Zajęcie konta bankowego przez komornika. Jakie mamy możliwości?

  • 19 Paź 2023 | 00:00
  • 9 min. czytania
  • Komentarze(332)
Zajęcie konta przez komornika to częsty sposób na dochodzenie roszczeń w postępowaniu egzekucyjnym. W jego efekcie bank musi zablokować konto dłużnika oraz przekazać środki do organu egzekucyjnego na poczet spłaty zadłużenia. Sprawdź, jak odbywa się w praktyce takie zajęcie konta bankowego przez komornika i co zrobić, aby bank odblokował rachunek w takiej sytuacji.
Zajęcie konta bankowego przez komornika. Jakie mamy możliwości?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Okazuje się, że nie trzeba mieć ogromnych długów, aby wierzyciel za pośrednictwem komornika sądowego wszczął egzekucję z rachunku bankowego. Wystarczy niezapłacony mandat za przejazd bez ważnego biletu lub zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych czy rachunków. Zajęcie konta przez komornika to najczęściej stosowana metoda, która pozwala szybko wyegzekwować dług.

Dlaczego komornik może zająć konto osobiste?

Jeżeli masz zaległości finansowe i nie radzisz sobie z ich spłatą, wierzyciel może wystąpić przeciwko Tobie na drogę sądową i rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Warto wiedzieć, że oprócz komornika Twoje konto bankowe z tytułu niezapłaconych należności może zostać zablokowane także przez urząd skarbowy, ZUS, jednostki samorządu terytorialnego czy Izbę Celną.

Kim jest wierzyciel?

Wierzyciel to osoba, która ma prawo żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (od dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy. W jej imieniu czynności podejmuje organ egzekucyjny czyli np. komornik.

Zajęcie konta przez komornika ma na celu jak najszybsze wyegzekwowanie należności na rzecz wierzyciela. Komornik dysponuje m.in. takimi narzędziami jak:

  • zajęcie i sprzedaż ruchomości lub nieruchomości,
  • zajęcie wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy dochodów z innych tytułów,
  • zajęcie rachunków bankowych, wierzytelności i innych praw majątkowych.

Do najczęściej stosowanych metod odzyskiwania długu należy egzekucja z rachunku bankowego. Komornicy w takim przypadku działają zgodnie z prawem, a regulują to m. in. przepisy Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu Postępowania Cywilnego (dział III, Egzekucja z rachunków bankowych). Komornik może rozpocząć postępowanie w momencie, gdy posiada tytuł wykonawczy i wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi. Tytuł wykonawczy to nic innego jak wyrok sądu lub sądowy nakaz zapłaty.

Pamiętaj!

O rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego wnioskuje wierzyciel, składając u komornika pisemny wniosek wraz z tytułem wykonawczym.

Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia

Zdarza się, że o zajęciu rachunku dłużnik dowiaduje się w momencie, gdy bezskutecznie próbuje podjąć pieniądze z zablokowanego już konta. Pojawia się więc pytanie, czy takie działanie jest zgodne z prawem, a więc czy komornik może zająć konto bez powiadomienia o tym fakcie dłużnika?

Zgodnie z przepisami komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o zajęciu jego konta bankowego. Powinien to zrobić poprzez przesłanie mu stosownego pisma pocztą tradycyjną na jego adres.

Zazwyczaj jednak takie pismo wysyłane jest do dłużnika jednocześnie z zawiadomieniem banku o zajęciu konta, które odbywa się drogą elektroniczną, a więc dociera do banku znacznie szybciej. Bank natomiast ma obowiązek zablokować konto niezwłocznie po otrzymaniu takiego zawiadomienia. Właśnie dlatego często dochodzi do blokady konta, zanim dłużnik otrzyma list od komornika w tej sprawie.

