Jak działa system Ognivo? W jaki sposób wspomaga komorników?

  • 24 Sty 2022 | 00:00
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(13)
System Ognivo umożliwia szybką wymianę informacji objętych tajemnicą bankową między bankami a instytucjami uprawnionymi do pozyskiwania informacji o ich klientach. Z systemu korzysta m.in. komornik celem otrzymania niezbędnych danych na temat rachunków bankowych dłużnika, by móc prowadzić postępowanie egzekucyjne.
Jak działa system Ognivo? W jaki sposób wspomaga komorników?

Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli komornik ma przeprowadzić egzekucję ze środków na rachunku bankowym dłużnika, w pierwszej kolejności musi dowiedzieć się, w jakim banku taka osoba ma konto osobiste. Pozyskanie niezbędnych informacji umożliwia mu system zwany Ognivo. Z jego pomocą przesyła do banków zapytanie dotyczące konkretnego dłużnika i otrzymuje potrzebne dane. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym jest system Ognivo oraz jak dokładnie działa i kto może z niego korzystać.

Ognivo, czyli system umożliwiający wymianę informacji między instytucjami

Jak działa system bankowy Ognivo? Został wdrożony we wrześniu 2016 roku. Jest to rozwiązanie, którego celem jest komunikacja online między bankami a innymi wskazanymi przez prawo podmiotami, do których należą urzędy skarbowe, ZUS, Poczta Polska, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy, a także sądy i prokuratury.

Kluczową rolę odgrywają w tym łańcuchu banki, które za pośrednictwem systemu przekazują innym określone informacje, np. komornikom, na temat rachunków bankowych wskazanego dłużnika w celu przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. 

Dotychczas proces przekazywania danych odbywał się w formie papierowej. Było to czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Teraz wymiana danych ma miejsce w sposób elektroniczny, dzięki czemu cały proces jest prosty i szybki. Usprawnia to pracę innym organom, choćby znacznie przyspieszając prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne.

System Ognivo działa w formie aplikacji elektronicznej. Program zawiera szereg modułów, a każdy z nich odpowiada za indywidualne potrzeby poszczególnych instytucji. Wśród takich modułów wyróżnia się moduły obowiązkowe, jak również opcjonalne, w tym np. moduł zapytania o rachunki bankowe dłużników, który pozwala komornikom sądowym i skarbowym elektroniczną komunikację z bankami.

W przypadku pozyskiwania danych niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji komornik przesyła zapytanie dotyczące konkretnego dłużnika, które system automatycznie odbiera i od razu weryfikuje. Co ważne, komornik musi opatrzyć takie zapytanie bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zobacz też: Ile może zabrać komornik?

Wymiana informacji objętych tajemnicą bankową przez Ognivo jest całkowicie bezpieczna. System posiada certyfikat zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 potwierdzający bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć, czym jest Centralna informacja o rachunkach bankowych, której temat często wypływa przy okazji omawiania tego zagadnienia. Funkcjonuje ona w ramach systemu Ognivo, którego operatorem jest KIR. To rozwiązanie zapewniające dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez uprawnione organy – w każdym banku i SKOK-u.

Jakie banki korzystają z Ognivo? Czy istnieją instytucje poza tym systemem?

Obecnie wszystkie banki, w tym również SKOK-i, należą do systemu Ognivo. Dotyczy to także banków spółdzielczych. 

System Ognivo – banki, które w nim uczestniczą, to m.in.:

  • PKO BP S.A.,
  • ING Bank Śląski S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • mBank S.A.,
  • Bank Millennium S.A.,
  • Pekao S.A.,
  • Bank Pocztowy S.A.,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Getin Noble Bank S.A.,
  • Nest Bank S.A.,
  • Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
  • Alior Bank S.A.,

...i wiele innych.

Pełną listę banków uczestniczących w systemie bez większych trudności znaleźć można w internecie.

Oznacza to, że konto bez Ognivo, podobnie jak i bank bez Ognivo, najpewniej nie istnieje. Na próżno więc szukać informacji, które banki są poza systemem Ognivo, bo takich najzwyczajniej w świecie nie ma.

System Ognivo i komornik. Jak często sprawdza Ognivo?

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się niezwłocznie po jego odnalezieniu. Dłużnik nie otrzymuje wcześniej żadnej informacji o zajęciu konta. Takie sprawne działanie  organu egzekucyjnego umożliwia właśnie system Ognivo.

