Jakie są możliwości inwestowania?

 • 16 Cze 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(1)
Możliwości inwestycyjnych jest mnóstwo. Dostępne na rynku formy inwestowania umożliwiają pomnażanie pieniędzy praktycznie każdemu, stosownie do potrzeb i możliwości. Najważniejsze jest, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie możliwość inwestowania. Pojawia się zatem pytanie, w co opłaca się inwestować?
Jakie są możliwości inwestowania?

By dowiedzieć się, w co warto inwestować w naszym przypadku, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Dlatego teraz zastanów się, jak długo chcesz inwestować pieniądze, jakie ryzyko jesteś skłonny zaakceptować i jak duże masz doświadczenie w inwestowaniu środków. Poniżej znajdziesz podział inwestycji i cenne wskazówki, gdzie inwestować.

Jakie są możliwości inwestowania?

Pytanie, w co inwestować, aby zyskać, a nie stracić, codziennie zadaje sobie praktycznie każdy, kto chce w skuteczny sposób zabezpieczyć przyszłość swoją i bliskich. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z inwestycjami, musisz być świadom, że bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem nie istnieje. Dostępne są za to bankowe i pozabankowe formy inwestowania, które obarczone są stosunkowo niskim ryzykiem i pozwalają uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania oszczędności są lokaty bankowe. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to rozwiązanie zbyt opłacalne. Oferowane przez banki oprocentowanie jest niskie, dlatego takie sposoby inwestowania pieniędzy nie przynoszą dużych zysków, z drugiej strony są bezpieczne i nie narażają inwestora na stratę. Poniżej znajdziesz przykłady inwestycji finansowych, które pozwalają lepiej zarobić niż na lokatach bankowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając formę inwestowania?

Zacznij od ustalenia, ile pieniędzy zamierzasz przeznaczyć na inwestycję. Od Twoich możliwości finansowych zależy rynek, na którym będziesz mógł inwestować. Jeśli zdecydujesz się inwestować na rynku kapitałowym (np. Giełda Papierów Wartościowych, Forex), weź pod uwagę kwotę koniecznej do zapłaty prowizji.

Wstępnie oszacuj, jak długo ma trwać inwestycja. W praktyce musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo jesteś w stanie czekać na potencjalny zysk. Do dyspozycji masz zarówno inwestycje krótkoterminowe, na których można zarobić w ciągu 1-2 lat, jak i inwestycje długoterminowe, gdzie ewentualny zysk pojawia się dopiero po 5-10 latach.

Niebagatelne znaczenie ma także ryzyko, jakie jesteś w stanie zaakceptować. Oczywiście im wyższe ryzyko, tym większy potencjalny zysk, i odwrotnie. To Ty decydujesz, czy wolisz inwestować w instrumenty finansowe z potencjalnym dużym zyskiem, czy w bardziej stabilne i przewidywalne z niewielkim, ale praktycznie pewnym zarobkiem.

Kryterium podziału inwestycji

Inwestować można na różne sposoby. W zależności od oczekiwań inwestora, jego wieku i znajomości form inwestowania można dokonać podziału inwestycji. Podział ten dotyczy także czynników, które na nie wpływają.

1. Przedmiot inwestycji

Ze względu na przedmiot inwestycje dzielimy na:

 • rzeczowe – materialny przedmiot inwestycji, np.: zakup domu, ziemi, złota, dzieł sztuki;
 • finansowe – niematerialny przedmiot inwestycji, np.: akcje, obligacje, lokaty, waluty.

2. Czas trwania inwestycji

Ze względu na czas inwestycje dzielimy na:

 • krótkoterminowe – do 1 roku,
 • średnioterminowe – od 1 roku do 5 lat,
 • długoterminowe – powyżej 5 lat.

3. Charakter inwestycji

Ze względu na charakter inwestycje dzielimy na:

 • zwiększające zainwestowany kapitał,
 • zachowujące zainwestowany kapitał,
 • dostarczające stały dochód.

Możliwości inwestycji na rynku finansowym

Poniżej znajdziesz rodzaje inwestycji finansowych.

