Dlaczego warto płacić kartą kredytową? - 6 powodów

 • 17 Paź 2019
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(11)
Karta kredytowa to Twoje koło ratunkowe, z którego możesz skorzystać, kiedy zabraknie Ci do pierwszego, będziesz chciał zarezerwować auto za granicą albo zgarnąć atrakcyjną nagrodę. Możesz również przez cały miesiąc wydawać pieniądze banku, a swoje wrzucić na lokatę lub zainwestować. Wyjaśniam, jak działa karta kredytowa, dlaczego warto nią płacić i czym się różni od Twojej standardowej karty do konta.
Dlaczego warto płacić kartą kredytową? - 6 powodów

Co to jest karta kredytowa? Najprościej mówiąc to plastik, który otrzymujesz od banku i za jego pomocą możesz wydawać nie swoje pieniądze, a te pożyczone od banku. Właśnie dlatego zanim bank przyzna Ci kartę kredytową musi ocenić szansę na to, czy będziesz w stanie ją spłacać. Z kredytu na karcie nie musisz korzystać, ale cały czas masz go przy sobie.

Karta kredytowa a debetowa

Czym różni się karta kredytowa od debetowej? To bardzo proste! Karta debetowa to Twoja standardowa karta do konta. Jeśli nią płacisz, to wydajesz pieniądze, które są na Twoim koncie osobistym. W ramach karty kredytowej możesz skorzystać z pieniędzy, które należą do banku. Kiedy potrzebujesz, płacisz kartą kredytową, czyli wydajesz środki banku. Potem oczywiście musisz je oddać, ale jeśli zdążysz przed upływem okresu bezodsetkowego, to nic za to nie zapłacisz.

Przeczytaj też: 5 mitów na temat kart kredytowych

Karta kredytowa – jak działa?

Jak działa karta kredytowa? Przez cały miesiąc możesz wydawać pieniądze banku w ramach przyznanego Ci limitu – to okres rozliczeniowy. Od jego rozpoczęcia masz jeszcze 20-26 dni (w zależności od banku) na spłatę zobowiązań. Łącznie masz więc 50 - 56 dni na zwrot pożyczonych środków bez płacenia odsetek. Ten czas to okres bezodsetkowy.

Przykładowo, Twój okres rozliczeniowy zaczyna się 1 dnia miesiąca. Ostatniego dnia miesiąca bank wyśle do Ciebie podsumowanie Twoich transakcji, które musisz oddać w ciągu następnych 20 – 26 dni. Oznacza to, że jeśli zapłacisz kartą na początku okresu rozliczeniowego, to z pożyczki bez odsetek możesz korzystać nawet ok. 50 dni. Jeżeli wykonasz transakcję pod koniec miesiąca, to Twój czas na spłatę to tylko ok. 20 dni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spłacił zadłużenie na karcie wcześniej, nawet jeszcze przed otrzymaniem wyciągu z karty.

okres bezodsetkowy

Pamiętaj, że okres bezodsetkowy na karcie kredytowej dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, czyli wtedy, kiedy płacisz plastikiem w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Jeśli użyjesz karty do wypłaty gotówki z bankomatu, to odsetki zapłacisz od razu.

Dlaczego warto płacić kartą kredytową?

Przygotowałam dla Ciebie sześć powodów, dla których warto mieć kartę kredytową.

 1. Podróżujesz bez problemów. Coraz rzadziej karta kredytowa jest wymagana przy rezerwacji lotów i noclegów. Za to wciąż nie wypożyczysz bez niej auta. Zabierasz cudzą własność o dużej wartości, więc właściciel wypożyczalni chce się zabezpieczyć i robi to w formie blokady na Twojej karcie. Na karcie debetowej tego nie zrobi.
 2. Wydajesz nie swoje pieniądze. Nawet jeśli bez problemu starcza Ci do pierwszego, to karta kredytowa może być dobrą motywacją, żeby oszczędzać. Zaraz po wypłacie możesz wpłacić jej sporą część na konto oszczędnościowe, lokatę albo zainwestować, a za bieżące wydatki płacić kredytówką. Dzięki temu Twoje oszczędności mogą na siebie zarabiać, a Ty nie musisz sobie niczego odmawiać.
 3. Szybciej robisz zakupy. Szczególnie kiedy opłacasz transakcje w sklepach internetowych, musisz wpisać swoje dane, zalogować się do bankowości internetowej, czekać na kod SMS. To może trwać nawet kilka minut. Żeby sfinalizować zakup kartą kredytową, wystarczy, że wpiszesz swoje imię i nazwisko, numer karty, kod CVV i już!
 4. Płacisz bezpieczniej. Słyszałeś u usłudze chargeback? Umożliwia cofnięcie środków, wydanych za pomocą karty. Dzięki temu, kiedy np. zamówiłeś coś przez internet, a paczka nie doszła, dostałeś nie to, co zamówiłeś, to nie musisz składać reklamacji w sklepie. Szczególnie w mniejszych podmiotach może być to problematyczne. Korzystając z „chargeback”, musisz tylko zgłosić się do swojego banku, wypełnić formularz reklamacyjny, dołączyć historię transakcji oraz jej potwierdzenie. Następnie organizacja płatnicza (Visa lub Mastercard zależnie od tego, z której karty korzystasz) weryfikuje zasadność reklamacji i po pozytywnej decyzji odzyskasz skradzione pieniądze.
 5. Zapewniasz sobie dodatkowe środki. Nie jesteś pewien, czy starczy Ci pieniędzy do następnej wypłaty albo co robić, gdy zepsuje Ci się pralka czy lodówka? Karta kredytowa to błyskawiczna pożyczka od banku, z której w każdej chwili możesz skorzystać – bez formalności, składania wniosku i czekania na decyzję kredytową.
 6. Możesz zgarnąć sporo warte nagrody. Większość banków stale oferuje promocje związane z wyrobieniem i aktywnością na karcie. Warunki do spełnienia są naprawdę proste, a Ty możesz zgarnąć bon na zakupy na kilkaset złotych czy tyle warty telefon.

Którą kartę kredytową wybrać?

Jeśli boisz się, że zgubisz kartę albo ktoś Ci ją ukradnie, możesz wybrać wirtualną kartę kredytową. Ona nie ma fizycznej postaci. Otrzymujesz tylko jej dane – numer, datę ważności oraz kod CVV i możesz płacić nią w internecie. Niestety takie rozwiązania nie są zbyt popularne i próżno ich szukać w ofercie polskich banków. Co więc mają one do zaoferowania?

 • Karta kredytowa PKO BP – Najbardziej uniwersalną kartą w tym banku jest Przejrzysta Karta Kredytowa. Aby ją otrzymać, wystarczy zarabiać tylko 1 tys. zł. Jeśli średnio w miesiącu będziesz płacić nią na kwotę min. 600 zł, to nie zapłacisz za jej posiadanie. Okres bezodsetkowy trwa 55 dni.
 • mBank karta kredytowa – W mBanku warto sprawdzić Podstawową kartę kredytową. Jej okres bezodsetkowy wynosi 54 dni i możesz skorzystać z limitu od 1,5 tys. zł do 20 tys. zł. Nie zapłacisz za posiadanie karty, jeśli w ciągu roku wykonasz nią min. 240 transakcji lub na łączną kwotę min. 12 tys. zł.
 • Karta kredytowa ING – Także w ING Banku Śląskim możesz korzystać z karty. Unikniesz opłaty, jeśli miesięcznie będziesz wydawać za jej pomocą min. 200 zł. Okres bezodsetkowy wynosi 52 dni.

Karty kredytowe, które wymieniłam, są popularne, ale nie oferują żadnej promocji. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie tylko mieć kartę, ale do tego zgadnąć dodatkową nagrodę, to spójrz na poniższe propozycje.

 • BNP Paribas – 400 zł na zakupy w Biedronce i 56 dni okresu bezodsetkowego,
 • Bank Citi Handlowy – 400 zł na zakupy w Leroy Merlin i 56 dni okresu bezodsetkowego,
 • Santander Consumer Bank – 3% zwrotu za paliwo i 1% za inne zakupy oraz 54 dni okresu bezodsetkowego.

Nie znalazłeś nic dla siebie? Porównaj jeszcze 7 innych propozycji w naszej porównywarce kart kredytowych.