Warto jednak wiedzieć, że bank musi wstrzymać się z przekazaniem środków do komornika przez kolejne 7 dni od otrzymania zawiadomienia o zajęciu konta. Te 7 dni to czas, w którym dłużnik ma prawo się bronić przed egzekucją, a więc np. wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Wyjątkiem są długi alimentacyjne, na których spłatę bank powinien przekazać środki od razu.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Zajęcie konta przez komornika nie oznacza, że automatycznie tracisz dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na takim rachunku. Zgodnie z przepisami bank może bowiem zablokować tylko kwotę pokrywającą zadłużenie, a poza tym ma obowiązek pozostawić Ci do dyspozycji tzw. kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Wysokość kwoty wolnej to 75% płacy minimalnej brutto. Jeśli więc zdarzy Ci się w 2024 zajęcie konta przez komornika kwota wolna, jaką bank powinien Ci pozostawić do dyspozycji, będzie wynosiła 2700 zł.

Co ważne, w każdym miesiącu trwania blokady konta przysługuje ta sama kwota wolna od zajęcia komorniczego. Jeśli więc nie wykorzystasz jej w danym miesiącu w pełnej wysokości, reszta nie zostanie przeniesiona na kolejny miesiąc. W kolejnym miesiącu bank udostępni Ci zatem ponownie tylko te 2700 zł.

Poza kwotą wolną od zajęcia komorniczego masz prawo korzystać także z kwot ustawowo niepodlegających egzekucji, którymi są:

  • świadczenia alimentacyjne (również z funduszu alimentacyjnego) oraz renta alimentacyjna,
  • świadczenia rodzinne,
  • świadczenia wychowawcze np. 500+,
  • dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych,
  • świadczenia z pomocy społecznej.

Skąd komornik wie, gdzie masz konta osobiste?

Aby zablokować Twoje konta osobiste, komornik sądowy najpierw musi ustalić, w którym banku masz konto. Jak to zrobi? Ma do dyspozycji następujące sposoby:

  • numer rachunku dłużnika wskaże mu wierzyciel,
  • samodzielnie zdobędzie informacje poprzez złożenie zapytania w systemie Ognivo lub kierując zapytanie do konkretnego banku na podstawie art. 761 KPC.

W praktyce komornicy najczęściej korzystają z systemu Ognivo, w którym mogą najszybciej pozyskać informacje, ponieważ mają do niego dostęp w formie elektronicznej. Co więcej, ponieważ w systemie Ognivo uczestniczą wszystkie banki i SKOK-i w Polsce, komornik za jego pośrednictwem może się dowiedzieć o wszystkich instytucjach, w których dłużnik posiada rachunki.

Kiedy komornik zgromadzi niezbędne informacje, kieruje do banku zawiadomienie o blokadzie konta. Jeśli wskaże konkretny numer rachunku, bank blokuje wyłącznie to konto. Jeśli natomiast tego nie zrobi, bank zobowiązany jest zająć wszystkie rachunki, które prowadzi dla dłużnika do wysokości kwoty zadłużenia. Może więc zablokować nie tylko konto osobiste, ale także konto walutowe, oszczędnościowe, a nawet lokaty.

A co ze wspólnymi kontami? Sprawdź, czy komornik może zająć wspólne konto bankowe i jak wygląda zajęcie komornicze w przypadku dwóch właścicieli konta.

Na czym polega zajęcie konta przez komornika?

Pamiętaj, że to komornik, a nie bank zajmuje Twoje konto osobiste. Bank jest tzw. trzeciodłużnikiem i wykonuje jedynie swoje prawne obowiązki. To komornik jako organ egzekucyjny jest zobowiązany poinformować Cię o wszczęciu egzekucji z rachunku, natomiast bank musi w ciągu 7 dni po odebraniu zawiadomienia przekazać środki dostępne na Twoim koncie.

A jak wygląda zajęcie konta przez komornika w praktyce? Po zajęciu rachunku przez komornika procedura w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

  • Jeżeli posiadasz na rachunku środki powyżej przysługującej kwoty wolnej (kwota wolna ustalana jest w danym roku zgodnie z obowiązującą kwotą minimalnego wynagrodzenia), to wszystkie pieniądze podlegające egzekucji zostaną przekazane za pośrednictwem banku do komornika, który następnie przekaże je do wierzyciela.
  • Jeżeli nie masz wystarczających środków na rachunku, to bank zobowiązany jest do monitorowania wpływów w danym miesiącu i po przekroczeniu kwoty wolnej przekazywania wszystkich możliwych środków.

