korzyści Możesz wybrać premię dla siebie:
- nawet 300 zł za przeniesienie konta lub
- nawet 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki lub
- nawet 300 zł premii w ramach oszczędności z CAsaver

Sprawdź Konto dla Ciebie w Credit Agricole >>

Konto Otwarte na Ciebie (BNP Paribas)

Nowością na rynku jest konto, które pojawiło się na początku kwietnia w ofercie Banku BNP Paribas. Bank nie tylko zmienił nazwę, ale także wycofał Konto Optymalne i Maksymalne, które zastąpił Kontem Otwartym na Ciebie. Do rachunku możesz wybrać taki wariant karty, który najbardziej ci odpowiada. Bank proponuje Kartę Otwartą na Dzisiaj, Kartę Otwartą na Świat oraz Kartę Otwartą na eŚwiat.

Konto Otwarte na Ciebie w skrócie
Opłata za konto 0 zł (bezwarunkowo)
Opłata za kartę Karta Otwarta na Dzisiaj:
0 zł pod warunkiem wykonania jednej, dowolnej transakcji w miesiącu
Karta Otwarta na Świat:
10 zł (bez możliwości zwolnienia)
Karta Otwarta na eŚwiat:
6 zł (bez możliwości zwolnienia)
Opłata za wypłaty z bankomatów w kraju Karta Otwarta na Dzisiaj:
0 zł za wypłaty z bankomatów własnych oraz sieci Planet Cash (5 zł z pozostałych)
Karta Otwarta na Świat:
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
Karta Otwarta na eŚwiat:
0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
Dodatkowe korzyści

- bezpłatne ubezpieczenie „Rezygnacja z Podróży” z kartą Otwartą na Świat
- bezpłatne ubezpieczenie „CYBER Pomoc” z Kartą Otwartą na eŚwiat
- dodatkowo z Kartą Otwartą na Świat możesz płacić kartą za granicą bez dodatkowych kosztów przewalutowania (prawie 160 walut)

Sprawdź Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas >>
 

To, czego oczekujemy i w jaki sposób korzystamy z konta bankowego, to nasza indywidualna sprawa. Tym bardziej cieszy fakt, że zostało to zauważone przez banki. Świat się przecież nieustająco zmienia, a wraz z nim nasze oczekiwania. Jako klienci chcemy wciąż więcej. Tylko co to więcej będzie oznaczało w przyszłości? Podzielcie się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Podobne artykuły