1.Giełda - akcje

Jedną z możliwości jest inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Idea jest prosta: kupić taniej, sprzedać drożej. Inwestowanie na giełdzie wymaga wiedzy na temat podstawowych mechanizmów inwestowania, jednak jest to wiedza ogólnodostępna, którą może posiąść każdy, nie tylko maklerzy. Jeśli cechuje Cię systematyczność i upór w dążeniu do celu, a przy okazji posiadasz umiejętność kalkulacji, to ten sposób inwestowania przypadnie Ci do gustu.

Przeczytaj jeszcze: https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dziala-gielda.html 

2. Obligacje i bony skarbowe 

Kolejnym sposobem jest inwestowanie w obligacje. Na szczególną uwagę zasługują obligacje państwowe, które są jedną z najbezpieczniejszych form lokowania wolnego kapitału i chronią przed inflacją. Takie obligacje można kupować regularnie za małe sumy, powiększając ich portfel. Alternatywnie można inwestować w obligacje korporacyjne. Stopa zwrotu w ich przypadku jest dużo wyższa niż dla obligacji państwowych, ale ryzyko z tym związane także.

Sprawdź: https://direct.money.pl/artykuly/porady/obligacje-czym-sa-i-na-czym-polegaja-od-1-marca-obligacje-skarbowe-dla-beneficjentow-500.html 

3. Fundusze inwestycyjne 

Za wolne środki można kupić jednostki funduszy inwestycyjnych. Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne? Ten sposób inwestowania ma wiele zalet – jest bezpieczny, umożliwia lokowanie nawet niewielkich kwot i łatwo z niego zrezygnować. Dodatkowo fundusze są różnorodne i mają zdywersyfikowany portfel. Większość banków umożliwia zakup funduszy inwestycyjnych przez internet – wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i złożyć odpowiednią dyspozycję.

4. Polisy inwestycyjne 

Dla zwolenników długofalowego inwestowania są polisy inwestycyjne. Jest to połączenie alokacji środków w fundusze inwestycyjne z korzyściami płynącymi z tradycyjnej polisy. Korzyści, o jakich mowa, to m.in. brak podatku od spadków i darowizn, możliwość uniknięcia podatku Belki, częściowe wyłączenie polisy z egzekucji komorniczych czy ochrona ubezpieczeniowa.

5. Rachunki i lokaty bankowe

Dla tych, którzy boją się utraty pieniędzy, najlepszym sposobem inwestowania będzie odłożenie pieniędzy na lokatę terminową. W ten sposób niewiele da się zarobić, ale można gromadzić gotówkę i w przyszłości zainwestować w inny instrument. Dużym plusem lokat bankowych jest wygoda inwestowania i brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy na ten temat. Każdy może porównać lokaty między sobą, by wybrać najlepszą. Zakładanie lokaty trwa dosłownie kilka minut i jest bardzo proste.

Alternatywne sposoby inwestowania oszczędności

Innym sposobem na inwestowanie wolnej gotówki są kryptowaluty. Prawdopodobnie każdy słyszał o istnieniu waluty zwanej bitcoinem. Jest to najpopularniejsza kryptowaluta, ale oprócz niej istnieje kilka tysięcy innych kryptowalut, określanych mianem altcoinów. Stworzona w 2009 roku przez nieznanych autorów wirtualna kryptowaluta osiągnęła w 2017 roku bardzo dobre wyniki i tym samym zachęciła wielu inwestorów do tej formy inwestowania. Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut ma miejsce na giełdzie, gdzie można także handlować własnymi kryptowalutami.

Kryptowaluty do Ciebie nie przemawiają? Zaoszczędzone pieniądze możesz ulokować w nieruchomościach. Inwestowanie środków właśnie w nieruchomości w najbliższym czasie będzie prawdopodobnie najlepszym sposobem na pomnażanie kapitału. Wniosek ten można oprzeć na stopach procentowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na bardzo niskim poziomie.

Szukasz dodatkowych informacji o inwestowaniu? Przeczytaj nasz artykuł: https://direct.money.pl/artykuly/porady/szukasz-bezpiecznych-inwestycji-nie-tylko,136,0,2276744.html

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
16 Cze 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Jurek Ekspert 10 lipca 2020
  Dobrze napisane - juz się w to bawię - są mierne ale są zyski - pozdrawiam
  Malek Anna Ekspert 14 lipca 2020
  Cześć Jurku ;) A zdradzisz, jaką formę inwestycji wybrałeś konkretnie?

Podobne artykuły