Ile trwa zajęcie konta przez komornika? Egzekucja z konta bankowego trwa tak długo, aż zajęcie zostanie spłacone. Dopiero po spłacie całego zadłużenia lub po umorzeniu postępowania Twój rachunek zostanie odblokowany. Nastąpi to jednak dopiero wtedy, gdy bank otrzyma od organu egzekucyjnego komunikat o uchyleniu zajęcia.

Zajęcie konta przez komornika – co robić?

Zajęcie konta przez komornika oznacza dla dłużnika masę problemów. Największym z nich jest rzecz jasna blokada środków, która może uniemożliwić realizowanie wszystkich płatności. Kwota wolna od zajęcia może się bowiem okazać niewystarczająca nie tylko na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem, ale też na spłatę rat kredytowych, czy rachunków za media.

Poniżej podpowiadamy zatem, jak należy postępować, gdy nastąpi zajęcie konta przez komornika i co robić, by doprowadzić do jak najszybszego zdjęcia blokady z rachunku.

Spłać zobowiązanie i dopilnuj odblokowania konta osobistego

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem problemu zajętego konta jest możliwie szybkie uregulowanie długu. Musisz liczyć się z tym, że wraz z wydłużającym się okresem spłaty zadłużenia naliczane są odsetki i dodatkowe opłaty egzekucyjne, dlatego warto je ograniczyć i postarać się spłacić zobowiązanie.

Zadłużenie możesz spłacić samodzielnie bezpośrednio na konto komornika lub wierzyciela. Możesz też zawnioskować do banku o realizację zajęcia w ramach kwoty wolnej, a także z wykorzystaniem kwot ustawowo niepodlegających egzekucji. Taki wniosek należy złożyć na piśmie w oddziale banku.

Jeżeli uda Ci się samodzielnie zapłacić zajęcie dopilnuj, aby do banku zostało skierowane odpowiednie pismo o zakończeniu postępowania i uchyleniu zajęcia rachunku. W przeciwnym wypadku bank nie odblokuje rachunków, aż do chwili wpływu takiej informacji.

Sprawdź: Kredyt po egzekucji komorniczej – kiedy będzie możliwy?

Spróbuj rozłożyć zadłużenie na raty

Nie zawsze jednak szybka spłata zaległości jest możliwa. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z kancelarią komorniczą lub bezpośrednio z wierzycielem i podjąć próbę negocjacji warunków spłaty, w tym rozłożenia długu na raty lub umorzenia części długu.

Ugodę z wierzycielem najlepiej zawrzeć na piśmie. Po jej zawarciu koniecznie też złóż wniosek do wierzyciela, aby zawiesił postępowanie egzekucyjne i zwolnił blokadę konta.

Postaraj się o ograniczenie egzekucji z konta bankowego

Może zdarzyć się taka sytuacja, w której wierzyciel wskaże kilka form prowadzenia egzekucji. Oznacza to, że komornik zajmie np. Twoje wynagrodzenie za pracę u pracodawcy oraz rachunek bankowy. W konsekwencji na Twoje konto osobiste będzie wpływało wynagrodzenie pomniejszone o potrącenia komornicze, a jednocześnie jeżeli środki te przewyższą kwotę wolną, bank przekaże je do organu egzekucyjnego.

Warto postarać się w takiej sytuacji o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o wpływy z tytułu wynagrodzenia lub innego dochodu, z którego komornik prowadzi egzekucję.

Polecamy także artykuł: Jak poradzić sobie z długami?

Zajęcie rachunku przez komornika a nowe konto w banku

Może się wydawać, że dobrym sposobem na zajęcie konta przez komornika jest po prostu założenie nowego rachunku w innym banku. Takie rozwiązanie może faktycznie być skuteczne, ale tylko na krótka metę.

Jeśli bowiem zajęcie dotychczasowego konta nie pozwoli komornikowi zaspokoić roszczeń wierzyciela, może ponownie poszukać rachunków dłużnika w systemie Ognivo. Jeśli to zrobi, to automatycznie dowie się o nowym koncie. Po jakim czasie komornik zajmie nowe konto? Trudno powiedzieć, bo może to zrobić już po kilku tygodniach, jak też dopiero po kilku miesiącach.

