Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

5 pojęć bankowych, które musisz znać

Fot.

Niestety, często się zdarza, że korzystamy z usług bankowych, których dobrze nie znamy. Jeśli też tak robisz, to uważaj, bo może się to dla Ciebie źle skończyć. Bank słusznie może Ci naliczyć opłaty, o których nie wiesz lub będziesz tracił pieniądze, bo nie wykorzystujesz pełnych możliwości rozwiązań, których używasz na co dzień.

Przedstawiamy 5 popularnych pojęć. Sprawdź, jak dobrze je znasz.

1. Okres bezodsetkowy

Pojęcie często wymieniane jako jedna z głównych zalet kart kredytowych, ale jak z niego korzystać? Jak sama nazwa wskazuje, okres bezodsetkowy jest to okres, w którym możesz spłacić zadłużenie na karcie bez odsetek. Dzięki temu możesz pożyczyć środki za darmo. W zależności od banku może wynosić on 50-60 dni.

R E K L A M A

Okres bezodsetkowy składa się z okresu rozliczeniowego, który trwa miesiąc, oraz z dodatkowego czasu na spłatę zadłużenia. To, jak długo możesz czekać ze spłatą zadłużenia, zależy od tego, w którym dniu okresu rozliczeniowego zrobiłeś zakupy. Jeśli na początku, to rzeczywiście masz ponad 50 dni na spłatę, jeśli na końcu, to zazwyczaj około 20 dni.

Opracowanie: direct.money.pl

Pamiętaj, że okres bezodsetkowy jest stosowany tylko do transakcji bezgotówkowych (płatności kartą w sklepach stacjonarnych czy internetowych). Od środków wypłaconych z bankomatu, nawet jeśli je spłacisz już tego samego dnia, i tak będziesz musiał zapłacić odsetki.

2. Średnie saldo na rachunku

Przy niektórych kontach warunkiem uniknięcia opłaty czy przyznania promocyjnego oprocentowania na powiązanej lokacie jest odpowiednie średniomiesięczne saldo na rachunku. Klienci czasami myślą, że wystarczy jednorazowy wpływ w wymaganej kwocie, aby spełnić ten warunek, ale to nieprawda.

Aby obliczyć średnie saldo na koncie, trzeba zsumować stan konta z każdego dnia miesiąca, a następnie podzielić tę sumę przez liczbę dni w miesiącu. Na szczęście zazwyczaj nie musisz liczyć tego samodzielnie. Taka informacja widnieje w Twojej bankowości elektronicznej.

Średnie saldo na rachunku jest też podstawą do naliczenia odsetek na koncie oszczędnościowym.

3. Oprocentowanie w skali roku

Banki podają oprocentowanie w sakli roku, a to oznacza, że gdy wpłacisz 1 tys. zł na 3 miesiące, na 3 proc., to wcale nie dostaniesz 30 zł odsetek. Dlaczego? Odsetki są naliczane proporcjonalnie do czasu trwania lokaty. Oznacza to, że 30 zł dostałbyś, gdyby lokata trwała rok. W przypadku lokaty na pół roku dostaniesz połowę odsetek, w przypadku lokaty na kwartał – jedną czwartą, a w przypadku lokaty na jeden miesiąc zaledwie jedną dwunastą rocznych odsetek, czyli w tym przypadku zaledwie 2,5 zł (i to przed naliczeniem podatku Belki). Oprocentowanie jest podawane przez banki w skali roku. Co to znaczy?

Wróćmy do przykładu z lokatą. Na początku musisz też zwrócić uwagę na to, jak często występuje kapitalizacja odsetek. Jeśli na koniec okresu lokaty, to wartość oprocentowania musisz porównać do skali roku, jeżeli co miesiąc, to po każdym okresie trzeba dopisać odsetki.

Kapitalizacja na koniec okresu lokaty

1000 zł x 3% (0,03) x 3/12 miesięcy = 7,50 zł

Kapitalizacja miesięczna

1. Miesiąc: 1000 zł x 3% x 1/12 miesięcy = 2,50 zł
2. Miesiąc: 1000 zł + 2,50 zł x 3% x 1/12 miesięcy = 2,51 zł
3. Miesiąc: 1000 zł + 2,50 zł + 2,51 zł x 3% x 1/12 miesięcy = 2,51 zł

Suma odsetek: 7,52 zł

4. Zlecenie stałe

Zarówno w przypadku zlecenia stałego, jak i polecenia zapłaty bank przelewa pieniądze na wskazany przez Ciebie rachunek, robi to cyklicznie i po Twojej wcześniejszej, jednorazowej dyspozycji. Jaka jest między nimi różnica?

Zlecenie stałe jest to dyspozycja, którą jednorazowo składasz bankowi, aby regularnie przelewał określoną kwotę na wskazane przez Ciebie konto. Warto korzystać ze zlecenia stałego, gdy np. chcesz co miesiąc przekazywać dziecku kieszonkowe, opłacać abonament (w stałej wysokości) np. za telefon czy internet. Stała wysokość jest tutaj kluczem, ponieważ to ty określasz, jak kwotę i z jaką częstotliwością ma przelewać bank.

5. Polecenie zapłaty

A co z rachunkami, które są uzależnione od zużycia mediów (np. wody, prądu)? Ich kwota co miesiąc się zmienia. W tym przypadku możesz skorzystać z polecenia zapłaty. Uruchamiając polecenie zapłaty, upoważniasz bank do regulowania za Ciebie zobowiązań. To osoba lub firma, której masz zapłacić, zgłasza się do Twojego banku z dyspozycją wypłaty pieniędzy na jej rachunek, a twoim zadaniem jest tylko zapewnienie środków na koncie.

Jeśli podczas korzystania z usług banku, w Twojej głowie pojawią się wątpliwości, nie wahaj się poprosić o wyjaśnienie doradcy w placówce lub zadzwoń na infolinię. W końcu chodzi o Twoje pieniądze, a źle zinterpretowana umowa może Cię słono kosztować.

Podobne artykuły