Zamierzasz rozpocząć przygodę z giełdą papierów wartościowych, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Nic nie szkodzi. Każdy przecież był kiedyś początkującym inwestorem. Pierwsze, co musisz zrobić, to dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda inwestowanie w sieci.
Jak zacząć inwestowanie online? Krok po kroku
Od czego zacząć inwestowanie w Internecie? To pytanie zapewne nurtuje niejedną osobę, która poważnie myśli o inwestycji na giełdzie. Przede wszystkim od zdobycia wiedzy. Nie inwestuj na ślepo, w ten sposób zbyt wiele ryzykujesz. Podstawą jest zaznajomienie się z głównymi pojęciami. Zanim wpłacisz realne środki na konto maklerskie, może spróbuj najpierw giełdy wirtualnej? To dobry wstęp do poważnego inwestowania.
Dowiedz się, czym jest tradycyjna giełda i zdecyduj jak i w co inwestować: Jak działa giełda?
Inwestowanie online: założenie rachunku inwestycyjnego
Aby zacząć inwestowanie przez internet, należy otworzyć rachunek maklerski. Część domów maklerski umożliwia dokonanie tego bez wychodzenia z domu, wykorzystując komputer i dostęp do sieci. Musisz wypełnić wniosek o założenie rachunku, czyli uzupełnić:
- typ rachunku, o który wnioskujesz (indywidualny czy wspólny),
- usługi maklerskie, które Cię interesują i chcesz wykupić,
- swoje dane osobowe i adresowe,
- stan swojej wiedzy, na temat produktów finansowych,
- preferencje inwestycyjne (m.in. stosunek do ryzyka).
Na wskazany adres zostanie Ci dostarczona umowa i kiedy ją podpiszesz i odeślesz do banku, to będziesz mógł zawierać pierwsze transakcje.
Inwestowanie online: wpłata pieniędzy na rachunek maklerski
Skoro posiadasz już rachunek inwestycyjny, to pora zasilić go pieniędzmi. To, ile zamierzasz wpłacić, jest Twoją indywidualną decyzją. Pamiętaj jednak, aby inwestować wolne środki, a nie oszczędności. Giełda to niepewny sposób na powiększenie majątku, dlatego podejdź do tego rozsądnie. Wpłaty na rachunek inwestycyjny dokonuje się zazwyczaj za pośrednictwem bankowości internetowej. Oznacza to, że musisz wykonać przelew bankowym na zdefiniowany przez dom maklerski numer konta
Inwestowanie online: składanie zleceń - kupowanie i sprzedawanie
Jeśli chcesz kupić akcje, to musisz złożyć zlecenie. W obecnych czasach zrobisz to bez problemu przez internet. Twoje zlecenie najpierw trafi do domu maklerskiego, skąd powędruje prosto na giełdę. W ten sposób zaoszczędzisz na prowizji i jednocześnie nabędziesz akcje szybko i wygodnie. W jaki sposób złożyć zlecenie? Do dyspozycji masz zlecenie kupna i sprzedaży. Oczywiście początkowo interesuje Cię to pierwsze. W zamian za akcje oferujesz zatem gotówkę, w przypadku sprzedaży odbywa się to odwrotnie, tj. w oferujesz akcje w zamian za gotówkę.
Co jeszcze będzie dla Ciebie ważne w aspekcie składania zleceń na giełdzie? Fakt, że skorzystać możesz ze zlecenia z limitem. Co to oznacza? Możesz ustanowić maksymalną cenę, za jaką zgodzisz się kupić akcje, bądź minimalną, za jaką przystaniesz na ich sprzedaż. Wybrać możesz również zupełnie inną opcję, tj. zlecenie po każdej cenie.
Inwestowanie online jak obliczyć zysk?
Jak obliczyć zysk z inwestycji online? Nie ma w tym przypadku większej logiki. Jeśli uda Ci się sprzedać akcje po wyższej cenie niż je kupiłeś, to jest to Twój zysk. Jeśli tendencja będzie odwrotna, to niestety poniosłeś stratę. Musisz przy tym mieć na względzie, że od zysków kapitałowych osiągniętych w skali roku kalendarzowego płaci się 19% podatku.
Inwestowanie online a wypłacanie gotówki
Jak wypłacić gotówkę zgromadzoną na Twoim rachunku maklerskim? Nie jest to trudne, a co najważniejsze, masz do nich dostęp w każdej chwili. Bez problemu wypłacisz je zatem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wypłata odbywa się poprzez przelew na uprzednio zatwierdzony przez Ciebie rachunek bankowy. Środki powinny pojawić się na Twoim koncie najpóźniej dobę po wydaniu dyspozycji. Zdarza się, że wybrane domy maklerskie udostępniają możliwość wypłaty w swoim oddziale.
Koszty związane z inwestowaniem online
Czy inwestycja na giełdzie jest kosztowna? Raczej nie, musisz jednak liczyć się z opłatami i prowizjami. Jeśli chodzi o podstawową wersję rachunku maklerskiego, to w większości przypadków są one prowadzone bezpłatnie bądź za niewielką opłatę (np. 50 zł rocznie).
Nieco więcej zapłacić, gdy zależy Ci na dostępie do dodatkowych opcji, czyli np. dostępie do serwisów informacyjnych. Kolejna z opłat to prowizja pobierana przez dom maklerski. Jest ona doliczana do każdej zrealizowanej transakcji. Standardowo wynosi ona 0.39%, choć spotkać można się z pojęciem prowizji minimalnej, która wynosi ok. 5 złotych.
W co warto inwestować online?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Gdyby istniała, to inwestycja na giełdzie papierów wartościowych nie wiązałaby się z ryzykiem. Z pewnością warto sugerować się danymi historycznymi, niemniej sytuacja gospodarcza bywa zmienna, dlatego trzeba śledzić ją na bieżąco.
Zasadniczo dobrze na giełdzie radzą sobie firmy gamingowe i zajmujące się nowymi technologiami. Wzrosty widać także w branży farmaceutycznej. Niemniej, nawet najwięksi giganci mogą zanotować spadki. Nie ma zatem w pełni bezpiecznej inwestycji.
Sprawdź: Jakie są możliwości inwestowania?
Ile trzeba mieć pieniędzy, by zacząć inwestować na giełdzie?
Aby zacząć inwestować na giełdzie wystarczy tak naprawdę zaledwie 100 złotych. Za tę kwotę możesz już kupić jednostki funduszy akcji. Trudno jednak spodziewać się dużych zysków. Początkujący inwestorzy najczęściej decydują się na wpłacenie kilku tysięcy złotych, przy czym jest to suma raczej zbliżona do 1 000-2 000 złotych. Wiele zależy oczywiście od zasobności Twojego portfela. Inwestować należy jedynie wolne środki, które nie są potrzebne do zaspokojenia Twoich bieżących potrzeb. Ponadto, dobrze jest dywersyfikować portfel inwestycji, na co przyda się nieco większa kwota. Sam jednak musisz ustalić, ile dokładnie chcesz zainwestować. Musisz liczyć się z tym, że część Twoich inwestycji może okazać się nieudana, szczególnie na samym początku, gdy nie masz jeszcze doświadczenia, choć oczywiście nie jest to regułą.
Obecnie czasy oferują wiele możliwości jeśli wziąć pod uwagę inwestowanie przez internet. Problemu nie stanowi już nawet założenie i prowadzenie rachunku maklerskiego online. To duża wygoda, która sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych inwestycjami na giełdzie. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, zapoznaj się z działaniem giełdy.
0 Komentarze