Pełnomocnik a współwłaściciel konta bankowego. Jaka jest różnica między współwłasnością a pełnomocnictwem?

  • 23 Gru 2021 | 00:00
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(23)
Istnieje szereg powodów, dla których warto mieć wspólne konto. Drugiej osobie możemy jednak nadać różne stopnie upoważnienia do dysponowania środkami. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czym różni się współwłaściciel konta od pełnomocnika konta bankowego. Jednocześnie pamiętaj, że dając komuś upoważnienie do swojego rachunku, dajesz mu także dostęp do swoich pieniędzy. Warto więc wybrać taki rodzaj dostępu, które nie tylko pozwoli lepiej zarządzać finansami, ale przede wszystkim zapewni maksymalne bezpieczeństwo.
Pełnomocnik a współwłaściciel konta bankowego. Jaka jest różnica między współwłasnością a pełnomocnictwem?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Jeżeli chcesz, aby druga osoba miała dostęp do Twojego rachunku bankowego, możesz skorzystać z dwóch opcji. Po pierwsze, założyć konto bankowe z wybraną osobą – wówczas staje się ona współwłaścicielem rachunku. Po drugie, ustanowić pełnomocnictwo do swojego konta. W zależności od tego, co wybierzesz, zmieni się zakres obowiązków osoby dzielącej z Tobą dostęp do konta. Dowiedz się, co może pełnomocnik konta, a co współposiadacz konta!

Współposiadacz konta. Kim jest w świetle prawa?

Zgodnie z prawem właściciel oraz współwłaściciel konta mają dostęp do konta w takim samym zakresie. Oznacza to, że jeżeli druga osoba jest współwłaścicielem rachunku, może wykonywać dokładnie te same operacje, co Ty:

  • samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku,
  • wypłacać i wpłacać pieniądze na rachunek,
  • składać wnioski o przyznanie limitu na rachunku, wydanie kart, blokadę środków,
  • powoływać i odwoływać pełnomocników,
  • składać wszelkie dyspozycje związane z rachunkiem, w tym dyspozycje jego zamknięcia.

Jak widzisz, współwłaściciel konta bankowego będzie miał praktycznie nieograniczony dostęp do Twoich pieniędzy. Weź również pod uwagę, że wasza wspólna zgoda będzie potrzebna jedynie do założenia rachunku oraz przekształcenia wspólnego konta w rachunek indywidualny. W pozostałych przypadkach współposiadacz rachunku zyska całkowitą swobodę, jednak za zobowiązania wobec banku będziecie odpowiadać wspólnie. Oznacza to, że gdy np. współwłaściciel uruchomi debet na koncie, wykorzysta go i nie spłaci, bank będzie miał prawo domagać się spłaty zadłużenia również od ciebie. Współwłasność konta bankowego ma zatem plusy i minusy.

Kto może zostać współwłaścicielem konta bankowego?

Dopisanie współwłaściciela do konta bankowego ma najczęściej miejsce w przypadku małżeństw. Warto mieć na uwadze, że dostęp do naszego rachunku może mieć nie tylko żona lub mąż, ale też rodzic, rodzeństwo, a nawet całkowicie niespokrewniona z nami osoba. O ile dopisanie małżonka do konta bankowego jest dość częste, o tyle dopisanie osoby niespokrewnionej zdarza się dość rzadko. Niemniej, jest to możliwe. 

Jak dopisać współwłaściciela do konta bankowego? Konieczne jest wypełnienie formularza w placówce bankowej, a to oznacza wizytę w banku. Upoważnienie do konta bankowego rzadko kiedy można złożyć przez internet.

Tu przeczytasz, z czym jeszcze wiąże się wspólne konto bankowe.

Jak wygląda kwestia dopisania współwłaściciela do konta w różnych bankach?

W większości banków procedura dopisania współwłaściciela do konta jest bardzo zbliżona. Dla przykładu dopisanie współwłaściciela do konta bankowego w Millennium wymaga wizyty w banku i złożenia stosownego wniosku. Podobnie wygląda to w mBanku, choć ten bank oferuje nieco więcej możliwości. Wniosek o ustanowienie współwłaściciela konta w mBanku można złożyć również za pośrednictwem mLinii oraz w serwisie transakcyjnym. Takiej możliwości nie daje niestety PKO. Aby ustanowić współwłaściciela konta bankowego w PKO BP, także należy udać się do placówki bankowej.

