Co to jest ubezpieczenie kapitałowe?

  • 25 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ubezpieczenie kapitałowe to sposób na pomnażanie zgromadzonego kapitału, a także uzyskania ochrony w czasie trwania umowy. Czym dokładnie się charakteryzuje i dlaczego warto z niego skorzystać?
Co to jest ubezpieczenie kapitałowe?

Ubezpieczenie kapitałowe to specyficzny rodzaj polisy, która nie tylko pozwoli Ci uzyskać świadczenia w czasie trwania umowy, ale po jej wygaśnięciu zagwarantuje również otrzymanie gromadzonego kapitału wraz z odsetkami. 

Ubezpieczenie kapitałowe – charakterystyka

Kapitałowe ubezpieczenie na życie jest ubezpieczeniem terminowym, które z reguły opiewa na wiele lat lub jest podpisywane do ukończenia określonego wieku, np. 75 lat. Jeśli chcesz skorzystać z takiej oferty, pamiętaj, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa niż w przypadku tradycyjnej polisy, ponieważ łączy w sobie część ochronną oraz kapitałową. 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie kapitałowe?

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym zapewni Ci ochronę w czasie trwania umowy i zysk w przyszłości. Zanim jednak wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź jej podstawowe parametry, m.in.:

  • maksymalny wiek ubezpieczonego,
  • długość trwania ubezpieczenia,
  • wysokość składki,
  • sumę ubezpieczenia. 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia kapitałowe jedynie klientom, którzy nie mają więcej niż 60-65 lat. Z reguły minimalny czas trwania ubezpieczenia wynosi 5 lat. Z kolei wysokość składki ubezpieczeniowej będzie zależeć od Twojego wieku, ale również płci, stanu zdrowia, zawodu, sumy i okresu ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia może być zarówno stała, jak i indeksowana, czyli corocznie podwyższana.

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, sprawdź, czy możesz dokupić umowy dodatkowe, które rozszerzą zakres ochrony. Upewnij się również, w jakich sytuacjach firma nie wypłaci świadczenia oraz przez jaki czas nie można odstąpić od umowy.

Kiedy nastąpi wypłata kapitału?

Umowa ubezpieczenia kapitałowego zakłada, że wypłata zgromadzonych środków nastąpi po:

  • upłynięciu ustalonego wcześniej terminu lub dożyciu do określonego wieku,
  • śmierci osoby ubezpieczonej,
  • wystąpieniu zdarzenia, od którego zależy wypłata środków.

W przypadku śmieci ubezpieczonego zgromadzone środki otrzyma osoba, która została wskazana w umowie.

Ubezpieczenie kapitałowe – warianty

W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać różne warianty ubezpieczenia, np. 1:1, co oznacza, że taka sama kwota zostanie wypłacona po zakończeniu umowy, jak i w razie Twojej śmierci. W przypadku wariantu 1:3 wypłacony kapitał będzie trzykrotnie przewyższał kwotę uzyskaną po śmieci. 

Dodano:
17 Mar 2020

Zaktualizowano:
25 Mar 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły