Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

4% na lokacie na 5 lat - gdzie taką znajdziesz?

Fot.

Lokata bankowa na 4 proc.? Owszem są takie, ale założysz je na maksymalnie pół roku. Wróciłam ze spotkania prasowego nowej marki na polskim rynku, która da Ci 4 proc. w skali roku na lokacie aż na 5 lat. Kwota lokaty jest nieograniczona, więc możesz wpłacić ile chcesz.

Co to jest Lokata Facto? To produkt oszczędnościowy, który oferuje włoska grupa bankowa - BFF Banking Group. Do tej pory byli obecni na polskim rynku, ale zajmowali się wierzytelnościami. Lokatę bankową Facto oferowali już we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii i Niemczech, a wczoraj wprowadzili ją także dla polskich klientów.

BFF Banking Group działa pod marką Facto na podstawie jednolitego paszportu europejskiego, czyli nie posiada polskiej licencji bankowej. Co to dla Ciebie oznacza? Tylko to, że środki, które wpłacisz na Lokatę Facto nie będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale przez włoski Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych.

BFF działa zgodnie z polskim prawem i za pozwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie podlega pod jej nadzór. Na podobnych zasadach działa na polskim rynku już od kilku lat estoński Inbank.

Gdzie najlepsza lokata?

Najlepszą bankową lokatę znajdziesz, korzystając z naszego rankingu lokat. Kiedy jednak go tworzyliśmy, nie znaliśmy jeszcze szczegółów tego, co polskim klientów zaproponuje Facto. Dziś bank odsłonił karty i na spotkaniu dla dziennikarzy finansowych opowiedział, jakie oprocentowanie swojej lokaty może zaoferować.

Facto rozbiło bank pod względem oprocentowania lokat bankowych długoterminowych. Jeśli możesz zamrozić w banku oszczędności na kilka lat, to w Facto zdecydowanie zarobisz najwięcej. Do tej pory głównym graczem w kategorii takich depozytów był Inbank. Tam jednak możesz ulokować maksymalnie 50 tys. zł. W Facto nie ma ograniczeń, co do kwoty lokaty, więc możesz wpłacić, ile chcesz.

Najlepsza lokata bankowa w Facto?

Na lokatę w Facto możesz wpłacić od 5 000 zł. Do 18 października 2019 r. trwa promocja, w ramach której bank oferuje wyższe o 0,5 p.p. niż standardowo oprocentowanie. W zależności od okresu lokaty, stawka wyniesie:

Okres lokatyOprocentowanie w skali roku
3 miesiące 2%
6 miesięcy 2,20%
9 miesięcy 2,20%
12 miesięcy 2,85%
18 miesięcy 2,85%
2 lata 3%
3 lata 3,60%
4 lata 3,60%
5 lat 4%

Źródło: Facto

Promocja jest skierowana tylko do nowych klientów indywidualnych, ale jest małe prawdopodobieństwo, że nim nie jesteś, bo marka dopiero weszła do Polski.

Jaka jest najlepsza lokata? Według władz Facto taka, którą można założyć online. Ten atut był bardzo mocno podkreślany na konferencji prasowej, choć dla mnie nie jest to wyróżnik. Właściwie każdą lokatę bankową możesz założyć bez konieczności wizyty w oddziale banku.

Lokatę Facto założysz więc standardowo przez internet. We wniosku wpisujesz swoje dane osobowe, a tożsamość potwierdzasz zdjęciem dowodu osobistego i przelewem weryfikacyjnym z Twojego konta osobistego w polskim banku. Umowę o lokatę potwierdzasz mailowo, a potem wystarczy wpłacić środki na wskazane konto.

Czy warto założyć lokatę w Facto?

Nawet po prezentacji produktowej trudno mi odpowiedzieć, czy warto założyć Lokatę Facto. Na pewno ma najwyższe oprocentowanie wśród lokat długoterminowych, więc zarobisz na niej najwięcej, jeśli możesz sobie pozwolić na zamrożenie środków na kilka lat. Ile wyniesie Twój zysk? To zależy od tego, ile wpłacisz, a możesz dowolną kwotę. Nie musisz również zakładać konta osobistego, z prostej przyczyny. Facto nie oferuje kont osobistych.

Polecam przetestować to rozwiązanie, ale wpłacić mniejszą kwotę, bo bank dopiero raczkuje na polskim rynku. Nową lokatę na pewno skonfrontujemy z rynkiem w naszym następnym rankingu lokat bez konta.

Podobne artykuły