Jakie prawa ma współwłaściciel konta bankowego? Współwłasność konta w pytaniach i odpowiedziach

Wiesz już mniej więcej, jakie prawa ma współwłaściciel konta bankowego. Warto jednak przyjrzeć się im nieco bliżej, aby rozwiązać wszystkie wątpliwości. 

Czy współwłaściciel konta może je zamknąć?

Zastanawiasz się, czy współwłaściciel konta może je zamknąć? Zgodnie z prawem bankowym o zamknięciu konta zdecydować może każdy ze współposiadaczy. A to oznacza, że jego decyzja będzie wiążąca dla wszystkich

Czy współwłaściciel konta odpowiada za długi?

Jak najbardziej. Jeśli na koncie jest debet, to odpowiadają za niego obaj współwłaściciele. Co istotne, komornik sądowy ma prawo prowadzić egzekucję ze wspólnego rachunku, jeśli dług należy do jednego ze współwłaścicieli konta bankowego.

Współwłaściciel konta bankowego a urząd skarbowy

Współwłaściciel konta bankowego a urząd skarbowy to dość ciekawa relacja, którą można wykorzystać na przykład przy darowiznach. Otóż współposiadacze rachunku bankowego nie muszą przejmować się podatkiem od spadków i darowizn.

Współwłaściciel konta a śmierć właściciela

Współwłaściciel konta a śmierć właściciela to bardzo istotna kwestia. Jak się bowiem okazuje, po śmierci współwłaściciela konta drugi współwłaściciel nie ma prawa rozporządzać pieniędzmi. Może się nawet okazać, że bank zdecyduje się na blokadę środków. Dlaczego? Otóż majątek z konta wchodzi w skład spadku, który mogą dziedziczyć inne osoby (ujęte w testamencie).

Pełnomocnik konta. Jak działa i funkcjonuje pełnomocnictwo do konta bankowego?

Jeżeli nie chcesz, aby druga osoba miała tak duży dostęp do Twojego rachunku, korzystniejszym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo w banku. W tym przypadku samodzielnie określasz, jakie operacje może wykonywać druga osoba oraz przez jak długi okres. Wyróżnia się dwa rodzaje pełnomocnictw bankowych.

  • Pełnomocnictwo ogólne – w tym wypadku pełnomocnik ma niemal taki sam zakres praw jak właściciel konta. Oznacza to, że może składać wszystkie dyspozycje do rachunku (w tym wpłaty, wypłaty i zamknięcie rachunku). Jednocześnie pełnomocnik ogólny konta nie może udzielać dalszych pełnomocnictw oraz zarządzać kartą debetową należącą do posiadacza konta.
  • Pełnomocnictwo szczegółowe (rodzajowe) – jest to rodzaj pełnomocnictwa, w którym określasz konkretne czynności, jakie może wykonywać pełnomocnik konta, np. wypłata środków do 500 zł, sprawdzenie salda itd. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że druga osoba zrobi coś wbrew Twojej woli.

Jak ustanowić pełnomocnictwo do konta? Przykłady w różnych bankach pełnomocnik konta

Aby ustanowić pełnomocnictwo do konta, podobnie jak w przypadku współwłasności, konieczna będzie najczęściej wizyta w banku. Potwierdza to regulamin większości banków. Dla przykładu potencjalny pełnomocnik ogólny w ING powinien się stawić w banku razem z właścicielem konta. Nieco inaczej wygląda to w PKO BP.  W tym banku można ustanowić pełnomocnika w serwisie internetowym iPKO.

To może Cię zainteresować: Czy można przekształcić konto indywidualne w rachunek wspólny?

Jakie prawa ma pełnomocnik konta bankowego?

Co może pełnomocnik konta bankowego, a czego nie? Po części ten temat poruszyliśmy już wyżej. Teraz pora przyjrzeć się mu nieco bardziej szczegółowo. Sprawdź, jakie prawa ma pełnomocnik.

Czy pełnomocnik może wypłacić pieniądze z konta?

Wypłata pieniędzy z konta przez pełnomocnika jest jak najbardziej możliwa. Pełnomocnik ogólny może swobodnie wypłacać dowolną kwotę z konta. W przypadku pełnomocnika szczególnego możliwe jest ustawienie maksymalnej kwoty wypłat.

Czy pełnomocnik może przelać pieniądze na swoje konto?

Tak, ma takie prawo. 

Czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi?

