Co to jest SEPA? – co to jest i jakie ma zalety? Podpowiadamy!

 • 19 Cze 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
SEPA jest to jednolity obszar płatności w euro. Rozwiązanie to powstało już jakiś czas temu i przez ostatnie lata jest cały czas udoskonalane. Pozwala łatwo, szybko i – co najważniejsze – tanio wysyłać euro do niemalże wszystkich banków w Unii Europejskiej i nie tylko.
Co to jest SEPA? – co to jest i jakie ma zalety? Podpowiadamy!

Jaki jest koszt przelewu SEPA i w jaki sposób odbiorca otrzymuje pieniądze? Jakie są zalety przelewów europejskich? Ile idzie przelew SEPA? Podpowiadamy!

SEPA – co to jest?

SEPA (Single Euro Payments Area) w dosłownym tłumaczeniu oznacza jednolity obszar płatności w euro. Zatem co to jest przelew SEPA? Przelew SEPA jest rodzajem przelewu zagranicznego, który może być dokonywany na ściśle określonym terytorium. Skorzystamy z niego, jeśli bank naszego odbiorcy znajduje się na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Monako, Islandii, Szwajcarii, Lichtenstein czy San Marino. Przelew można wykonać po spełnieniu odgórnie ustalonych warunków.

Dowiedz się więcej o przelewach w euro: Jak zrobić przelew w euro?

Cele SEPA, czyli o co w tym chodzi

Założeniem przedstawionym przez Europejski Bank Centralny jest utworzenie jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), w którym wszystkie płatności będą traktowane jednakowo, bez rozgraniczenia na krajowe i transgraniczne, tak jak to było do tej pory.

Ogólne cele SEPA to:

 • zniesienie barier między krajami,
 • koncentracja na strefie euro,
 • przyszłościowy charakter projektu,
 • łatwość obsługi,
 • strategia komunikacji,
 • korzyści dla banków,
 • ustanowienie jednolitych standardów i procedur.

Jak widać, celem projektu SEPA nie jest tylko usprawnienie obsługi płatności transgranicznych, ale również stworzenie wspólnych instrumentów, standardów, procedur i infrastruktury. Dzięki temu w jednolitym obszarze można dokonywać płatności tak samo sprawnie i bezpiecznie, jak na obszarze własnego kraju. Wystarczy do tego jeden rachunek i jedna karta płatnicza.

Geneza SEPA

System SEPA powstał na skutek wprowadzenia wspólnej waluty, czyli euro, która, choć nie obowiązuje jeszcze we wszystkich krajach członkowskich, to prędzej czy później ma zostać w nich wprowadzona. Euro jest także oficjalną walutą Unii Europejskiej.

Obszar funkcjonowania SEPA

Kraje należące do SEPA to: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta, Malta, Martynika, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion, Rumunia, Saint-Barthelemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Alandzkie.

Zalety SEPA, czyli przelewów europejskich

Z punktu widzenia klienta banku przelew europejski SEPA ma 3 główne zalety:

 • Czas – zlecenie przelewu euro wewnątrz strefy jest realizowane w ciągu 1 dnia roboczego. Jest to czas porównywalny ze zwykłymi przelewami krajowymi i dużo lepszy od przelewów zagranicznych w innych walutach, na które zwykle trzeba czekać kilka dni.
 • Znane koszty – nie ma prowizji dla Twojego banku, korespondenta ani banku odbiorcy. Opłaca za transakcję nie dość, że jest stosunkowo niska, to w dodatku jest znana z góry.
 • Pełna kwota przelewu – do odbiorcy trafia pełna kwota przelewu, czyli dokładnie taka, jaką wysłałeś. Banki pośredniczące w transakcji nie pobierają z niej nawet 1 euro. W przypadku SEPA obowiązuje bowiem nakaz transferu pełnej kwoty między rachunkami.

Co jest wymagane do przelewu SEPA?

Zlecenie przelewu SEPA praktycznie nie różni się od zwykłego przelewu krajowego. Do wykonania przelewu potrzebny jest:

 • numer rachunku IBAN odbiorcy,
 • kod BIC banku odbiorcy,
 • imię i nazwisko/nazwa,
 • tytuł przelewu.

Zasady dotyczące przelewu SEPA są jednolite dla wszystkich krajów, które z niego korzystają. W praktyce znaczy to tyle, że nie ma znaczenia, z jakiego kraju wysyłasz przelew, w każdym przypadku potrzebujesz dokładnie tych samych danych.

Jak wykonać przelew SEPA?

Aby przelew został zakwalifikowany do systemy SEPA, musi spełniać następujące warunki:

 • waluta transakcji to euro,
 • kraj odbiorcy jest w obszarze funkcjonowania SEPA,
 • banki uczestniczą w systemie SEPA,
 • kod SWIFT (BIC) (kod identyfikujący daną instytucję bankową na arenie międzynarodowej) został wskazany poprawnie,
 • rachunek odbiorcy został podany w formacie IBAN,
 • tryb płatności przelewu jest ustawiony jako „zwykły”,
 • koszt przelewu został ustawiony jako „SHA”.

Dopiero po spełnieniu powyższych warunków można wykonać przelew. Przelew SEPA można zlecić samodzielnie przez internet lub w oddziale banku. Niewiele różni się on od zwykłego przelewu. Dokonując go, należy upewnić się, czy wszystkie dane zostały wpisane prawidłowo. Błędne dane mogą prowadzić do odrzucenia płatności albo dostarczenia środków z opóźnieniem.

Co w praktyce oznacza SEPA?

Obszar płatności SEPA ma za zadanie ułatwić i przyspieszyć dokonywanie przelewów pomiędzy członkami UE, jak również zmniejszyć koszty z tym związane. Wcześniej horrendalne prowizje od przelewu zagranicznego w euro sprawiały, że płatności wykonywane z jednego kraju do innego były zwyczajnie nieopłacalne. Potrzeba wprowadzenia SEPA pojawiła się w momencie, gdy ludzie zaczęli swobodnie podróżować między poszczególnymi krajami Europy i osiedlać się w nich.

Sprawdź dodatkowo informacje o tanich przelewach zagranicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje koszt przelewu SEPA. Wynosi on maksymalnie 10 złotych, a w niektórych bankach nie trzeba nic płacić za taki przelew. Z uwagi na to, że są to przelewy bezpośrednie, procedura jest uproszczona, termin realizacji szybszy, a przelew tani.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
19 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły