Wzrosty stóp procentowych mocno wpłynęły na rynek finansowy. Przekonali się o tym nie tylko ci, którzy muszą mierzyć się coraz większą ratą zobowiązania, ale również osoby, które nie otrzymały finansowania. Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Sprawdźmy.
Przeglądając oferty finansowań nierzadko skupiamy się przede wszystkim na koszcie zobowiązania, porównując wysokość RRSO poszczególnych ofert. Nic w tym dziwnego, od tego zależy bowiem wysokość raty spłacanego kredytu.
Aktualnie, starając się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a mianowicie — szansę na otrzymanie finansowania.
Czemu coraz trudniej jest otrzymać kredyt w banku?
O przyznaniu kredytu w dużej mierze decyduje nasza zdolność kredytowa. A ta niestety jest coraz niższa. Wynika to z podwyżek głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które sprawiają, że koszty kredytowe rosną.
Banki, analizując zdolność finansową klienta muszą dodatkowo uwzględnić możliwość dalszego wzrostu stopy WIBOR® aż o 5 punktów procentowych.
To sprawia, że niektóre osoby, nadal mogą otrzymać finansowanie, jednak na gorszych warunkach, lub na zdecydowanie niższą kwotę. Inne muszą w ogóle zapomnieć o kredycie w banku i zawnioskować o pożyczkę w instytucji parabankowej.
Jak wpłynąć na decyzję kredytową banku?
Co wpływa na szybkość uzyskania kredytu? Wpływ na decyzję kredytową banku ma kilka czynników, jednak najważniejszą jest odpowiednia zdolność kredytowa wnioskującego.
Istnieją pewne sposoby, które pozwalają zwiększyć swoje szanse na kredyt, a co za tym idzie, prawdopodobieństwo, że bank zgodzi się na udzielenie kredytu. Wśród nich możemy wyróżnić:
- spłatę posiadanych zobowiązań przed terminem,
- zwiększenie wysokości zarobków,
- dołączenie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy,
- uzbieranie wysokiego wkładu własnego (w przypadku kredytów hipotecznych).
Wpływ na decyzję mają także warunki stawiane kredytobiorcom. Te będą się różnić w zależności od polityki wybranego banku oraz wysokości kredytu. Odrzucenie wniosku w jednym z nich wcale nie oznacza więc, że drugi podejmie taką samą decyzję.
Najłatwiej o kredyt jest zazwyczaj w instytucjach pozabankowych. Tu rzadko kiedy trzeba wykazywać zdolność kredytową. Wiąże się to jednak z niską dostępną kwotą i krótkim okresem kredytowania. Jeśli chcesz uniknąć dużej liczby formalności, to złóż wniosek o kredyt w banku, w którym posiadasz konto.
Kto może szybciej dostać kredyt? Duży wpływ na pozytywną decyzję będzie miał również zawód, który wykonujesz. Jeśli jesteś lekarzem, policjantem, prawnikiem, doradcą podatkowym czy notariuszem, to szansa otrzymania negatywnej decyzji znacząco maleje. Na gorsze warunki muszą przygotować się osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy dzieło.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt?
Wpływ na ostateczny koszt kredytu ma wiele zmiennych. Będzie to m.in.: kwota kredytu, okres kredytowania, oprocentowania, marża banku, dodatkowe ubezpieczenie, ale i sam rodzaj kredytu.
Z tego też względu porównanie poszczególnych ofert wcale nie jest takie proste. Jak zatem to zrobić? Najlepiej skorzystać z porównywarki kredytów dostępnej w sieci lub dostępnych rankingów kredytowych. Sprawdź jednak, czy porównują one całkowity koszt kredytu.
Znaczenie będzie mieć dla Ciebie głównie wysokość RRSO. Pamiętaj także, aby porównywać kredyt przy tych samych parametrach, tj. okresie kredytowania, ale i sumy, o którą chcesz wnioskować.
To może Cię zainteresować: Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy w 2022 roku?
Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?
