Czy warto kupić samochód na firmę jednoosobową?

  • 27 Sie 2021 | 00:00
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kupując samochód na firmę, możesz sporo zyskać przy rozliczaniu podatków. Wysokość oszczędności będzie jednak zależała od tego, w jaki sposób nabędziesz auto na firmę i jak będziesz go używać. Sprawdź, czy można zarejestrować samochód na firmę jednoosobową oraz jak sfinansować jego nabycie.
Czy warto kupić samochód na firmę jednoosobową?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Samochód na firmę - najważniejsze informacje

Samochód osobowy na firmę decyduje się kupić większość przedsiębiorców, ponieważ przydaje się on w prowadzeniu działalności, a korzystanie z niego pozwala na obniżenie zobowiązań podatkowych. Zakup pojazdu na firmę wymaga jednak przemyślenia sposobu sfinansowania inwestycji, a także sposobu jego użytkowania, ponieważ od tego będzie zależało rozliczenie wydatków związanych z jego nabyciem i eksploatacją. Inaczej rozlicza się bowiem samochód na firmę używany do celów prywatnych, a inaczej ten, który jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z polskim prawem każde przedsiębiorstwo może mieć samochód osobowy w firmie. Może być to nowe auto lub używane i nabyte zarówno od innej firmy, jak też osoby prywatnej. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Przedsiębiorcy mają też duży wybór, jeśli chodzi o sposób sfinansowania takiego auta. Mogą oczywiście kupić je za gotówkę, ale do dyspozycji mają też kredyty dla firm, leasing, czy wreszcie wynajem długoterminowy.

Sprawdź: Zakup czy wynajem? Które rozwiązanie jest lepsze?

Samochód na firmę jednoosobową - czy to możliwe?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możesz kupić samochód i zaliczyć go do ewidencji środków trwałych firmy. Jednak jego rejestracja bezpośrednio na firmę nie jest możliwa, ponieważ firma w formie działalności gospodarczej nie ma osobowości prawnej. Zatem jak zarejestrować samochód na firmę jednoosobową? Najlepiej na siebie jako właściciela firmy.

Samochód na firmę - jak kupić samochód na firmę?

Zakup samochodu na firmę wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak już wspomnieliśmy wyżej, istnieje wiele sposobów na jego sfinansowanie, a do najważniejszych z nich należy zakup auta za gotówkę, za pomocą kredytu, albo leasingu. Zakup używanego samochodu na firmę od osoby prywatnej możliwy jest głównie za gotówkę i na kredyt. Z kolei leasing przeznaczony jest głównie do finansowania aut z salonu. Tylko niektóre firmy leasingują także samochody z komisu lub kupionych od osób indywidualnych, o ile są to auta mające maksymalnie 5-6 lat.

Kupno samochodu na fakturę

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi do głowy, to kupienie auta za gotówkę. Jest to korzystna opcja, jeśli firma ma spory kapitał i może sobie pozwolić na takie inwestycje bez szkody dla jej płynności finansowej.

Samochód na firmę za gotówkę może być kupiony z salonu lub komisu, albo od osoby prywatnej. Udokumentowanie zakupu będzie miało wpływ na możliwość odliczenia kosztów jego zakupu:

  • zakup samochodu na fakturę VAT – faktura VAT 23% umożliwia nabywcy odliczenie tego podatku w jego pełnej lub częściowej wysokości, ale pod warunkiem, że sam jest czynnym podatnikiem VAT,
  • zakup auta na fakturę marża – najczęściej taka faktura wystawiana jest w komisach i wówczas firma nabywająca auto nie może odliczyć VAT-u, ale może wliczyć w koszty firmy pełną kwotę brutto widniejącą na fakturze,
  • zakup samochodu firmowego za gotówkę od osoby prywatnej – w tym przypadku dowodem zakupu będzie umowa kupna-sprzedaży, a więc przedsiębiorca nie ma możliwości rozliczenia podatku VAT.

Samochód na firmę w leasingu

Najpopularniejszym sposobem na nabycie auta firmowego jest wzięcie go w leasing. Najczęściej jest to leasing operacyjny, w którym samochód na firmę pozostaje własnością leasingodawcy, a firma ma jedynie prawo go użytkować przez określony czas. Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Zazwyczaj najpierw należy wpłacić część wartości samochodu, a następnie przez cały okres trwania umowy co miesiąc płacić raty leasingowe. Są one regulowane na podstawie faktur VAT, a więc firma może je wliczać w koszty działalności, a także odliczać VAT. Ze względu na taki sposób rozliczeń opłaca się wzięcie drogiego samochodu na firmę w leasing. Po zakończeniu umowy istnieje opcja wykupienia auta na własność i wprowadzenia go do majątku firmy. 

Samochód na firmę a kredyt

Przedsiębiorca niemający gotówki na auto może wziąć też kredyt na samochód na firmę. Banki oferują tutaj różne rozwiązania np. kredyty samochodowe lub po prostu gotówkowe na dowolny cel. Te pierwsze są znacznie tańsze, ale wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest bowiem auto, którego firma nie może sprzedać dopóki nie spłaci zobowiązania. Co więcej, jeśli bank wpisany jest jako współwłaściciel auta, amortyzować będzie można tylko część wartości samochodu.

Samochód na raty na firmę może być sfinansowany także kredytem gotówkowym. W tym przypadku firma staje się od razu właścicielem auta, a więc może nim swobodnie dysponować i rozliczać tak, jakby kupiła go za gotówkę. Kredyt gotówkowy na samochód jest jednak droższy, dlatego warto rozejrzeć się za produktem dedykowanym. Warto pamiętać, że standardowy kredyt samochodowy umożliwia wzięcie pożyczki na pojazd do 3,5 t. Jeśli więc potrzebujesz sfinansować zakup auta dostawczego, wybierz bank oferujący specjalny kredyt na samochód ciężarowy.