Warto też pamiętać, że w celu odzyskania należności komornik może sięgnąć po zupełnie inne metody egzekucji, czyli np. zająć wynagrodzenie bezpośrednio u pracodawcy, czy też składniki majątku dłużnika. W takiej sytuacji nowe konto nie rozwiąże więc problemu, a jedynie wydłuży całe postępowanie.

Problemy z płynnością finansową mogą dotyczyć każdego. Jeżeli dojdzie do zajęcia Twojego rachunku przez komornika, nie trać głowy. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością wybrniesz z kłopotów.

Jak wypłacić pieniądze z zajętego konta?

Zajęcie konta przez komornika oznacza blokadę rachunku, a więc w istocie brak możliwości swobodnego zarządzania zgromadzonymi na nim środkami. Dotyczy to także pieniędzy pozostawionych w ramach kwoty wolnej od zajęcia. Nie będziesz zatem mógł wykorzystać ich do realizacji przelewów czy też płatności kartą w sklepie. W większości przypadków bank zezwoli Ci wyłącznie na wypłacenie ich gotówką.

A jak wypłacić pieniądze z zajętego konta? Jeśli masz ten problem, w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem, aby potwierdził Ci dokładną kwotę zajęcia oraz kwotę wolną. Zapytaj także, jak możesz wypłacić środki. W niektórych bankach można to bowiem zrobić w bankomacie, a w innych należy w tym celu udać się do oddziału.

Dodatkowe źródła:

https://www.pekao.com.pl/o-banku/zajecia-egzekucyjne/klient-indywidualny.html

https://www.ultimo.pl/dla-zadluzonych/pytania-i-odpowiedzi/egzekucja-komornicza/zajecie-rachunku-bankowego-przez-komornika