Pełnomocnik do konta nie jest właścicielem zgromadzonych na nim środków. Oznacza to zatem, że odpowiedź na pytanie, czy pełnomocnik do konta odpowiada za długi, brzmi: nie. Pełnomocnik nie odpowiada za długi właściciela konta.

Czy pełnomocnik może zamknąć konto?

W związku z tym, że pełnomocnik nie jest właścicielem konta, nie może złożyć dyspozycji zamknięcia konta. Nie ma prawa także dopisać do innego pełnomocnika czy współwłaściciela.

Czy pełnomocnik może wypłacić pieniądze z konta po śmierci?

Nie. Wypłata środków przez pełnomocnika z konta po śmierci jego właściciela jest niezgodna z prawem. Osoba, która dopuści się tego czynu, zostanie posądzona o oszustwo i może odpowiadać karnie.

Współwłaściciel czy pełnomocnik – jakie są różnice i którą opcję wybrać?

Decydując o tym, jakie upoważnienie do swojego konta chcesz dać drugiej osobie, zastanów się, w jakim stopniu ma ona dysponować Twoimi pieniędzmi. Z prawnego punktu widzenia pełnomocnik konta bankowego nie jest właścicielem środków znajdujących się na koncie. Z kolei pieniądze zgromadzone na wspólnym koncie należą do obu współwłaścicieli w takim samym zakresie. 

Jeżeli masz zaufanie do drugiej osoby i chcesz dzielić z nią swoje finanse, wybierz wspólne konto. Współposiadacz konta zyska takie same prawa jak Ty. Jeżeli natomiast zależy Ci, aby druga osoba mogła wykonywać jedynie konkretne czynności lub tylko przez określony czas, korzystniejszym rozwiązaniem będzie pełnomocnictwo, np. ustalenie pełnomocnika ogólnego.

Współwłaściciel a pełnomocnik konta to dla wielu osób pewna zagwozdka. Mamy nadzieję, że znasz już pomiędzy nimi różnice!

Jeśli planujesz dopiero założyć rachunek bankowy, przeczytaj: Jak założyć konto w banku?