Zacznijmy jednak od początku. Chcąc przeprowadzić egzekucję ze środków na rachunkach bankowych dłużnika, komornik w pierwszej kolejności musi dowiedzieć się, w jakich bankach się one znajdują. Dokładną weryfikację informacji umożliwia mu system Ognivo, za którego pośrednictwem wysyła do instytucji bankowych zapytania dotyczące konkretnych dłużników.

Wybrany bank po otrzymaniu i zweryfikowaniu opatrzonego podpisem elektronicznym dokumentu od komornika wysyła odpowiedź na zapytanie, która brzmi „tak” lub „nie”. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie przekazuje informacji dotyczących salda rachunku czy historii kredytowania.

Jeśli bank na wysłane przez komornika zapytanie udzieli odpowiedzi twierdzącej, czyli potwierdzi fakt, że dłużnik ma w nim założone konto, komornik ma prawo przesłać do niego zawiadomienie. Wówczas taka instytucja musi niezwłocznie zablokować lub przekazać środki. Nie istnieją banki, które nie współpracują z komornikiem. Wspomniane działania jest ustawowym obowiązkiem każdej instytucji tego typu.

Pozostając w temacie: Zajęcie komornicze rachunku – czy pomoże zmiana banku?

Wymiana danych odbywa się w sposób elektroniczny, dzięki czemu cały proces jest maksymalnie uproszczony oraz przebiega sprawnie i szybko. Zdarza się, że komornik ściąga dług, o którym sam dłużnik nic nie wie. Wtedy dochodzi do sytuacji, że zanim otrzyma on informację o zajęciu, którą do dłużnika wysyła organ egzekucyjny w formie papierowej, środki mogą już dawno zostać przekazane na spłatę zaległości. Trzeba podkreślić, że nie da się uniknąć blokady rachunku.

Dla niektórych znaczenie może mieć, jak często komornik sprawdza Ognivo. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Komornik szuka przez system Ognivo kont dłużnika na pewno raz, zaraz po wszczęciu postępowania egzekucyjnego, a potem przez pewien czas nie robi tego ponownie. Zdarza się jednak, że po upływie np. 6 miesięcy ponawia zapytanie.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć nie istnieje konto bankowe bez Ognivo, to jeśli w międzyczasie dłużnik otworzy nowy rachunek i to w banku, który został zapytany przez system, to nie wyśle on automatycznie informacji o tym fakcie do komornika. Komornik, chcąc się o tym dowiedzieć, musi ponownie złożyć zapytanie do systemu Ognivo.

System Ognivo – podsumowanie

Twoje środki na rachunku bankowym zostały zablokowane, a nie otrzymałeś wcześniej zawiadomienia o zajęciu konta? To coraz częstsze sytuacje, w jakich znajdują się klienci banków. Organy egzekucyjne mają pełne prawo w ten sposób działać, a umożliwia im to system Ognivo.

Zajęcie rachunku bankowego okazuje się często dla dłużnika przykrą niespodzianką, gdy chce wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić kartą. Jednak usprawnienie procesu obsługi zajęć egzekucyjnych za pomocą systemu Ognivo umożliwiło szybsze odzyskiwanie należności przez wierzycieli.

Na koniec polecamy jeszcze: Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe? Zajęcie komornicze w przypadku dwóch właścicieli konta

