Gdy na koncie bankowym udaje się odłożyć trochę gotówki, powstaje pytanie, w jaki sposób ją zagospodarować. Pozostawienie pieniędzy na osobistym koncie bankowym nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo takie konta najczęściej nie są oprocentowane. Z tego względu dużo osób wybiera lokatę bankową. Warto jednak wiedzieć, że taki krok nie przyniesie Ci wiele zysku. Co zatem warto wybrać zamiast lokaty?
Lokata bankowa - kiedy lepiej zrezygnować?
Lokata może być atrakcyjnym produktem oszczędnościowym, ale nie dla każdego. Dotyczy to osób zdających sobie sprawę z tego, że w najbliższym czasie będą potrzebować dostępu do oszczędności. Wycofanie z nich pieniędzy wiąże się z utratą wypracowanych zysków. Osoby planujące założyć lokatę powinny zatem dobrze sprawdzić warunki oferowane przez bank. Co więcej, lokata bankowa nie zapewnia dużego zysku. Na względzie należy mieć jednak fakt, że jest on pewny. W jaki sposób wybrać najlepszą lokatę bankową? Poprzez porównanie oprocentowania w różnych bankach.
Zamiast lokaty bankowej wybierz konto oszczędnościowe
Alternatywą dla terminowej lokaty jest konto oszczędnościowe. Zapewnia ono stały dostęp do pieniędzy, ale tego typu produkty nie są wolne od wad. Przede wszystkim ich oprocentowanie jest znacznie niższe niż terminowej lokaty. Z drugiej strony korzystanie z konta oszczędnościowego nie wiąże się z żadnym ryzykiem – nie trzeba się martwić o utratę wypracowanego zysku.
Fundusze inwestycyjne - kolejna alternatywa dla lokaty
Oszczędności można też pomnażać za pomocą funduszy inwestycyjnych. Taki sposób lokowania pieniędzy jest aktualnie coraz popularniejszy. Do wyboru są zarówno portfele bezpieczniejsze (wiążące się np. z inwestowaniem w obligacje skarbowe), jak i znacznie bardziej agresywne – możliwy jest nie tylko wyższy zysk, lecz także wyższa strata. By wybrać mądrze, warto przyjrzeć się przede wszystkim temu, w jaki sposób fundusze inwestują powierzone im środki.
Osoby zainteresowane pomnażaniem oszczędności w funduszach inwestycyjnych powinny wiedzieć, że to forma zbiorowego lokowania pieniędzy, wpłaconych m.in. przez osoby fizyczne czy przedsiębiorców. W efekcie zgromadzony zostaje spory kapitał, który – dobrze ulokowany – może przynieść zysk. Jest to możliwe, ponieważ zgromadzonymi środkami zarządzają eksperci, czyli doradcy inwestycyjni.
W zależności od realizowanej polityki inwestycyjnej, np. przez bank, możliwe jest inwestowanie pieniędzy w:
• fundusze akcji – zajmują się inwestowaniem w akcje notowane na giełdach; gdy notowania idą w górę, fundusze zarabiają; gdy notowania spadają, fundusze tracą;
• fundusze dłużne – zajmują się inwestowaniem między innymi w bony skarbowe, obligacje; fundusze zarabiają na odsetkach oraz wzroście wartości rynkowej;
• fundusze gotówkowe – zajmują się inwestowaniem w instrumenty dłużne charakteryzujące się krótkim terminem wykupu;
• fundusze mieszane - w tym przypadku inwestycje stanowią połączenie akcji oraz instrumentów dłużnych.
Ponadto istnieją także fundusze ochrony kapitału, absolutnej stopy zwrotu czy nieruchomości, itp.
Inwestowanie alternatywne
Alternatywne inwestowanie jest znacznie bardziej ryzykowne niż lokata bankowa, ale w perspektywie długoterminowej może okazać się to krokiem w stronę wysokiej stopy zwrotu. W co zatem inwestować?
Kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne to szeroki wachlarz zróżnicowanych kamieni, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Najbardziej cenione są diamenty, ale warto też pamiętać o innych, np. szafirach czy rubinach. By móc jednak inwestować w kamienie szlachetne, potencjalny inwestor powinien mieć spory zapas oszczędności. Przyda się również szczegółowa wiedza, bo to, jaką wartość kamień uzyska, zależy głównie od jego właściwości fizycznych.
Ten segment, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest bezpieczny, co potwierdziły m.in. spadki cen kamieni szlachetnych w ostatnich latach.
Szlachetne trunki
Inwestowanie w rynek win, whisky czy innych szlachetnych trunków może przynieść wysoką stopę zwrotu. Na początek wystarczy zainwestować kilkanaście tysięcy złotych. Szacuje się, że zwrot inwestycji może nastąpić już po około 5 latach – w tym czasie wartość zakupionych skrzynek i beczek alkoholu powinna odnotować znaczący wzrost.
Sztuka
Inwestowanie alternatywne to również możliwość ulokowania środków w dzieła sztuki, na przykład młodych malarzy. Środki można przeznaczyć na zakup obrazów, rzeźb, a nawet plakatów czy fotografii. Ta forma inwestowania dedykowana jest jednak koneserom sztuki, ponieważ nie każdy młody artysta w przyszłości stanie się „mistrzem”. Trzeba więc znać się na dziełach, by zmniejszyć ryzyko.
Inwestowanie alternatywne wymaga jednak dużej wiedzy o wybranej dziedzinie. Nic więc dziwnego, że lokata bankowa to nadal najpopularniejszy sposób pomnażania środków i ich inwestowania. Pokazuje to więc, że jako inwestorzy stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo.
0 Komentarze