Co można zyskać, decydując się na konsolidację kredytów?
Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć wiele zobowiązań w jedno. Dzięki temu, zamiast co miesiąc spłacać kilka rat, będziesz regulował tylko jedną i to mniejszą. Takie rozwiązanie stanowi więc duże odciążenie dla domowego budżetu. Pozwala jednocześnie zapomnieć o licznych terminach spłat. Od momentu konsolidacji musisz pamiętać już tylko o jednej spłacie w miesiącu, a i tę możesz ustawić automatycznie.
Co więc daje konsolidacja kredytów? Przede wszystkim uporządkowanie twoich zobowiązań, za które w comiesięcznym rozliczeniu zapłacisz mniej. W efekcie łączny koszt spłaty będzie jednak większy, gdyż okres spłaty się wydłuży.
Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
Decyzja o skorzystaniu z kredytu konsolidacyjnego zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i potrzeb każdej osoby. Jest jednak kilka sytuacji, w których szczególnie warto rozważyć konsolidację.
- Jeśli masz wiele różnych kredytów, takich jak kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe, pożyczki ratalne itp., konsolidacja może być korzystna. Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć wszystkie te zobowiązania w jedno, co może ułatwić zarządzanie finansami i zredukować miesięczne koszty obsługi kredytów.
- Jeśli masz kredyty o wysokim oprocentowaniu, konsolidacja może pomóc obniżyć ogólny koszt obsługi długu. Poprzez skonsolidowanie wysoko oprocentowanych kredytów w jeden kredyt o niższym oprocentowaniu, możesz zaoszczędzić na odsetkach.
- Jeśli masz trudności w terminowym spłacaniu swoich zobowiązań, kredyt konsolidacyjny może pomóc. Daje on możliwość wydłużenia okresu spłaty i zmniejszenia wysokości miesięcznych rat, co może przynieść ulgę w sytuacji finansowej.
Co o tym rozwiązaniu myślą eksperci – czy warto skonsolidować kredyt?
Konsolidacja opłaca się, gdy mamy 3,4,5 zobowiązań, jakaś już kwota się nam uzbierała i chcielibyśmy zmniejszyć wysokość zobowiązań, ponieważ jest nam ciężko. Pozwoli to szybciej pozbyć się długów.
– mówi doradca finansowy Krzysztof Szymański.
Czy warto brać kredyt konsolidacyjny przy wysokiej inflacji? Opinie
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto brać teraz kredyt konsolidacyjny. Wiele bowiem zależy od sytuacji, w której się znalazłeś. Przed podjęciem decyzji i złożeniem wniosku o nowe finansowanie, sprawdź, czy koszt kredytu konsolidacyjnego jest na pewno mniejszy niż aktualnie spłacalnych zobowiązań. Jeśli tak, to możesz rozważyć złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny.
Kiedy jeszcze warto wybrać takie rozwiązanie? Na pewno w sytuacji, gdy taki ruch pozwoliłby Ci znacząco zmniejszyć wysokość comiesięcznych zobowiązań. Niższa rata sprawi, że Twój domowy budżet zostanie nieco odciążony, a Tobie ułatwi to dotrzymanie terminu płatności zgodnie z harmonogramem.
Brak postępu w spłacie mógłby uruchomić szereg przykrych konsekwencji, w tym naliczenie odsetek karnych za zwłokę czy rozpoczęcie windykacji.
O tym, kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny, decyduje jednak sam bank, który po złożeniu wniosku dokładnie analizuje historię kredytową klienta, jego aktualną zdolność kredytową oraz przygląda się kredytom, które mają zostać połączone w kredycie konsolidacyjnym.
Opinie są jednak takie, że banki stosunkowo chętnie udzielają tego typu finansowań, a w przypadku dużych zobowiązań proponują hipoteczne kredyty konsolidacyjne, które są znacznie tańsze.
Sprawdź: W jakim banku jest najlepsza konsolidacja kredytu?
Kto powinien zdecydować się na konsolidację kredytów?
Kto szczególnie powinien rozważyć konsolidację kredytów? Odpowiedzieć na to pytanie można na kilka sposobów.
- Z oferty kredytów konsolidacyjnych może skorzystać duża grupa osób, a szczególnie ci, którzy nie radzą sobie z regularną spłatą zobowiązań i nie chcą dopuścić do powstawania przeterminowania w spłacie.
- Na kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych mogą również skusić się te osoby, które chcą nieco podreperować swoje finanse i szukają sposobu na optymalizację domowego budżetu.