Data publikacji:
23 Gru 2021

23 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • ANEX Ekspert 25 czerwca 2024
    Witam.Czy żoną z ktora jest sie w trakcie rozwodu ,była przez jakiś okres upowazniona do konta, moze starać sie o podział pieniedzy z mojego prywatnego konta osobistego?
    Kazimierski Maciej Ekspert 26 czerwca 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z bankiem, który prowadzi konto.
  • Jolanta Ekspert 12 czerwca 2024
    Witam.W jaki sposób moj brat po mojej śmierci moze pobrac fundusze z banku.
    Kazimierski Maciej Ekspert 13 czerwca 2024
    Dzień dobry, czy Twój brat ma pełnomocnictwo do konta czy jest jego współwłaścicielem? Jeżeli jest pełnomocnikiem, to w chwili Twojej śmierci pełnomocnictwo wygaśnie, a brat straci uprawnienia do składania dyspozycji. Kiedy natomiast jest współwłaścicielem, a umowa rachunku nie stanowi inaczej, będzie mógł dysponować środkami zgromadzonymi na koncie.
  • bank a a raty Ekspert 24 maja 2024
    dzien dobry czy pelnomocnik banku widzi moje dlugi jak cos wezme na raty ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 27 maja 2024
    Dzień dobry, to zależy od tego, do jakich czynności jest upoważniony pełnomocnik.
  • Małgorzata Ekspert 22 maja 2024
    Czy współwłaściciel może również dysponować moimi kontami walutowymi ? czy tylko złotowym ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 maja 2024
    Dzień dobry, jeżeli współwłaściciel będzie mógł być ustanowiony, to obaj współwłaściciele będą mieli takie same prawa do konta.
  • Elżbieta Ekspert 26 listopada 2023
    Jestem pełnomocnikiem ogólnym konta mojego męża, wpływa tam również moje wynagrodzenie,czy na wypadek śmierci męża mogę wypłacić pieniądze,skoro stanowią również część mojej wypłaty?
    Kazimierski Maciej Ekspert 06 grudnia 2023
    Dzień dobry, w tej sprawie najlepiej będzie skontaktować się z bankiem.
  • Stach Ekspert 03 stycznia 2023
    Czy komornik może zająć środki na koncie, którego jestem pełnomocnikiem? Dodam, że konto ma być zasilane wyłącznie moim osobistym wynagrodzeniem. Czyli na rzecz właściciela nie będzie wpływów.
  • Bernadeta Ekspert 09 listopada 2022
    Jestem pełnomocnikiem ogólnym konta mojej mamy. Czy przelewy z tego konta na moje i odwrotnie ( raz mniejsze, raz większe - zwroty za zakupy, za wypłacanie gotówki, inne płatności ) sumowane na przestrzeni kilku lat podlegają ustawie podatkowej ?
    Serafin Anna Ekspert 10 listopada 2022
    Bernadeto, jaką ustawę podatkową masz na myśli?
    Bernadeta Ekspert 15 listopada 2022
    Mam na myśli ustawę o podatku od spadków i darowizn, gdzie przy przekroczeniu określonej kwoty ( 9.637 zł ) nabytej między członkami rodziny w I grupie podatkowej w okresie 5 lat, należy dokonać zgłoszenia do US, żeby być zwolnionym z płacenia podatku. Chodzi mi o to, czy te przelewy między kontami moim i mamy, mogłyby być pod to podciągnięte, lub uznane za darowizny, gdzie tytuł przelewu brzmi najczęściej "przelew własny" .
  • Aleksandra Ekspert 18 lipca 2022
    Moja teściowa zachorowała, jest osobą niepełnosprawna ale jeszcze przed całkowita utratą świadomosci udzielila nma pełnoocnictwa całkowitego. Niesttey Getin Bank odmowił nam udzielnia informacji a juz nie wspomnę o dyspozycjach w sprawie lokat, ponieważ mój szwagier wykorzystujac sytuację, chorbe mamy i demencję dopisał się do lokat jako współwłaściciel. Teściowa już praktycznie nie widziała z podowdu chorby imiała zaawansowaną dmencję. Mimo że rozmwiała dośc logicznzie i do dzisiaj to robi chociaż nie rozpozonaje nikogo, to zupełnie nie wiedziała co podpsiuje. Kończą się środki które mama miała zgromadzone na koncie osobistym a musimy jej zapenić opikę na która nas nie stać. Co możemy zrobić żeby bank wykonał dyspozycję likwidacji lokat do wysokości środków które były wyłączną własnością teściowej do chwili dopisania na nich szwagra?
    Serafin Anna Ekspert 19 lipca 2022
    Aleksandro, w takiej sprawie można się zwrócić o pomoc do Rzecznika Finansowego.
  • Ba Ekspert 13 maja 2022
    Siostra dała pełnomocnictwo konkubentowi. Potem zachorowała i była nieprzytomna przez prawie rok. Czy w tym czasie pełnomocnik mógł wypłacać pieniądze na dowolny cel czy tylko na sprawy związane z siostrą?
    Serafin Anna Ekspert 13 maja 2022
    Cześć, w takiej sprawie najlepiej skonsultować się z prawnikiem.
  • AS Ekspert 14 czerwca 2021
    Bardzo mnie ciekawi co w sytuacji gdy jest pełna współwłasność konta, na równych prawach, rodzica z dzieckiem pełnoletnim i np nastąpi śmierć jednego współwłaściciela, wiadomo drugi współwłaściciel może korzystać z konta i środków pewnie jak to było do tej pory, ale jak to jest w takiej sytuacji od strony prawnej. Np rodzic wpłacał jakieś pieniądze, dziecko też wpłacało, wszystko jest wspólne ale czy trzeba tu jakieś postępowanie spadkowe, zgłoszenie do skarbowego wykonać aby tą część która była wpłacana przez drugiego współwłaściciela móc legalnie wypłacić, spożytkować? Czy normalnie można korzystać, ewentualnie tylko przekształcić rachunek ze wspólnego na jednoosobowy?
    AS Ekspert 31 lipca 2021
    Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na to pytanie? Skoro moderator je opublikował wypadałoby też aby expert odpowiedział, inaczej po co zostało opublikowane?
    Serafin Anna Ekspert 02 sierpnia 2021
    AS, dzięki za podbicie pytania. Już odpowiadam. W takiej sytuacji żyjący właściciel konta ma dostęp do połowy środków. Aby bank odblokował drugę połowę, musi się zakończyć postępowanie spadkowe i do banku trzeba dostarczyć potwierdzenie, że współwłaściciel dziedziczy środki. Wtedy także można przekształcić rachunek na jednoosobowy.
    Pinokio Ekspert 17 sierpnia 2021
    Nie we wszystkich bankach tak jest
    Serafin Anna Ekspert 12 grudnia 2024
    Pinokio, a z jakim bankiem miałeś inne doświadczenia i co wtedy należało zrobić?

Podobne artykuły