Aktualnie banki bardzo mocno stawiają na to, aby proces uzyskania kredytu gotówkowego był szybki, prosty i przyjazny dla klienta. Są udzielane już bez problemu kredyty gotówkowe online, a potwierdzenie tożsamości odbywa się podczas wideorozmowy z pracownikiem banku czy na podstawie zgodności podanych przez potencjalnego kredytobiorcę informacji z tymi zgromadzonymi w Biurze Informacji Kredytowej.
Kredyt na oświadczenie o dochodach to duże ułatwienie dla klienta, bo nie trzeba załatwiać zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, co w dobie pracy zdalnej bywa utrudnione.
Kredyt na oświadczenie – co to znaczy?
Kredyt na oświadczenie polega na tym, że podczas badania zdolności kredytowej podajesz, ile zarabiasz, a bank nie wymaga potwierdzenia tej informacji zaświadczeniem od pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że jest to kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej.
Bank nie wymaga dokumentu z Twojego zakładu pracy, ale weryfikuje wysokość Twojej pensji w inny sposób. Przy każdym kredycie gotówkowym, ale i każdym innym bank poprosi Cię o dostarczenie wyciągu z Twojego konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Muszą być tam obecne przelewy, które pochodzą od pracodawcy, a ich wysokość jest taka sama, jak podałeś w oświadczeniu o zarobkach. Dlatego nie warto zawyżać kwoty zarobków, bo bardzo szybko zostanie ona zweryfikowana. Pamiętaj, że podanie nieprawdziwych informacji we wniosku o kredyt zamyka Ci drogę do jego uzyskania.
Kredyt na oświadczenie jest oferowany tylko przy relatywnie niewielkich kwotach – maksymalnie 20 – 25 tys. zł. Przy wyższych sumach bank i tak będzie potrzebował zaświadczenia, bo ryzyko pożyczenia Ci większej sumy pieniędzy bez dokładnego sprawdzenia, ile zarabiasz, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.
Kredyt na oświadczenie – jakie dokumenty są potrzebne?
W związku z tym, że procedura uzyskania kredytu na oświadczenie jest uproszczona i często w takich przypadkach są to kredyty gotówkowe przez internet, lista dokumentów jest naprawdę krótka, bo wystarczy Ci tylko dowód osobisty oraz wyciąg bankowy z danej liczby miesięcy (trzech lub sześciu). Pozostałe informacje, potrzebne do zweryfikowania zdolności kredytowej bank zgromadzi sam. Przede wszystkim sprawdzi Twoją historię kredytową (liczbę i terminowość spłacanych zobowiązań) w Biurze Informacji Kredytowej oraz fakt, czy dodatkowo nie zalegasz np. z rachunkami w biurach informacji gospodarczej.
Przyda Ci się: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Kto może otrzymać kredyt na oświadczenie?
Kredyt na oświadczenie jest chętnie udzielany własnym klientom banków. Wtedy nie trzeba nawet dostarczać wyciągu z konta osobistego. Tylko bank sam pobierze informacje, zgromadzone w historii Twojego rachunku.
Często także oferowany jest kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie. Wolne zawody to najczęściej architekci, prawnicy, lekarze, księgowi, którzy statystycznie zarabiają dużo, są zatrudnieni u stabilnych pracodawców i zazwyczaj nie mają problemów ze spłatą swoich zobowiązań. Oprócz tego na ich usługi jest spore zapotrzebowanie, dlatego taka grupa nie musi obawiać się problemów ze znalezieniem zatrudnienia. A to obniża ryzyko kredytowania. Dlatego też banki są skłonne stosować wobec nich uproszczoną procedurę kredytową. W przypadku kredytów dla wolnych zawodów często nie trzeba więc dostarczać zaświadczenia o zarobkach (nawet przy wyższych kwotach).
Kredyt na oświadczenie – w jakich bankach?
Kredyty na oświadczenie są obecne w każdym banku, gdy decydujesz się pożyczyć do około 20 tys. zł. Relatywnie niskie kwoty są oferowane w uproszczonej procedurze. Zazwyczaj są to kredyty gotówkowe przez internet albo z maksymalnie jedną wizytą w oddziale banku.
Jeśli masz pytania odnośnie kredytu na oświadczenie, to śmiało zadaj mi je w komentarzu!
0 Komentarze