Data publikacji:
24 Sty 2022

13 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Helenka Ekspert 07 lutego 2025
    Dzień dobry, jak odzyskać środki, zablokowane przez Prokuraturę,/ Alior Bank Wwa blokadaupadła, jest Wyrok prawomocny, ,nie można zlokalizować w jakim banku,, są zaksięgowane/ , czy system Ognivo, tu zadzziala
    Serafin Anna Ekspert 10 lutego 2025
    Helenka, w takiej sytuacji najlepiej poszukać pomocy u prawnika z kancelarii restrukturyzacyjnej.
  • Komorrnick Ekspert 22 października 2021
    Czy jeśli zostało mi zablokowane konto przez komornika to czy jak podam konto kolegi i pracodawca wyśle wypłatę to bank nie zablokuje mu jego konta ??
    Serafin Anna Ekspert 20 kwietnia 2025
    Cześć, komornik blokuje tylko rachunki, należące do dłużnika, czyli do Ciebie.
  • Maniek Ekspert 16 czerwca 2021
    Czy system Ognivo daje również daje możliwość wglądu do obrotów na koncie? Załóżmy, że mam dużą linie debetową w koncie, operuję cały czas w granicach tego limitu. Od czasu do czasu mam też na tym koncie zajęcie komornicze, ale wtedy przedstawiam wyrok upadłościowy....
    Sudoł Dagmara Ekspert 21 czerwca 2021
    Tak, przez system Ognivo komornik może w ramach przepisów tajemnicy bankowej zażądać historii rachunku i informacji o saldzie. Pozdrawiam
  • Dagmara Sudoł Ekspert 10 maja 2019
    Cześć Adam, nie wiem jak działa dokładnie algorytm, ale najważniejsza jest identyfikacja dłużnika na podstawie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Adres do korespondencji oraz numer telefonu w dokumentacji bankowej i komornika mogą być różne (komornika bazuje na informacjach o dłużniku, które otrzymał od wierzyciela). Dlatego nie jest to dobre kryterium identyfikacji klienta.Pozdrawiam
  • Adam Ekspert 10 maja 2019
    Dzień dobry.Czy algorytm modułu OGNIVO, kojarzy elementy danych (PESEL, nr dowodu osobistego, data jego wydania, etc.) z podanym numerem telefonu lub adresem do korespondencji?Dziękuję.
  • Dagmara Sudoł Ekspert 24 września 2018
    Cześć Inga, w przypadku, gdy masz blokadę na rachunku bankowym w wyniku postępowania komorniczego i otworzysz nowy rachunek to nie działa to w ten sposób, że automatycznie zostanie on zablokowany. Komornik musi się o nim dowiedzieć, czyli ponownie skierować zapytanie przez Ognivo do banków czy posiadasz rachunek bankowy, jeżeli otrzyma pozytywną odpowiedź - wysłać ponownie zajęcie. W momencie otwierania przez Ciebie rachunku, bank nie posiada informacji o tym, że masz rachunek w innym banku z zajęciem komorniczym. Pozdrawiam :)
  • Inga Ekspert 21 września 2018
    Witam, zastanawiam się jak to dokładnie działa, np mam zablokowane konto, do dyspozycji pozostaje mi wolna od zajęcia kwota 1570zł, i ok, a co w przypadku kiedy złożę 2 konto, czy mając już blokadę na 1 koncie, automatycznie blokuje mi te nowo otwarte, czy wszystko zaczyna się od nowa, komornik musi wystąpić ponownie do ogniva, o ujawnienie aktualnych informacji, czy system działa ta, że na każdym nowo otwartym koncie będzie już blokada?
  • Dagmara Sudoł Ekspert 15 maja 2018
    Komornik może zająć wszystkie środki, które podlegają egzekucji i nie są z niej ustawowo zwolnione. O tym jakie środki nie podlegają egzekucji pisaliśmy w tym artykule: https://direct.money.pl/artykuly/konta-bankowe/konto-socjalne-8211;-rachunek-ktorego-nie,124,0,2402172.html . Jeżeli na twoje rachunki wpłyną przewalutowane środki i przekroczysz kwotę wolną (1575 zł) to komornik może je zająć. Pozdrawiam
  • Maciek Rebul Ekspert 14 maja 2018
    A czy może komornik zająć środki z no. Kantoru walutowego? ??
    Iwona Ekspert 17 lutego 2023
    Może, miałam zajęte środki właśnie w kantorze walutowym alior banku
  • oko Ekspert 13 maja 2018
    W przypadku zajęcia świadczenia ZUS - likwidacja rachunku w banku i dyspozycja że chce sie otrzymywać świadczenie za pośrednictwem poczty i listonosza. W przypadku pracy i wynagrodzenia wystarczy w pracy podać nr rachunku żony/syna/rodzica etc i baj baj blokado ;) a prawdziywm majstrem jest założenie na 1 msc działalności np w Czechach po to aby tam otworzyć rachunek bankowy...zwijasz działalność rachunek masz i go używasz...ofc ma to kilka minusów. Takich "myków" są dziesiątki i niestety trzeba ch używać, bo w polsce najpierw urzędy działaja a później na wniosek człowieka..myślą i myślą i decydują...a człowiek w tym czasie je tynk ze ściany ;)

Podobne artykuły