Uzyskanie kredytu gotówkowego, chociaż jest łatwiejsze niż kredytu hipotecznego, to wciąż może być nieco utrudnione. Szczególnie dla osób, które mają złą historię w BIK-u. Zastanawiasz się: gdzie dostanę kredyt bez problemu? Odpowiedzią może okazać się oferta instytucji pożyczkowych.
Chociaż większość z nich również korzysta z baz rejestrów dłużniczych, to jednak polityka udzielania zobowiązań jest znacznie łagodniejsza niż ta stosowana przez banki.
Dodatkowo formalności uproszczone są do minimum i w większości przypadków, konieczne do otrzymania finansowania, okaże się jedynie złożone przez Ciebie oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów.
Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby skorzystać z propozycji banku, sprawdź ofertę instytucji, w której prowadzisz rachunek osobisty. Banki często przygotowują specjalne propozycje dla swoich stałych klientów. Co więcej, mają one regularny wgląd do historii konta i są w stanie dokładnie oszacować wysokość wydatków klienta.
Na szczęście po pandemii Covid-19, większość banków udziela kredytów przez internet, bez konieczności fizycznego odwiedzania placówki. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie najłatwiej dostać kredyt online, to możemy odpowiedzieć, że niemal wszędzie.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
Po kredyt konsolidacyjny warto sięgnąć wtedy, gdy spłata wszystkich posiadanych zobowiązań, zaczyna być mocno utrudniona. W którym banku najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
W tym przypadku podobnie jak podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, bank dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Wpływ na otrzymanie pozytywnej decyzji ma również fakt, czy Twoje zobowiązania uległy już przedawnieniu, czy jeszcze nie.
A co w przypadku, niewystarczającej zdolności kredytowej? Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny i gdzie najłatwiej go dostać? Jeśli nie pomogą Ci standardowe sposoby na zwiększenie zdolności, możesz poszukać oferty, która jest zabezpieczona hipoteką na Twojej nieruchomości.
Jeśli jednak nie posiadasz nic pod zastaw, sprawdź ofertę parabanków, które oferują pożyczki konsolidacyjne.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, którego otrzymanie wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Wnioskujący powinien nie tylko wykazać się dobrą zdolnością, ale również zgromadzić wymagany wkład własny. Im będzie on większy, tym szybciej znajdziesz bank, gdzie najłatwiej dostać kredyt mieszkaniowy.
Na decyzję i ofertę kredytodawcy będzie miała również wpływ nabywana przez Ciebie nieruchomość i jej atrakcyjność względem ewentualnych, przyszłych najemców.
Jeśli zależy Ci na czasie i szybkim otrzymaniu finansowania, postaraj się obniżyć wartość zobowiązania, o który się starasz do absolutnego minimum. Nie planuj więc kredytu na wykończenie czy remont nieruchomości.
O tym, gdzie najszybciej dostaniesz kredyt hipoteczny, może decydować również Twoja skłonność do wyboru dodatkowych produktów kredytowych. Banki bardzo często stosują wobec swoich klientów tzw. cross-selling, oferując im przy okazji udzielania finansowania, karty kredytowe czy ubezpieczenia.
Przeczytaj także: Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach lub braku zdolności kredytowej?
W jakim banku najłatwiej dostać kredyt. Porównanie ofert
W jakim banku możesz mieć największą zdolność kredytową? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Zanim złożysz wniosek o finansowanie, warto przeanalizować dostępne propozycje.
Zrobiliśmy to za Ciebie i na tej podstawie przygotowaliśmy 3 oferty kredytów gotówkowych, hipotecznych i konsolidacyjnych wartych uwagi pod względem warunków stawianych kredytobiorcom.
