Ostatnim etapem windykacji długów jest postępowanie egzekucyjne, które budzi strach i lęk dłużników. Szukają oni sposobów na uniknięcie zajęcia konta bankowego i wynagrodzenia oraz zlicytowania składników majątku. Chcą jak najszybciej uregulować dług i pozbyć się problemu. Biorąc pod uwagę brak środków, w osiągnięciu celu mógłby pomóc jedynie kredyt gotówkowy na spłatę długów komorniczych. Czy jest to jednak rozsądne rozwiązanie?
Uregulowanie zadłużenia z pożyczki na spłatę komornika może być dobrym rozwiązaniem, o ile dłużnika będzie stać na terminową spłatę nowego zobowiązania. Jeśli nie będzie miał z czego spłacać rat kredytowych, do jego drzwi ponownie zapuka komornik i historia się powtórzy. Zatem kredyt na komornika to nie rozwiązanie problemu, a jedynie jego odroczenie. W niektórych przypadkach, zamiast pomóc, jeszcze pogorszy i tak już trudną sytuację.
Jeśli jednak ktoś mimo wszystko chce wziąć kredyt na poczet spłaty swoich długów, oczywiście może spróbować to zrobić. W jakim banku i na jakich zasadach?
Czy możemy wziąć kredyt z komornikiem? Kto udzieli pożyczki zadłużonym?
Osoby zadłużone szukając rozwiązania swoich finansowych problemów, nierzadko zastanawiają się, jaki kredyt mogłyby dostać z komornikiem. Na cele oddłużeniowe najlepiej byłoby wziąć kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu można połączyć nawet kilka innych aktywnych kredytów i pożyczek, wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, by potem łatwiej było terminowo spłacać dług.
Taki produkt jest jednak dostępny wyłącznie dla osób, które co prawda mają wiele zobowiązań do uregulowania, ale spłacają je w terminie, więc ich historia kredytowania nie budzi większych zastrzeżeń.
Postępowanie egzekucyjne w zasadzie wyklucza możliwość skorzystania z kredytu konsolidacyjnego.
Tak naprawdę kredyt dla zadłużonych w banku w ogóle nie jest możliwy. Kto więc udzieli pożyczki zadłużonym? Na spłatę komornika można zaciągnąć pożyczkę wyłącznie na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe nie mają aż tak restrykcyjnych zasad jak banki, dlatego często z przymrużeniem oka patrzą na długi.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że gwarantowana pożyczka dla zadłużonych będzie droga, przez co zaciągnięcie jej może okazać się nieopłacalne, a w przypadku długu wręcz pozbawione sensu.
Kredyt na spłatę komornika – co warto wiedzieć o tej ofercie?
Kredyt na spłatę komornika nie jest dostępny w bankach. Banki nie udzielają bowiem kredytów osobom, które mają postępowanie egzekucyjne i widnieją jako dłużnicy w BIK i rejestrach BIG, ponieważ wiąże się to z dużym ryzykiem. Dodatkowym czynnikiem są rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które odradzają takich praktyk.
Kredyt z komornikiem to hasło wykorzystywane głównie przez firmy, które nie udzielają kredytów, lecz pożyczek pozabankowych. Operują nim także kancelarie prawne pomagające ogłosić bankructwo konsumenckie. W praktyce jednak oferty takie jak kredyt na spłatę komornika czy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem nie istnieją.
Jedynie na rynku pozabankowym dostępne są kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi. W istocie są to tak naprawdę pożyczki gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, również na spłatę zadłużenia. Są oferowane osobom zadłużonym w różnych wariantach np. jako:
- pożyczka na spłatę komornika pod zastaw auta lub nieruchomości (domu, mieszkania, działki);
- pożyczka dla zadłużonych z gwarantem (wymaga poręczenia przez osobę trzecią, która wykazuje się dobrą zdolnością kredytową);
- szybka pożyczka bez BIK i zdolności kredytowej.
Każdy taki kredyt na spłatę komornika bez BIK lub sprawdzania zdolności kredytowej jest bardzo ryzykowny dla pożyczkodawcy. Właśnie dlatego przy jego udzielaniu zazwyczaj wymagana jest jakaś forma zabezpieczenia np. na nieruchomości lub przynajmniej poręczenia przez osobę trzecią.
Kredyt na spłatę komornika, bez hipoteki lub innego zabezpieczenia, udzielany jest zwykle w niewielkiej kwocie i aby go otrzymać, trzeba mieć regularne dochody. Kolejny bank, udzielając nowego kredytu, chce mieć bowiem pewność, że zostanie on terminowo spłacony. Tradycyjna konsolidacja długów komorniczych nie wchodzi zatem w grę.
Zobacz też: Koszty komornicze. Ile wynoszą i jak ich uniknąć?
Na jakich zasadach udzielane są pożyczki na spłatę komornika?
Choć spłata komornika przy pomocy pozabankowej pożyczki wydaje się dobrym rozwiązaniem, to przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej zaciągnięciu warto przyjrzeć się temu produktowi nieco bliżej.
Pożyczka na spłatę komornika ma pewne specyficzne cechy:
- jest udzielana bez weryfikacji w bazach BIK i BIG,
- zwykle nie wymaga przedstawiania zaświadczeń o zarobkach,
- wymaga zabezpieczenia lub poręczenia przez osobę trzecią,
- może być wypłacona gotówką lub przelewem,
- obarczona jest wysokimi kosztami w postaci odsetek, prowizji i opłat dodatkowych, które łącznie znacznie powiększają kwotę zobowiązania,
- ma krótki termin spłaty – zazwyczaj wynosi on od kilku do maksymalnie 12 miesięcy.
