Konsolidacja sposobem na poprawienie domowego budżetu

  • 03 Sie 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Coraz większe potrzeby i nagłe wydatki często prowadzą do zadłużania się. Opóźnienia w spłacie i wysokie odsetki wymuszają konieczność zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, a stąd już tylko krok do pętli zadłużenia. Jak tego uniknąć i poprawić kondycję domowego budżetu? Wystarczy, że zrobisz bilans swoich zobowiązań i zamienisz je na jedną ratę, którą będzie Ci łatwiej spłacać. W ten sposób uwolnisz część środków, dzięki czemu poprawisz swoją sytuację finansową.
Konsolidacja sposobem na poprawienie domowego budżetu

Zarządzanie długami jest tak samo ważne, jak opanowanie codziennych wydatków czy lokowanie oszczędności. Jedna zła decyzja może sprawić, że przestaniesz panować nad swoimi finansami. Sposobem na ratowanie domowego budżetu, gdy raty wymkną się spod kontroli, jest połączenie ich za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Na czym polega to rozwiązanie i w jakich sytuacjach kredyt konsolidacyjny okaże się opłacalny?

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Wyobraź sobie, że zamiast opłacać kilka różnych rat możesz połączyć je w jedną i to mniejszą. Brzmi niewiarygodnie? A jednak, właśnie na tym polega kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu już nigdy nie zapomnisz o jednej z wielu płatności, a w Twoim budżecie zapanuje porządek.

Największą zaletę tego rozwiązania stanowi fakt, że możesz połączyć różne typy zobowiązań: kredyty gotówkowe, karty kredytowe, pożyczki ratalne, chwilówki, kredyty hipoteczne, a nawet limity w koncie. Oczywiście to bank ustala zasady, jakie produkty będziesz mógł skonsolidować za jego pośrednictwem, dlatego tak ważne jest dokładne poznanie oferty. Co do zasady, nie ma jednak maksymalnej liczby zobowiązań, które możesz połączyć w jedną ratę. Nie musisz także decydować się na połączenie wszystkich kredytów, które posiadasz. Masz na tym polu pełną dowolność.

Zyskujesz jednocześnie możliwość wydłużenia czasu trwania kredytu. Pozwoli to na obniżenie raty, a co za tym idzie obniży miesięczne wydatki. Warto, abyś pamiętał też o tym, że im dłuższy będzie okres kredytowania, tym więcej zapłacisz za całość zobowiązania. Co istotne, kredyt konsolidacyjny sprawia, że możesz zmienić datę spłaty obecnych kredytów. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy np. zmieniłeś pracę i Twoje wynagrodzenie wpływa na konto innego dnia niż miało to miejsce wcześniej.

Jak kredyt konsolidacyjny wpłynie na Twój domowy budżet?

Jeśli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny na korzystnych warunkach, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb, możesz poprawić swoją sytuację. Ponadto, obecnie mamy do czynienia z bardzo niskimi stopami procentowymi, jeśli więc zobowiązania zaciągnąłeś już jakiś czas temu, to możliwe, że obecnie bank, w którym wybierzesz konsolidację kredytów, zaproponuje Ci o wiele atrakcyjniejsze warunki. Możesz sprawdzić różne oferty, korzystając z naszej porównywarki kredytów konsolidacyjnych.

Aktualnie możesz skorzystać z konsolidacji gotówkowej na podobnych warunkach do najpopularniejszych kredytów gotówkowych. Na rynku znajdziemy też kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który możesz spłacać nawet przez 35 lat. Jego oprocentowanie jest niższe od zwykłej konsolidacji, ale warunkiem jego zaciągnięcia jest posiadanie zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

Jeśli chcesz obliczyć miesięczną ratę po konsolidacji, możesz skorzystać z kalkulatora kredytów konsolidacyjnych. Sprawdzisz w ten sposób, czy takie rozwiązanie będzie opłacalne akurat w Twoim przypadku.

Na co uważać przy kredycie konsolidacyjnym?

Pamiętaj, że kredyt konsolidacyjny ma wyprowadzić Cię z długów. Dlatego jeśli dostaniesz propozycję dobrania dodatkowej gotówki do tego zobowiązania, naprawdę poważnie przemyśl, czy jest Ci to potrzebne. Zamiast obniżyć zadłużenie znacząco je zwiększysz, a przecież nie o to chodzi. Taki krok może okazać się pomocny dla osób, które nie tylko mają problem ze spłatą bieżących zobowiązań, ale i pilnie potrzebują środków.

Nie każdy bank zapewnia dodatkową gotówkę, dlatego jeśli zależy Ci akurat na takiej ofercie, dokładnie zapoznaj się z różnymi kredytami konsolidacyjnymi. Musisz jednocześnie wiedzieć, że nie każdy może z nich skorzystać. Znaczenie ma bowiem zdolność kredytowa. Bank dokładnie ją sprawdzi, przy rozważaniu Twojego wniosku.

Kredyt konsolidacyjny może być doskonałym rozwiązaniem na poprawę kondycji Twojego domowego budżetu. Jednak jak każde zobowiązanie, musisz go bardzo dokładnie przeanalizować, żeby nie pogorszyć swojej sytuacji. Zapoznaj się starannie z ofertą banku i sprawdź, czy wszystkie zobowiązania, które posiadasz, możesz spłacić za pomocą konsolidacji, a jeśli tak, to ile czasu to zajmie.

Zobacz także: Jak wziąć kredyt konsolidacyjny krok po kroku?

Dodano:
03 Sie 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły