Czym są klauzule ubezpieczeniowe?

 • 21 Lip 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Podpisujesz umowę ubezpieczeniową? W takim razie powinieneś przyjrzeć się bliżej klauzulom, jakie w niej znajdziesz. Dlaczego? Są to bowiem zastrzeżenia, które mogą rozszerzać bądź ograniczać zakres ochrony. Warto zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia, a kiedy ich nie otrzymasz. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze klauzule ubezpieczeniowe!
Czym są klauzule ubezpieczeniowe?

Ubezpieczyciele chronią swoje interesy poprzez sformułowanie umowy w określony sposób. Ma to zabezpieczyć ich przed wyłudzeniami wypłat z ubezpieczeń. Niestety, klauzule ubezpieczeniowe często są na tyle skomplikowane, że sam ubezpieczony nie wie, jaki zakres obejmuje jego polisa. Pora zatem sprawdzić, co oznaczają poszczególne klauzule, jakie możesz znaleźć w Twojej umowie ubezpieczeniowej. 

Co to jest klauzula?

Klauzule ubezpieczeniowe są to wyjątki, w przypadku wystąpienia których, ubezpieczyciel zastrzega sobie ograniczenie, rozszerzenie lub zmianę zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Szczególnie zwróć uwagę na to, kiedy ubezpieczyciel jest wyłączony z odpowiedzialności. Musisz mieć świadomość, że kiedy wystąpi takie zdarzenie (np. wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu), to nie zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Zanim więc podpiszesz umowę ubezpieczeniową, przeczytaj dokładnie jej zapisy. Może się okazać, że wybrana przez Ciebie polisa nie chroni Cię przed tym, na czym najbardziej Ci zależy. 

Warto znać też swoje prawa i obowiązki jako ubezpieczony i wiedzieć, jakich korzyści można oczekiwać: Jakie korzyści daje ubezpieczenie ochronne?

Jakie są najczęściej spotykane klauzule na rynku?

Klauzule, na jakie możesz się natknąć w umowie ubezpieczeniowej, są bardzo różne i zależne od rodzaju ubezpieczenia. Ubezpieczyć możesz przecież zarówno auto, dom, jak i inne wartości materialne. W Polsce popularnym produktem jest również ubezpieczenie na życie. Jakie są rodzaje klauzul ubezpieczeniowych? Przyjrzyj się poszczególnym przykładom. 

Jakie klauzule mogą występować w przypadku dodatkowe ubezpieczenia auta, czyli umowy autocasco? W tym przypadku będzie to m.in. 

 • klauzula zasięgu terytorialnego - ubezpieczenie może działać np. tylko na terenie Unii Europejskiej,
 • klauzula rozszerzająca ochronę o przewożony ładunek,
 • klauzula naprawy w autoryzowanym serwisie za granicą - dobry wybór, gdy często podróżujesz samochodem poza granicami kraju,
 • klauzula oględzin pojazdu - przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej niezbędne jest sprawdzenie stanu pojazdu,
 • klauzula konsumpcji sumy ubezpieczenia - ustalona górna kwoty, do której odpowiada za zdarzenia wystawca polisy.

To oczywiście jedynie przykładowe zapisy. W standardowej umowie ubezpieczeniowej może pojawić się ich znacznie więcej.

A jakie klauzule spotkasz w przypadku ubezpieczeń turystycznych? Zazwyczaj rozszerzają ochronę tak, aby obejmowały one również zdarzenia powstałe w wyniku, chociażby:

 • uprawiania sportów ekstremalnych,
 • pracy fizycznej,
 • zawodowego uprawiania sportu,
 • chorób przewlekłych,
 • aktów terroru.

Ostatnio głośno jest także o klauzuli alkoholowej. Coraz więcej ubezpieczycieli zgadza się pokryć koszty leczenia za granicą nawet, jeśli do wypadku doszło w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Nie dotyczy to jednak klauzuli związanej z OC

Jeszcze inny rodzaj ubezpieczenia zawieranych jest w umowach ubezpieczenia majątkowego. W tej sytuacji możesz znaleźć zapis o:

 • klauzuli zasięgu terytorialnego ubezpieczenia,
 • klauzuli szkód w mieniu pracowniczym,
 • klauzuli szkód powstałych w wyniku nienależytego wykonania zobowiązania,
 • klauzuli szkód w wartościach pieniężnych.

Co obejmują klauzule ubezpieczeniowe?

Klauzule ubezpieczeniowe mogą obejmować wyłączenia działania ubezpieczenia, jak również rozszerzać zakres polisy. W pierwszej sytuacji za przykład może posłużyć wspomniana klauzula alkoholowa przy ubezpieczeniu AC. Oznacza to więc, że jeśli spowodujesz wypadek będąc pod wpływem alkoholu, to nie przysługuje Ci wypłata świadczenia. Jeśli zaś mowa o rozszerzeniu polisy to bardzo często dotyczy ona terytorium jej działania. W efekcie polisa obejmuje zdarzenia, do których dojdzie nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego granicami. 

Na co zwracać uwagę podpisując umowę ubezpieczeniową?

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczeniową powinieneś dokładnie przeczytać każdy jej zapis. Szczególną uwagę poświęć zwłaszcza na klauzule ubezpieczeniowe. Dzięki temu dowiesz się, w jakich sytuacjach Twoje ubezpieczenie zadziała, a kiedy mimo jego wykupu, nie będziesz miał prawa do wypłaty świadczenia. To bardzo ważna informacja, na podstawie której powinieneś porównywać poszczególne oferty ubezpieczeniowe. 

Klauzule niedozwolone - co powinieneś wiedzieć

Musisz mieć świadomość, że w polskim prawie zostało sformułowanie pojęcie tzw. klauzul niedozwolonych. Są to zapisy, które pojawiają się w umowach ubezpieczeniowych, ale są niezgodne z prawem. Oznacza to, że nawet jeśli podpisałeś taką umowę, to jej zapisy nie są dla Ciebie wiążące. Listę takich zabronionych zapisów znajdziesz na stronie Urzędu Ochrony. Co więcej, jest ona stale uzupełniana. To efekt często nieuczciwych działań ubezpieczycieli, którzy próbują ominąć przepisy. Co możesz znaleźć na liście klauzul ubezpieczeniowych uznanych za bezprawne? Będzie to min. wykluczenie możliwości odstąpienia od umowy czy też narzucenie sądu właściwego do rozpatrywania sporów. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
21 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły