Jeśli komornik ma przeprowadzić egzekucję ze środków na rachunku bankowym dłużnika, w pierwszej kolejności musi dowiedzieć się, w jakim banku taka osoba ma konto osobiste. Pozyskanie niezbędnych informacji umożliwia mu system zwany Ognivo. Z jego pomocą przesyła do banków zapytanie dotyczące konkretnego dłużnika i otrzymuje potrzebne dane. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym jest system Ognivo oraz jak dokładnie działa i kto może z niego korzystać.
Ognivo, czyli system umożliwiający wymianę informacji między instytucjami
Jak działa system bankowy Ognivo? Został wdrożony we wrześniu 2016 roku. Jest to rozwiązanie, którego celem jest komunikacja online między bankami a innymi wskazanymi przez prawo podmiotami, do których należą urzędy skarbowe, ZUS, Poczta Polska, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy, a także sądy i prokuratury.
Kluczową rolę odgrywają w tym łańcuchu banki, które za pośrednictwem systemu przekazują innym określone informacje, np. komornikom, na temat rachunków bankowych wskazanego dłużnika w celu przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Dotychczas proces przekazywania danych odbywał się w formie papierowej. Było to czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Teraz wymiana danych ma miejsce w sposób elektroniczny, dzięki czemu cały proces jest prosty i szybki. Usprawnia to pracę innym organom, choćby znacznie przyspieszając prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne.
System Ognivo działa w formie aplikacji elektronicznej. Program zawiera szereg modułów, a każdy z nich odpowiada za indywidualne potrzeby poszczególnych instytucji. Wśród takich modułów wyróżnia się moduły obowiązkowe, jak również opcjonalne, w tym np. moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników, który pozwala komornikom sądowym i skarbowym elektroniczną komunikację z bankami.
W przypadku pozyskiwania danych niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji komornik przesyła zapytanie dotyczące konkretnego dłużnika, które system automatycznie odbiera i od razu weryfikuje. Co ważne, komornik musi opatrzyć takie zapytanie bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Zobacz też: Ile może zabrać komornik?
Wymiana informacji objętych tajemnicą bankową przez Ognivo jest całkowicie bezpieczna. System posiada certyfikat zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 potwierdzający bezpieczeństwo przekazywanych danych.
Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, czym jest Centralna informacja o rachunkach bankowych, której temat często wypływa przy okazji omawiania tego zagadnienia. Funkcjonuje ona w ramach systemu Ognivo, którego operatorem jest KIR. To rozwiązanie zapewniające dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez uprawnione organy – w każdym banku i SKOK-u.
Jakie banki korzystają z Ognivo? Czy istnieją instytucje poza tym systemem?
Obecnie wszystkie banki, w tym również SKOK-i, należą do systemu Ognivo. Dotyczy to także banków spółdzielczych.
System Ognivo – banki, które w nim uczestniczą, to m.in.:
- PKO BP S.A.,
- ING Bank Śląski S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- mBank S.A.,
- Bank Millennium S.A.,
- Pekao S.A.,
- Bank Pocztowy S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Getin Noble Bank S.A.,
- Nest Bank S.A.,
- Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
- Credit Agricole Bank Polska S.A.,
- Alior Bank S.A.,
...i wiele innych.
Pełną listę banków uczestniczących w systemie bez większych trudności znaleźć można w internecie.
Oznacza to, że konto bez Ognivo, podobnie jak i bank bez Ognivo, najpewniej nie istnieje. Na próżno więc szukać informacji, które banki są poza systemem Ognivo, bo takich najzwyczajniej w świecie nie ma.
System Ognivo i komornik. Jak często sprawdza Ognivo?
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się niezwłocznie po jego odnalezieniu. Dłużnik nie otrzymuje wcześniej żadnej informacji o zajęciu konta. Takie sprawne działanie organu egzekucyjnego umożliwia właśnie system Ognivo.
Zacznijmy jednak od początku. Chcąc przeprowadzić egzekucję ze środków na rachunkach bankowych dłużnika, komornik w pierwszej kolejności musi dowiedzieć się, w jakich bankach się one znajdują. Dokładną weryfikację informacji umożliwia mu system Ognivo, za którego pośrednictwem wysyła do instytucji bankowych zapytania dotyczące konkretnych dłużników.
Wybrany bank po otrzymaniu i zweryfikowaniu opatrzonego podpisem elektronicznym dokumentu od komornika wysyła odpowiedź na zapytanie, która brzmi „tak” lub „nie”. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie przekazuje informacji dotyczących salda rachunku czy historii kredytowania.
Jeśli bank na wysłane przez komornika zapytanie udzieli odpowiedzi twierdzącej, czyli potwierdzi fakt, że dłużnik ma w nim założone konto, komornik ma prawo przesłać do niego zawiadomienie. Wówczas taka instytucja musi niezwłocznie zablokować lub przekazać środki. Nie istnieją banki, które nie współpracują z komornikiem. Wspomniane działania jest ustawowym obowiązkiem każdej instytucji tego typu.
Pozostając w temacie: Zajęcie komornicze rachunku – czy pomoże zmiana banku?
Wymiana danych odbywa się w sposób elektroniczny, dzięki czemu cały proces jest maksymalnie uproszczony oraz przebiega sprawnie i szybko. Zdarza się, że komornik ściąga dług, o którym sam dłużnik nic nie wie. Wtedy dochodzi do sytuacji, że zanim otrzyma on informację o zajęciu, którą do dłużnika wysyła organ egzekucyjny w formie papierowej, środki mogą już dawno zostać przekazane na spłatę zaległości. Trzeba podkreślić, że nie da się uniknąć blokady rachunku.
Dla niektórych znaczenie może mieć, jak często komornik sprawdza Ognivo. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Komornik szuka przez system Ognivo kont dłużnika na pewno raz, zaraz po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, a potem przez pewien czas nie robi tego ponownie. Zdarza się jednak, że po upływie np. 6 miesięcy ponawia zapytanie.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć nie istnieje konto bankowe bez Ognivo, to jeśli w międzyczasie dłużnik otworzy nowy rachunek i to w banku, który został zapytany przez system, to nie wyśle on automatycznie informacji o tym fakcie do komornika. Komornik, chcąc się o tym dowiedzieć, musi ponownie złożyć zapytanie do systemu Ognivo.
System Ognivo – podsumowanie
Twoje środki na rachunku bankowym zostały zablokowane, a nie otrzymałeś wcześniej zawiadomienia o zajęciu konta? To coraz częstsze sytuacje, w jakich znajdują się klienci banków. Organy egzekucyjne mają pełne prawo w ten sposób działać, a umożliwia im to system Ognivo.
Zajęcie rachunku bankowego okazuje się często dla dłużnika przykrą niespodzianką, gdy chce wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić kartą. Jednak usprawnienie procesu obsługi zajęć egzekucyjnych za pomocą systemu Ognivo umożliwiło szybsze odzyskiwanie należności przez wierzycieli.
Na koniec polecamy jeszcze: Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe? Zajęcie komornicze w przypadku dwóch właścicieli konta
13 Komentarze