Wpadłeś w spiralę zadłużenia? Rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Połączysz swoje zobowiązania w jedno i zyskasz więcej czasu na spłatę. Gdy jednak i to nie pomaga, możesz spróbować wystąpić z wnioskiem o umorzenie długów.
Czym jest umorzenie długu? Na czym polega i z czym się wiąże?
Umorzenie długu to dobrowolne anulowanie zadłużenia (całości lub jego części), do którego dochodzi w ramach umownego porozumieniami pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Trudno się jednak spodziewać, że bank dobrowolnie anuluje nasze długi. W pewnych sytuacjach dochodzi do umorzenia długu przez sąd. Na czym to polega?
Kodeks cywilny przewiduje możliwość, w której to wierzyciel składa oświadczenie o zrzeczeniu się wierzytelności. Aby jednak mogło to nastąpić, dłużnik musi to oświadczenie zaakceptować. Najlepiej, gdy zostanie ono sporządzone w formie pisemnej, choć prawo nie narzuca takiego wymogu.
Umorzenie długu może także nastąpić w efekcie cofnięcia pozwu i zrzeczenia się roszczenia. Dłużnik nie musi w tym przypadku wyrażać na to zgody.
W obu tych sytuacjach umorzenie długu wiąże się z zaprzestaniem roszczeń względem zadłużonego. Oznacza to, że nie musi on spłacać swoich zobowiązań (bądź ich części).
Jak umorzyć dług? Pierwszym krokiem na drodze do umorzenia długów powinny być negocjacje z wierzycielem. Następnym zaś złożenie stosownego wniosku z opisaniem argumentów, dlaczego dług powinien zostać umorzony.
A po ilu latach można umorzyć dług? To zależy od konkretnej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że długi mogą także ulegać przedawnieniu. Przykładowo, dla wszelkich roszczeń majątkowych okres przedawnienia wynosi 6 lat.
Jak wygląda perspektywa umorzenia konkretnych rodzajów długu?
Długi mogą powstać na skutek wielu zaniechań i mowa nie tylko o kredytach bankowych – można je mieć także w ZUS-ie i nie tylko. Jak umorzyć długi w zależności od ich rodzaju? Poniżej znajdziesz opis konkretnych sytuacji.
Umorzenie długu bankowego
Umorzenie długu bankowego to marzenie wielu osób, które od lat borykają się z trudnościami w spłacie. Niestety nie jest to takie proste. Banki umarzają długi jedynie w ostatecznych sytuacjach, kiedy odzyskanie pieniędzy rzeczywiście jest niemożliwe. Należeć może do nich m.in. trwała utrata zdolności do podjęcia pracy zarobkowej czy też śmierć małżonka, która znacząco wpływa na obniżenie dochodów.
Powodem umorzenia długu bankowego może być również nagła i poważna choroba uniemożliwiająca utrzymanie dotychczasowego źródła dochodu, a także znaczna niepełnosprawność.
Bank jest zatem w stanie pójść na rękę kredytobiorcy, który nie może spłacić swojego zobowiązania, pod warunkiem, że ten naprawdę znalazł się w trudniej sytuacji życiowej.
Co zrobić, aby umorzyć kredyt? Masz dwa wyjścia: możesz wystąpić z wnioskiem o umorzenie kredytu bezpośrednio do banku lub ogłosić upadłość konsumencką. Do wniosku należy załączyć także dokumenty, które potwierdzają stan opisywanej sytuacji. Warto także mieć na względzie, że bank może się zgodzić na umorzenie jedynie części kredytu.
Skoro o tym mowa: Czy kredyt konsolidacyjny jest receptą na ogromne zaległości Polaków?
Czy da się umorzyć dług u komornika?
Co, gdy dług znalazł się już u komornika? Ile może zabrać komornik? Czy taki dług można w ogóle umorzyć, a jeśli tak, w jaki sposób to zrobić? Wiele zależy od tego, jak przebiegają próby odzyskania pieniędzy. Jeśli są one nieskuteczne, komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne. Dług oczywiście nie znika, jednak komornik przestaje dochodzić roszczeń. Wierzyciel może jednak wystąpić do sądu z wnioskiem o całkowitym umorzeniu długów. I to klucz do odpowiedzi na pytanie, jak umorzyć dług u komornika.
Gdy sąd rozpatrzy wniosek pozytywnie, to długi całkowicie znikają. Ponadto, także i w tym przypadku długi komornicze mogą zostać umorzone po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Jak umorzyć dług w ZUS
Podatnicy mogą mieć również w ZUS, jednak i ten da się umorzyć, oczywiście w wyjątkowych okolicznościach. Jak umorzyć dług w ZUS?
Jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojego zadłużenia w ZUS-ie, to może ono zostać rozłożone na raty. Wówczas większa szansa, że poradzisz sobie ze spłatą. Gdy jednak i to nie pomaga, masz prawo wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności. Musisz jednak mieć na względzie, że będzie to mieć wpływ na Twoje prawa do przyszłych świadczeń z ZUS i na ich wysokość.