Karta kredytowa to naprawdę przydatne narzędzie w Twoich finansach osobistych. Możesz błyskawicznie pożyczyć pieniądze i jeśli regularnie z niej korzystasz, to jest zupełnie darmowa. Pamiętaj także, że posiadanie karty kredytowej podniesie Twoją szansę na kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Bank zobaczy, że regularnie spłacasz swoje zobowiązania, więc chętniej pożyczy Ci wyższą kwotę.

Dodano:
17 Paź 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

11 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Tomek Ekspert 10 grudnia 2019
  Witam,od kilku miesięcy posiadam kartę kredytową banku ING, na chwilę obecną jestem zadowolony, nie ponoszę żadnych opłat ponieważ użytkuję ja rozsądnie tzn. płacę nią za zakupy powyżej 200 zł miesięcznie, nie robię wypłat z bankomatu i nie robię przelewów z karty jest możliwość to robić, ale jest to obaczone wysokimi opłatami. Na kartę zdecydowałem się ponieważ chcę budować pozytywną historię kredytową. Posiadam jeszcze kartę debetową w innym banku i tą kartą wypłacam pieniądze z bankomatu. Generalnie polecam kartę kredytową, ale nie każdemu
 • Mati Ekspert 13 maja 2020
  Witam, niektóre argumenty nie są zgodne z prawdą. Zwłaszcza 6 porad. 1. Zarówno na debetowej jak i kredytowej karcie można zrobić blokadę środków. 4. Usługa chargback jest dostępna dla wszystkich kart a nie tylko kredytowych. Jest tu wiele innych naciąganych teorii także można byłoby zrobić aktualizacje artykułu!
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, dzięki za opinię. Zgodzę się, jeśli chodzi o chargeback, jednak w przypadku kart kredytowych jest on dużo częściej wykorzystywany. A jeśli chodzi o blokadę środków, to możesz skorzystać z niej na karcie debetowej, jeśli tylko masz limit w koncie.
 • Anna Malek Ekspert 27 stycznia 2020
  No i super ;) Na rynku jest tyle produktów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki za opinię :)
 • Tomek Kwiatkowski Ekspert 19 stycznia 2020
  Witam,Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, starałem się napisać moim zdaniem najważniejsze rzeczy.Na kartę w banku ING zdecydowałem się ponieważ mam tam konto i było mniej formalności z uzyskaniem karty oraz brak opłat przy spełnieniu niewygórowanych warunków. Karta w banku ING może nie jest tak korzystna jak karta Citi Simplicity, która generalnie w większości rankingów jest na pierwszym miejscu, ale i tak jestem z niej zadowolony.
 • Anna Malek Ekspert 03 stycznia 2020
  Bardzo użyteczne uwagi! Dzięki :)
 • Tomek Kwiatkowski Ekspert 20 grudnia 2019
  Witam,karty kredytowej na pewno nie polecam osobom, które nie potrafią rozsądnie wydawać pieniędzy np. kupują przedmioty, które nie są im potrzebne lub na których utrzymanie ich nie stać i gdy przyjdzie termin spłaty karty nie mają pieniędzy. Osoby zabiegane i mające dużo na głowie mogą zapomnieć o dniu w którym należy spłacić kartę, wiem, że można ustawić funkcję automatycznej spłaty karty, ale wtedy trzeba pamiętać, że w tym dniu trzeba zapewnić środki na koncie
 • Anna Malek Ekspert 16 grudnia 2019
  Cześć Tomku,super, dzięki za rekomendację. A komu w takim razie nie polecasz tej karty?
 • Anna Malek Ekspert 05 grudnia 2019
  A o jakiej transakcji konkretnie mówisz? Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów, to mogło tak być i większość banków pobiera za to opłaty.
 • Sierotka Marysia Ekspert 02 grudnia 2019
  Miałem kartę kredytową w millenium,10zł za każdą transakcję pobierał.Dziękuję już więcej nie chcę kart kredytowych.
 • Anna Malek Ekspert 07 listopada 2019
  Cześć Młody,produkty finansowe (kartę kredytową też) warto mieć, ale trzeba umiejętnie z niej korzystać. Na szczęście odsetek od zadłużenia na karcie zapłacisz maks. 10%, bo jest to zapisane w Kodeksie cywilnym.Pozdrawiam serdecznie :)

Podobne artykuły