https://www.eurolege.pl/zablokowane-konto-przez-komornika/

Data publikacji:
19 Paź 2023

332 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Klient Ekspert 06 listopada 2024
    Witam Jeśli osoba jest zatrudniony na 3/4 etatu, to czy kwota wolna od zajęćia jest 3225, czy mniej?
    Serafin Anna Ekspert 08 listopada 2024
    Klient. w przypadku 3/4 etatu kwota wolna od zajęcia to 3/4 płacy minimalnej, czyli 2 418 zł.
  • Marcel Ekspert 10 września 2024
    pracodawca przelal mi na konto wynagrodzenie najnizsza krajowa oraz dietę delegacyjna zagraniczną a mam zajęcie komornicze. jak odzyskac diety delegacyjne... zajecie nie jest alimentacyjne
    Kazimierski Maciej Ekspert 11 września 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z kancelarią komorniczą, która zajmuje się Twoją sprawą.
  • Janusz Ekspert 06 czerwca 2024
    Mam otrzymac wyrownanie emerytury od stycznia 2024 - czy komornik ma prawo to zajać?
    Kazimierski Maciej Ekspert 07 czerwca 2024
    Dzień dobry, zgodnie z prawem, komornik musi pozostawić na koncie kwotę wolną, która od początku 2024 r. wynosi 3 181,5 zł.
  • Agata Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry mam zajęcie komornicze i co miesiąc pracodawca wysyła do komornika potrącenie w kwocie ponad 1000 zł więc przelew na moje konto trafia w kwocie niecałe 3200 z czego bank jeszcze blokuje 800 zł i wysyła do komornika. Czy to zgodne z prawem? Że już z potrąconych pieniędzy mam drugi raz potrącenie? Kwota wolna od zajęcia jest 3100 a co miesiąc zostaje mi na koncie 2400. Proszę o pomoc
    Kazimierski Maciej Ekspert 23 maja 2024
    Dzień dobry, czy kontaktowałaś się w tej sprawie z bankiem i z komornikiem?
  • Grażyna Ekspert 19 maja 2024
    Witam, kilka zajęć na koncie , komornik nie chce się zgodzić na raty. Jest możliwość spłaty mu samemu w ratach z tytułem przelewu za daną egzekucję ? Czy jeśli spłacę samemu to czy ona schodzi automatycznie z konta ?
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, jeżeli komornik nie chce zgodzić się na spłatę w ratach, to najprawdopodobniej nie ma takiej możliwości.
  • milena Ekspert 15 kwietnia 2024
    dzioen dobry. Komornik z pensji zabrał mi kwote 900 zł, na konto zakład przesłał 3225, czyli kwote wolna, pytanie dlaczego bank wypłacił mi tylko 1477. stwierdził ze to jest wolna kwota, reszte zostawił na koncie technicznym
    Kazimierski Maciej Ekspert 22 maja 2024
    Dzień dobry, czy kontaktowałaś się w tej sprawie z bankiem?
  • domownik Ekspert 15 marca 2024
    Dzień dobry, komornik właśnie zablokował mi 2 rachunki bankowe. Na jednym z nich pojawiła się kwota na minusie. Drugi rachunek to rachunek wyłącznie do spłaty rat kredytu hipotecznego (który spłacam regularnie - bez dnia zwłoki, a nawet od jakiegoś czasu nadpłacam). Na ten rachunek przelewam co miesiąc z drugiego rachunku kwotę odpowiadającą wysokości raty na hipotekę + czynsz za mieszkanie. Wg prawa co miesiąc na rachunku musi zostać kwota 75% minimalnego wynagrodzenia - 3181,50. Jeśli ta kwota zostanie na pierwszym rachunku na który wpływa pensja - to nie będę w stanie spłacać kredytu hipotecznego z drugiego konta - bo jeśli tam trafią jakieś pieniądze to zostaną one zablokowane przez komornika. jak mogę sobie poradzić z taką sytuacją? Druga sprawa to to że nawet nie wiedziałam, że mam taki dług - nie otrzymywałam żadnych powiadomień, upomnień, ani nakazów zapłaty. Nikt nie dzwonił ani nie wysyłał listów do mnie z windykacji. Co powinnam zrobię pierwszej kolejności i następnych krokach?
    Kazimierski Maciej Ekspert 21 maja 2024
    Dzień dobry, przede wszystkim powinnaś jak najszybciej skontaktować się kancelarią komorniczą, która zablokowała oba rachunki.
  • Www Ekspert 30 stycznia 2024
    Dzień dobry czy jeśli na moim koncie było 0 zł i w momencie blokady konta przez komornika na koncie odnotowała się kwotą na minusie a potem wpłaciłam daną kwotę na konto i ponownie jest napisane 0 zł to dług został spłacony?
    Kazimierski Maciej Ekspert 05 lutego 2024
    Dzień dobry, skontaktuj się proszę w tej sprawie z komornikiem.
  • Renata Ekspert 02 stycznia 2024
    Witam czy komornik może zablokować konto na które wpływa wypłata w wysokości 2300
    Kazimierski Maciej Ekspert 03 stycznia 2024
    Dzień dobry, wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego wynosi 75% minimalnego wyngrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 4 242 zł brutto, a kwota wolna od zajęcia 3 181,50 zł. Jeżeli środki w danym miesiącu są mniejsze od tej kwoty, bank nie przekaże komornikowi żadnych pieniędzy.
  • Leszek Ekspert 29 grudnia 2023
    Dzień dobry mam takie pytanie. Mam komornika na rachunku bankowym i tak zanim dostanę przelew na konto to pracodawca najpierw robi przelew do komornika a ta wolną kwotę dostaje na konto lecz bank i tak mi blokuje pewna część której nie wykorzystam i nadchodzi nowy miesiąc i nowy przelew i czy w tym momencie bank może podsumować ten wpływ z dwóch miesięcy i zablokować więcej a później przekazać komornikowi nawet jak bym nie przekroczył kwoty wolnej od zajecia
    Kazimierski Maciej Ekspert 03 stycznia 2024
    Dzień dobry, kwota wolna od zajęcia komorniczego odnawia się w każdym miesiącu.
    Marcin Ekspert 09 stycznia 2024
    Witam a jeżeli na koncie pojawi się kwota większa niż zobowiązanie dużo większa to czy komornik pobierze z tych pieniędzy całą zaległość ?

Podobne artykuły