Kto może starać się o umorzenie długu ZUS? Będą to osoby zadłużone z tytułu składek, które nie mają możliwości spłaty w wyniku trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko. Umorzenie następuje, chociażby w sytuacji, gdy sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe, ponieważ nie ma majątku, który umożliwia przeprowadzenie takiego postępowania.
Czy wiesz? Na czym polega giełda długów? Kiedy możemy się na niej znaleźć?
Umorzenie długu w urzędzie skarbowym
A jak umorzyć dług w urzędzie skarbowym? Umorzenie zaległości podatkowej jest uznaniowe, co oznacza, że taką decyzję musi podjąć urząd. Decyzja pozytywna wiąże się z przyznaniem zwolnienia z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Aby jednak było to możliwe, musisz najpierw złożyć wniosek i wyjaśnić, dlaczego nie jesteś w stanie uregulować należności. Musisz także liczyć się z tym, że urząd skarbowy dokładnie sprawdzi Twoją sytuację finansową.
Urząd skarbowy może umorzyć zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę, a także opłatę prolongacyjną. Co istotne, umorzenie może także dotyczyć zobowiązań podatkowych VAT, PIT i CIT. Umorzenie całej zaległości wiąże się również z umorzeniem odsetek.
Jak umorzyć dług alimentacyjny
Inny typ długu to dług alimentacyjny. Jak go umorzyć? Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności wynikające z obowiązku alimentacyjnego w całości, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów. Jeżeli okres ten wynosi 5 lat, umorzeniu podlega 50% długu, a gdy 3 lata, to jedynie 30%.
Umorzenie długu alimentacyjnego następuje w drodze decyzji administracyjnej, a to oznacza, że najpierw wierzyciel musi wystąpić ze stosownym wnioskiem i podać powód, przez który nie jest w stanie uregulować swojego zobowiązania.
Zobacz też: Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Jak umorzyć dług za mieszkanie komunalne
Odpowiedź, na pytanie, jak umorzyć dług za mieszkanie komunalne, jest dość złożona. Umorzenie rzadko kiedy jest możliwe, najczęściej zastępuje je ulga w spłacie zadłużenia za lokal, która polega na zawarciu ugody z gminą. W ramach porozumienia zadłużenie najczęściej jest rozkładane na raty i doliczane do czynszu. Inne rozwiązanie to odpracowanie długu wobec gminy poprzez wykonanie prac społecznie użytecznych.
Obecnie niektóre gminy decydują się na wprowadzenie abolicji, a co za tym idzie, umarzania długów za mieszkania komunalne. Jednocześnie warunkiem koniecznym do umorzenia jest regularne opłacanie bieżącego czynszu.
Jak umorzyć dług RTV?
Na stronie rządowej możemy przeczytać, że: Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie długu RTV można złożyć przez internet za pośrednictwem ePUAP2.
Inne pomysły na umorzenie długów
Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość tzw. układu konsumenckiego. Pozwala on na oddłużenie w ramach wykonaniu układu przy jednoczesnym zachowaniu majątku dłużnika i właśnie tym różni się od upadłości konsumenckiej. Warunkiem skorzystania z układu konsumenckiego jest niewypłacalność osoby fizycznej. Tego rodzaju postępowanie uruchamiane jest na wniosek dłużnika. Do wniosku dłużnik musi także dołączyć wstępne propozycje układowe, które wskazują sposób spłaty zobowiązań.
Układ zawierany jest maksymalnie na okres 5 lat.
Co jeśli, nie masz co liczyć na umorzenie długów? W praktyce trudno je uzyskać i realnie musisz mieć ku temu bardzo poważny powód. Nie wystarczy jedynie fakt, że zarabiasz niewystarczająco, aby pokryć zaciągane dotychczas zobowiązania. Znalazłeś się w trudnej sytuacji? Być może dobrym rozwiązaniem okaże się kredyt konsolidacyjny. Z jego pomocą połączysz swoje zobowiązania w jedno. Co istotne, możliwe będzie uzyskanie niższej raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania.
Przeczytaj też: Jak dostać kredyt konsolidacyjny, mając długi?
Jak umorzyć swoje długi? Podsumowanie
Umorzenie długów to zazwyczaj proces czasochłonny, a i tak nie masz pewności, że konkretna instytucja się na niego zgodzi. Umorzenie długu przez sąd także nie zawsze skutkuje pełną wolnością. Często zdarza się, że umarzana jest jedynie ich część. Wiesz już jednak, jak umorzyć długi. Jeśli zatem znajdujesz się w trudnej sytuacji, która usprawiedliwia Twoje opóźnienia w spłacie, to nie zwlekaj i złóż odpowiedni wniosek.
0 Komentarze