- Konsolidacja będzie dobrym wyborem dla osób, które zaczynają się gubić w spłatach licznych zobowiązań.
Nie dla każdego konsolidacja będzie jednak dostępna. Osoby, które mają już znaczące opóźnienia w spłacie, mogą nie skorzystać z takiego rozwiązania.
Ile aktualnie wynosi oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?
Gdzie kredyt konsolidacyjny się opłaca? Chcąc dokładnie zweryfikować koszt nowego kredytu konsolidacyjnego, warto przyjrzeć się aktualnym ofertom i porównać je z oprocentowaniem spłacanych zobowiązań. Sprawdźmy więc na przykładzie konkretnych banków, jakie są warunki kredytu konsolidacyjnego zaciągniętego na 50 tys. złotych z okresem spłaty na 5 lat, czyli 60 miesięcy.
PKO kredyt konsolidacyjny – Pożyczka gotówkowa konsolidacyjna
- oprocentowanie: 13,99%,
- RRSO: 14,92%,
- prowizja: 0%
Alior Bank kredyt konsolidacyjny – Internetowy Kredyt Konsolidacyjny
- oprocentowanie: 11,9%,
- RRSO: 12,57%,
- prowizja: 0%.
Kredyt konsolidacyjny Santander
- oprocentowanie: 14,99%,
- RRSO: 16,06%,
- prowizja: 0%.
Kredyt konsolidacyjny BNP Paribas
- oprocentowanie: 11,99%,
- RRSO: 12,67%,
- prowizja: 0%.
Czy kredyt konsolidacyjny ma stałe oprocentowanie?
Innym zabezpieczeniem, które pozwoli Ci ochronić się przed wzrostem stóp procentowych, są kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem. Co prawda aktualnie znajdują się one w ofertach niewielu banków w tym w banku BNP Paribas, gdzie oprocentowanie stałe wynosi 11,99 %.
Gdzie najłatwiej jest obecnie dostać kredyt konsolidacyjny?
Przeprowadzenie wnikliwej oceny wiarygodności klienta jest obowiązkowe dla banku, zanim wyda decyzję o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego.
Gdzie najłatwiej dostać taki produkt? Jeśli wiesz, że Twoja historia kredytowa nie jest najlepsza, możesz zwrócić uwagę na ofertę firm pozabankowych, które nierzadko również mają w swoich ofertach propozycje zobowiązań umożliwiających klientowi połączenie w jedno wszystkich wcześniejszych kredytów i pożyczek.
Kredyt konsolidacyjny w parabanku to właściwie pożyczka, której celem jest konsolidacja. Firma udzielająca takiego zobowiązania ma mniejsze wymagania dotyczące zdolności kredytowej i historii kredytowania niż bank, dlatego może stosunkowo szybko udzielić klientowi kredytu konsolidacyjnego.
Ranking takich produktów finansowych pozwoli odpowiedzieć na pytanie, do jakiej instytucji finansowej najlepiej złożyć wniosek kredytowy, by jak najszybciej skorzystać obecnie z konsolidacji. Obecnie prym pod względem tego rodzaju oferty wiedzie m.in. bank Citi Handlowy i BNP Paribas.
Czy opłaca się teraz konsolidować kredyty?
Czy konsolidacja kredytów jest korzystna w obecnej sytuacji rynkowej? Opinie na temat kredytu konsolidacyjnego bywają różne. Eksperci są jednak zdanie, że to rozwiązanie pozwala poradzić sobie ze spłatą licznych zobowiązań, gdy nie odnotowano jeszcze znaczących opóźnień w spłacie posiadanych kredytów.
Konsolidacja kredytów pozwala połączyć wiele kredytów w jeden, co może ułatwić zarządzanie finansami poprzez zapłatę tylko jednej raty miesięcznie. Do tego jeśli bieżące raty są dla Ciebie zbyt wysokie, konsolidacja kredytów może dać Ci możliwość wydłużenia okresu spłaty, co prowadzi do mniejszych miesięcznych obciążeń finansowych.
Pamiętaj jednak, że przy konsolidacji kredytów mogą wystąpić dodatkowe koszty, takie jak opłaty za zamknięcie obecnych kredytów, opłaty za otwarcie nowego kredytu, opłaty manipulacyjne, prowizje itp. Należy dokładnie przeanalizować te koszty i porównać je z potencjalnymi korzyściami, aby ocenić, czy opłaca się konsolidować posiadane zobowiązania.
Polecamy także: Zmniejszenie raty kredytu. Jak obniżyć raty i przeprowadzić rekalkulację kredytu?
0 Komentarze