Należy pamiętać, że kredyt oddłużeniowy udzielany bez zabezpieczeń dostępny jest w niskich kwotach np. do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Najwięcej można pożyczyć w ramach pożyczki pod zastaw nieruchomości.
Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba dokładnie przemyśleć, czy będzie to realna pomoc w spłacie komornika.
Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny na spłatę komornika?
Czy toczące się wobec mnie postępowanie egzekucyjne nie przekreśla możliwości zaciągnięcia pożyczki dla zadłużonych? Czy załatwię kredyt z komornikiem, mając wpisy w bazach dłużników? Te i wiele innych pytań nurtuje dłużników, którzy zastanawiają się, jak spłacić komornika kredytem. Dlatego rozwiejemy teraz wszelkie wątpliwości.
Pożyczka na spłatę komornika zazwyczaj dostępna jest dla osób, które:
- posiadają długi, w tym również te objęte postępowaniem egzekucyjnym,
- są wpisane do rejestrów dłużników,
- mają negatywną historię kredytową w BIK.
Każdy pożyczkodawca określa również w sposób indywidualny warunki otrzymania takiego kredytu. Najczęściej wystarczy mieć minimum 18 lat, dowód osobisty i stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski oraz dodatkowo spełnić wymagania dotyczące możliwości finansowych spłaty zobowiązania.
Warto wiedzieć: Kredyt po egzekucji komorniczej – kiedy?
Tylko niektóre instytucje badają dochody klienta i żądają dostarczenia np. zaświadczenia o zarobkach. Większość nie analizuje w ogóle zdolności kredytowej, ale za to wymaga przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia kredytu w postaci nieruchomości lub samochodu. Warto tutaj pamiętać, że najczęściej kredyt na spłatę komornika udzielany jest w wysokości do 50-70% wartości przedmiotu zabezpieczenia.
Gdzie szukać oferty kredytów na spłatę zadłużenia komorniczego?
Jak już wspomnieliśmy, w popularnych bankach takich jak PKO, Millennium czy Santander kredyt z komornikiem niestety nie jest dostępny. Alior Bank też nie udzieli kredytu osobie z komornikiem, podobnie zresztą jak Pekao albo ING Bank Śląski. Proponują go za to zupełnie inne podmioty i wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.
Można zaciągnąć kredyt na spłatę komornika w SKOK-u (często jest to jednocześnie kredyt konsolidacyjny), np. Skok Stefczyka udzieli kredytu z komornikiem. Taka oferta dostępna jest także w instytucji pożyczkowej oferującej specjalne pożyczki dla zadłużonych (zwykle są to pożyczki pod zastaw).
Alternatywą jest skorzystanie z oferty indywidualnej osoby proponującej pożyczki prywatne. Ta ostatnia zwykle jest jednak bardzo droga i ryzykowna, dlatego lepiej jej unikać. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w każdym przypadku możliwy jest kredyt oddłużeniowy ze złym BIK-iem.
Najwygodniej jest wziąć szybki kredyt przez internet na spłatę komornika od pozabankowej instytucji finansowej. W tym przypadku wystarczy bowiem jedynie wypełnić prosty formularz online, a potem zaczekać na kontakt telefoniczny ze strony pożyczkodawcy, który wyjaśni dalszą procedurę udzielenia finansowania.
Również warto wiedzieć: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?
W jaki sposób postarać się o kredyt oddłużeniowy dla osób z komornikiem?
Sposób wnioskowania o pożyczki dla zadłużonych z komornikiem w każdej instytucji wygląda mniej więcej tak samo. Najprościej ubiegać się o pożyczkę przez Internet, ponieważ w celu dopełnienia formalności najczęściej wystarczy wykonać kilka prostych czynności.
- Wypełnij formularz wniosku na stronie internetowej pożyczkodawcy. Podaj w nim swoje dane osobowe, adresowe i kontaktowe (telefon i e-mail), a także określ kwotę kredytu, jaka Cię interesuje.
- Zaczekaj na kontakt telefoniczny ze strony kredytodawcy, który poinformuje o wstępnej decyzji kredytowej.
- Umów się na spotkanie z przedstawicielem instytucji w placówce lub u siebie w domu (wiele firm oferuje obsługę domową na terenie całego kraju).
- Przygotuj dokumenty. W przypadku pożyczki pod zastaw wymagane będą np. akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości i numer księgi wieczystej albo dowód rejestracyjny i karta pojazdu oraz polisa OC.
- Dopełnij pozostałych formalności związanych z zawarciem umowy oraz ustanowieniem zabezpieczenia.
W przypadku ubiegania się o pożyczkę bez zabezpieczeń istnieje możliwość dopełnienia formalności całkowicie online. Wówczas po wypełnieniu wniosku przez Internet należy dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość, np. wykonując przelew weryfikacyjny lub poprzez zalogowanie się do konta bankowego.
Potem wystarczy zaczekać na decyzję – jeśli jest pozytywna, pożyczka z komornikiem wypłacana jest praktycznie od ręki. Pożyczkodawca od razu prześle pieniądze na wskazany rachunek bankowy. Jeżeli jest on zajęty przez komornika, można wnioskować o pożyczkę wypłacaną czekiem GIRO. W tym przypadku gotówka jest do odebrania w placówce pocztowej na podstawie kodu otrzymanego SMS-em oraz po okazaniu dowodu osobistego. Można ją potem samodzielnie wpłacić do komornika.
Pożyczka z komornikiem ze względu na trudną sytuację to oferta obarczona dużym ryzykiem, dlatego skorzystanie z niej trzeba dobrze przemyśleć. Zastanów się więc, czy będzie stać Cię na spłacenie nowego długu i czy nie wpędzi Cię to w jeszcze większe kłopoty. Łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia, ale wyjść z niej niestety dużo trudniej.
0 Komentarze