Bank |
Rodzaj Kredytu |
Szczegóły |
Dodatkowe informacje |
Bank Pekao |
Kredyt konsolidacyjny |
Pożyczka konsolidacyjna RRSO 12,57% |
Możliwość przeniesienia minimum 1 raty. Dodatkowo można otrzymać do 30% wartości przenoszonej kwoty. |
BNP Paribas |
Kredyt konsolidacyjny |
Kredyt konsolidacyjny RRSO 11,56% |
Kredyt na maksymalnie 200 tys. złotych. Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki. |
Alior Bank |
Kredyt konsolidacyjny |
Kredyt konsolidacyjny RRSO 9,04% |
Kredyt na maksymalnie 200 tys. złotych. Bank akceptuje wiele rodzajów źródeł dochodu. |
Citi Handlowy |
Kredyt gotówkowy |
Pożyczka gotówkowa RRSO 13,63% |
Kwota od 1 tys. do 150 tys. złotych. Spłata od 9 do 96 rat. |
Alior Bank |
Kredyt gotówkowy |
Pożyczka internetowa dla nowych klientów RRSO 9,04% |
Kredyt na maksymalnie 200 tys. złotych z okresem spłaty wynoszącym 10 lat. Cały proces udzielania pożyczki odbywa się online. |
Bank PKO |
Kredyt gotówkowy |
Pożyczka gotówkowa RRSO 9,82% |
Kredyt maksymalnie na 255 tys. złotych, okres spłaty do 24 miesięcy. |
PKO Bank Hipoteczny |
Kredyt hipoteczny |
Kredyt hipoteczny RRSO 9,72% |
Finansowanie do 90% wartości nieruchomości. Okres kredytowania do 35 lat. |
BNP Paribas |
Kredyt hipoteczny |
Kredyt hipoteczny RRSO 10,46% |
Możliwość dobrania nawet 15% na dowolny cel oraz skorzystania z niższego oprocentowania dla do zakupu energooszczędnych nieruchomości. |
Millennium Bank |
Kredyt hipoteczny |
Kredyt hipoteczny RRSO 10,79% |
Wkład własny od 10%, możliwość skorzystania z dodatkowych wakacji kredytowych raz w roku. |
W którym banku najłatwiej dostać kredyt? Na forum internetowym można znaleźć różne odpowiedzi. Istnieją jednak banki, które stosują np. zaostrzoną politykę względem przedsiębiorców. Jeśli więc prowadzisz własną działalność, dokładnie sprawdź, która instytucja akceptuje ten rodzaj dochodu.
Kliknij i sprawdź: Gdzie najtaniej dostaniesz kredyt gotówkowy?
Gdzie łatwiej dostać kredyt? Online czy w placówce banku?
Zastanawiasz się gdzie najłatwiej o kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Co ciekawe forma wnioskowania, po części może mieć znaczenie. Wnioskowanie o kredyt przez Internet wiąże się z mniejszą liczbą formalności, których musisz dopełnić.
Taki kredyt możesz dostać bez wychodzenia z domu, co na pewno jest nie lada zaletą. Co musisz o nim wiedzieć?
Kredy online najłatwiej dostać oczywiście w swoim banku, czyli w tym, w którym masz konto osobiste i co miesiąc wpływa na nie Twoje wynagrodzenie. Taka oferta często dostępna jest w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej w odpowiedniej zakładce.
Z doświadczenia wiemy, że najczęściej nie jest ona korzystna. Dlatego warto rozejrzeć się za innymi ofertami, aby znaleźć po prostu najtańszy kredyt. A coraz więcej banków udziela go przez Internet także nowym klientom.
Dodatkowo możesz otrzymać taki kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń od pracodawcy. Najczęściej jedynymi dokumentami niezbędnymi do uzyskania kredytu jest dowód osobisty i wyciąg bankowy za ostatnie 3 miesiące, który potwierdzi zadeklarowane przez Ciebie we wniosku kredytowym dochody. W procesie online trzeba je dostarczyć zazwyczaj mailowo w formie skanów.
Nieco inaczej wygląda jednak proces wnioskowania online o kredyt hipoteczny. W większości przypadków wniosek można złożyć przez internet, ale konieczne do zawarcia umowy będzie pojawienie się w placówce, celem złożenia podpisu.
Nieco większy problem o znalezienie kredytu online, mogą mieć również osoby, które wnioskują o konsolidację. Bank potrzebuje bowiem wglądu do umów kredytowych, które mają zostać skonsolidowane.
Nie przegap:
Czy warto brać teraz kredyt gotówkowy? Kredyt w obliczu inflacji i wysokich stóp procentowych
0 Komentarze