Samochód na firmę - wymagane formalności

Nabycie auta na firmę wymaga dopełnienia pewnych formalności. Aby móc je uznać za środek trwały i rozliczać jego amortyzację, przedsiębiorca musi być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Samochód na firmę musi także być zdatny do użytku, być wykorzystywany przynajmniej częściowo na cele związane z prowadzoną działalnością, a jego okres użytkowania musi być przewidziany na co najmniej rok.

Jak zarejestrować samochód na firmę?

Samochód kupiony na firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej musi być zarejestrowany na osobę, najlepiej właściciela firmy. Przedsiębiorca musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o rejestrację samochodu oraz dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty m.in. dowód zakupu auta, ważne badanie techniczne pojazdu, kartę pojazdu itp.  Urzędnik będzie chciał również zobaczyć dowód osobisty osoby rejestrującej, ewentualnie zaświadczenie o wpisie firmy do CEIDG oraz umowę polisy OC.

Warto dowiedzieć się także: Co to jest działalność nierejestrowana? Poznaj ułatwienie dla swojej małej firmy

Koszty uzyskania przychodu a auto na firmę

Kupując samochód na firmę, można koszt jego nabycia wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dokonuje się to przez odpisy amortyzacyjne według jednej z trzech metod:

  • liniowo – odpisy dokonywane są przez 5 lat z wykorzystaniem stawki 20%,
  • wg stawki indywidualnej 40% – stosuje się ją przez 2,5 roku przy autach używanych,
  • jednorazowej – polega na jednorazowym odpisie i dotyczy samochodów o wartości poniżej 10 000 zł.

Należy pamiętać, że istnieją limity odpisów amortyzacyjnych – w przypadku firmowego samochodu osobowego wynosi on 150 tys. zł.

Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może także zaliczyć wydatki na eksploatację auta: w wysokości 100% jeśli auto wykorzystywane jest wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą lub w wysokości 75% jeśli użytkowane jest także na cele prywatne.

Samochód na firmę - odliczenia VAT

Mając samochód na firmę, można odliczać VAT z tytułu faktur związanych z jego eksploatacją, czyli np. za paliwo, naprawy, czy wymianę opon. Jeśli auto używane jest do celów zawodowych i prywatnych, odliczyć można jedynie 50% podatku VAT. Odliczenie w wysokości 100% przysługuje przedsiębiorcy, który wykorzystuje auto wyłącznie do celów firmowych i który spełni dodatkowe warunki:

  • zgłosi samochód w urzędzie skarbowym na druku VAT-26,
  • stworzy regulamin użytkowania auta w firmie,
  • będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Kliknij i sprawdź: Skonto – co to jest i jak wygląda rozliczenie podatkowe?

Samochód na firmę – kalkulator

W sieci znajdziesz wygodne kalkulatory samochodu na firmę, które pomogą Ci wyliczyć amortyzację oraz rozliczać bieżące koszty jego użytkowania. Takie funkcje ma także każdy dobry program księgowy.

Auto na firmę sprowadzone z zagranicy

Nic nie stoi na przeszkodzie, by auto firmowe kupić za granicą. Będzie to jednak wymagało dopełnienia dodatkowych formalności. Przykładowo, rejestrując samochód z Niemiec na firmę, trzeba uiścić akcyzę oraz przetłumaczyć kilka dokumentów m.in. dowód zakupu, dowód rejestracyjny auta, potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, analizę składu spalin itp.

Samochód na firmę – dofinansowanie

Na samochód na firmę można otrzymać dofinansowanie np. z funduszów unijnych. Zwykle jednak takie dotacje nie przekraczają 50% wartości auta i są udzielane głównie na zakup auta dostawczego lub wykorzystywanego wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Samochód na firmę - czy warto?

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje w firmie swój samochód prywatny, nie włączając go do środków trwałych. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony dzięki przepisom z 2019 r. nie trzeba dla takiego pojazdu prowadzić kilometrówki, ale z drugiej, w koszty można wliczyć wyłącznie 20% wydatków netto na użytkowanie auta na potrzeby firmowe. Nie ma też możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Czy opłaca się kupić samochód na firmę? Czy prywatny będzie jednak lepszym rozwiązaniem? Pod względem podatkowym zdecydowanie lepiej mieć auto na firmę, jednak należy wziąć pod uwagę dość skomplikowany sposób rozliczania kosztów jego zakupu oraz eksploatacji.

To może Cię zainteresować: Kredyt technologiczny – aktualna oferta banków

Samochód na firmę kredyt czy leasing - co wybrać?

Kredyt na samochód na firmę ma tę zaletę, że przedsiębiorca od razu staje się jego właścicielem lub współwłaścicielem. Może więc od momentu jego nabycia wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odliczeń amortyzacyjnych i podatkowych. Jednak do kosztów nie może wliczyć pełnych rat kredytu, a jedynie ich część odsetkową. Pod tym względem leasing jest korzystniejszy, ponieważ pozwala na comiesięczne wrzucanie w koszty pełnych rat leasingowych. Rozważając, co jest korzystniejsze, samochód na firmę w leasingu czy na kredyt, warto też pamiętać, że za pomocą kredytu łatwiej jest kupić starsze auto używane od osoby prywatnej, ponieważ firmy leasingowe wolą finansować auta nowe, zakupione na podstawie faktury VAT.

Data publikacji:
27 Sie 2021

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły